The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | PIDCOCK Thomas Team Wiggins Le Col | Team Wiggins Le Col | 30 | 15 | 3:58:36 |
2 | 25 | 10 | 0:30 0:30 | ||
3 | REYNDERS Jens Wallonie-Bruxelles Development Team | Wallonie-Bruxelles Development Team | 20 | 7 | 2:01 2:01 |
4 | 15 | 4 | 2:36 2:36 | ||
5 | CARVALHO Andre Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 10 | 2 | 2:47 2:47 |
6 | 5 | 1 | 3:31 3:31 | ||
7 | 3 | ,, 3:31 | |||
8 | STEWART Jake Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 1 | 4:26 4:26 | |
9 | JERMAN Žiga Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 1 | 4:34 4:34 | |
10 | HVIDEBERG Jonas Iversby Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | 1 | 4:38 4:38 | |
11 | HOOLE Daan SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 4:51 4:51 | ||
12 | SLEEN Torjus Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | 5:32 5:32 | ||
13 | DAVY Clément Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 5:38 5:38 | ||
14 | FOUCHÉ James Team Wiggins Le Col | Team Wiggins Le Col | 5:51 5:51 | ||
15 | ,, 5:51 | ||||
16 | ,, 5:51 | ||||
17 | 6:01 6:01 | ||||
18 | MEEUS Jordi SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 6:01 | ||
19 | ,, 6:01 | ||||
20 | ,, 6:01 | ||||
21 | 6:13 6:13 | ||||
22 | SKAARSETH Iver Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 6:13 | ||
23 | SAUGSTAD Lars Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | 6:16 6:16 | ||
24 | 6:47 6:47 | ||||
25 | VANDEPITTE Nathan Wallonie-Bruxelles Development Team | Wallonie-Bruxelles Development Team | ,, 6:47 | ||
26 | ARENSMAN Thymen SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 7:47 7:47 | ||
27 | BROWN Jonny Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 7:47 | ||
28 | VERMAERKE Kevin Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 9:21 9:21 | ||
29 | 9:56 9:56 | ||||
30 | ,, 9:56 | ||||
31 | GROVES Kaden SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 10:42 10:42 | ||
32 | 11:54 11:54 | ||||
33 | ,, 11:54 | ||||
34 | 12:27 12:27 | ||||
35 | SAUVAGNARGUES Jacques Team Wiggins Le Col | Team Wiggins Le Col | 12:32 12:32 | ||
36 | 12:36 12:36 | ||||
37 | 13:29 13:29 | ||||
38 | ,, 13:29 | ||||
39 | 13:56 13:56 | ||||
40 | ,, 13:56 | ||||
41 | ,, 13:56 | ||||
42 | MOBACH Jarno Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 13:56 | ||
43 | ,, 13:56 | ||||
44 | ,, 13:56 | ||||
45 | 14:26 14:26 | ||||
46 | ,, 14:26 | ||||
47 | ,, 14:26 | ||||
48 | 14:29 14:29 | ||||
49 | 15:07 15:07 | ||||
50 | EEKHOFF Nils Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 15:07 | ||
51 | VERBOOM Minne SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 15:12 15:12 | ||
52 | 16:14 16:14 | ||||
53 | DAINESE Alberto SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 17:59 17:59 | ||
54 | ,, 17:59 | ||||
55 | BOSTOCK Matthew Canyon dhb p/b Bloor Homes | Canyon dhb p/b Bloor Homes | ,, 17:59 | ||
56 | FROIDEVAUX Robin AKROS - Thömus | AKROS - Thömus | ,, 17:59 | ||
57 | ,, 17:59 | ||||
58 | NAVARRO Gauthier Interpro Cycling Academy | Interpro Cycling Academy | ,, 17:59 | ||
59 | ,, 17:59 | ||||
60 | ,, 17:59 | ||||
61 | ZIJLAARD Maikel Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 17:59 | ||
OTL | 22:22 22:22 | ||||
OTL | ,, 22:22 | ||||
OTL | 22:46 22:46 | ||||
OTL | ,, 22:46 | ||||
OTL | ,, 22:46 | ||||
OTL | 23:31 23:31 | ||||
OTL | CASTRIQUE Jonas Wallonie-Bruxelles Development Team | Wallonie-Bruxelles Development Team | 24:36 24:36 | ||
OTL | ISHIHARA Yuki Interpro Cycling Academy | Interpro Cycling Academy | ,, 24:36 | ||
OTL | 25:12 25:12 | ||||
OTL | ,, 25:12 | ||||
OTL | 26:55 26:55 | ||||
OTL | ,, 26:55 | ||||
OTL | 27:08 27:08 | ||||
OTL | URIANSTAD BUGGE Martin Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 27:08 | ||
OTL | 27:11 27:11 | ||||
OTL | 27:43 27:43 | ||||
OTL | ,, 27:43 | ||||
OTL | NABERMAN Tim Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 27:43 | ||
OTL | 29:17 29:17 | ||||
OTL | DÖRING Jonas AKROS - Thömus | AKROS - Thömus | ,, 29:17 | ||
OTL | 29:27 29:27 | ||||
OTL | 31:43 31:43 | ||||
OTL | 34:54 34:54 | ||||
OTL | 37:29 37:29 | ||||
OTL | 37:35 37:35 | ||||
OTL | 37:39 37:39 | ||||
OTL | 39:39 39:39 | ||||
OTL | ,, 39:39 | ||||
OTL | ,, 39:39 | ||||
OTL | 40:00 40:00 | ||||
OTL | 40:30 40:30 | ||||
OTL | ,, 40:30 | ||||
OTL | 42:04 42:04 | ||||
OTL | DUFAUX Lois AKROS - Thömus | AKROS - Thömus | ,, 42:04 | ||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | KULSET Sindre Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | - | ||
DNF | EGHOLM Jakob Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | - | ||
DNF | QUINN Sean Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | - | ||
DNF | VAN VUCHELEN Tom Wallonie-Bruxelles Development Team | Wallonie-Bruxelles Development Team | - | ||
DNF | REX Laurenz Wallonie-Bruxelles Development Team | Wallonie-Bruxelles Development Team | - | ||
DNF | FREHEN Jeremy Wallonie-Bruxelles Development Team | Wallonie-Bruxelles Development Team | - | ||
DNF | DORIGONI Jakob Team Colpack | Team Colpack | - | ||
DNF | HOLEC Richard Team Colpack | Team Colpack | - | ||
DNF | BACCIO Paolo Team Colpack | Team Colpack | - | ||
DNF | MASOTTO Giulio Team Colpack | Team Colpack | - | ||
DNF | COLNAGHI Luca Team Colpack | Team Colpack | - | ||
DNF | ZOBRIST Manuel AKROS - Thömus | AKROS - Thömus | - | ||
DNF | BACHMANN Laurin AKROS - Thömus | AKROS - Thömus | - | ||
DNF | SCOTT Robert Team Wiggins Le Col | Team Wiggins Le Col | - | ||
DNF | TULETT Daniel Team Wiggins Le Col | Team Wiggins Le Col | - | ||
DNF | NAVARRO Corentin Team Wiggins Le Col | Team Wiggins Le Col | - | ||
DNF | MÄRKL Niklas Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | - | ||
DNF | MAAS Edo Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | - | ||
DNF | WACKER Ludvig Anton Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | - | ||
DNF | JONES Simon Interpro Cycling Academy | Interpro Cycling Academy | - | ||
DNF | CHRÉTIEN Charles-Étienne Interpro Cycling Academy | Interpro Cycling Academy | - | ||
DNF | CLOUSE Evan Interpro Cycling Academy | Interpro Cycling Academy | - | ||
DNF | LAUK Karl Patrick Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | - | ||
DNF | BRUNEL Alexys Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:02 June 2019
- Start time:-
- Avg. speed winner:42.875 km/h
- Race category:MU - Men U23
- Distance:170.5 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:1
- Vert. meters:682
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:20 km solo
- Avg. temperature: