The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | Avg | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | TARLING Joshua Flanderscolor - Galloo Team | Flanderscolor - Galloo Team | 20 | 0:11:07 | 51.274 | ||
2 | MOORE Viggo LUX/CTS p/b Specialized | LUX/CTS p/b Specialized | 12 | 0:33 0:33 | 48.857 | ||
3 | FONTAINE Titouan VC Villefranche Beaujolais | VC Villefranche Beaujolais | 7 | 0:34 0:34 | 48.787 | ||
4 | APPELBAUM Henri Johannes Nordrhein-Westfalen | Nordrhein-Westfalen | 5 | 0:42 0:42 | 48.237 | ||
5 | LESUEUR Louka UC Nantes Atlantique Junior | UC Nantes Atlantique Junior | 4 | ,, 0:42 | 48.237 | ||
6 | PEACE Oliver Tofauti Everyone Active | Tofauti Everyone Active | 3 | 0:43 0:43 | 48.169 | ||
7 | MATTERN Carson Team Culture Velo U19 | Team Culture Velo U19 | 2 | 0:44 0:44 | 48.101 | ||
8 | THOLLET Quentin EC Saint-Etienne Loire | EC Saint-Etienne Loire | 1 | ,, 0:44 | 48.101 | ||
9 | TAVARES Gonçalo CC de Bairrada | CC de Bairrada | 0:47 0:47 | 47.899 | |||
10 | RODRIGUES Rúben CC de Bairrada | CC de Bairrada | 0:48 0:48 | 47.832 | |||
11 | TARASKIN Maxim Kazakhstan | Kazakhstan | 0:50 0:50 | 47.699 | |||
12 | BODET Vincent Team 31 Jolly Cycles | Team 31 Jolly Cycles | ,, 0:50 | 47.699 | |||
13 | BREANT Romain Pôle Espoirs Cyclisme de Guéret | Pôle Espoirs Cyclisme de Guéret | 0:53 0:53 | 47.5 | |||
14 | DAVID Alexis SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | ,, 0:53 | 47.5 | |||
15 | DUPÉ Mathieu CD Pyrénées-Atlantiques | CD Pyrénées-Atlantiques | 0:54 0:54 | 47.434 | |||
16 | GAILLARD Florian U19 Fenioux Formation | U19 Fenioux Formation | 0:55 0:55 | 47.368 | |||
17 | BRIAND Enzo UC Nantes Atlantique Junior | UC Nantes Atlantique Junior | 0:56 0:56 | 47.303 | |||
18 | BARUSSEAU Mathéo Pôle Espoirs Cyclisme de Guéret | Pôle Espoirs Cyclisme de Guéret | 0:58 0:58 | 47.172 | |||
19 | COLOMBE Maxence Pôle Espoirs Cyclisme de Guéret | Pôle Espoirs Cyclisme de Guéret | 0:59 0:59 | 47.107 | |||
20 | COLE Matthew Tofauti Everyone Active | Tofauti Everyone Active | 1:01 1:01 | 46.978 | |||
21 | KARABUTOV Ilya Kazakhstan | Kazakhstan | 1:02 1:02 | 46.914 | |||
22 | NOUGUE-DESSUS Aaron UC Nantes Atlantique Junior | UC Nantes Atlantique Junior | 1:03 1:03 | 46.849 | |||
23 | JOWETT Lucas Flanderscolor - Galloo Team | Flanderscolor - Galloo Team | ,, 1:03 | 46.849 | |||
24 | HAMEL Félix Selection Québec | Selection Québec | 1:04 1:04 | 46.785 | |||
25 | TILGEN Tarin Nordrhein-Westfalen | Nordrhein-Westfalen | 1:06 1:06 | 46.658 | |||
26 | DELHOMME Rafael Team Poitou | Team Poitou | 1:07 1:07 | 46.594 | |||
27 | ORRIÈRE Martin UC Nantes Atlantique Junior | UC Nantes Atlantique Junior | ,, 1:07 | 46.594 | |||
28 | PÉREZ César EOLO-Kometa Team-Fundacion Alberto Contador | EOLO-Kometa Team-Fundacion Alberto Contador | ,, 1:07 | 46.594 | |||
29 | LIMA Daniel CC de Bairrada | CC de Bairrada | ,, 1:07 | 46.594 | |||
30 | ROUDIER Hugo L'Avenir Cycliste de Cusset | L'Avenir Cycliste de Cusset | 1:08 1:08 | 46.531 | |||
31 | DUPIN Mathieu CD Landes | CD Landes | 1:09 1:09 | 46.467 | |||
32 | MAINGUENAUD Lucas Team Poitou | Team Poitou | 1:10 1:10 | 46.404 | |||
33 | ROUANET Maël Team Culture Velo U19 | Team Culture Velo U19 | ,, 1:10 | 46.404 | |||
34 | FABRIES Ugo Team 31 Jolly Cycles | Team 31 Jolly Cycles | 1:11 1:11 | 46.341 | |||
35 | TROGER Lucas Team Poitou | Team Poitou | 1:12 1:12 | 46.279 | |||
36 | MARIS Jesse LUX/CTS p/b Specialized | LUX/CTS p/b Specialized | ,, 1:12 | 46.279 | |||
37 | LANGELLA Lenaic UC Nantes Atlantique Junior | UC Nantes Atlantique Junior | ,, 1:12 | 46.279 | |||
38 | LIGHTFOOT Mark Tofauti Everyone Active | Tofauti Everyone Active | 1:13 1:13 | 46.216 | |||
39 | WALKER Zachary Tofauti Everyone Active | Tofauti Everyone Active | ,, 1:13 | 46.216 | |||
40 | CROISÉ Gabriel Team Vendée Piveteau Bois U19 | Team Vendée Piveteau Bois U19 | ,, 1:13 | 46.216 | |||
41 | BARRILLOT Bohémond SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | ,, 1:13 | 46.216 | |||
42 | GUERINEL Mathis Pôle Espoirs Cyclisme de Guéret | Pôle Espoirs Cyclisme de Guéret | 1:14 1:14 | 46.154 | |||
43 | DORF McCharthy LUX/CTS p/b Specialized | LUX/CTS p/b Specialized | 1:15 1:15 | 46.092 | |||
44 | FETZER Luke LUX/CTS p/b Specialized | LUX/CTS p/b Specialized | ,, 1:15 | 46.092 | |||
45 | VAGANOV Alexey Kazakhstan | Kazakhstan | ,, 1:15 | 46.092 | |||
46 | POLO Ivan EOLO-Kometa Team-Fundacion Alberto Contador | EOLO-Kometa Team-Fundacion Alberto Contador | 1:16 1:16 | 46.03 | |||
47 | VORTKAMP Clemens Flanderscolor - Galloo Team | Flanderscolor - Galloo Team | 1:19 1:19 | 45.845 | |||
48 | BELUGIN Vadim Kazakhstan | Kazakhstan | 1:20 1:20 | 45.783 | |||
49 | POLLNER Balázs László EOLO-Kometa Team-Fundacion Alberto Contador | EOLO-Kometa Team-Fundacion Alberto Contador | 1:21 1:21 | 45.722 | |||
50 | JOCHUM Ben Felix Nordrhein-Westfalen | Nordrhein-Westfalen | ,, 1:21 | 45.722 | |||
51 | GARAIAR Beñat Gipuzkoa Selekzioa | Gipuzkoa Selekzioa | ,, 1:21 | 45.722 | |||
52 | LEDEME Pierre L'Avenir Cycliste de Cusset | L'Avenir Cycliste de Cusset | ,, 1:21 | 45.722 | |||
53 | CARTY Kenny Team Culture Velo U19 | Team Culture Velo U19 | 1:22 1:22 | 45.661 | |||
54 | CORLAY LE BARON Mathis Bretagne Sud Cyclisme Formation | Bretagne Sud Cyclisme Formation | 1:23 1:23 | 45.6 | |||
55 | BADORC Hugo Occitane Cyclisme Formation | Occitane Cyclisme Formation | ,, 1:23 | 45.6 | |||
56 | DUBOIS Clement Team Poitou | Team Poitou | 1:25 1:25 | 45.479 | |||
57 | LAURENSON Martin EC Saint-Etienne Loire | EC Saint-Etienne Loire | ,, 1:25 | 45.479 | |||
58 | CASTOR Clément U19 Pyrénées Performance Academy | U19 Pyrénées Performance Academy | ,, 1:25 | 45.479 | |||
59 | ROY Justin Selection Québec | Selection Québec | ,, 1:25 | 45.479 | |||
60 | SANROMA Manuel EOLO-Kometa Team-Fundacion Alberto Contador | EOLO-Kometa Team-Fundacion Alberto Contador | 1:26 1:26 | 45.418 | |||
61 | BOUTRON Nathanaël U19 Fenioux Formation | U19 Fenioux Formation | 1:27 1:27 | 45.358 | |||
62 | ERRASTI Unax Gipuzkoa Selekzioa | Gipuzkoa Selekzioa | ,, 1:27 | 45.358 | |||
63 | CORDEIRO Francisco CC de Bairrada | CC de Bairrada | 1:28 1:28 | 45.298 | |||
64 | SERNI Marco Polisportiva Monsummanese | Polisportiva Monsummanese | ,, 1:28 | 45.298 | |||
65 | ROTTMANN Jonathan Malte Nordrhein-Westfalen | Nordrhein-Westfalen | 1:30 1:30 | 45.178 | |||
66 | DAVOINE Achille EC Saint-Etienne Loire | EC Saint-Etienne Loire | 1:31 1:31 | 45.119 | |||
67 | RUET Simon VC Villefranche Beaujolais | VC Villefranche Beaujolais | ,, 1:31 | 45.119 | |||
68 | ROUSSELOT Baptiste Team Vendée Piveteau Bois U19 | Team Vendée Piveteau Bois U19 | 1:32 1:32 | 45.059 | |||
69 | SENGSTOCK Robin Nordrhein-Westfalen | Nordrhein-Westfalen | ,, 1:32 | 45.059 | |||
70 | CADENA Joan EOLO-Kometa Team-Fundacion Alberto Contador | EOLO-Kometa Team-Fundacion Alberto Contador | 1:33 1:33 | 45 | |||
71 | LAGRAVE Dorian Team 31 Jolly Cycles | Team 31 Jolly Cycles | ,, 1:33 | 45 | |||
72 | PINI Tommaso Polisportiva Monsummanese | Polisportiva Monsummanese | ,, 1:33 | 45 | |||
73 | BANDU Adrien Occitane Cyclisme Formation | Occitane Cyclisme Formation | 1:34 1:34 | 44.941 | |||
74 | BITEAU Gautier Team Vendée Piveteau Bois U19 | Team Vendée Piveteau Bois U19 | ,, 1:34 | 44.941 | |||
75 | AUGÉ Ronan UC Nantes Atlantique Junior | UC Nantes Atlantique Junior | ,, 1:34 | 44.941 | |||
76 | ROY Clovis Selection Québec | Selection Québec | 1:35 1:35 | 44.882 | |||
77 | JORGE Edgar EC Saint-Etienne Loire | EC Saint-Etienne Loire | ,, 1:35 | 44.882 | |||
78 | GINET Erwan U19 Fenioux Formation | U19 Fenioux Formation | ,, 1:35 | 44.882 | |||
79 | COULONDRE Gabriel U19 Fenioux Formation | U19 Fenioux Formation | 1:36 1:36 | 44.823 | |||
80 | CHARTEAU Diego Team Vendée Piveteau Bois U19 | Team Vendée Piveteau Bois U19 | 1:37 1:37 | 44.764 | |||
81 | VOROBYEV Matvey Kazakhstan | Kazakhstan | 1:38 1:38 | 44.706 | |||
82 | TAPIA Adur Gipuzkoa Selekzioa | Gipuzkoa Selekzioa | 1:39 1:39 | 44.648 | |||
83 | COUTURE Samuel Selection Québec | Selection Québec | 1:41 1:41 | 44.531 | |||
84 | SILYKBEK Aslan Kazakhstan | Kazakhstan | ,, 1:41 | 44.531 | |||
85 | PANCHE Maxime CD Landes | CD Landes | ,, 1:41 | 44.531 | |||
86 | VILLERONCE Axel Team Culture Velo U19 | Team Culture Velo U19 | ,, 1:41 | 44.531 | |||
87 | EGEA GARCIA Jarod U19 Pyrénées Performance Academy | U19 Pyrénées Performance Academy | 1:42 1:42 | 44.473 | |||
88 | DELMAS Nathan Occitane Cyclisme Formation | Occitane Cyclisme Formation | ,, 1:42 | 44.473 | |||
89 | MATHIEU Anthony L'Avenir Cycliste de Cusset | L'Avenir Cycliste de Cusset | ,, 1:42 | 44.473 | |||
90 | GIULIANO Dario Team 31 Jolly Cycles | Team 31 Jolly Cycles | 1:46 1:46 | 44.243 | |||
91 | BURFORD Craig LUX/CTS p/b Specialized | LUX/CTS p/b Specialized | ,, 1:46 | 44.243 | |||
92 | LAPORTE Clement Occitane Cyclisme Formation | Occitane Cyclisme Formation | ,, 1:46 | 44.243 | |||
93 | LE NADAN Kenan Bretagne Sud Cyclisme Formation | Bretagne Sud Cyclisme Formation | 1:51 1:51 | 43.959 | |||
94 | RENAUD-TREMBLAY Sasha Selection Québec | Selection Québec | ,, 1:51 | 43.959 | |||
95 | BARTALESI Edoardo Polisportiva Monsummanese | Polisportiva Monsummanese | ,, 1:51 | 43.959 | |||
96 | GARCIA Pedro EOLO-Kometa Team-Fundacion Alberto Contador | EOLO-Kometa Team-Fundacion Alberto Contador | ,, 1:51 | 43.959 | |||
97 | BATISTA Miguel CC de Bairrada | CC de Bairrada | 1:52 1:52 | 43.902 | |||
98 | ROUX Damien Occitane Cyclisme Formation | Occitane Cyclisme Formation | 1:53 1:53 | 43.846 | |||
99 | LUCAS Corentin Occitane Cyclisme Formation | Occitane Cyclisme Formation | 1:54 1:54 | 43.79 | |||
100 | OLANO Unax Gipuzkoa Selekzioa | Gipuzkoa Selekzioa | ,, 1:54 | 43.79 | |||
101 | CARRERE Tristan CD Landes | CD Landes | 1:56 1:56 | 43.678 | |||
102 | VAN DEN BROEK Gijs Flanderscolor - Galloo Team | Flanderscolor - Galloo Team | 1:57 1:57 | 43.622 | |||
103 | AGUIRRE Yago Gipuzkoa Selekzioa | Gipuzkoa Selekzioa | ,, 1:57 | 43.622 | |||
104 | BODEAU Maël Pôle Espoirs Cyclisme de Guéret | Pôle Espoirs Cyclisme de Guéret | 1:58 1:58 | 43.567 | |||
105 | IRISARRI Ibai Gipuzkoa Selekzioa | Gipuzkoa Selekzioa | 1:59 1:59 | 43.511 | |||
106 | LEMPERIÈRE Jules Team Vendée Piveteau Bois U19 | Team Vendée Piveteau Bois U19 | ,, 1:59 | 43.511 | |||
107 | CHEZZI MONTEBRUN Enzo U19 Pyrénées Performance Academy | U19 Pyrénées Performance Academy | 2:00 2:00 | 43.456 | |||
108 | FRIUS Alessio Polisportiva Monsummanese | Polisportiva Monsummanese | 2:01 2:01 | 43.401 | |||
109 | CONANEC Martin Bretagne Sud Cyclisme Formation | Bretagne Sud Cyclisme Formation | ,, 2:01 | 43.401 | |||
110 | SAUBÈRE Loïs U19 Pyrénées Performance Academy | U19 Pyrénées Performance Academy | ,, 2:01 | 43.401 | |||
111 | SARRON Gatien U19 Fenioux Formation | U19 Fenioux Formation | 2:02 2:02 | 43.346 | |||
112 | BELCHIOR Tiago CC de Bairrada | CC de Bairrada | 2:05 2:05 | 43.182 | |||
113 | POISOT Luka SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | ,, 2:05 | 43.182 | |||
114 | PERISSE Arthur U19 Pyrénées Performance Academy | U19 Pyrénées Performance Academy | ,, 2:05 | 43.182 | |||
115 | LARRIEU Gaëtan CD Landes | CD Landes | 2:06 2:06 | 43.127 | |||
116 | STEFANINI Andrea Polisportiva Monsummanese | Polisportiva Monsummanese | ,, 2:06 | 43.127 | |||
117 | BENOIST Aurélien U19 Fenioux Formation | U19 Fenioux Formation | 2:07 2:07 | 43.073 | |||
118 | ABDURAKHMANOV Davirjan Team Culture Velo U19 | Team Culture Velo U19 | 2:08 2:08 | 43.019 | |||
119 | SMITH Samuel VC Villefranche Beaujolais | VC Villefranche Beaujolais | ,, 2:08 | 43.019 | |||
120 | CHARRIER Houarno Bretagne Sud Cyclisme Formation | Bretagne Sud Cyclisme Formation | 2:09 2:09 | 42.965 | |||
121 | RECOULIN Rémi Team 31 Jolly Cycles | Team 31 Jolly Cycles | ,, 2:09 | 42.965 | |||
122 | LAMOULINE Sam L'Avenir Cycliste de Cusset | L'Avenir Cycliste de Cusset | 2:12 2:12 | 42.804 | |||
123 | SPINELLI Thomas Polisportiva Monsummanese | Polisportiva Monsummanese | 2:13 2:13 | 42.75 | |||
124 | DULUCQ Sylvain CD Landes | CD Landes | ,, 2:13 | 42.75 | |||
125 | DURET Hugo VC Villefranche Beaujolais | VC Villefranche Beaujolais | 2:14 2:14 | 42.697 | |||
126 | VENDAY Antonin Team Vendée Piveteau Bois U19 | Team Vendée Piveteau Bois U19 | ,, 2:14 | 42.697 | |||
127 | JOSSO Meddy Bretagne Sud Cyclisme Formation | Bretagne Sud Cyclisme Formation | 2:15 2:15 | 42.643 | |||
128 | SABATIER Théo Pôle Espoirs Cyclisme de Guéret | Pôle Espoirs Cyclisme de Guéret | 2:16 2:16 | 42.59 | |||
129 | VIERGE Mateo CD Pyrénées-Atlantiques | CD Pyrénées-Atlantiques | 2:17 2:17 | 42.537 | |||
130 | DEREUX Robin VC Villefranche Beaujolais | VC Villefranche Beaujolais | 2:18 2:18 | 42.484 | |||
131 | MCEWAN Callum Flanderscolor - Galloo Team | Flanderscolor - Galloo Team | 2:19 2:19 | 42.432 | |||
132 | MEUNIER SOW Neriah Team Culture Velo U19 | Team Culture Velo U19 | 2:21 2:21 | 42.327 | |||
133 | DUCOTÉ Luan SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | 2:24 2:24 | 42.17 | |||
134 | VEENENDAAL Vaughn LUX/CTS p/b Specialized | LUX/CTS p/b Specialized | ,, 2:24 | 42.17 | |||
135 | GAUVIN Mathis EC Saint-Etienne Loire | EC Saint-Etienne Loire | 2:25 2:25 | 42.118 | |||
136 | SAMOYEAULT Paul Team Poitou | Team Poitou | 2:27 2:27 | 42.015 | |||
137 | MALCUIT Lukas SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | 2:28 2:28 | 41.963 | |||
138 | BARBIER Timothé VC Villefranche Beaujolais | VC Villefranche Beaujolais | 2:34 2:34 | 41.657 | |||
139 | FESTINO Kylian Team 31 Jolly Cycles | Team 31 Jolly Cycles | 2:41 2:41 | 41.304 | |||
140 | OSPITAL Quentin CD Pyrénées-Atlantiques | CD Pyrénées-Atlantiques | 2:44 2:44 | 41.155 | |||
141 | NAUDON Clement Team Poitou | Team Poitou | 2:48 2:48 | 40.958 | |||
142 | HUCTEAU Victor CD Pyrénées-Atlantiques | CD Pyrénées-Atlantiques | 2:50 2:50 | 40.86 | |||
143 | WALKER Emile CD Pyrénées-Atlantiques | CD Pyrénées-Atlantiques | 2:55 2:55 | 40.618 | |||
144 | BELLIO Alban U19 Pyrénées Performance Academy | U19 Pyrénées Performance Academy | 3:20 3:20 | 39.446 | |||
145 | LAFON Ethan CD Landes | CD Landes | 3:27 3:27 | 39.13 | |||
146 | LABORDE Jean-Baptiste CD Pyrénées-Atlantiques | CD Pyrénées-Atlantiques | 3:34 3:34 | 38.82 | |||
147 | BARRÉ Mathieu Bretagne Sud Cyclisme Formation | Bretagne Sud Cyclisme Formation | 5:48 5:48 | 33.695 | |||
DNF | LEGROS Thibault SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | - | ||||
DNS | EAVES William Australia | Australia | - | ||||
DNS | TUCKWELL Luke Australia | Australia | - | ||||
DNS | ROGERS Cameron Australia | Australia | - | ||||
DNS | PALMER Campbell Australia | Australia | - | ||||
DNS | MCKENZIE Hamish Australia | Australia | - | ||||
DNS | CHAMBERLAIN Oscar Australia | Australia | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:14 May 2022
- Start time:09:00
- Avg. speed winner:51.274 km/h
- Race category:MJ - Men Juniors
- Distance:9.5 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:1
- Vert. meters:117
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Avg. temperature: