2022»46th
Tour de Gironde International
(2.1)2022»Stage 1b»Porte de Banauge›Cenon(81.2km)
Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
Sprint | Frontenac (10.4 km)
(view location)
KOM Sprint | Côte de Bellefonds (18.4 km)
(view location)
Sprint | Château de Castelnau (26.7 km)
(view location)
KOM Sprint | Côte du Domaine de Carrère (41.4 km)
(view location)
KOM Sprint | Côte de la Chabanne (49.3 km)
(view location)
Sprint | Sadirac (56.4 km)
(view location)
Points at finish
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
1 | Fetzer Luke | LUX/CTS p/b Specialized | 1:42:20 |
2 | Fontaine Titouan | VC Villefranche Beaujolais | ,, |
3 | Tapia Adur | Gipuzkoa Selekzioa | ,, |
4 | Guerinel Mathis | Pôle Espoirs Cyclisme de Guéret | ,, |
5 | Egea Garcia Jarod | U19 Pyrénées Performance Academy | 0:07 |
6 | Barusseau Mathéo | Pôle Espoirs Cyclisme de Guéret | ,, |
7 | Nougue-Dessus Aaron | UC Nantes Atlantique Junior | ,, |
8 | Fabries Ugo | Team 31 Jolly Cycles | ,, |
9 | Burford Craig | LUX/CTS p/b Specialized | ,, |
10 | Charteau Diego | Team Vendée Piveteau Bois U19 | ,, |
11 | Dubois Clement | Team Poitou | ,, |
12 | Lemperière Jules | Team Vendée Piveteau Bois U19 | ,, |
13 | Gaillard Florian | U19 Fenioux Formation | ,, |
14 | Lightfoot Mark | Tofauti Everyone Active | ,, |
15 | Carrere Tristan | CD Landes | ,, |
16 | Meunier Sow Neriah | Team Culture Velo U19 | ,, |
17 | Errasti Unax | Gipuzkoa Selekzioa | ,, |
18 | Roy Justin | Selection Québec | ,, |
19 | David Alexis | SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | ,, |
20 | Olano Unax | Gipuzkoa Selekzioa | ,, |
21 | Bodet Vincent | Team 31 Jolly Cycles | 0:18 |
22 | Renaud-Tremblay Sasha | Selection Québec | 0:20 |
23 | Recoulin Rémi | Team 31 Jolly Cycles | ,, |
24 | Laurenson Martin | EC Saint-Etienne Loire | 0:24 |
25 | Pollner Balázs László | EOLO-Kometa Team-Fundacion Alberto Contador | 0:25 |
26 | Delmas Nathan | Occitane Cyclisme Formation | ,, |
27 | Sanroma Manuel | EOLO-Kometa Team-Fundacion Alberto Contador | ,, |
28 | Biteau Gautier | Team Vendée Piveteau Bois U19 | ,, |
29 | Croisé Gabriel | Team Vendée Piveteau Bois U19 | 0:29 |
30 | Jorge Edgar | EC Saint-Etienne Loire | ,, |
31 | Pini Tommaso | Polisportiva Monsummanese | ,, |
32 | Polo Ivan | EOLO-Kometa Team-Fundacion Alberto Contador | 2:22 |
33 | Irisarri Ibai | Gipuzkoa Selekzioa | ,, |
34 | Sarron Gatien | U19 Fenioux Formation | 2:28 |
35 | Dereux Robin | VC Villefranche Beaujolais | 2:30 |
36 | Bodeau Maël | Pôle Espoirs Cyclisme de Guéret | ,, |
37 | Poisot Luka | SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | ,, |
38 | Spinelli Thomas | Polisportiva Monsummanese | ,, |
39 | Josso Meddy | Bretagne Sud Cyclisme Formation | 3:35 |
40 | Roux Damien | Occitane Cyclisme Formation | 5:50 |
41 | Ducoté Luan | SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | ,, |
42 | Walker Emile | CD Pyrénées-Atlantiques | ,, |
43 | Batista Miguel | CC de Bairrada | 5:59 |
44 | Silykbek Aslan | Kazakhstan | ,, |
45 | Belugin Vadim | Kazakhstan | ,, |
46 | Boutron Nathanaël | U19 Fenioux Formation | 6:04 |
47 | Duret Hugo | VC Villefranche Beaujolais | 6:17 |
48 | Giuliano Dario | Team 31 Jolly Cycles | ,, |
49 | Malcuit Lukas | SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | 9:56 |
50 | Cole Matthew | Tofauti Everyone Active | 10:18 |
51 | McEwan Callum | Flanderscolor - Galloo Team | 11:34 |
52 | Samoyeault Paul | Team Poitou | ,, |
DNF | Panche Maxime | CD Landes | |
DNF | Lafon Ethan | CD Landes | |
DNF | Peace Oliver | Tofauti Everyone Active | |
DNF | Castor Clément | U19 Pyrénées Performance Academy | |
OTL | Gauvin Mathis | EC Saint-Etienne Loire | |
Team day classification