2019
2022
«
»
2021»8th

Arctic Race of Norway

(2.Pro)
2021»Stage 3»FinnsnesMålselv (184.5km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:0031
GC
HERMANS Ben Israel Start-Up Nation
35Israel Start-Up Nation20304:14:28
22+0:0451
Climber
EIKING Odd Christian Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
26Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux1018,,
0:00
33+0:06101
Climber
LAFAY Victor Cofidis
25Cofidis512,,
0:00
44+0:2012
Climber
BATTISTELLA Samuele Astana - Premier Tech
22Astana - Premier Tech70:12
0:12
57+0:29134
Climber
33DELKO40:19
0:19
65+0:26182
Climber
AASVOLD Kristian Team Coop
26Team Coop3,,
0:19
78+0:296
GC
22Norway2,,
0:19
86+0:28175
Climber
SOTO Antonio Jesús Euskaltel - Euskadi
26Euskaltel - Euskadi1,,
0:19
913+0:55166
Climber
SÁNCHEZ Pelayo Burgos - BH
21Burgos - BH,,
0:19
1011+0:5044
GC
TRÆEN Torstein Uno-X Pro Cycling Team
26Uno-X Pro Cycling Team0:22
0:22
119+0:3221
Climber
BARGUIL Warren Team Arkéa Samsic
29Team Arkéa Samsic,,
0:22
1212+0:5214
TT
DE BOD Stefan Astana - Premier Tech
24Astana - Premier Tech0:24
0:24
1310+0:36183
GC
ERIKSSON Jacob Team Coop
21Team Coop0:26
0:26
1422+1:09121
Classic
VAKOČ Petr Alpecin - Fenix
29Alpecin - Fenix0:41
0:41
1518+1:0443
TT
SLEEN Torjus Uno-X Pro Cycling Team
24Uno-X Pro Cycling Team,,
0:41
1614+0:5711
Climber
FELLINE Fabio Astana - Premier Tech
31Astana - Premier Tech0:47
0:47
1716+1:0372
Climber
BURGAUDEAU Mathieu TotalEnergies
22TotalEnergies0:53
0:53
1819+1:05156
GC
WIRTGEN Luc Bingoal Pauwels Sauces WB
23Bingoal Pauwels Sauces WB0:55
0:55
1920+1:07112
Classic
CLAEYS Dimitri Team Qhubeka NextHash
34Team Qhubeka NextHash0:57
0:57
2021+1:09151
Classic
LIVYNS Arjen Bingoal Pauwels Sauces WB
26Bingoal Pauwels Sauces WB0:59
0:59
2123+1:10131
Climber
25DELKO1:00
1:00
2228+1:30155
Classic
PEYSKENS Dimitri Bingoal Pauwels Sauces WB
29Bingoal Pauwels Sauces WB1:02
1:02
2329+1:39111
Classic
MULUBRHAN Henok Team Qhubeka NextHash
21Team Qhubeka NextHash1:03
1:03
2417+1:0341
GC
HOELGAARD Markus Uno-X Pro Cycling Team
26Uno-X Pro Cycling Team1:05
1:05
2525+1:1582
Classic
DEWULF Stan AG2R Citroën Team
23AG2R Citroën Team,,
1:05
2615+1:031
Classic
34Norway,,
1:05
2724+1:15125
Classic
RIESEBEEK Oscar Alpecin - Fenix
28Alpecin - Fenix,,
1:05
2826+1:212
Climber
29Norway1:11
1:11
2930+1:41146
GC
VANHOOF Ward Sport Vlaanderen - Baloise
22Sport Vlaanderen - Baloise1:13
1:13
3027+1:27106
Classic
ZINGLE Axel Cofidis
22Cofidis1:17
1:17
3144+4:07102
GC
CHAMPION Thomas Cofidis
21Cofidis1:30
1:30
3234+2:0816
GC
PERRY Benjamin Astana - Premier Tech
27Astana - Premier Tech1:32
1:32
3333+1:5881
Classic
NAESEN Oliver AG2R Citroën Team
30AG2R Citroën Team1:34
1:34
3431+1:4323
Classic
PICHON Laurent Team Arkéa Samsic
35Team Arkéa Samsic,,
1:34
3532+1:4486
Sprint
VENTURINI Clément AG2R Citroën Team
27AG2R Citroën Team,,
1:34
3636+2:23136
Climber
28DELKO1:47
1:47
3752+5:13186
TT
23Team Coop1:51
1:51
3838+2:27144
Classic
DE PESTEL Sander Sport Vlaanderen - Baloise
22Sport Vlaanderen - Baloise,,
1:51
3939+2:4171
Sprint
BOASSON HAGEN Edvald TotalEnergies
34TotalEnergies2:05
2:05
4035+2:16172
Climber
ANGULO Antonio Euskaltel - Euskadi
29Euskaltel - Euskadi2:06
2:06
4137+2:2661
Sprint
COQUARD Bryan B&B Hotels p/b KTM
29B&B Hotels p/b KTM2:20
2:20
4250+4:5735
Sprint
VAN ASBROECK Tom Israel Start-Up Nation
31Israel Start-Up Nation,,
2:20
4349+4:54143
Classic
COLMAN Alex Sport Vlaanderen - Baloise
23Sport Vlaanderen - Baloise,,
2:20
4440+2:48145
Classic
MARIT Arne Sport Vlaanderen - Baloise
22Sport Vlaanderen - Baloise,,
2:20
4556+5:2864
Classic
GAUTIER Cyril B&B Hotels p/b KTM
33B&B Hotels p/b KTM,,
2:20
4654+5:2533
GC
BERWICK Sebastian Israel Start-Up Nation
21Israel Start-Up Nation2:29
2:29
4774+7:5713
Classic
BRUSSENSKIY Gleb Astana - Premier Tech
21Astana - Premier Tech2:59
2:59
4841+3:51142
Classic
BEULLENS Cedric Sport Vlaanderen - Baloise
24Sport Vlaanderen - Baloise3:09
3:09
4942+3:5685
Classic
NAESEN Lawrence AG2R Citroën Team
28AG2R Citroën Team3:28
3:28
5051+5:0325
Classic
RUSSO Clément Team Arkéa Samsic
26Team Arkéa Samsic,,
3:28
5198+11:57162
Climber
ÁLVAREZ Rodrigo Burgos - BH
21Burgos - BH,,
3:28
5243+3:59132
Classic
23DELKO3:31
3:31
5353+5:143
Sprint
DREGE André Norway
22Norway3:39
3:39
5445+4:12122
Classic
JANSSENS Jimmy Alpecin - Fenix
32Alpecin - Fenix3:44
3:44
5567+6:5184
GC
GOUGEARD Alexis AG2R Citroën Team
28AG2R Citroën Team3:47
3:47
5646+4:1376
Classic
VAN GESTEL Dries TotalEnergies
26TotalEnergies4:03
4:03
5747+4:1352
Classic
DE GENDT Aimé Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
27Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux,,
4:03
5848+4:42154
Classic
MERTZ Rémy Bingoal Pauwels Sauces WB
26Bingoal Pauwels Sauces WB4:06
4:06
5965+6:4736
Sprint
ZABEL Rick Israel Start-Up Nation
27Israel Start-Up Nation4:07
4:07
6064+6:46164
Classic
FUENTES Ángel Burgos - BH
24Burgos - BH4:09
4:09
6175+8:00126
Sprint
WALSLEBEN Philipp Alpecin - Fenix
33Alpecin - Fenix4:38
4:38
62105+21:48152
GC
DESAL Ceriel Bingoal Pauwels Sauces WB
21Bingoal Pauwels Sauces WB,,
4:38
6355+5:2742
Classic
RESELL Erik Nordsæter Uno-X Pro Cycling Team
24Uno-X Pro Cycling Team4:44
4:44
6457+6:1545
TT
WÆRENSKJOLD Søren Uno-X Pro Cycling Team
21Uno-X Pro Cycling Team,,
4:44
65101+13:2034
Classic
SAGIV Guy Israel Start-Up Nation
26Israel Start-Up Nation,,
4:44
6672+7:4124
Classic
RIOU Alan Team Arkéa Samsic
24Team Arkéa Samsic5:01
5:01
6776+8:05163
Climber
EZQUERRA Jesús Burgos - BH
30Burgos - BH,,
5:01
6866+6:4915
Sprint
GIDICH Yevgeniy Astana - Premier Tech
25Astana - Premier Tech5:20
5:20
6977+8:08161
Sprint
PEÑALVER Manuel Burgos - BH
22Burgos - BH5:31
5:31
7058+6:17181
Classic
DVERSNES Fredrik Team Coop
24Team Coop5:40
5:40
7173+7:42184
Sprint
GUDMESTAD Tord Team Coop
20Team Coop,,
5:40
7268+7:1746
Sprint
WÆRSTED Syver Uno-X Pro Cycling Team
24Uno-X Pro Cycling Team5:42
5:42
7379+8:22185
Sprint
LUNDER Eirik Team Coop
22Team Coop,,
5:42
7478+8:22153
Sprint
DE BIE Sean Bingoal Pauwels Sauces WB
29Bingoal Pauwels Sauces WB5:46
5:46
7563+6:42104
Climber
HAAS Nathan Cofidis
32Cofidis6:06
6:06
7671+7:4122
Sprint
NOPPE Christophe Team Arkéa Samsic
26Team Arkéa Samsic,,
6:06
7790+9:2863
Sprint
DEBUSSCHERE Jens B&B Hotels p/b KTM
31B&B Hotels p/b KTM,,
6:06
78104+15:4153
Classic
DEVRIENDT Tom Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
29Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux,,
6:06
7981+8:41141
Classic
REYNDERS Jens Sport Vlaanderen - Baloise
23Sport Vlaanderen - Baloise,,
6:06
8070+7:41113
Sprint
COATI Luca Team Qhubeka NextHash
21Team Qhubeka NextHash,,
6:06
8182+8:4256
Sprint
VAN POPPEL Danny Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
28Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux,,
6:06
8293+10:2192
Sprint
BAŠKA Erik BORA - hansgrohe
27BORA - hansgrohe,,
6:06
8386+9:0254
Classic
PLANCKAERT Baptiste Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
32Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux,,
6:06
8462+6:42103
Sprint
DRUCKER Jempy Cofidis
34Cofidis,,
6:06
8587+9:0855
Sprint
VAN POPPEL Boy Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
33Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux,,
6:06
8692+9:44174
TT
GOIKOETXEA Peio Euskaltel - Euskadi
29Euskaltel - Euskadi,,
6:06
8785+8:4675
Classic
TERPSTRA Niki TotalEnergies
37TotalEnergies,,
6:06
8884+8:46124
Sprint
PETRUS Lubomir Alpecin - Fenix
31Alpecin - Fenix,,
6:06
8983+8:43165
GC
ORTS Felipe Burgos - BH
26Burgos - BH,,
6:06
9091+9:2862
Classic
DE BACKER Bert B&B Hotels p/b KTM
37B&B Hotels p/b KTM,,
6:06
9188+9:2093
Classic
SAGAN Juraj BORA - hansgrohe
32BORA - hansgrohe,,
6:06
92103+14:32173
TT
AZPARREN Xabier Mikel Euskaltel - Euskadi
22Euskaltel - Euskadi,,
6:06
9389+9:28114
TT
TANFIELD Harry Team Qhubeka NextHash
26Team Qhubeka NextHash,,
6:06
9461+6:3495
Sprint
SELIG Rüdiger BORA - hansgrohe
32BORA - hansgrohe,,
6:06
9560+6:34171
Sprint
LOBATO Juan José Euskaltel - Euskadi
32Euskaltel - Euskadi,,
6:06
9659+6:34123
Sprint
MEISEN Marcel Alpecin - Fenix
32Alpecin - Fenix,,
6:06
9796+11:2994
Sprint
SCHILLINGER Andreas BORA - hansgrohe
38BORA - hansgrohe,,
6:06
9869+7:2765
Classic
HIVERT Jonathan B&B Hotels p/b KTM
36B&B Hotels p/b KTM,,
6:06
9980+8:23133
Sprint
28DELKO7:06
7:06
100106+22:0132
Sprint
BARBIER Rudy Israel Start-Up Nation
28Israel Start-Up Nation7:54
7:54
101102+14:3283
Sprint
DUVAL Julien AG2R Citroën Team
31AG2R Citroën Team,,
7:54
10295+11:15135
Sprint
23DELKO8:11
8:11
10394+10:5126
Sprint
WELTEN Bram Team Arkéa Samsic
24Team Arkéa Samsic,,
8:11
10497+11:334
Climber
23Norway,,
8:11
105100+12:585
GC
HOLTER Ådne Norway
21Norway8:34
8:34
10699+12:4891
Sprint
LAAS Martin BORA - hansgrohe
27BORA - hansgrohe8:50
8:50
DNS105
Classic
CARVALHO Andre Cofidis
23Cofidis-
DNS73
Classic
FERRON Valentin TotalEnergies
23TotalEnergies-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Timelimit 12%, or 4:45:00 (+30:32)
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
126▲2531
GC
HERMANS Ben Israel Start-Up Nation
35Israel Start-Up Nation5 11:22:03..
225▲2351
Climber
EIKING Odd Christian Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
26Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux0:04
0:04
..
320▲17101
Climber
LAFAY Victor Cofidis
25Cofidis0:06
0:06
..
45▲112
Climber
BATTISTELLA Samuele Astana - Premier Tech
22Astana - Premier Tech0:20
0:20
..
54▼1182
Climber
AASVOLD Kristian Team Coop
26Team Coop0:26
0:26
..
66-175
Climber
SOTO Antonio Jesús Euskaltel - Euskadi
26Euskaltel - Euskadi0:28
0:28
..
711▲4134
Climber
33DELKO0:29
0:29
..
813▲56
GC
22Norway,,
0:29
..
914▲521
Climber
BARGUIL Warren Team Arkéa Samsic
29Team Arkéa Samsic0:32
0:32
..
1023▲13183
GC
ERIKSSON Jacob Team Coop
21Team Coop0:36
0:36
..
1140▲2944
GC
TRÆEN Torstein Uno-X Pro Cycling Team
26Uno-X Pro Cycling Team0:50
0:50
..
1237▲2514
TT
DE BOD Stefan Astana - Premier Tech
24Astana - Premier Tech0:52
0:52
..
1347▲34166
Climber
SÁNCHEZ Pelayo Burgos - BH
21Burgos - BH0:55
0:55
..
1416▲211
Climber
FELLINE Fabio Astana - Premier Tech
31Astana - Premier Tech0:57
0:57
..
151▼141
Classic
34Norway1:03
1:03
..
1617▲172
Climber
BURGAUDEAU Mathieu TotalEnergies
22TotalEnergies,,
1:03
..
172▼1541
GC
HOELGAARD Markus Uno-X Pro Cycling Team
26Uno-X Pro Cycling Team,,
1:03
..
1829▲1143
TT
SLEEN Torjus Uno-X Pro Cycling Team
24Uno-X Pro Cycling Team1:04
1:04
..
1921▲2156
GC
WIRTGEN Luc Bingoal Pauwels Sauces WB
23Bingoal Pauwels Sauces WB1:05
1:05
..
2024▲4112
Classic
CLAEYS Dimitri Team Qhubeka NextHash
34Team Qhubeka NextHash1:07
1:07
..
2128▲7151
Classic
LIVYNS Arjen Bingoal Pauwels Sauces WB
26Bingoal Pauwels Sauces WB1:09
1:09
..
2238▲16121
Classic
VAKOČ Petr Alpecin - Fenix
29Alpecin - Fenix,,
1:09
..
2319▼4131
Climber
25DELKO1:10
1:10
..
2412▼12125
Classic
RIESEBEEK Oscar Alpecin - Fenix
28Alpecin - Fenix1:15
1:15
..
2527▲282
Classic
DEWULF Stan AG2R Citroën Team
23AG2R Citroën Team,,
1:15
..
2618▼82
Climber
29Norway1:21
1:21
..
2710▼17106
Classic
ZINGLE Axel Cofidis
22Cofidis1:27
1:27
..
2834▲6155
Classic
PEYSKENS Dimitri Bingoal Pauwels Sauces WB
29Bingoal Pauwels Sauces WB1:30
1:30
..
2950▲21111
Classic
MULUBRHAN Henok Team Qhubeka NextHash
21Team Qhubeka NextHash1:39
1:39
..
3036▲6146
GC
VANHOOF Ward Sport Vlaanderen - Baloise
22Sport Vlaanderen - Baloise1:41
1:41
..
317▼2423
Classic
PICHON Laurent Team Arkéa Samsic
35Team Arkéa Samsic1:43
1:43
..
3215▼1786
Sprint
VENTURINI Clément AG2R Citroën Team
27AG2R Citroën Team1:44
1:44
..
3330▼381
Classic
NAESEN Oliver AG2R Citroën Team
30AG2R Citroën Team1:58
1:58
..
3446▲1216
GC
PERRY Benjamin Astana - Premier Tech
27Astana - Premier Tech2:08
2:08
..
359▼26172
Climber
ANGULO Antonio Euskaltel - Euskadi
29Euskaltel - Euskadi2:16
2:16
..
3645▲9136
Climber
28DELKO2:23
2:23
..
373▼3461
Sprint
COQUARD Bryan B&B Hotels p/b KTM
29B&B Hotels p/b KTM2:26
2:26
..
3849▲11144
Classic
DE PESTEL Sander Sport Vlaanderen - Baloise
22Sport Vlaanderen - Baloise2:27
2:27
..
3943▲471
Sprint
BOASSON HAGEN Edvald TotalEnergies
34TotalEnergies2:41
2:41
..
4031▼9145
Classic
MARIT Arne Sport Vlaanderen - Baloise
22Sport Vlaanderen - Baloise2:48
2:48
..
4153▲12142
Classic
BEULLENS Cedric Sport Vlaanderen - Baloise
24Sport Vlaanderen - Baloise3:51
3:51
..
4232▼1085
Classic
NAESEN Lawrence AG2R Citroën Team
28AG2R Citroën Team3:56
3:56
..
4341▼2132
Classic
23DELKO3:59
3:59
..
4472▲28102
GC
CHAMPION Thomas Cofidis
21Cofidis4:07
4:07
..
4542▼3122
Classic
JANSSENS Jimmy Alpecin - Fenix
32Alpecin - Fenix4:12
4:12
..
468▼3876
Classic
VAN GESTEL Dries TotalEnergies
26TotalEnergies4:13
4:13
..
4722▼2552
Classic
DE GENDT Aimé Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
27Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux,,
4:13
..
4848-154
Classic
MERTZ Rémy Bingoal Pauwels Sauces WB
26Bingoal Pauwels Sauces WB4:42
4:42
..
4966▲17143
Classic
COLMAN Alex Sport Vlaanderen - Baloise
23Sport Vlaanderen - Baloise4:54
4:54
..
5074▲2435
Sprint
VAN ASBROECK Tom Israel Start-Up Nation
31Israel Start-Up Nation4:57
4:57
..
5164▲1325
Classic
RUSSO Clément Team Arkéa Samsic
26Team Arkéa Samsic5:03
5:03
..
5292▲40186
TT
23Team Coop5:13
5:13
..
5362▲93
Sprint
DREGE André Norway
22Norway5:14
5:14
..
5483▲2933
GC
BERWICK Sebastian Israel Start-Up Nation
21Israel Start-Up Nation5:25
5:25
..
5554▼142
Classic
RESELL Erik Nordsæter Uno-X Pro Cycling Team
24Uno-X Pro Cycling Team5:27
5:27
..
5688▲3264
Classic
GAUTIER Cyril B&B Hotels p/b KTM
33B&B Hotels p/b KTM5:28
5:28
..
5759▲245
TT
WÆRENSKJOLD Søren Uno-X Pro Cycling Team
21Uno-X Pro Cycling Team6:15
6:15
..
5852▼6181
Classic
DVERSNES Fredrik Team Coop
24Team Coop6:17
6:17
..
5933▼26123
Sprint
MEISEN Marcel Alpecin - Fenix
32Alpecin - Fenix6:34
6:34
..
6035▼25171
Sprint
LOBATO Juan José Euskaltel - Euskadi
32Euskaltel - Euskadi,,
6:34
..
6139▼2295
Sprint
SELIG Rüdiger BORA - hansgrohe
32BORA - hansgrohe,,
6:34
..
6244▼18103
Sprint
DRUCKER Jempy Cofidis
34Cofidis6:42
6:42
..
6351▼12104
Climber
HAAS Nathan Cofidis
32Cofidis,,
6:42
..
6470▲6164
Classic
FUENTES Ángel Burgos - BH
24Burgos - BH6:46
6:46
..
6577▲1236
Sprint
ZABEL Rick Israel Start-Up Nation
27Israel Start-Up Nation6:47
6:47
..
6658▼815
Sprint
GIDICH Yevgeniy Astana - Premier Tech
25Astana - Premier Tech6:49
6:49
..
6786▲1984
GC
GOUGEARD Alexis AG2R Citroën Team
28AG2R Citroën Team6:51
6:51
..
6863▼546
Sprint
WÆRSTED Syver Uno-X Pro Cycling Team
24Uno-X Pro Cycling Team7:17
7:17
..
6957▼1265
Classic
HIVERT Jonathan B&B Hotels p/b KTM
36B&B Hotels p/b KTM7:27
7:27
..
7060▼10113
Sprint
COATI Luca Team Qhubeka NextHash
21Team Qhubeka NextHash7:41
7:41
..
7161▼1022
Sprint
NOPPE Christophe Team Arkéa Samsic
26Team Arkéa Samsic,,
7:41
..
7278▲624
Classic
RIOU Alan Team Arkéa Samsic
24Team Arkéa Samsic,,
7:41
..
7365▼8184
Sprint
GUDMESTAD Tord Team Coop
20Team Coop7:42
7:42
..
74100▲2613
Classic
BRUSSENSKIY Gleb Astana - Premier Tech
21Astana - Premier Tech7:57
7:57
..
7591▲16126
Sprint
WALSLEBEN Philipp Alpecin - Fenix
33Alpecin - Fenix8:00
8:00
..
7685▲9163
Climber
EZQUERRA Jesús Burgos - BH
30Burgos - BH8:05
8:05
..
7769▼8161
Sprint
PEÑALVER Manuel Burgos - BH
22Burgos - BH8:08
8:08
..
7868▼10153
Sprint
DE BIE Sean Bingoal Pauwels Sauces WB
29Bingoal Pauwels Sauces WB8:22
8:22
..
7981▲2185
Sprint
LUNDER Eirik Team Coop
22Team Coop,,
8:22
..
8056▼24133
Sprint
28DELKO8:23
8:23
..
8171▼10141
Classic
REYNDERS Jens Sport Vlaanderen - Baloise
23Sport Vlaanderen - Baloise8:41
8:41
..
8267▼1556
Sprint
VAN POPPEL Danny Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
28Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux8:42
8:42
..
8373▼10165
GC
ORTS Felipe Burgos - BH
26Burgos - BH8:43
8:43
..
8476▼8124
Sprint
PETRUS Lubomir Alpecin - Fenix
31Alpecin - Fenix8:46
8:46
..
8579▼675
Classic
TERPSTRA Niki TotalEnergies
37TotalEnergies,,
8:46
..
8682▼454
Classic
PLANCKAERT Baptiste Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
32Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux9:02
9:02
..
8784▼355
Sprint
VAN POPPEL Boy Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
33Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux9:08
9:08
..
8889▲193
Classic
SAGAN Juraj BORA - hansgrohe
32BORA - hansgrohe9:20
9:20
..
8990▲1114
TT
TANFIELD Harry Team Qhubeka NextHash
26Team Qhubeka NextHash9:28
9:28
..
9094▲463
Sprint
DEBUSSCHERE Jens B&B Hotels p/b KTM
31B&B Hotels p/b KTM,,
9:28
..
9195▲462
Classic
DE BACKER Bert B&B Hotels p/b KTM
37B&B Hotels p/b KTM,,
9:28
..
9296▲4174
TT
GOIKOETXEA Peio Euskaltel - Euskadi
29Euskaltel - Euskadi9:44
9:44
..
9398▲592
Sprint
BAŠKA Erik BORA - hansgrohe
27BORA - hansgrohe10:21
10:21
..
9475▼1926
Sprint
WELTEN Bram Team Arkéa Samsic
24Team Arkéa Samsic10:51
10:51
..
9587▼8135
Sprint
23DELKO11:15
11:15
..
96101▲594
Sprint
SCHILLINGER Andreas BORA - hansgrohe
38BORA - hansgrohe11:29
11:29
..
9793▼44
Climber
23Norway11:33
11:33
..
98103▲5162
Climber
ÁLVAREZ Rodrigo Burgos - BH
21Burgos - BH11:57
11:57
..
9997▼291
Sprint
LAAS Martin BORA - hansgrohe
27BORA - hansgrohe12:48
12:48
..
10099▼15
GC
HOLTER Ådne Norway
21Norway12:58
12:58
..
101105▲434
Classic
SAGIV Guy Israel Start-Up Nation
26Israel Start-Up Nation13:20
13:20
..
102102-83
Sprint
DUVAL Julien AG2R Citroën Team
31AG2R Citroën Team14:32
14:32
..
103104▲1173
TT
AZPARREN Xabier Mikel Euskaltel - Euskadi
22Euskaltel - Euskadi,,
14:32
..
104106▲253
Classic
DEVRIENDT Tom Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
29Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux15:41
15:41
..
105108▲3152
GC
DESAL Ceriel Bingoal Pauwels Sauces WB
21Bingoal Pauwels Sauces WB21:48
21:48
..
106107▲132
Sprint
BARBIER Rudy Israel Start-Up Nation
28Israel Start-Up Nation22:01
22:01
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-1
Classic
34Norway24-
23▲191
Sprint
LAAS Martin BORA - hansgrohe
27BORA - hansgrohe22+7
3-31
GC
HERMANS Ben Israel Start-Up Nation
35Israel Start-Up Nation15+15
42▼241
GC
HOELGAARD Markus Uno-X Pro Cycling Team
26Uno-X Pro Cycling Team15-
55-182
Climber
AASVOLD Kristian Team Coop
26Team Coop14+5
627▲2151
Climber
EIKING Odd Christian Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
26Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux13+12
78▲1175
Climber
SOTO Antonio Jesús Euskaltel - Euskadi
26Euskaltel - Euskadi11+3
84▼461
Sprint
COQUARD Bryan B&B Hotels p/b KTM
29B&B Hotels p/b KTM10-
9-101
Climber
LAFAY Victor Cofidis
25Cofidis9+9
1021▲1112
Climber
BATTISTELLA Samuele Astana - Premier Tech
22Astana - Premier Tech9+7
116▼556
Sprint
VAN POPPEL Danny Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
28Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux9-
127▼5122
Classic
JANSSENS Jimmy Alpecin - Fenix
32Alpecin - Fenix8-
139▼432
Sprint
BARBIER Rudy Israel Start-Up Nation
28Israel Start-Up Nation7-
1410▼484
GC
GOUGEARD Alexis AG2R Citroën Team
28AG2R Citroën Team6-
15-83
Sprint
DUVAL Julien AG2R Citroën Team
31AG2R Citroën Team6+6
16-134
Climber
33DELKO6+6
1711▼6161
Sprint
PEÑALVER Manuel Burgos - BH
22Burgos - BH6-
1812▼6172
Climber
ANGULO Antonio Euskaltel - Euskadi
29Euskaltel - Euskadi5-
1913▼6145
Classic
MARIT Arne Sport Vlaanderen - Baloise
22Sport Vlaanderen - Baloise5-
2014▼681
Classic
NAESEN Oliver AG2R Citroën Team
30AG2R Citroën Team4-
21-6
GC
22Norway4+4
2215▼721
Climber
BARGUIL Warren Team Arkéa Samsic
29Team Arkéa Samsic4-
2316▼753
Classic
DEVRIENDT Tom Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
29Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux4-
2417▼786
Sprint
VENTURINI Clément AG2R Citroën Team
27AG2R Citroën Team3-
2518▼7143
Classic
COLMAN Alex Sport Vlaanderen - Baloise
23Sport Vlaanderen - Baloise3-
2620▼613
Classic
BRUSSENSKIY Gleb Astana - Premier Tech
21Astana - Premier Tech3-
2719▼826
Sprint
WELTEN Bram Team Arkéa Samsic
24Team Arkéa Samsic3-
28-173
TT
AZPARREN Xabier Mikel Euskaltel - Euskadi
22Euskaltel - Euskadi3+3
29-166
Climber
SÁNCHEZ Pelayo Burgos - BH
21Burgos - BH2+2
3023▼771
Sprint
BOASSON HAGEN Edvald TotalEnergies
34TotalEnergies2-
3125▼6142
Classic
BEULLENS Cedric Sport Vlaanderen - Baloise
24Sport Vlaanderen - Baloise2-
3222▼1052
Classic
DE GENDT Aimé Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
27Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux2-
3324▼9181
Classic
DVERSNES Fredrik Team Coop
24Team Coop2-
34-141
Classic
REYNDERS Jens Sport Vlaanderen - Baloise
23Sport Vlaanderen - Baloise2+2
35-44
GC
TRÆEN Torstein Uno-X Pro Cycling Team
26Uno-X Pro Cycling Team1+1
3626▼1023
Classic
PICHON Laurent Team Arkéa Samsic
35Team Arkéa Samsic1-
3728▼9152
GC
DESAL Ceriel Bingoal Pauwels Sauces WB
21Bingoal Pauwels Sauces WB1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-181
Classic
DVERSNES Fredrik Team Coop
24Team Coop21+12
22-13
Classic
BRUSSENSKIY Gleb Astana - Premier Tech
21Astana - Premier Tech8-
36▲351
Climber
EIKING Odd Christian Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
26Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux6+3
43▼184
GC
GOUGEARD Alexis AG2R Citroën Team
28AG2R Citroën Team6-
5-83
Sprint
DUVAL Julien AG2R Citroën Team
31AG2R Citroën Team6+6
6-31
GC
HERMANS Ben Israel Start-Up Nation
35Israel Start-Up Nation5+5
74▼3122
Classic
JANSSENS Jimmy Alpecin - Fenix
32Alpecin - Fenix4-
8-173
TT
AZPARREN Xabier Mikel Euskaltel - Euskadi
22Euskaltel - Euskadi4+4
95▼4182
Climber
AASVOLD Kristian Team Coop
26Team Coop3-
107▼381
Classic
NAESEN Oliver AG2R Citroën Team
30AG2R Citroën Team3-
1114▲3101
Climber
LAFAY Victor Cofidis
25Cofidis2+1
128▼421
Climber
BARGUIL Warren Team Arkéa Samsic
29Team Arkéa Samsic2-
139▼443
TT
SLEEN Torjus Uno-X Pro Cycling Team
24Uno-X Pro Cycling Team2-
1410▼4143
Classic
COLMAN Alex Sport Vlaanderen - Baloise
23Sport Vlaanderen - Baloise2-
1511▼4186
TT
23Team Coop2-
16-141
Classic
REYNDERS Jens Sport Vlaanderen - Baloise
23Sport Vlaanderen - Baloise2+2
1712▼5152
GC
DESAL Ceriel Bingoal Pauwels Sauces WB
21Bingoal Pauwels Sauces WB2-
1813▼512
Climber
BATTISTELLA Samuele Astana - Premier Tech
22Astana - Premier Tech1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
16▲5101
Climber
LAFAY Victor Cofidis
25Cofidis 11:22:09..
21▼112
Climber
BATTISTELLA Samuele Astana - Premier Tech
22Astana - Premier Tech0:14
0:14
..
33-6
GC
22Norway0:23
0:23
..
48▲4183
GC
ERIKSSON Jacob Team Coop
21Team Coop0:30
0:30
..
513▲814
TT
DE BOD Stefan Astana - Premier Tech
24Astana - Premier Tech0:46
0:46
..
615▲9166
Climber
SÁNCHEZ Pelayo Burgos - BH
21Burgos - BH0:49
0:49
..
74▼372
Climber
BURGAUDEAU Mathieu TotalEnergies
22TotalEnergies0:57
0:57
..
810▲243
TT
SLEEN Torjus Uno-X Pro Cycling Team
24Uno-X Pro Cycling Team0:58
0:58
..
97▼2156
GC
WIRTGEN Luc Bingoal Pauwels Sauces WB
23Bingoal Pauwels Sauces WB0:59
0:59
..
105▼5131
Climber
25DELKO1:04
1:04
..
119▼282
Classic
DEWULF Stan AG2R Citroën Team
23AG2R Citroën Team1:09
1:09
..
122▼10106
Classic
ZINGLE Axel Cofidis
22Cofidis1:21
1:21
..
1317▲4111
Classic
MULUBRHAN Henok Team Qhubeka NextHash
21Team Qhubeka NextHash1:33
1:33
..
1412▼2146
GC
VANHOOF Ward Sport Vlaanderen - Baloise
22Sport Vlaanderen - Baloise1:35
1:35
..
1516▲1144
Classic
DE PESTEL Sander Sport Vlaanderen - Baloise
22Sport Vlaanderen - Baloise2:21
2:21
..
1611▼5145
Classic
MARIT Arne Sport Vlaanderen - Baloise
22Sport Vlaanderen - Baloise2:42
2:42
..
1719▲2142
Classic
BEULLENS Cedric Sport Vlaanderen - Baloise
24Sport Vlaanderen - Baloise3:45
3:45
..
1814▼4132
Classic
23DELKO3:53
3:53
..
1932▲13102
GC
CHAMPION Thomas Cofidis
21Cofidis4:01
4:01
..
2028▲8143
Classic
COLMAN Alex Sport Vlaanderen - Baloise
23Sport Vlaanderen - Baloise4:48
4:48
..
2139▲18186
TT
23Team Coop5:07
5:07
..
2225▲33
Sprint
DREGE André Norway
22Norway5:08
5:08
..
2337▲1433
GC
BERWICK Sebastian Israel Start-Up Nation
21Israel Start-Up Nation5:19
5:19
..
2420▼442
Classic
RESELL Erik Nordsæter Uno-X Pro Cycling Team
24Uno-X Pro Cycling Team5:21
5:21
..
2523▼245
TT
WÆRENSKJOLD Søren Uno-X Pro Cycling Team
21Uno-X Pro Cycling Team6:09
6:09
..
2618▼8181
Classic
DVERSNES Fredrik Team Coop
24Team Coop6:11
6:11
..
2730▲3164
Classic
FUENTES Ángel Burgos - BH
24Burgos - BH6:40
6:40
..
2822▼615
Sprint
GIDICH Yevgeniy Astana - Premier Tech
25Astana - Premier Tech6:43
6:43
..
2926▼346
Sprint
WÆRSTED Syver Uno-X Pro Cycling Team
24Uno-X Pro Cycling Team7:11
7:11
..
3024▼6113
Sprint
COATI Luca Team Qhubeka NextHash
21Team Qhubeka NextHash7:35
7:35
..
3134▲324
Classic
RIOU Alan Team Arkéa Samsic
24Team Arkéa Samsic,,
7:35
..
3227▼5184
Sprint
GUDMESTAD Tord Team Coop
20Team Coop7:36
7:36
..
3342▲913
Classic
BRUSSENSKIY Gleb Astana - Premier Tech
21Astana - Premier Tech7:51
7:51
..
3429▼5161
Sprint
PEÑALVER Manuel Burgos - BH
22Burgos - BH8:02
8:02
..
3536▲1185
Sprint
LUNDER Eirik Team Coop
22Team Coop8:16
8:16
..
3631▼5141
Classic
REYNDERS Jens Sport Vlaanderen - Baloise
23Sport Vlaanderen - Baloise8:35
8:35
..
3733▼426
Sprint
WELTEN Bram Team Arkéa Samsic
24Team Arkéa Samsic10:45
10:45
..
3838-135
Sprint
23DELKO11:09
11:09
..
3940▲14
Climber
23Norway11:27
11:27
..
4043▲3162
Climber
ÁLVAREZ Rodrigo Burgos - BH
21Burgos - BH11:51
11:51
..
4141-5
GC
HOLTER Ådne Norway
21Norway12:52
12:52
..
4244▲2173
TT
AZPARREN Xabier Mikel Euskaltel - Euskadi
22Euskaltel - Euskadi14:26
14:26
..
4345▲2152
GC
DESAL Ceriel Bingoal Pauwels Sauces WB
21Bingoal Pauwels Sauces WB21:42
21:42
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Youth day classification

#RiderTeamTime
1 LAFAY VictorCofidis4:14:28
2 BATTISTELLA SamueleAstana - Premier Tech0:12
3 LEKNESSUND AndreasNorway0:19
4 SÁNCHEZ PelayoBurgos - BH,,
5 DE BOD StefanAstana - Premier Tech0:24
6 ERIKSSON JacobTeam Coop0:26
7 SLEEN TorjusUno-X Pro Cycling Team0:41
8 BURGAUDEAU MathieuTotalEnergies0:53
9 WIRTGEN LucBingoal Pauwels Sauces WB0:55
10 FEDELI AlessandroDELKO1:00
11 MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka NextHash1:03
12 DEWULF StanAG2R Citroën Team1:05
13 VANHOOF WardSport Vlaanderen - Baloise1:13
14 ZINGLE AxelCofidis1:17
15 CHAMPION ThomasCofidis1:30
16 VABØ Tore Andre AaseTeam Coop1:51
17 DE PESTEL SanderSport Vlaanderen - Baloise,,
18 COLMAN AlexSport Vlaanderen - Baloise2:20
19 MARIT ArneSport Vlaanderen - Baloise,,
20 BERWICK SebastianIsrael Start-Up Nation2:29
21 BRUSSENSKIY GlebAstana - Premier Tech2:59
22 BEULLENS CedricSport Vlaanderen - Baloise3:09
23 ÁLVAREZ RodrigoBurgos - BH3:28
24 DELETTRE AlexandreDELKO3:31
25 DREGE AndréNorway3:39
26 FUENTES ÁngelBurgos - BH4:09
27 DESAL CerielBingoal Pauwels Sauces WB4:38
28 RESELL Erik NordsæterUno-X Pro Cycling Team4:44
29 WÆRENSKJOLD SørenUno-X Pro Cycling Team,,
30 RIOU AlanTeam Arkéa Samsic5:01
31 GIDICH YevgeniyAstana - Premier Tech5:20
32 PEÑALVER ManuelBurgos - BH5:31
33 DVERSNES FredrikTeam Coop5:40
34 GUDMESTAD TordTeam Coop,,
35 WÆRSTED SyverUno-X Pro Cycling Team5:42
36 LUNDER EirikTeam Coop,,
37 REYNDERS JensSport Vlaanderen - Baloise6:06
38 COATI LucaTeam Qhubeka NextHash,,
39 AZPARREN Xabier MikelEuskaltel - Euskadi,,
40 RAJOVIĆ DušanDELKO8:11
41 WELTEN BramTeam Arkéa Samsic,,
42 HOLSTAD LudvikNorway,,
43 HOLTER ÅdneNorway8:34


RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
16▲5 Astana - Premier TechWT 34:08:20..
21▼1 NorwayNAT0:54
0:54
..
310▲7 Uno-X Pro Cycling TeamPRT0:56
0:56
..
42▼2 Team CoopCT1:08
1:08
..
59▲4 CofidisWT1:32
1:32
..
68▲2 Bingoal Pauwels Sauces WBPRT1:33
1:33
..
77- DELKOPRT1:43
1:43
..
85▼3 AG2R Citroën TeamWT2:50
2:50
..
911▲2 Alpecin - FenixPRT4:25
4:25
..
1013▲3 Sport Vlaanderen - BaloisePRT4:37
4:37
..
1114▲3 Team Arkéa SamsicPRT5:08
5:08
..
123▼9 TotalEnergiesPRT5:38
5:38
..
134▼9 Euskaltel - EuskadiPRT7:08
7:08
..
1412▼2 Team Qhubeka NextHashWT7:17
7:17
..
1517▲2 Israel Start-Up NationWT8:05
8:05
..
1615▼1 Intermarché - Wanty - Gobert MatériauxWT10:58
10:58
..
1718▲1 Burgos - BHPRT11:35
11:35
..
1816▼2 B&B Hotels p/b KTMPRT12:30
12:30
..
1919- BORA - hansgroheWT22:25
22:25
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    07 August 2021
  • Start time:
    13:35
  • Avg. speed winner:
    43.503 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    184.5 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    119
  • Vert. meters:
    2173
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint of small group
  • Avg. temperature:

Race profile