The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 7 | 5 | 2:38:09 | |||
2 | RUTSCH Jonas Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 3 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | HAVIK Yoeri Vlasman Track/Road Continental Cycling Team | Vlasman Track/Road Continental Cycling Team | 1 | 1 | ,, 0:00 | |
4 | ,, 0:00 | |||||
5 | THURAU Sven Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 0:00 | |||
6 | GROSSER Aaron Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | ,, 0:00 | |||
7 | ,, 0:00 | |||||
8 | LATOŃ Eryk Team Hurom | Team Hurom | ,, 0:00 | |||
9 | STOSZ Patryk CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:00 | |||
10 | BANASZEK Adrian Voster Uniwheels Team | Voster Uniwheels Team | ,, 0:00 | |||
11 | HOFER Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:00 | |||
12 | ,, 0:00 | |||||
13 | FRANCZAK Paweł CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:00 | |||
14 | ,, 0:00 | |||||
15 | KRAWCZYK Szymon Voster Uniwheels Team | Voster Uniwheels Team | ,, 0:00 | |||
16 | HEIDER Christopher Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 0:00 | |||
17 | MARENGO Alberto Kőbánya Cycling Team | Kőbánya Cycling Team | ,, 0:00 | |||
18 | ,, 0:00 | |||||
19 | ,, 0:00 | |||||
20 | SCHORMAIR Fabian Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 0:00 | |||
21 | DUVIGNEAU Beau Vlasman Track/Road Continental Cycling Team | Vlasman Track/Road Continental Cycling Team | ,, 0:00 | |||
22 | ,, 0:00 | |||||
23 | ,, 0:00 | |||||
24 | ,, 0:00 | |||||
25 | ,, 0:00 | |||||
26 | LUCHSHENKO Sergey Astana City | Astana City | ,, 0:00 | |||
27 | ,, 0:00 | |||||
28 | ,, 0:00 | |||||
29 | ,, 0:00 | |||||
30 | ,, 0:00 | |||||
31 | MÜNSTERMANN Per Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | ,, 0:00 | |||
32 | ,, 0:00 | |||||
33 | ,, 0:00 | |||||
34 | AKHMETOV Galym Astana City | Astana City | ,, 0:00 | |||
35 | BOVENHUIS Jasper Vlasman Track/Road Continental Cycling Team | Vlasman Track/Road Continental Cycling Team | ,, 0:00 | |||
36 | BROŻYNA Piotr CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:00 | |||
37 | NIKITIN Matvey Astana City | Astana City | ,, 0:00 | |||
38 | HENN Luca Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 0:00 | |||
39 | STACHOWIAK Adam Voster Uniwheels Team | Voster Uniwheels Team | ,, 0:00 | |||
40 | CIEŚLIK Paweł CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:00 | |||
41 | ,, 0:00 | |||||
42 | ,, 0:00 | |||||
43 | KOMAR Mateusz Voster Uniwheels Team | Voster Uniwheels Team | ,, 0:00 | |||
44 | BARTKIEWICZ Andrzej Team Hurom | Team Hurom | ,, 0:00 | |||
45 | ,, 0:00 | |||||
46 | ,, 0:00 | |||||
47 | ,, 0:00 | |||||
48 | CLAUSS Marc Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 0:00 | |||
49 | ,, 0:00 | |||||
50 | ULYSBAYEV Dinmukhammed Astana City | Astana City | ,, 0:00 | |||
51 | TSOY Vladimir Astana City | Astana City | ,, 0:00 | |||
52 | ,, 0:00 | |||||
53 | KACZMAREK Jakub Team Hurom | Team Hurom | ,, 0:00 | |||
54 | MAMOS Philipp Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 0:00 | |||
55 | ,, 0:00 | |||||
56 | ,, 0:00 | |||||
57 | ,, 0:00 | |||||
58 | ,, 0:00 | |||||
59 | PODLASKI Michał Voster Uniwheels Team | Voster Uniwheels Team | ,, 0:00 | |||
60 | TACIAK Mateusz CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:00 | |||
61 | PLUCIŃSKI Leszek CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:00 | |||
62 | PIASKOWY Emanuel Team Hurom | Team Hurom | ,, 0:00 | |||
63 | ,, 0:00 | |||||
64 | ,, 0:00 | |||||
65 | ØVERLAND Bjørnar Kőbánya Cycling Team | Kőbánya Cycling Team | ,, 0:00 | |||
66 | ,, 0:00 | |||||
67 | ,, 0:00 | |||||
68 | KUZMIN Anton Astana City | Astana City | ,, 0:00 | |||
69 | ,, 0:00 | |||||
70 | LOVASSY Krisztián Kőbánya Cycling Team | Kőbánya Cycling Team | ,, 0:00 | |||
71 | ZIELIńSKI Kamil Team Hurom | Team Hurom | ,, 0:00 | |||
72 | HUPPERTZ Joshua Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 0:00 | |||
73 | KLIMIANKOU Kanstantsin Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 0:00 | |||
74 | LEINAU Joann Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | ,, 0:00 | |||
75 | ,, 0:00 | |||||
76 | BAUER Dominik Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 0:00 | |||
77 | ,, 0:00 | |||||
78 | ,, 0:00 | |||||
79 | GIEßELMANN Michel Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | ,, 0:00 | |||
80 | GRAF Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:00 | |||
81 | ,, 0:00 | |||||
82 | ,, 0:00 | |||||
83 | ,, 0:00 | |||||
84 | ,, 0:00 | |||||
85 | ,, 0:00 | |||||
86 | ,, 0:00 | |||||
87 | ,, 0:00 | |||||
88 | HRINKOW Dominik Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:00 | |||
89 | RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:00 | |||
90 | FREIBERGER Markus Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:00 | |||
91 | HUGGER Jan Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 0:00 | |||
92 | ,, 0:00 | |||||
93 | BEUKEBOOM Dion Vlasman Track/Road Continental Cycling Team | Vlasman Track/Road Continental Cycling Team | ,, 0:00 | |||
94 | ,, 0:00 | |||||
95 | NOWAK Florian Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 0:00 | |||
96 | ,, 0:00 | |||||
97 | ,, 0:00 | |||||
98 | KNAUP Tobias Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 0:00 | |||
99 | ,, 0:00 | |||||
100 | ,, 0:00 | |||||
101 | ,, 0:00 | |||||
102 | ,, 0:00 | |||||
103 | ,, 0:00 | |||||
104 | ,, 0:00 | |||||
105 | VAN DER BURG Joost Vlasman Track/Road Continental Cycling Team | Vlasman Track/Road Continental Cycling Team | 0:14 0:14 | |||
106 | ,, 0:14 | |||||
107 | BRAUN Julian Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | 0:20 0:20 | |||
108 | 0:23 0:23 | |||||
109 | ,, 0:23 | |||||
110 | ,, 0:23 | |||||
111 | ZAITSEV Ivan Astana City | Astana City | ,, 0:23 | |||
112 | ,, 0:23 | |||||
113 | ,, 0:23 | |||||
114 | ,, 0:23 | |||||
115 | ,, 0:23 | |||||
116 | ,, 0:23 | |||||
117 | ,, 0:23 | |||||
118 | ,, 0:23 | |||||
119 | ,, 0:23 | |||||
120 | 0:29 0:29 | |||||
121 | ,, 0:29 | |||||
122 | ,, 0:29 | |||||
123 | ,, 0:29 | |||||
124 | ,, 0:29 | |||||
125 | ,, 0:29 | |||||
126 | EICHINGER Daniel Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:29 | |||
127 | ,, 0:29 | |||||
128 | ,, 0:29 | |||||
129 | ,, 0:29 | |||||
130 | MÜLLER Viktor Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | ,, 0:29 | |||
131 | MANOWSKI Mateusz Team Hurom | Team Hurom | ,, 0:29 | |||
132 | ,, 0:29 | |||||
133 | MAŁECKI Kamil CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:29 | |||
134 | ANIOŁKOWSKI Stanisław Team Hurom | Team Hurom | ,, 0:29 | |||
135 | GRABIS Mateusz Voster Uniwheels Team | Voster Uniwheels Team | ,, 0:29 | |||
136 | SCHWEIZER Christoph Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | 0:34 0:34 | |||
137 | PARMA Krzysztof Voster Uniwheels Team | Voster Uniwheels Team | 0:38 0:38 | |||
138 | 0:45 0:45 | |||||
139 | ,, 0:45 | |||||
140 | ,, 0:45 | |||||
141 | ,, 0:45 | |||||
142 | ,, 0:45 | |||||
143 | ,, 0:45 | |||||
144 | ,, 0:45 | |||||
145 | BENDEGUZ Bernard Kőbánya Cycling Team | Kőbánya Cycling Team | ,, 0:45 | |||
146 | FOLTÁN Adrián Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | 0:50 0:50 | |||
147 | 0:56 0:56 | |||||
148 | 1:20 1:20 | |||||
149 | 1:33 1:33 | |||||
150 | 2:19 2:19 | |||||
151 | LOKI Bence Kőbánya Cycling Team | Kőbánya Cycling Team | 3:03 3:03 | |||
152 | 3:05 3:05 | |||||
153 | 3:07 3:07 | |||||
154 | 4:14 4:14 | |||||
155 | 13:03 13:03 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:17 May 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:45.98 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:121.2 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:0
- Vert. meters:415
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: