The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | TACIAK Mateusz CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 7 | 5 | 3:02:11 | |
2 | STACHOWIAK Adam Voster Uniwheels Team | Voster Uniwheels Team | 3 | 2 | 0:48 0:48 | |
3 | 1 | 1 | 0:51 0:51 | |||
4 | CIEŚLIK Paweł CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:51 | |||
5 | ,, 0:51 | |||||
6 | STOSZ Patryk CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 1:57 1:57 | |||
7 | RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 1:57 | |||
8 | HENN Luca Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 4:33 4:33 | |||
9 | DUVIGNEAU Beau Vlasman Track/Road Continental Cycling Team | Vlasman Track/Road Continental Cycling Team | ,, 4:33 | |||
10 | ,, 4:33 | |||||
11 | ,, 4:33 | |||||
12 | KUZMIN Anton Astana City | Astana City | ,, 4:33 | |||
13 | BROŻYNA Piotr CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 4:33 | |||
14 | HRINKOW Dominik Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 4:33 | |||
15 | AKHMETOV Galym Astana City | Astana City | ,, 4:33 | |||
16 | LEINAU Joann Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | ,, 4:33 | |||
17 | ULYSBAYEV Dinmukhammed Astana City | Astana City | ,, 4:33 | |||
18 | TSOY Vladimir Astana City | Astana City | ,, 4:33 | |||
19 | PLUCIŃSKI Leszek CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 4:33 | |||
20 | BEUKEBOOM Dion Vlasman Track/Road Continental Cycling Team | Vlasman Track/Road Continental Cycling Team | 4:42 4:42 | |||
21 | MARENGO Alberto Kőbánya Cycling Team | Kőbánya Cycling Team | 4:45 4:45 | |||
22 | THURAU Sven Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | 7:31 7:31 | |||
23 | ,, 7:31 | |||||
24 | ,, 7:31 | |||||
25 | HAVIK Yoeri Vlasman Track/Road Continental Cycling Team | Vlasman Track/Road Continental Cycling Team | ,, 7:31 | |||
26 | KLIMIANKOU Kanstantsin Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 7:31 | |||
27 | BOVENHUIS Jasper Vlasman Track/Road Continental Cycling Team | Vlasman Track/Road Continental Cycling Team | ,, 7:31 | |||
28 | ,, 7:31 | |||||
29 | ,, 7:31 | |||||
30 | FRANCZAK Paweł CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 7:31 | |||
31 | KRAWCZYK Szymon Voster Uniwheels Team | Voster Uniwheels Team | ,, 7:31 | |||
32 | GIEßELMANN Michel Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | ,, 7:31 | |||
33 | LOVASSY Krisztián Kőbánya Cycling Team | Kőbánya Cycling Team | ,, 7:31 | |||
34 | PODLASKI Michał Voster Uniwheels Team | Voster Uniwheels Team | ,, 7:31 | |||
35 | ,, 7:31 | |||||
36 | VAN DER BURG Joost Vlasman Track/Road Continental Cycling Team | Vlasman Track/Road Continental Cycling Team | ,, 7:31 | |||
37 | ,, 7:31 | |||||
38 | HUGGER Jan Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 7:31 | |||
39 | HOFER Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 7:31 | |||
40 | ,, 7:31 | |||||
41 | GRAF Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 7:31 | |||
42 | MAMOS Philipp Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 7:31 | |||
43 | PIASKOWY Emanuel Team Hurom | Team Hurom | ,, 7:31 | |||
44 | ,, 7:31 | |||||
45 | SCHORMAIR Fabian Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 7:31 | |||
46 | ,, 7:31 | |||||
47 | ,, 7:31 | |||||
48 | MAŁECKI Kamil CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 7:31 | |||
49 | KNAUP Tobias Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 7:31 | |||
50 | ,, 7:31 | |||||
51 | LUCHSHENKO Sergey Astana City | Astana City | ,, 7:31 | |||
52 | ,, 7:31 | |||||
53 | NIKITIN Matvey Astana City | Astana City | ,, 7:31 | |||
54 | FREIBERGER Markus Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 7:31 | |||
55 | BRAUN Julian Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 7:31 | |||
56 | NOWAK Florian Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 7:31 | |||
57 | ,, 7:31 | |||||
58 | ZAITSEV Ivan Astana City | Astana City | ,, 7:31 | |||
59 | ,, 7:31 | |||||
60 | ,, 7:31 | |||||
61 | ,, 7:31 | |||||
62 | ØVERLAND Bjørnar Kőbánya Cycling Team | Kőbánya Cycling Team | ,, 7:31 | |||
63 | 7:53 7:53 | |||||
64 | EICHINGER Daniel Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 7:53 | |||
65 | 11:16 11:16 | |||||
66 | 14:13 14:13 | |||||
67 | 16:13 16:13 | |||||
68 | 17:59 17:59 | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | GROSSER Aaron Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | - | |||
DNF | MÜNSTERMANN Per Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | - | |||
DNF | SCHWEIZER Christoph Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | - | |||
DNF | KOMAR Mateusz Voster Uniwheels Team | Voster Uniwheels Team | - | |||
DNF | GRABIS Mateusz Voster Uniwheels Team | Voster Uniwheels Team | - | |||
DNF | BANASZEK Adrian Voster Uniwheels Team | Voster Uniwheels Team | - | |||
DNF | PARMA Krzysztof Voster Uniwheels Team | Voster Uniwheels Team | - | |||
DNF | HEIDER Christopher Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | - | |||
DNF | BAUER Dominik Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | - | |||
DNF | CLAUSS Marc Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | - | |||
DNF | ZIELIńSKI Kamil Team Hurom | Team Hurom | - | |||
DNF | ANIOŁKOWSKI Stanisław Team Hurom | Team Hurom | - | |||
DNF | BARTKIEWICZ Andrzej Team Hurom | Team Hurom | - | |||
DNF | BENDEGUZ Bernard Kőbánya Cycling Team | Kőbánya Cycling Team | - | |||
DNF | LOKI Bence Kőbánya Cycling Team | Kőbánya Cycling Team | - | |||
DNS | - | |||||
DNS | - | |||||
DNS | - | |||||
DNS | - | |||||
DNS | - | |||||
DNS | - | |||||
DNS | - | |||||
DNS | - | |||||
DNS | - | |||||
DNS | RUTSCH Jonas Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:20 May 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:39.75 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:120.7 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:143
- Vert. meters:2389
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: