Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2017
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2019
- stage -
Stage 1 | Kołobrzeg - Trzcianka
Stage 2 | Zbąszynek - Zbąszynek
Stage 3 | Kożuchów - Kowary
Stage 4 (ITT) | Kowary - Przełęcz Okraj
Stage 5 | Piechowice - Piechowice
Statistics
GO TO
Stage 5 Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results▼
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Bałtyk - Karkonosze Tour
»
2018
»
Startlist
menu
2018
»
26th
Bałtyk - Karkonosze Tour
(2.2)
2018
»
5 Stages
»
Kołobrzeg
›
Piechowice
(591.8km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
157
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
BEUKEBOOM Dion
Vlasman Track/Road Continental Cycling Team
2
-
BOVENHUIS Jasper
Vlasman Track/Road Continental Cycling Team
3
-
DUVIGNEAU Beau
Vlasman Track/Road Continental Cycling Team
4
-
HAVIK Yoeri
Vlasman Track/Road Continental Cycling Team
5
-
VAN DER BURG Joost
Vlasman Track/Road Continental Cycling Team
6
-
BENDEGUZ Bernard
Kőbánya Cycling Team
7
-
CZEH Balazs
Kőbánya Cycling Team
8
-
LOKI Bence
Kőbánya Cycling Team
9
-
LOVASSY Krisztián
Kőbánya Cycling Team
10
-
MARENGO Alberto
Kőbánya Cycling Team
11
-
ØVERLAND Bjørnar
Kőbánya Cycling Team
12
-
ANIOŁKOWSKI Stanisław
Team Hurom
13
-
BARTKIEWICZ Andrzej
Team Hurom
14
-
KACZMAREK Jakub
Team Hurom
15
-
LATOŃ Eryk
Team Hurom
16
-
MANOWSKI Mateusz
Team Hurom
17
-
PIASKOWY Emanuel
Team Hurom
18
-
ZIELIńSKI Kamil
Team Hurom
19
-
BAUER Dominik
Dauner D&DQ-Akkon
20
-
BRAUN Julian
Dauner D&DQ-Akkon
21
-
CLAUSS Marc
Dauner D&DQ-Akkon
22
-
HEIDER Christopher
Dauner D&DQ-Akkon
23
-
MAMOS Philipp
Dauner D&DQ-Akkon
24
-
THURAU Sven
Dauner D&DQ-Akkon
25
-
BANASZEK Adrian
Voster Uniwheels Team
26
-
GRABIS Mateusz
Voster Uniwheels Team
27
-
KOMAR Mateusz
Voster Uniwheels Team
28
-
KRAWCZYK Szymon
Voster Uniwheels Team
29
-
PARMA Krzysztof
Voster Uniwheels Team
30
-
PODLASKI Michał
Voster Uniwheels Team
31
-
STACHOWIAK Adam
Voster Uniwheels Team
32
-
KELLER Hermann
Embrace The World
33
-
GIEßELMANN Michel
Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY
34
-
GROSSER Aaron
Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY
35
-
LEINAU Joann
Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY
36
-
MÜLLER Viktor
Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY
37
-
MÜNSTERMANN Per
Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY
38
-
SCHWEIZER Christoph
Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY
39
-
EICHINGER Daniel
Team Hrinkow Advarics Cycleang
40
-
FREIBERGER Markus
Team Hrinkow Advarics Cycleang
41
-
GRAF Andreas
Team Hrinkow Advarics Cycleang
42
-
HOFER Andreas
Team Hrinkow Advarics Cycleang
43
-
HRINKOW Dominik
Team Hrinkow Advarics Cycleang
44
-
RAPP Jonas
Team Hrinkow Advarics Cycleang
45
-
HENN Luca
Team Lotto - Kern Haus
46
-
HUGGER Jan
Team Lotto - Kern Haus
47
-
HUPPERTZ Joshua
Team Lotto - Kern Haus
48
-
KNAUP Tobias
Team Lotto - Kern Haus
49
-
NOWAK Florian
Team Lotto - Kern Haus
50
-
RUTSCH Jonas
Team Lotto - Kern Haus
51
-
SCHORMAIR Fabian
Team Lotto - Kern Haus
52
-
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
53
-
AKHMETOV Galym
Astana City
54
-
KUZMIN Anton
Astana City
55
-
LUCHSHENKO Sergey
Astana City
56
-
NIKITIN Matvey
Astana City
57
-
TSOY Vladimir
Astana City
58
-
ULYSBAYEV Dinmukhammed
Astana City
59
-
ZAITSEV Ivan
Astana City
60
-
FOLTÁN Adrián
Dukla Banska Bystrica
61
-
BROŻYNA Piotr
CCC Sprandi Polkowice
62
-
CIEŚLIK Paweł
CCC Sprandi Polkowice
63
-
FRANCZAK Paweł
CCC Sprandi Polkowice
64
-
MAŁECKI Kamil
CCC Sprandi Polkowice
65
-
PLUCIŃSKI Leszek
CCC Sprandi Polkowice
66
-
STOSZ Patryk
CCC Sprandi Polkowice
67
-
TACIAK Mateusz
CCC Sprandi Polkowice
68
-
AHIYEVICH Aleh
69
-
AHRENDT Benjamin
70
-
AKHRAMENKA Yauheni
71
-
ALTEFROHNE Patrick
72
-
ASCHENBRENNER Michel
73
-
BABIC Adrián
74
-
BANZER Johannes
75
-
BARKE Marco
76
-
BAUER Alexander
77
-
BECKER Bastian
78
-
BECKER Benedikt
79
-
BERGSTRÖM FRISK Hannes
80
-
BIALIAUSKI Kanstantsin
81
-
BJERKESTRAND HAUGSVÆR Sindre
82
-
BOCHKOV Kirill
83
-
BRÄMER Fabian
84
-
BRANDLMEIER Stefan
85
-
BRANDT Nicolas
86
-
BÜTTNER Björn
87
-
CLAUSS Peter
88
-
DETKO Artur
89
-
DEUTSCHMANN Jan
90
-
DINKLER Jonathan
91
-
DUYUNOV Vladislav
92
-
ERB Daniel
93
-
FISCHER Robin
94
-
FRANZ Alexander
95
-
FROM Erik
96
-
GARTNER Julius
97
-
GIESSIBL Severin
98
-
HLOZA Michal
99
-
HOLST Felix
100
-
JÄGELER Robert
101
-
JÕEÄÄR Marten
102
-
KAŠKO Dávid
103
-
KASPERA Christoph
104
-
KIRSTEN Sven
105
-
KIVISTIK Gert
106
-
KOHLER Erik
107
-
KOSTECKI Patryk
108
-
KULIKOV Vladislav
109
-
LARSÉN Richard
110
-
LENDOWSKI Jeremy
111
-
LIENERT Thomas
112
-
LJUNGGREN Carl
113
-
MALGAY Lukas
114
-
MANAKOV Victor
115
-
MARKOV Dmitrii
116
-
MAYER Yannick
117
-
MERSEBURG Dominik
118
-
MOSIN Sergey
119
-
MOTZKUS Silias
120
-
NAGLER Patrick
121
-
NEKRASOV Denis
122
-
NIESING Timo
123
-
OTTO Jan Hendrik
124
-
PAWLAK Tobiasz
125
-
PRANGEL Kristo
126
-
PROSTOKISHIN Andrey
127
-
PUNG Peeter
128
-
RĘBIEWSKI Jarosław
129
-
RIECKMANN Tim
130
-
RIPS Adrian
131
-
RÖBER Dominik
132
-
RUDOLPH Justin
133
-
SAZANOV Andrey
134
-
SCHIEWER Franz
135
-
SCHUBERT Fritjof
136
-
SCHUBERT Patrick
137
-
SHEMETAU Mikhail
138
-
SONNLEITNER Jonas
139
-
STASH Mamyr
140
-
STRMISKA Andrej
141
-
SUKHOV Maksim
142
-
SZASZ Adam
143
-
TIKHONIN Evgenii
144
-
TSISHCHANKA Hardzei
145
-
TSISHKOU Raman
146
-
VAHTRA Norman
147
-
VANCO Filip
148
-
VENDELIN Karl-arnold
149
-
VIETENSE Jesko
150
-
VOROBYEV Anton
151
-
WAHNER Stefan
152
-
WALSLEBEN Philipp
153
-
WIHK Jacob
154
-
WILHELM Felix
155
-
WILLE Markus
156
-
WÓJCIK Adam
157
-
ZIÓŁKOWSKI Wojciech
6m
Indicates the time the rider was added to the startlist. (e.g. 6m = 6 minutes ago, 11h = 11 hours ago)
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Race ranking
Peloton averages
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)