2015
2013
»
«

2014»35th Bayern Rundfahrt (2.HC)

2014  General classification

Clear filter
RnkGCGC-TimeBIBRiderAgeTeamUCIPntTime
1112+29:35113 Bennett SamTeam NetApp – Endura 23Team NetApp – Endura20303:31:403:31:40
289+21:0823 Hutarovich YauheniAG2R La Mondiale 30AG2R La Mondiale1418,,0:00
363+12:49124 Kreder RaymondGarmin Sharp 24Garmin Sharp812,,0:00
466+13:0546 Porsev AlexanderTeam Katusha  28Team Katusha 77,,0:00
5104+25:27174 Bauhaus PhilTeam Stölting  19Team Stölting 64,,0:00
647+8:5673 Haussler HeinrichIAM Cycling 30IAM Cycling53,,0:00
7100+23:2916 Stauff AndreasMTN - Qhubeka 27MTN - Qhubeka42,,0:00
849+9:3451 Arndt NikiasTeam Giant - Shimano 22Team Giant - Shimano21,,0:00
9109+27:2361 Bommel HenningRad-Net Rose Team 31Rad-Net Rose Team,,0:00
1090+21:16167 Viganò DavideCaja Rural - Seguros RGA 29Caja Rural - Seguros RGA,,0:00
11116+30:52185 Thömel TinoTeam Stuttgart 25Team Stuttgart,,0:00
12103+25:16135 Kruopis AidisOrica GreenEDGE 27Orica GreenEDGE,,0:00
13113+29:39143 Knauer FlorenzTeam Heizomat  25Team Heizomat ,,0:00
1456+11:0911 Ciolek GeraldMTN - Qhubeka 27MTN - Qhubeka,,0:00
1530+3:59164 Mas LluísCaja Rural - Seguros RGA 24Caja Rural - Seguros RGA,,0:00
1660+11:53184 Krieger AlexanderTeam Stuttgart 22Team Stuttgart,,0:00
1744+7:455 Rast GrégoryTrek Factory Racing  34Trek Factory Racing ,,0:00
1832+4:19151 Delaplace AnthonyBretagne - Séché Environnement 24Bretagne - Séché Environnement,,0:00
1975+17:09182 Holler NikodemusTeam Stuttgart 23Team Stuttgart,,0:00
2093+21:5397 Willwohl WilliLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg,,0:00
2122+3:14173 Herklotz SilvioTeam Stölting  20Team Stölting ,,0:00
2283+19:3081 Marycz JarosławCCC Polsat Polkowice 27CCC Polsat Polkowice,,0:00
2311+2:12152 Feillu BriceBretagne - Séché Environnement 28Bretagne - Séché Environnement,,0:00
2440+6:40176 Vasyliv YuriyTeam Stölting  20Team Stölting ,,0:00
2557+11:1445 Kolobnev AlexandrTeam Katusha  33Team Katusha ,,0:00
2642+7:01147 Weber JohannesTeam Heizomat  19Team Heizomat ,,0:00
2777+17:2042 Vorobyev AntonTeam Katusha  23Team Katusha ,,0:00
283+0:3534 Kiryienka VasilTeam Sky 32Team Sky,,0:00
2937+5:3022 Bonnafond GuillaumeAG2R La Mondiale 26AG2R La Mondiale,,0:00
3039+6:0056 Janse van Rensburg ReinardtTeam Giant - Shimano 25Team Giant - Shimano,,0:00
311+0:0037 Thomas GeraintTeam Sky 28Team Sky,,0:00
3221+3:0812 Gerdemann LinusMTN - Qhubeka 31MTN - Qhubeka,,0:00
339+2:0077 Wyss MarcelIAM Cycling 27IAM Cycling,,0:00
3419+2:5652 Barguil WarrenTeam Giant - Shimano 22Team Giant - Shimano,,0:00
3587+20:30127 Von Hoff SteeleGarmin Sharp 26Garmin Sharp,,0:00
366+1:35111 Bárta JanTeam NetApp – Endura 29Team NetApp – Endura,,0:00
3786+20:05125 Langeveld SebastianGarmin Sharp 29Garmin Sharp,,0:00
38117+32:24181 Cummings JackTeam Stuttgart 20Team Stuttgart,,0:00
392+0:1972 Frank MathiasIAM Cycling 27IAM Cycling,,0:00
4079+17:50141 Droste Jan NiklasTeam Heizomat  23Team Heizomat ,,0:00
4123+3:2784 Rebellin DavideCCC Polsat Polkowice 42CCC Polsat Polkowice,,0:00
4253+10:30161 Arroyo DavidCaja Rural - Seguros RGA 34Caja Rural - Seguros RGA,,0:00
4351+10:23107 Vichot ArthurFDJ.fr  25FDJ.fr ,,0:00
445+1:10104 Pinot ThibautFDJ.fr  24FDJ.fr ,,0:00
454+0:43115 König LeopoldTeam NetApp – Endura 26Team NetApp – Endura,,0:00
467+1:38134 Impey DarylOrica GreenEDGE 29Orica GreenEDGE,,0:00
4767+13:25102 Ladagnous MatthieuFDJ.fr  29FDJ.fr ,,0:00
4814+2:2335 Knees ChristianTeam Sky 33Team Sky,,0:00
4938+5:4167 Vogt MarioRad-Net Rose Team 22Rad-Net Rose Team,,0:00
50108+26:57183 Kautz KaiTeam Stuttgart 26Team Stuttgart,,0:00
5195+22:20172 Eichler MarkusTeam Stölting  32Team Stölting ,,0:00
5234+4:4086 Owsian ŁukaszCCC Polsat Polkowice 24CCC Polsat Polkowice,,0:00
5310+2:0433 Kennaugh PeterTeam Sky 24Team Sky,,0:00
5427+3:3555 Craddock LawsonTeam Giant - Shimano 22Team Giant - Shimano,,0:00
5520+3:0141 Brutt PavelTeam Katusha  32Team Katusha ,,0:00
5688+20:5775 Kluge RogerIAM Cycling 28IAM Cycling,,0:00
5750+10:15165 Parra Heiner RodrigoCaja Rural - Seguros RGA 22Caja Rural - Seguros RGA,,0:00
5885+20:0147 Tsatevich AlexeyTeam Katusha  24Team Katusha ,,0:00
5946+8:17144 Essers JulienTeam Heizomat  21Team Heizomat ,,0:00
6073+16:01163 Grijalba FernandoCaja Rural - Seguros RGA 23Caja Rural - Seguros RGA,,0:00
6112+2:1926 Gastauer BenAG2R La Mondiale 26AG2R La Mondiale,,0:00
6243+7:1553 Damuseau ThomasTeam Giant - Shimano 25Team Giant - Shimano,,0:00
6316+2:3527 Riblon ChristopheAG2R La Mondiale 33AG2R La Mondiale,,0:00
6480+19:02155 Jarrier BenoîtBretagne - Séché Environnement 25Bretagne - Séché Environnement,,0:00
6533+4:20153 Guillou FlorianBretagne - Séché Environnement 31Bretagne - Séché Environnement,,0:00
6662+12:48166 Piedra AntonioCaja Rural - Seguros RGA 28Caja Rural - Seguros RGA,,0:00
6728+3:3863 Buchmann EmanuelRad-Net Rose Team 21Rad-Net Rose Team,,0:00
6854+10:53156 Vachon FlorianBretagne - Séché Environnement 29Bretagne - Séché Environnement,,0:00
6997+22:4564 Mathis MarcoRad-Net Rose Team 20Rad-Net Rose Team,,0:00
7045+7:57146 Schormair FabianTeam Heizomat  19Team Heizomat ,,0:00
7125+3:3314 Meintjes LouisMTN - Qhubeka 22MTN - Qhubeka,,0:00
728+1:5876 Tschopp JohannIAM Cycling 31IAM Cycling,,0:00
7318+2:5585 Samoilau BranislauCCC Polsat Polkowice 29CCC Polsat Polkowice,,0:00
7478+17:417 Vandewalle KristofTrek Factory Racing  29Trek Factory Racing ,,0:00
7541+6:47136 Meier ChristianOrica GreenEDGE 29Orica GreenEDGE,,0:00
7659+11:4517 Thomson Jay RobertMTN - Qhubeka 28MTN - Qhubeka,,0:00
7799+23:17112 Benedetti CesareTeam NetApp – Endura 26Team NetApp – Endura,,0:00
7865+12:58154 Gérard ArnaudBretagne - Séché Environnement 29Bretagne - Séché Environnement,,0:00
7948+9:09106 Roy JérémyFDJ.fr  30FDJ.fr ,,0:00
8092+21:2325 Kern JulianAG2R La Mondiale 24AG2R La Mondiale,,0:00
81102+23:5694 Schulze JulianLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg,,0:00
8236+5:0015 Venter JacoMTN - Qhubeka 27MTN - Qhubeka,,0:00
8324+3:27101 Elissonde KennyFDJ.fr  22FDJ.fr ,,0:00
8415+2:3021 Bardet RomainAG2R La Mondiale 23AG2R La Mondiale,,0:00
8526+3:34175 Saggiorato MircoTeam Stölting  26Team Stölting ,,0:00
8691+21:1782 Honkisz AdrianCCC Polsat Polkowice 26CCC Polsat Polkowice,,0:00
8729+3:5787 Taciak MateuszCCC Polsat Polkowice 29CCC Polsat Polkowice,,0:00
8876+17:1183 Morajko JacekCCC Polsat Polkowice 33CCC Polsat Polkowice,,0:00
8969+13:49103 Pineau CédricFDJ.fr  29FDJ.fr ,,0:00
9031+4:15177 Werda MaximilianTeam Stölting  22Team Stölting ,,0:00
9117+2:35157 Sepúlveda EduardoBretagne - Séché Environnement 22Bretagne - Séché Environnement,,0:00
92105+25:28187 Weber MarcelTeam Stuttgart 25Team Stuttgart,,0:00
9313+2:22121 Bauer JackGarmin Sharp 29Garmin Sharp,,0:00
94115+30:37123 Hansen Lasse NormanGarmin Sharp 22Garmin Sharp,,0:00
9555+11:00132 Gerrans SimonOrica GreenEDGE 34Orica GreenEDGE,,0:00
9670+15:0024 Kadri BlelAG2R La Mondiale 27AG2R La Mondiale,,0:00
9782+19:293 Devolder StijnTrek Factory Racing  34Trek Factory Racing ,,0:00
9896+22:3943 Ignatiev MikhailTeam Katusha  29Team Katusha ,,0:00
99107+26:06133 Mouris JensOrica GreenEDGE 34Orica GreenEDGE0:180:18
10081+19:28117 Schwarzmann MichaelTeam NetApp – Endura 23Team NetApp – Endura0:230:23
101101+23:4995 Schäfer StefanLKT Team Brandenburg 28LKT Team Brandenburg0:280:28
10268+13:4636 Rowe LukeTeam Sky 24Team Sky0:590:59
103120+37:0365 Schaffner MoritzRad-Net Rose Team 20Rad-Net Rose Team1:051:05
10458+11:231 Voigt JensTrek Factory Racing  42Trek Factory Racing ,,1:05
105110+27:4957 Peterson TomTeam Giant - Shimano 27Team Giant - Shimano,,1:05
10698+23:14142 Grad AlexanderTeam Heizomat  24Team Heizomat ,,1:05
107114+30:20186 Walsleben MaxTeam Stuttgart 23Team Stuttgart,,1:05
10864+12:544 Popovych YaroslavTrek Factory Racing  34Trek Factory Racing ,,1:05
10961+11:5691 Deckert SebastianLKT Team Brandenburg 23LKT Team Brandenburg,,1:05
11035+4:586 Roulston HaydenTrek Factory Racing  33Trek Factory Racing ,,1:05
111106+25:35131 Bewley SamOrica GreenEDGE 26Orica GreenEDGE,,1:05
11252+10:252 Cancellara FabianTrek Factory Racing  33Trek Factory Racing ,,1:05
11374+16:54114 Huzarski BartoszTeam NetApp – Endura 33Team NetApp – Endura1:411:41
11472+15:30116 Schorn DanielTeam NetApp – Endura 25Team NetApp – Endura,,1:41
11571+15:07171 Dieteren JanTeam Stölting  21Team Stölting ,,1:41
116121+39:2562 Brintrup FabianRad-Net Rose Team 19Rad-Net Rose Team,,1:41
11794+21:57162 García MarcosCaja Rural - Seguros RGA 27Caja Rural - Seguros RGA,,1:41
118111+27:5596 Soballa CarlLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg,,1:41
11984+19:4744 Isaychev VladimirTeam Katusha  28Team Katusha 2:382:38
120118+33:0274 Klemme DominicIAM Cycling 27IAM Cycling2:572:57
  1010+15:4971 Denifl StefanIAM Cycling 26IAM Cycling,,2:57
121119+33:2293 Schiewer FranzLKT Team Brandenburg 23LKT Team Brandenburg3:033:03
DNF+ - 19:17:42126 Millar DavidGarmin Sharp 37Garmin Sharp--
DNF+ - 19:17:4231 Boswell IanTeam Sky 23Team Sky,,-
DNS+ - 19:17:4213 Konovalovas IgnatasMTN - Qhubeka 28MTN - Qhubeka,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkPrev▼▲BIBRiderAgeTeamUCIPntTimeTime won/lost
11-37 Thomas GeraintTeam Sky 28Team Sky100150 19:17:42 19:17:42..
22-72 Frank MathiasIAM Cycling 27IAM Cycling701100:190:19..
33-34 Kiryienka VasilTeam Sky 32Team Sky40900:350:35..
44-115 König LeopoldTeam NetApp – Endura 26Team NetApp – Endura30800:430:43..
55-104 Pinot ThibautFDJ.fr  24FDJ.fr 25701:101:10..
66-111 Bárta JanTeam NetApp – Endura 29Team NetApp – Endura20601:351:35..
77-134 Impey DarylOrica GreenEDGE 29Orica GreenEDGE15551:381:38..
88-76 Tschopp JohannIAM Cycling 31IAM Cycling10501:581:58..
99-77 Wyss MarcelIAM Cycling 27IAM Cycling9452:002:00..
1010-33 Kennaugh PeterTeam Sky 24Team Sky8402:042:04..
1111-152 Feillu BriceBretagne - Séché Environnement 28Bretagne - Séché Environnement7362:122:12..
1214▲226 Gastauer BenAG2R La Mondiale 26AG2R La Mondiale6322:192:19..
1312▼1121 Bauer JackGarmin Sharp 29Garmin Sharp5282:222:22..
1413▼135 Knees ChristianTeam Sky 33Team Sky4242:232:23..
1515-21 Bardet RomainAG2R La Mondiale 23AG2R La Mondiale3202:302:30..
1616-27 Riblon ChristopheAG2R La Mondiale 33AG2R La Mondiale162:352:35..
1717-157 Sepúlveda EduardoBretagne - Séché Environnement 22Bretagne - Séché Environnement14,,2:35..
1818-85 Samoilau BranislauCCC Polsat Polkowice 29CCC Polsat Polkowice122:552:55..
1919-52 Barguil WarrenTeam Giant - Shimano 22Team Giant - Shimano102:562:56..
2020-41 Brutt PavelTeam Katusha  32Team Katusha 83:013:01..
2121-12 Gerdemann LinusMTN - Qhubeka 31MTN - Qhubeka63:083:08..
2222-173 Herklotz SilvioTeam Stölting  20Team Stölting 43:143:14..
2323-84 Rebellin DavideCCC Polsat Polkowice 42CCC Polsat Polkowice33:273:27..
2424-101 Elissonde KennyFDJ.fr  22FDJ.fr 2,,3:27..
2525-14 Meintjes LouisMTN - Qhubeka 22MTN - Qhubeka13:333:33..
2626-175 Saggiorato MircoTeam Stölting  26Team Stölting 3:343:34..
2727-55 Craddock LawsonTeam Giant - Shimano 22Team Giant - Shimano3:353:35..
2828-63 Buchmann EmanuelRad-Net Rose Team 21Rad-Net Rose Team3:383:38..
2930▲187 Taciak MateuszCCC Polsat Polkowice 29CCC Polsat Polkowice3:573:57..
3031▲1164 Mas LluísCaja Rural - Seguros RGA 24Caja Rural - Seguros RGA3:593:59..
3132▲1177 Werda MaximilianTeam Stölting  22Team Stölting 4:154:15..
3233▲1151 Delaplace AnthonyBretagne - Séché Environnement 24Bretagne - Séché Environnement4:194:19..
3334▲1153 Guillou FlorianBretagne - Séché Environnement 31Bretagne - Séché Environnement4:204:20..
3435▲186 Owsian ŁukaszCCC Polsat Polkowice 24CCC Polsat Polkowice4:404:40..
3529▼66 Roulston HaydenTrek Factory Racing  33Trek Factory Racing 4:584:58..
3636-15 Venter JacoMTN - Qhubeka 27MTN - Qhubeka5:005:00..
3737-22 Bonnafond GuillaumeAG2R La Mondiale 26AG2R La Mondiale5:305:30..
3838-67 Vogt MarioRad-Net Rose Team 22Rad-Net Rose Team5:415:41..
3939-56 Janse van Rensburg ReinardtTeam Giant - Shimano 25Team Giant - Shimano6:006:00..
4040-176 Vasyliv YuriyTeam Stölting  20Team Stölting 6:406:40..
4141-136 Meier ChristianOrica GreenEDGE 29Orica GreenEDGE6:476:47..
4242-147 Weber JohannesTeam Heizomat  19Team Heizomat 7:017:01..
4343-53 Damuseau ThomasTeam Giant - Shimano 25Team Giant - Shimano7:157:15..
4444-5 Rast GrégoryTrek Factory Racing  34Trek Factory Racing 7:457:45..
4545-146 Schormair FabianTeam Heizomat  19Team Heizomat 7:577:57..
4646-144 Essers JulienTeam Heizomat  21Team Heizomat 8:178:17..
4747-73 Haussler HeinrichIAM Cycling 30IAM Cycling8:568:56..
4848-106 Roy JérémyFDJ.fr  30FDJ.fr 9:099:09..
4950▲151 Arndt NikiasTeam Giant - Shimano 22Team Giant - Shimano9:349:34..
5051▲1165 Parra Heiner RodrigoCaja Rural - Seguros RGA 22Caja Rural - Seguros RGA10:1510:15..
5153▲2107 Vichot ArthurFDJ.fr  25FDJ.fr 10:2310:23..
5249▼32 Cancellara FabianTrek Factory Racing  33Trek Factory Racing 10:2510:25..
5354▲1161 Arroyo DavidCaja Rural - Seguros RGA 34Caja Rural - Seguros RGA10:3010:30..
5456▲2156 Vachon FlorianBretagne - Séché Environnement 29Bretagne - Séché Environnement10:5310:53..
5557▲2132 Gerrans SimonOrica GreenEDGE 34Orica GreenEDGE11:0011:00..
5658▲211 Ciolek GeraldMTN - Qhubeka 27MTN - Qhubeka11:0911:09..
5759▲245 Kolobnev AlexandrTeam Katusha  33Team Katusha 11:1411:14..
5852▼61 Voigt JensTrek Factory Racing  42Trek Factory Racing 11:2311:23..
5960▲117 Thomson Jay RobertMTN - Qhubeka 28MTN - Qhubeka11:4511:45..
6062▲2184 Krieger AlexanderTeam Stuttgart 22Team Stuttgart11:5311:53..
6155▼691 Deckert SebastianLKT Team Brandenburg 23LKT Team Brandenburg11:5611:56..
6265▲3166 Piedra AntonioCaja Rural - Seguros RGA 28Caja Rural - Seguros RGA12:4812:48..
6367▲4124 Kreder RaymondGarmin Sharp 24Garmin Sharp12:4912:49..
6461▼34 Popovych YaroslavTrek Factory Racing  34Trek Factory Racing 12:5412:54..
6568▲3154 Gérard ArnaudBretagne - Séché Environnement 29Bretagne - Séché Environnement12:5812:58..
6669▲346 Porsev AlexanderTeam Katusha  28Team Katusha 13:0513:05..
6770▲3102 Ladagnous MatthieuFDJ.fr  29FDJ.fr 13:2513:25..
6864▼436 Rowe LukeTeam Sky 24Team Sky13:4613:46..
6972▲3103 Pineau CédricFDJ.fr  29FDJ.fr 13:4913:49..
7074▲424 Kadri BlelAG2R La Mondiale 27AG2R La Mondiale15:0015:00..
7171-171 Dieteren JanTeam Stölting  21Team Stölting 15:0715:07..
7273▲1116 Schorn DanielTeam NetApp – Endura 25Team NetApp – Endura15:3015:30..
  66-71 Denifl StefanIAM Cycling 26IAM Cycling15:4915:49..
7376▲3163 Grijalba FernandoCaja Rural - Seguros RGA 23Caja Rural - Seguros RGA16:0116:01..
7475▲1114 Huzarski BartoszTeam NetApp – Endura 33Team NetApp – Endura16:5416:54..
7579▲4182 Holler NikodemusTeam Stuttgart 23Team Stuttgart17:0917:09..
7680▲483 Morajko JacekCCC Polsat Polkowice 33CCC Polsat Polkowice17:1117:11..
7781▲442 Vorobyev AntonTeam Katusha  23Team Katusha 17:2017:20..
7882▲47 Vandewalle KristofTrek Factory Racing  29Trek Factory Racing 17:4117:41..
7983▲4141 Droste Jan NiklasTeam Heizomat  23Team Heizomat 17:5017:50..
8085▲5155 Jarrier BenoîtBretagne - Séché Environnement 25Bretagne - Séché Environnement19:0219:02..
8186▲5117 Schwarzmann MichaelTeam NetApp – Endura 23Team NetApp – Endura19:2819:28..
8287▲53 Devolder StijnTrek Factory Racing  34Trek Factory Racing 19:2919:29..
8388▲581 Marycz JarosławCCC Polsat Polkowice 27CCC Polsat Polkowice19:3019:30..
8478▼644 Isaychev VladimirTeam Katusha  28Team Katusha 19:4719:47..
8589▲447 Tsatevich AlexeyTeam Katusha  24Team Katusha 20:0120:01..
8690▲4125 Langeveld SebastianGarmin Sharp 29Garmin Sharp20:0520:05..
8792▲5127 Von Hoff SteeleGarmin Sharp 26Garmin Sharp20:3020:30..
8893▲575 Kluge RogerIAM Cycling 28IAM Cycling20:5720:57..
8994▲523 Hutarovich YauheniAG2R La Mondiale 30AG2R La Mondiale21:0821:08..
9095▲5167 Viganò DavideCaja Rural - Seguros RGA 29Caja Rural - Seguros RGA21:1621:16..
9196▲582 Honkisz AdrianCCC Polsat Polkowice 26CCC Polsat Polkowice21:1721:17..
9297▲525 Kern JulianAG2R La Mondiale 24AG2R La Mondiale21:2321:23..
9398▲597 Willwohl WilliLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg21:5321:53..
9491▼3162 García MarcosCaja Rural - Seguros RGA 27Caja Rural - Seguros RGA21:5721:57..
95100▲5172 Eichler MarkusTeam Stölting  32Team Stölting 22:2022:20..
96101▲543 Ignatiev MikhailTeam Katusha  29Team Katusha 22:3922:39..
97102▲564 Mathis MarcoRad-Net Rose Team 20Rad-Net Rose Team22:4522:45..
9899▲1142 Grad AlexanderTeam Heizomat  24Team Heizomat 23:1423:14..
99103▲4112 Benedetti CesareTeam NetApp – Endura 26Team NetApp – Endura23:1723:17..
100105▲516 Stauff AndreasMTN - Qhubeka 27MTN - Qhubeka23:2923:29..
101104▲395 Schäfer StefanLKT Team Brandenburg 28LKT Team Brandenburg23:4923:49..
102106▲494 Schulze JulianLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg23:5623:56..
103108▲5135 Kruopis AidisOrica GreenEDGE 27Orica GreenEDGE25:1625:16..
104109▲5174 Bauhaus PhilTeam Stölting  19Team Stölting 25:2725:27..
105110▲5187 Weber MarcelTeam Stuttgart 25Team Stuttgart25:2825:28..
106107▲1131 Bewley SamOrica GreenEDGE 26Orica GreenEDGE25:3525:35..
107111▲4133 Mouris JensOrica GreenEDGE 34Orica GreenEDGE26:0626:06..
108114▲6183 Kautz KaiTeam Stuttgart 26Team Stuttgart26:5726:57..
109115▲661 Bommel HenningRad-Net Rose Team 31Rad-Net Rose Team27:2327:23..
110113▲357 Peterson TomTeam Giant - Shimano 27Team Giant - Shimano27:4927:49..
111112▲196 Soballa CarlLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg27:5527:55..
112118▲6113 Bennett SamTeam NetApp – Endura 23Team NetApp – Endura29:3529:35..
113117▲4143 Knauer FlorenzTeam Heizomat  25Team Heizomat 29:3929:39..
114116▲2186 Walsleben MaxTeam Stuttgart 23Team Stuttgart30:2030:20..
115121▲6123 Hansen Lasse NormanGarmin Sharp 22Garmin Sharp30:3730:37..
116122▲6185 Thömel TinoTeam Stuttgart 25Team Stuttgart30:5230:52..
117123▲6181 Cummings JackTeam Stuttgart 20Team Stuttgart32:2432:24..
118119▲174 Klemme DominicIAM Cycling 27IAM Cycling33:0233:02..
119120▲193 Schiewer FranzLKT Team Brandenburg 23LKT Team Brandenburg33:2233:22..
120124▲465 Schaffner MoritzRad-Net Rose Team 20Rad-Net Rose Team37:0337:03..
121125▲462 Brintrup FabianRad-Net Rose Team 19Rad-Net Rose Team39:2539:25..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkPrev▼▲BIBRiderAgeTeamPntToday
11-136 Meier ChristianOrica GreenEDGE 29Orica GreenEDGE12+2
22-25 Kern JulianAG2R La Mondiale 24AG2R La Mondiale8-
33-1 Voigt JensTrek Factory Racing  42Trek Factory Racing 7-
44-72 Frank MathiasIAM Cycling 27IAM Cycling5-
513▲821 Bardet RomainAG2R La Mondiale 23AG2R La Mondiale4+3
65▼191 Deckert SebastianLKT Team Brandenburg 23LKT Team Brandenburg4-
7-63 Buchmann EmanuelRad-Net Rose Team 21Rad-Net Rose Team3+3
86▼2104 Pinot ThibautFDJ.fr  24FDJ.fr 3-
97▼2151 Delaplace AnthonyBretagne - Séché Environnement 24Bretagne - Séché Environnement3-
108▼2115 König LeopoldTeam NetApp – Endura 26Team NetApp – Endura2-
11-26 Gastauer BenAG2R La Mondiale 26AG2R La Mondiale2+2
129▼3165 Parra Heiner RodrigoCaja Rural - Seguros RGA 22Caja Rural - Seguros RGA2-
1314▲1107 Vichot ArthurFDJ.fr  25FDJ.fr 2+1
1410▼4141 Droste Jan NiklasTeam Heizomat  23Team Heizomat 2-
1511▼4113 Bennett SamTeam NetApp – Endura 23Team NetApp – Endura2-
1612▼4185 Thömel TinoTeam Stuttgart 25Team Stuttgart2-
1715▼224 Kadri BlelAG2R La Mondiale 27AG2R La Mondiale1-
18-116 Schorn DanielTeam NetApp – Endura 25Team NetApp – Endura1+1
1916▼3114 Huzarski BartoszTeam NetApp – Endura 33Team NetApp – Endura1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkPrev▼▲GCGC-TimeBIBRiderAgeTeamTime
11-5+1:10104 Pinot ThibautFDJ.fr  24FDJ.fr 19:18:52 19:18:52
22-15+2:3021 Bardet RomainAG2R La Mondiale 23AG2R La Mondiale1:201:20
33-17+2:35157 Sepúlveda EduardoBretagne - Séché Environnement 22Bretagne - Séché Environnement1:251:25
44-19+2:5652 Barguil WarrenTeam Giant - Shimano 22Team Giant - Shimano1:461:46
55-22+3:14173 Herklotz SilvioTeam Stölting  20Team Stölting 2:042:04
66-24+3:27101 Elissonde KennyFDJ.fr  22FDJ.fr 2:172:17
77-25+3:3314 Meintjes LouisMTN - Qhubeka 22MTN - Qhubeka2:232:23
88-27+3:3555 Craddock LawsonTeam Giant - Shimano 22Team Giant - Shimano2:252:25
99-28+3:3863 Buchmann EmanuelRad-Net Rose Team 21Rad-Net Rose Team2:282:28
1010-31+4:15177 Werda MaximilianTeam Stölting  22Team Stölting 3:053:05
1111-34+4:4086 Owsian ŁukaszCCC Polsat Polkowice 24CCC Polsat Polkowice3:303:30
1212-38+5:4167 Vogt MarioRad-Net Rose Team 22Rad-Net Rose Team4:314:31
1313-40+6:40176 Vasyliv YuriyTeam Stölting  20Team Stölting 5:305:30
1414-42+7:01147 Weber JohannesTeam Heizomat  19Team Heizomat 5:515:51
1515-45+7:57146 Schormair FabianTeam Heizomat  19Team Heizomat 6:476:47
1616-46+8:17144 Essers JulienTeam Heizomat  21Team Heizomat 7:077:07
1717-49+9:3451 Arndt NikiasTeam Giant - Shimano 22Team Giant - Shimano8:248:24
1818-50+10:15165 Parra Heiner RodrigoCaja Rural - Seguros RGA 22Caja Rural - Seguros RGA9:059:05
1920▲160+11:53184 Krieger AlexanderTeam Stuttgart 22Team Stuttgart10:4310:43
2019▼161+11:5691 Deckert SebastianLKT Team Brandenburg 23LKT Team Brandenburg10:4610:46
2121-68+13:4636 Rowe LukeTeam Sky 24Team Sky12:3612:36
2222-71+15:07171 Dieteren JanTeam Stölting  21Team Stölting 13:5713:57
2323-73+16:01163 Grijalba FernandoCaja Rural - Seguros RGA 23Caja Rural - Seguros RGA14:5114:51
2424-75+17:09182 Holler NikodemusTeam Stuttgart 23Team Stuttgart15:5915:59
2525-77+17:2042 Vorobyev AntonTeam Katusha  23Team Katusha 16:1016:10
2626-79+17:50141 Droste Jan NiklasTeam Heizomat  23Team Heizomat 16:4016:40
2728▲181+19:28117 Schwarzmann MichaelTeam NetApp – Endura 23Team NetApp – Endura18:1818:18
2829▲193+21:5397 Willwohl WilliLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg20:4320:43
2931▲297+22:4564 Mathis MarcoRad-Net Rose Team 20Rad-Net Rose Team21:3521:35
3030-98+23:14142 Grad AlexanderTeam Heizomat  24Team Heizomat 22:0422:04
3132▲1102+23:5694 Schulze JulianLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg22:4622:46
3233▲1104+25:27174 Bauhaus PhilTeam Stölting  19Team Stölting 24:1724:17
3334▲1111+27:5596 Soballa CarlLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg26:4526:45
3436▲2112+29:35113 Bennett SamTeam NetApp – Endura 23Team NetApp – Endura28:2528:25
3535-114+30:20186 Walsleben MaxTeam Stuttgart 23Team Stuttgart29:1029:10
3638▲2115+30:37123 Hansen Lasse NormanGarmin Sharp 22Garmin Sharp29:2729:27
3739▲2117+32:24181 Cummings JackTeam Stuttgart 20Team Stuttgart31:1431:14
3837▼1119+33:2293 Schiewer FranzLKT Team Brandenburg 23LKT Team Brandenburg32:1232:12
3940▲1120+37:0365 Schaffner MoritzRad-Net Rose Team 20Rad-Net Rose Team35:5335:53
4041▲1121+39:2562 Brintrup FabianRad-Net Rose Team 19Rad-Net Rose Team38:1538:15
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkPrev▼▲BIBTeamTime
11- Team Sky  57:55:18 57:55:18
22- IAM Cycling 1:281:28
33- Bretagne - Séché Environnement 3:113:11
44- AG2R La Mondiale 5:025:02
55- CCC Polsat Polkowice 5:485:48
66- Team Stölting  7:547:54
77- Team NetApp – Endura 9:069:06
88- MTN - Qhubeka 9:299:29
99- Team Giant - Shimano 9:399:39
1010- FDJ.fr  11:0311:03
1111- Trek Factory Racing  13:1213:12
1212- Caja Rural - Seguros RGA 13:1413:14
1313- Team Katusha  14:5514:55
1414- Team Heizomat  14:5814:58
1515- Orica GreenEDGE 16:3516:35
1616- Garmin Sharp 19:5119:51
1717- Rad-Net Rose Team 28:0328:03
1818- LKT Team Brandenburg 44:2644:26
1919- Team Stuttgart 47:1247:12
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Bayern Rundfahrt logoDate: 1st June 2014
Avg. speed winner: 40.637 km/h
Race category: Men Elite
Parcours type: 0*
PCS point scale: 2.HC

Race profile



Websites:
www.bayern-rundfahrt.com/
www.twitter.com/bayernrundfahrt
www.bayern-rundfahrt.com/Liveticker/liveticker.php4

Youtube