The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | FRANK Mathias IAM Cycling | IAM Cycling | 20 | 30 | 4:19:24 | |
2 | PINOT Thibaut FDJ.fr | FDJ.fr | 14 | 18 | 0:08 0:08 | |
3 | KÖNIG Leopold Team NetApp - Endura | Team NetApp - Endura | 8 | 12 | ,, 0:08 | |
4 | BARDET Romain AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 7 | 7 | 0:16 0:16 | |
5 | TSCHOPP Johann IAM Cycling | IAM Cycling | 6 | 4 | ,, 0:16 | |
6 | THOMAS Geraint Team Sky | Team Sky | 5 | 3 | ,, 0:16 | |
7 | FEILLU Brice Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | 4 | 2 | 0:26 0:26 | |
8 | SEPÚLVEDA Eduardo Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | 2 | 1 | 0:28 0:28 | |
9 | KIRYIENKA Vasil Team Sky | Team Sky | 0:39 0:39 | |||
10 | GASTAUER Ben AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 0:50 0:50 | |||
11 | REBELLIN Davide CCC Polsat Polkowice | CCC Polsat Polkowice | 0:52 0:52 | |||
12 | WYSS Marcel IAM Cycling | IAM Cycling | ,, 0:52 | |||
13 | KENNAUGH Peter Team Sky | Team Sky | 1:00 1:00 | |||
14 | HERKLOTZ Silvio Team Stölting | Team Stölting | 1:02 1:02 | |||
15 | BARGUIL Warren Team Giant - Shimano | Team Giant - Shimano | 1:16 1:16 | |||
16 | SAMOILAU Branislau CCC Polsat Polkowice | CCC Polsat Polkowice | ,, 1:16 | |||
17 | ELISSONDE Kenny FDJ.fr | FDJ.fr | 1:17 1:17 | |||
18 | IMPEY Daryl Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | ,, 1:17 | |||
19 | VASYLIV Yuriy Team Stölting | Team Stölting | ,, 1:17 | |||
20 | RIBLON Christophe AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 1:36 1:36 | |||
21 | OWSIAN Łukasz CCC Polsat Polkowice | CCC Polsat Polkowice | 1:40 1:40 | |||
22 | SAGGIORATO Mirco Team Stölting | Team Stölting | 1:44 1:44 | |||
23 | DENIFL Stefan IAM Cycling | IAM Cycling | ,, 1:44 | |||
24 | BÁRTA Jan Team NetApp - Endura | Team NetApp - Endura | 1:45 1:45 | |||
25 | MEINTJES Louis MTN - Qhubeka | MTN - Qhubeka | 1:47 1:47 | |||
26 | BUCHMANN Emanuel Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 1:47 | |||
27 | GUILLOU Florian Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | ,, 1:47 | |||
28 | KNEES Christian Team Sky | Team Sky | 1:48 1:48 | |||
29 | GERDEMANN Linus MTN - Qhubeka | MTN - Qhubeka | 1:51 1:51 | |||
30 | BAUER Jack Garmin Sharp | Garmin Sharp | 1:58 1:58 | |||
31 | BRUTT Pavel Team Katusha | Team Katusha | ,, 1:58 | |||
32 | CRADDOCK Lawson Team Giant - Shimano | Team Giant - Shimano | 2:13 2:13 | |||
33 | WERDA Maximilian Team Stölting | Team Stölting | 2:14 2:14 | |||
34 | ROULSTON Hayden Trek Factory Racing | Trek Factory Racing | 2:28 2:28 | |||
35 | ESSERS Julien Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 2:28 | |||
36 | ARROYO David Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | 2:33 2:33 | |||
37 | MAS Lluís Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | ,, 2:33 | |||
38 | BONNAFOND Guillaume AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 2:35 2:35 | |||
39 | TACIAK Mateusz CCC Polsat Polkowice | CCC Polsat Polkowice | 2:51 2:51 | |||
40 | DECKERT Sebastian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 3:07 3:07 | |||
41 | VOGT Mario Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 3:11 3:11 | |||
42 | PARRA Heiner Rodrigo Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | 3:16 3:16 | |||
43 | VENTER Jaco MTN - Qhubeka | MTN - Qhubeka | ,, 3:16 | |||
44 | DELAPLACE Anthony Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | 3:17 3:17 | |||
45 | WEBER Johannes Team Heizomat | Team Heizomat | 3:28 3:28 | |||
46 | PIEDRA Antonio Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | 4:24 4:24 | |||
47 | DAMUSEAU Thomas Team Giant - Shimano | Team Giant - Shimano | 4:26 4:26 | |||
48 | JANSE VAN RENSBURG Reinardt Team Giant - Shimano | Team Giant - Shimano | ,, 4:26 | |||
49 | SCHORMAIR Fabian Team Heizomat | Team Heizomat | 4:45 4:45 | |||
50 | PORSEV Alexander Team Katusha | Team Katusha | 4:58 4:58 | |||
51 | MEIER Christian Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | 5:01 5:01 | |||
52 | KONOVALOVAS Ignatas MTN - Qhubeka | MTN - Qhubeka | 5:08 5:08 | |||
53 | RAST Grégory Trek Factory Racing | Trek Factory Racing | 5:12 5:12 | |||
54 | VOIGT Jens Trek Factory Racing | Trek Factory Racing | 5:21 5:21 | |||
55 | CIOLEK Gerald MTN - Qhubeka | MTN - Qhubeka | 6:49 6:49 | |||
56 | KOLOBNEV Alexandr Team Katusha | Team Katusha | 7:45 7:45 | |||
57 | MILLAR David Garmin Sharp | Garmin Sharp | 7:51 7:51 | |||
58 | HAUSSLER Heinrich IAM Cycling | IAM Cycling | 8:01 8:01 | |||
59 | ROY Jérémy FDJ.fr | FDJ.fr | 8:08 8:08 | |||
60 | VICHOT Arthur FDJ.fr | FDJ.fr | ,, 8:08 | |||
61 | BENEDETTI Cesare Team NetApp - Endura | Team NetApp - Endura | 8:10 8:10 | |||
62 | CANCELLARA Fabian Trek Factory Racing | Trek Factory Racing | 8:12 8:12 | |||
63 | THOMSON Jay Robert MTN - Qhubeka | MTN - Qhubeka | 8:38 8:38 | |||
64 | ARNDT Nikias Team Giant - Shimano | Team Giant - Shimano | 8:40 8:40 | |||
65 | VACHON Florian Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | 9:10 9:10 | |||
66 | DIETEREN Jan Team Stölting | Team Stölting | ,, 9:10 | |||
67 | KRIEGER Alexander Team Stuttgart | Team Stuttgart | ,, 9:10 | |||
68 | GÉRARD Arnaud Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | ,, 9:10 | |||
69 | MORAJKO Jacek CCC Polsat Polkowice | CCC Polsat Polkowice | ,, 9:10 | |||
70 | KREDER Raymond Garmin Sharp | Garmin Sharp | ,, 9:10 | |||
71 | ROWE Luke Team Sky | Team Sky | 9:28 9:28 | |||
72 | BOSWELL Ian Team Sky | Team Sky | ,, 9:28 | |||
73 | ISAYCHEV Vladimir Team Katusha | Team Katusha | 9:46 9:46 | |||
74 | POPOVYCH Yaroslav Trek Factory Racing | Trek Factory Racing | 9:50 9:50 | |||
75 | HUZARSKI Bartosz Team NetApp - Endura | Team NetApp - Endura | 10:02 10:02 | |||
76 | SCHORN Daniel Team NetApp - Endura | Team NetApp - Endura | ,, 10:02 | |||
77 | GERRANS Simon Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | ,, 10:02 | |||
78 | SCHWARZMANN Michael Team NetApp - Endura | Team NetApp - Endura | 10:03 10:03 | |||
79 | KERN Julian AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 10:24 10:24 | |||
80 | ROUX Anthony FDJ.fr | FDJ.fr | 11:24 11:24 | |||
81 | KADRI Blel AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 11:31 11:31 | |||
82 | LADAGNOUS Matthieu FDJ.fr | FDJ.fr | ,, 11:31 | |||
83 | PINEAU Cédric FDJ.fr | FDJ.fr | ,, 11:31 | |||
84 | GRIJALBA Fernando Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | 12:09 12:09 | |||
85 | SCHULZE Julian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 12:27 12:27 | |||
86 | BEWLEY Sam Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | 12:57 12:57 | |||
87 | HOLLER Nikodemus Team Stuttgart | Team Stuttgart | 13:37 13:37 | |||
88 | WEBER Marcel Team Stuttgart | Team Stuttgart | 16:54 16:54 | |||
89 | KLEMME Dominic IAM Cycling | IAM Cycling | 17:29 17:29 | |||
90 | WEINSTEIN Domenic Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 17:29 | |||
91 | VOROBYEV Anton Team Katusha | Team Katusha | ,, 17:29 | |||
92 | MATHIS Marco Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 17:29 | |||
93 | TSATEVICH Alexey Team Katusha | Team Katusha | ,, 17:29 | |||
94 | JARRIER Benoît Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | ,, 17:29 | |||
95 | GRAD Alexander Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 17:29 | |||
96 | HUTAROVICH Yauheni AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | ,, 17:29 | |||
97 | GARCÍA Marcos Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | ,, 17:29 | |||
98 | HONKISZ Adrian CCC Polsat Polkowice | CCC Polsat Polkowice | ,, 17:29 | |||
99 | VON HOFF Steele Garmin Sharp | Garmin Sharp | ,, 17:29 | |||
100 | DEVOLDER Stijn Trek Factory Racing | Trek Factory Racing | ,, 17:29 | |||
101 | DROSTE Jan Niklas Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 17:29 | |||
102 | LANGEVELD Sebastian Garmin Sharp | Garmin Sharp | ,, 17:29 | |||
103 | WILLWOHL Willi LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 17:29 | |||
104 | VANDEWALLE Kristof Trek Factory Racing | Trek Factory Racing | ,, 17:29 | |||
105 | SOBALLA Carl LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 17:29 | |||
106 | NORMAN LETH Lasse Garmin Sharp | Garmin Sharp | ,, 17:29 | |||
107 | FRÖHLINGER Johannes Team Giant - Shimano | Team Giant - Shimano | ,, 17:29 | |||
108 | CUMMINGS Jack Team Stuttgart | Team Stuttgart | 17:46 17:46 | |||
109 | MOURIS Jens Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | 17:52 17:52 | |||
110 | VIGANÒ Davide Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | 17:55 17:55 | |||
111 | MARYCZ Jarosław CCC Polsat Polkowice | CCC Polsat Polkowice | 18:03 18:03 | |||
112 | PETERSON Tom Team Giant - Shimano | Team Giant - Shimano | 18:16 18:16 | |||
113 | SCHAFFNER Moritz Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 18:22 18:22 | |||
114 | WALSLEBEN Max Team Stuttgart | Team Stuttgart | 18:56 18:56 | |||
115 | THÖMEL Tino Team Stuttgart | Team Stuttgart | 19:11 19:11 | |||
116 | STAUFF Andreas MTN - Qhubeka | MTN - Qhubeka | 19:17 19:17 | |||
117 | IGNATIEV Mikhail Team Katusha | Team Katusha | 19:20 19:20 | |||
118 | KRUOPIS Aidis Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | 19:27 19:27 | |||
119 | KAUTZ Kai Team Stuttgart | Team Stuttgart | 19:29 19:29 | |||
120 | EICHLER Markus Team Stölting | Team Stölting | 19:30 19:30 | |||
121 | BAUHAUS Phil Team Stölting | Team Stölting | 19:37 19:37 | |||
122 | SCHIEWER Franz LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 19:43 19:43 | |||
123 | KLUGE Roger IAM Cycling | IAM Cycling | ,, 19:43 | |||
124 | SCHÄFER Stefan LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 20:10 20:10 | |||
125 | BOMMEL Henning Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 20:21 20:21 | |||
126 | BRINTRUP Fabian Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 22:26 22:26 | |||
127 | BENNETT Sam Team NetApp - Endura | Team NetApp - Endura | 23:12 23:12 | |||
128 | KNAUER Florenz Team Heizomat | Team Heizomat | 24:03 24:03 | |||
DNF | RAPPS Dario Team Heizomat | Team Heizomat | - | |||
DNF | DOMBROWSKI Joe Team Sky | Team Sky | - | |||
DNF | KNAUP Tobias LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | |||
DNS | NUYENS Nick Garmin Sharp | Garmin Sharp | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:29 May 2014
- Start time:-
- Avg. speed winner:38.1 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:164.7 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:? km solo
- Avg. temperature:
Sites
Youtube