The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | VERHELST Louis Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | 8 | 5 | 4:20:55 | |
2 | 5 | 2 | ,, 0:00 | |||
3 | CECCHIN Alberto Team Nippo - De Rosa | Team Nippo - De Rosa | 2 | 1 | ,, 0:00 | |
4 | BROGE Rolf Nyborg Team Designa Køkken - Knudsgaard | Team Designa Køkken - Knudsgaard | ,, 0:00 | |||
5 | DE VRIES Berden Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 0:00 | |||
6 | WEBER Sascha Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 0:00 | |||
7 | BIHEL César Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 0:00 | |||
8 | BRAMBILLA Giorgio Atlas Personal - Jakroo | Atlas Personal - Jakroo | ,, 0:00 | |||
9 | KAMP Alexander Team Cult Energy | Team Cult Energy | ,, 0:00 | |||
10 | OLSSON Michael Team People4you - Unaas Cycling | Team People4you - Unaas Cycling | ,, 0:00 | |||
11 | ,, 0:00 | |||||
12 | REIHS Michael Team Cult Energy | Team Cult Energy | ,, 0:00 | |||
13 | ,, 0:00 | |||||
14 | BOUVRY Dieter Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | ,, 0:00 | |||
15 | ,, 0:00 | |||||
16 | COENEN Johan Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 0:00 | |||
17 | FRAME Alex Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 0:00 | |||
18 | ROOSEN Sjors Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 0:00 | |||
19 | LHOTELLERIE Clement Colba - Superano Ham | Colba - Superano Ham | ,, 0:00 | |||
20 | LUDVIGSSON Fredrik Team People4you - Unaas Cycling | Team People4you - Unaas Cycling | ,, 0:00 | |||
21 | WIŚNIOWSKI Łukasz Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | ,, 0:00 | |||
22 | LANDA Oscar Team Oster Hus - Ridley | Team Oster Hus - Ridley | ,, 0:00 | |||
23 | MOBERG JØRGENSEN Christian Team Cult Energy | Team Cult Energy | ,, 0:00 | |||
24 | GALTA Fredrik Strand Team Oster Hus - Ridley | Team Oster Hus - Ridley | ,, 0:00 | |||
25 | SÉNÉCHAL Florian Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | ,, 0:00 | |||
26 | STEENSEN André Team Cult Energy | Team Cult Energy | ,, 0:00 | |||
27 | JODTS Sven Colba - Superano Ham | Colba - Superano Ham | 1:17 1:17 | |||
28 | VAN BREUSSEGEM Elias Doltcini Flanders | Doltcini Flanders | 1:20 1:20 | |||
29 | VAN DER WEIJST Geert Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | 1:30 1:30 | |||
30 | CLANCY Edward Rapha Condor | Rapha Condor | ,, 1:30 | |||
31 | FOBERT Victor Colba - Superano Ham | Colba - Superano Ham | ,, 1:30 | |||
32 | ALAPHILIPPE Julian Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | ,, 1:30 | |||
33 | ,, 1:30 | |||||
34 | VAN MEIRHAEGHE Jef Lotto - Ridley Espoirs | Lotto - Ridley Espoirs | ,, 1:30 | |||
35 | HOLT Simon Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 1:30 | |||
36 | AVERIN Maksym Atlas Personal - Jakroo | Atlas Personal - Jakroo | ,, 1:30 | |||
37 | NORMAN LETH Lasse Blue Water Cycling | Blue Water Cycling | ,, 1:30 | |||
38 | FLAHAUT Denis Colba - Superano Ham | Colba - Superano Ham | ,, 1:30 | |||
39 | BOUTTE Kenzie Doltcini Flanders | Doltcini Flanders | ,, 1:30 | |||
40 | DE KORT Bram Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 1:30 | |||
41 | ,, 1:30 | |||||
42 | TAKENOUCHI Yu Colba - Superano Ham | Colba - Superano Ham | ,, 1:30 | |||
43 | BROCKHOFF Jan Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 1:30 | |||
44 | ,, 1:30 | |||||
45 | ,, 1:30 | |||||
46 | ,, 1:30 | |||||
47 | ,, 1:30 | |||||
48 | BOUWMAN Koen Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 1:30 | |||
49 | ,, 1:30 | |||||
50 | ,, 1:30 | |||||
51 | HOLLER Nikodemus Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 1:30 | |||
52 | ,, 1:30 | |||||
53 | TANNER Jake Doltcini Flanders | Doltcini Flanders | ,, 1:30 | |||
54 | MADSEN Jacob Gye Team Designa Køkken - Knudsgaard | Team Designa Køkken - Knudsgaard | ,, 1:30 | |||
55 | ,, 1:30 | |||||
56 | ,, 1:30 | |||||
57 | ,, 1:30 | |||||
58 | ,, 1:30 | |||||
59 | SCHAFFNER Moritz Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 1:30 | |||
60 | GINGSJÖ Alexander Team People4you - Unaas Cycling | Team People4you - Unaas Cycling | ,, 1:30 | |||
61 | CHIOCCA Mathieu Atlas Personal - Jakroo | Atlas Personal - Jakroo | ,, 1:30 | |||
62 | HERMANSEN Sindre Eid Team Ringeriks - Kraft Look | Team Ringeriks - Kraft Look | ,, 1:30 | |||
63 | PINIZZOTTO Leonardo Team Nippo - De Rosa | Team Nippo - De Rosa | ,, 1:30 | |||
64 | SÜTTERLIN Jasha Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 1:30 | |||
65 | SCHACHMANN Maximilian Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 1:30 | |||
66 | ,, 1:30 | |||||
67 | HOUSE Kristian Rapha Condor | Rapha Condor | ,, 1:30 | |||
68 | WORMSEN Kristoffer Team Ringeriks - Kraft Look | Team Ringeriks - Kraft Look | ,, 1:30 | |||
69 | JENSEN August Team Oster Hus - Ridley | Team Oster Hus - Ridley | ,, 1:30 | |||
70 | ,, 1:30 | |||||
71 | VINTHER Troels Rønning Team Cult Energy | Team Cult Energy | ,, 1:30 | |||
72 | PÖLDER Robert Team People4you - Unaas Cycling | Team People4you - Unaas Cycling | ,, 1:30 | |||
73 | HOELGAARD Daniel Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | ,, 1:30 | |||
74 | KØRNER Max Emil Team Ringeriks - Kraft Look | Team Ringeriks - Kraft Look | ,, 1:30 | |||
75 | LAMMERTINK Steven Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 1:30 | |||
76 | BALDO Nicolas Atlas Personal - Jakroo | Atlas Personal - Jakroo | ,, 1:30 | |||
77 | SALZINGER Florian Atlas Personal - Jakroo | Atlas Personal - Jakroo | ,, 1:30 | |||
78 | MCCALLUM James Rapha Condor | Rapha Condor | ,, 1:30 | |||
79 | EIDSHEIM Filip Team Oster Hus - Ridley | Team Oster Hus - Ridley | ,, 1:30 | |||
80 | MØRK Alexander Team Designa Køkken - Knudsgaard | Team Designa Køkken - Knudsgaard | ,, 1:30 | |||
81 | HAYAKAWA Tomohiro Team Nippo - De Rosa | Team Nippo - De Rosa | ,, 1:30 | |||
82 | ,, 1:30 | |||||
83 | KRISTOFFERSEN Anders Team Ringeriks - Kraft Look | Team Ringeriks - Kraft Look | ,, 1:30 | |||
84 | JØRGENSEN Kasper Linde Team Cult Energy | Team Cult Energy | ,, 1:30 | |||
85 | BUGGLE Arron Rapha Condor | Rapha Condor | ,, 1:30 | |||
86 | ,, 1:30 | |||||
87 | ,, 1:30 | |||||
88 | FODER Daniel Holm Blue Water Cycling | Blue Water Cycling | ,, 1:30 | |||
89 | FUKUSHIMA Shinichi Team Nippo - De Rosa | Team Nippo - De Rosa | ,, 1:30 | |||
90 | ,, 1:30 | |||||
91 | GULDHAMMER Rasmus Blue Water Cycling | Blue Water Cycling | ,, 1:30 | |||
92 | HAFSÅS Marius André Team Ringeriks - Kraft Look | Team Ringeriks - Kraft Look | ,, 1:30 | |||
93 | DOMINGUEZ Daniel Doltcini Flanders | Doltcini Flanders | ,, 1:30 | |||
94 | O'LEARY Connor Bontrager Cycling Team | Bontrager Cycling Team | ,, 1:30 | |||
95 | WILSON Nathan Bontrager Cycling Team | Bontrager Cycling Team | ,, 1:30 | |||
96 | LILHOLM Mads Team Designa Køkken - Knudsgaard | Team Designa Køkken - Knudsgaard | ,, 1:30 | |||
97 | LINDAU Philip Team People4you - Unaas Cycling | Team People4you - Unaas Cycling | ,, 1:30 | |||
98 | NORDKROGGAARD Jonas Team Designa Køkken - Knudsgaard | Team Designa Køkken - Knudsgaard | ,, 1:30 | |||
99 | VERNAECKT Thomas Doltcini Flanders | Doltcini Flanders | ,, 1:30 | |||
100 | ,, 1:30 | |||||
101 | DE WILDE Sjef Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 1:30 | |||
102 | 2:05 2:05 | |||||
103 | ISHIBASHI Manabu Team Nippo - De Rosa | Team Nippo - De Rosa | 5:28 5:28 | |||
104 | TOKUDA Tanzo Team Nippo - De Rosa | Team Nippo - De Rosa | ,, 5:28 | |||
105 | 9:01 9:01 | |||||
106 | VAN DORSSELAER Niels Colba - Superano Ham | Colba - Superano Ham | 9:11 9:11 | |||
107 | VAN IMMERSEEL Gert-Jan Doltcini Flanders | Doltcini Flanders | 10:23 10:23 | |||
108 | ENGLISH Felix Rapha Condor | Rapha Condor | ,, 10:23 | |||
109 | LAVERACK Edward Rapha Condor | Rapha Condor | 11:30 11:30 | |||
110 | VORRE Aske Louring Blue Water Cycling | Blue Water Cycling | ,, 11:30 | |||
111 | ,, 11:30 | |||||
112 | ,, 11:30 | |||||
113 | PEDERSEN Mark Sehested Blue Water Cycling | Blue Water Cycling | ,, 11:30 | |||
114 | FISKA Oystein Team Ringeriks - Kraft Look | Team Ringeriks - Kraft Look | 22:45 22:45 | |||
115 | ,, 22:45 | |||||
116 | 24:08 24:08 | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | CHENAUX Adrien Atlas Personal - Jakroo | Atlas Personal - Jakroo | - | |||
DNF | DYRNES Kristian Team Oster Hus - Ridley | Team Oster Hus - Ridley | - | |||
DNF | HAMMERSLAND Nicholas Team Oster Hus - Ridley | Team Oster Hus - Ridley | - | |||
DNF | WESTERGAARD Mathias Team Designa Køkken - Knudsgaard | Team Designa Køkken - Knudsgaard | - | |||
DNF | PAAJANEN Paavo Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | - | |||
DNF | BERTILSSON Christian Team People4you - Unaas Cycling | Team People4you - Unaas Cycling | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:30 March 2013
- Start time:-
- Avg. speed winner:40.93 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:178 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: