2023
2024»84th

Boucles de l'Aulne - Châteaulin

(1.1)
2024»One day race»ChâteaulinChâteaulin(181.1km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
122
Classic
ZINGLE Axel Cofidis
25Cofidis125754:14:53
2121
Classic
DELETTRE Alexandre St Michel - Mavic - Auber93
26St Michel - Mavic - Auber938555,,
0:00
356
TT
WÜRTZ SCHMIDT Mads Israel - Premier Tech
30Israel - Premier Tech7040,,
0:00
464
Classic
FERRON Valentin TotalEnergies
26TotalEnergies6032,,
0:00
543
Classic
DVERSNES Fredrik Uno-X Mobility
27Uno-X Mobility5028,,
0:00
644
GC
HOELGAARD Markus Uno-X Mobility
29Uno-X Mobility40240:03
0:03
793
Climber
NICOLAU Joel Caja Rural - Seguros RGA
26Caja Rural - Seguros RGA35200:04
0:04
876
GC
VAN MOER Brent Lotto Dstny
26Lotto Dstny30180:39
0:39
931
Climber
ALBANESE Vincenzo Arkéa - B&B Hotels
27Arkéa - B&B Hotels25163:43
3:43
102
Climber
PETERS Nans Decathlon AG2R La Mondiale Team
30Decathlon AG2R La Mondiale Team20143:47
3:47
1141
Climber
CORT Magnus Uno-X Mobility
31Uno-X Mobility15123:56
3:56
1285
Classic
VAN BOVEN Luca Bingoal WB
24Bingoal WB1010,,
3:56
1315
Classic
WATSON Samuel Groupama - FDJ
22Groupama - FDJ58,,
3:56
14124
Classic
DELBOVE Joris St Michel - Mavic - Auber93
23St Michel - Mavic - Auber9357,,
3:56
1547
Classic
URIANSTAD BUGGE Martin Uno-X Mobility
25Uno-X Mobility56,,
3:56
16123
Classic
BREUILLARD Nicolas St Michel - Mavic - Auber93
24St Michel - Mavic - Auber9335,,
3:56
17152
Climber
CAPRON Rémi Van Rysel - Roubaix
23Van Rysel - Roubaix34,,
3:56
1865
Classic
JOUSSEAUME Alan TotalEnergies
25TotalEnergies33,,
3:56
19103
Classic
CAÑELLAS Xavier Euskaltel - Euskadi
27Euskaltel - Euskadi32,,
3:56
2062
Classic
OURSELIN Paul TotalEnergies
30TotalEnergies31,,
3:56
21105
GC
JUARISTI Txomin Euskaltel - Euskadi
28Euskaltel - Euskadi34:01
4:01
2291
Sprint
AULAR Orluis Caja Rural - Seguros RGA
27Caja Rural - Seguros RGA34:06
4:06
2334
Climber
GUGLIELMI Simon Arkéa - B&B Hotels
26Arkéa - B&B Hotels34:07
4:07
2437
Classic
VENTURINI Clément Arkéa - B&B Hotels
30Arkéa - B&B Hotels36:48
6:48
2572
Classic
BEULLENS Cedric Lotto Dstny
27Lotto Dstny36:50
6:50
2651
Classic
STRONG Corbin Israel - Premier Tech
24Israel - Premier Tech6:52
6:52
27112
Climber
MIQUEL Pau Equipo Kern Pharma
23Equipo Kern Pharma,,
6:52
28101
Classic
BERASATEGI Xabier Euskaltel - Euskadi
24Euskaltel - Euskadi,,
6:52
2911
Classic
BYSTRØM Sven Erik Groupama - FDJ
32Groupama - FDJ,,
6:52
3032
Climber
HUYS Laurens Arkéa - B&B Hotels
25Arkéa - B&B Hotels,,
6:52
3126
Climber
IZAGIRRE Gorka Cofidis
36Cofidis,,
6:52
32132
Classic
BRAZ AFONSO Clément CIC U Nantes Atlantique
24CIC U Nantes Atlantique,,
6:52
3355
Classic
CÔTÉ Pier-André Israel - Premier Tech
27Israel - Premier Tech,,
6:52
3435
Climber
SVESTAD-BÅRDSENG Embret Arkéa - B&B Hotels
21Arkéa - B&B Hotels,,
6:52
353
Climber
VERSCHUREN Killian Decathlon AG2R La Mondiale Team
21Decathlon AG2R La Mondiale Team6:57
6:57
3666
Climber
VERCHER Mattéo TotalEnergies
23TotalEnergies7:02
7:02
371
Classic
COSNEFROY Benoît Decathlon AG2R La Mondiale Team
28Decathlon AG2R La Mondiale Team7:13
7:13
3827
Sprint
MAHOUDO Nolann Cofidis
21Cofidis,,
7:13
3942
Climber
ANDERSEN Idar Uno-X Mobility
25Uno-X Mobility7:15
7:15
40102
TT
ETXEBERRIA Asier Euskaltel - Euskadi
25Euskaltel - Euskadi7:32
7:32
41117
GC
LÓPEZ Jordi Equipo Kern Pharma
25Equipo Kern Pharma,,
7:32
4225
Climber
HERRADA Jesús Cofidis
33Cofidis,,
7:32
4316
Climber
MOLARD Rudy Groupama - FDJ
34Groupama - FDJ,,
7:32
DNF23
Climber
MARIAULT Axel Cofidis
25Cofidis-
DNF4
Climber
RETAILLEAU Valentin Decathlon AG2R La Mondiale Team
23Decathlon AG2R La Mondiale Team-
DNF5
GC
DONNENWIRTH Tom Decathlon AG2R La Mondiale Team
26Decathlon AG2R La Mondiale Team-
DNF33
TT
GUERNALEC Thibault Arkéa - B&B Hotels
26Arkéa - B&B Hotels-
DNF6
Sprint
VEISTROFFER Baptiste Decathlon AG2R La Mondiale Team
23Decathlon AG2R La Mondiale Team-
DNF7
Sprint
CHAMBERLAIN Oscar Decathlon AG2R La Mondiale Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Team-
DNF12
Climber
GRUEL Thibaud Groupama - FDJ
20Groupama - FDJ-
DNF13
TT
LE HUITOUZE Eddy Groupama - FDJ
21Groupama - FDJ-
DNF14
Climber
PACHER Quentin Groupama - FDJ
32Groupama - FDJ-
DNF137
Sprint
RYE-JOHNSEN Jon CIC U Nantes Atlantique
21CIC U Nantes Atlantique-
DNF111
Climber
SOTO Antonio Jesús Equipo Kern Pharma
29Equipo Kern Pharma-
DNF113
Climber
GALVÁN Francisco Equipo Kern Pharma
26Equipo Kern Pharma-
DNF114
Classic
JAIME Álex Equipo Kern Pharma
25Equipo Kern Pharma-
DNF115
Sprint
BRUSTENGA Marc Equipo Kern Pharma
24Equipo Kern Pharma-
DNF116
Climber
RETEGI Mikel Equipo Kern Pharma
23Equipo Kern Pharma-
DNF122
Sprint
BENETEAU Lucas St Michel - Mavic - Auber93
22St Michel - Mavic - Auber93-
DNF125
Classic
VAN NIEKERK Morné St Michel - Mavic - Auber93
28St Michel - Mavic - Auber93-
DNF127
Sprint
CORKERY Dillon St Michel - Mavic - Auber93
25St Michel - Mavic - Auber93-
DNF133
Classic
GUÉGAN Maël CIC U Nantes Atlantique
26CIC U Nantes Atlantique-
DNF134
Classic
JALADEAU Artus CIC U Nantes Atlantique
24CIC U Nantes Atlantique-
DNF17
Climber
GOLLIKER Joshua Groupama - FDJ
20Groupama - FDJ-
DNF136
Climber
PLAMONDON Robin CIC U Nantes Atlantique
24CIC U Nantes Atlantique-
DNF104
Climber
ISASA Xabier Euskaltel - Euskadi
22Euskaltel - Euskadi-
DNF141
Sprint
COUANON Jonathan Nice Métropole Côte d'Azur
27Nice Métropole Côte d'Azur-
DNF142
Classic
GIRARD Damien Nice Métropole Côte d'Azur
22Nice Métropole Côte d'Azur-
DNF143
Sprint
KONIJN Alexander Nice Métropole Côte d'Azur
24Nice Métropole Côte d'Azur-
DNF144
Climber
LE NY Jean-Louis Nice Métropole Côte d'Azur
26Nice Métropole Côte d'Azur-
DNF145
Climber
MIFSUD Andrea Nice Métropole Côte d'Azur
24Nice Métropole Côte d'Azur-
DNF146
Climber
NARBONNE ZUCCARELLI Axel Nice Métropole Côte d'Azur
25Nice Métropole Côte d'Azur-
DNF147
Sprint
KNECHT Noah Nice Métropole Côte d'Azur
23Nice Métropole Côte d'Azur-
DNF151
Classic
BOUDAT Thomas Van Rysel - Roubaix
30Van Rysel - Roubaix-
DNF153
GC
GUILLON Célestin Van Rysel - Roubaix
28Van Rysel - Roubaix-
DNF155
Classic
LEVEAU Jérémy Van Rysel - Roubaix
32Van Rysel - Roubaix-
DNF156
Classic
MORIN Emmanuel Van Rysel - Roubaix
29Van Rysel - Roubaix-
DNF135
TT
JULIEN Matisse CIC U Nantes Atlantique
21CIC U Nantes Atlantique-
DNF81
Climber
VAN DER BEKEN Aaron Bingoal WB
23Bingoal WB-
DNF157
Sprint
TABELLION Valentin Van Rysel - Roubaix
25Van Rysel - Roubaix-
DNF24
Climber
LASTRA Jonathan Cofidis
30Cofidis-
DNF36
Climber
TJØTTA Martin Arkéa - B&B Hotels
23Arkéa - B&B Hotels-
DNF45
Climber
SKAARSETH Anders Uno-X Mobility
29Uno-X Mobility-
DNF46
Climber
KULSET Magnus Uno-X Mobility
23Uno-X Mobility-
DNF52
Sprint
EINHORN Itamar Israel - Premier Tech
26Israel - Premier Tech-
DNF53
Climber
HOLLYMAN Mason Israel - Premier Tech
23Israel - Premier Tech-
DNF54
Sprint
KOGUT Oded Israel - Premier Tech
23Israel - Premier Tech-
DNF57
Climber
KRETSCHY Moritz Israel - Premier Tech
22Israel - Premier Tech-
DNF61
Classic
SIMON Julien TotalEnergies
38TotalEnergies-
DNF71
Classic
DE BUYST Jasper Lotto Dstny
30Lotto Dstny-
DNF107
Classic
FOUCHÉ James Euskaltel - Euskadi
26Euskaltel - Euskadi-
DNF75
Sprint
DE LIE Axel Lotto Dstny
25Lotto Dstny-
DNF106
Climber
CUADRADO Unai Euskaltel - Euskadi
26Euskaltel - Euskadi-
DNF82
Climber
MEENS Johan Bingoal WB
24Bingoal WB-
DNF83
Climber
TEUGELS Lennert Bingoal WB
31Bingoal WB-
DNF84
Climber
MATTHYS Louka Bingoal WB
24Bingoal WB-
DNF86
Climber
VILLA Giacomo Bingoal WB
22Bingoal WB-
DNF87
Classic
PEYSKENS Dimitri Bingoal WB
32Bingoal WB-
DNF92
Climber
BARCELÓ Fernando Caja Rural - Seguros RGA
28Caja Rural - Seguros RGA-
DNF94
Climber
PRADES Eduard Caja Rural - Seguros RGA
36Caja Rural - Seguros RGA-
DNF95
Climber
LÓPEZ Joseba Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA-
DNF96
Climber
HAILEMICHAEL Mulu Kinfe Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA-
DNF97
Climber
SORARRAIN Gorka Caja Rural - Seguros RGA
27Caja Rural - Seguros RGA-
DNF21
Sprint
COQUARD Bryan Cofidis
32Cofidis-
DNF74
Classic
GRIGNARD Sébastien Lotto Dstny
25Lotto Dstny-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Timelimit 8%, or 4:35:16 (+20:23)

Race information

  • Date:
    12 May 2024
  • Start time:
    13:00
  • Avg. speed winner:
    42.631 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    181.1 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    92
  • Vert. meters:
    2702
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint of small group
  • Avg. temperature:

Race profile