Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2007
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
2009
- stage -
Prologue | Laval - Laval
Stage 2 | Saint-Berthevin - Ernée
Stage 3 | Voutré - Evron
Stage 4 | Saint-Berthevin - Laval
Statistics
GO TO
Stage 4 Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results▼
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Boucles de la Mayenne
»
2008
»
Startlist
menu
2008
»
34th
Boucles de la Mayenne
(2.2)
2008
»
4 Stages
»
Laval
›
Laval
(527km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
117
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
BARTOLOMEU Luís
Palmeiras Resort - Tavira
2
-
CALDEIRA Samuel José
Palmeiras Resort - Tavira
3
-
GARRIDO Martin Gerardo
Palmeiras Resort - Tavira
4
-
GÓMIS Juan
Palmeiras Resort - Tavira
5
-
SILVA Luis Filipe
Palmeiras Resort - Tavira
6
-
SNEEBOER Paul
Palmeiras Resort - Tavira
7
-
ARASHIRO Yukiya
Meitan Hompo GDR
8
-
MAHAWONG Prajak
Meitan Hompo GDR
9
-
MIYAZAWA Takashi
Meitan Hompo GDR
10
-
NAKAJIMA Yasuharu
Meitan Hompo GDR
11
-
SHIMIZU Miyataka
Meitan Hompo GDR
12
-
BOUTEILLE Tomas
13
-
GODET Arnaud
14
-
JEANNIN Mickael
15
-
CAPELLE Ludovic
Rietumu Bank - Riga
16
-
EISAKS Kalvis
Rietumu Bank - Riga
17
-
FIRSANOV Sergey
Rietumu Bank - Riga
18
-
SARAMOTINS Aleksejs
Rietumu Bank - Riga
19
-
TRAUTMANIS Martins
Rietumu Bank - Riga
20
-
VOLUNGEVICIUS Justas
Rietumu Bank - Riga
21
-
GANSER Stefan
Kuota Senges
22
-
GLASNER Björn
Kuota Senges
23
-
KURTH Michael
Kuota Senges
24
-
MÖHLMANN Peter
Kuota Senges
25
-
ROBERTS Luke
Kuota Senges
26
-
VAN RUITENBEEK Malaya
Kuota Senges
27
-
HANSEN Martin
Team Odense Energi
28
-
JØRGENSEN Kasper Linde
Team Odense Energi
29
-
LOLLESGAARD Martin
Team Odense Energi
30
-
MOBERG JØRGENSEN Christian
Team Odense Energi
31
-
MØRKØV Jesper
Team Odense Energi
32
-
ULRICH Lars
Team Odense Energi
33
-
JØRGENSEN Kasper Linde
Team GLS - Pakke Shop
34
-
BLANK Hannes
Team Differdange Apiflo Vacances
35
-
FORNER Eddy
Team Differdange Apiflo Vacances
36
-
HEYMANS Cyrille
Team Differdange Apiflo Vacances
37
-
KNUDSEN Morten
Team Differdange Apiflo Vacances
38
-
NILSSON Håkan
Team Differdange Apiflo Vacances
39
-
ADAMS Joeri
Rabobank Continental Team
40
-
BERKHOUT Thomas
Rabobank Continental Team
41
-
BOL Jetse
Rabobank Continental Team
42
-
POPOV Evgeny
Rabobank Continental Team
43
-
VAN EMDEN Jos
Rabobank Continental Team
44
-
VAN POPPEL Boy
Rabobank Continental Team
45
-
JOHANSSON Fredrik
Pinarello Racing Team
46
-
ALBERT Niels
Palmans Cras
47
-
DENOLF Gianni
Palmans Cras
48
-
HELMINEN Matti
Palmans Cras
49
-
HUYS Stijn
Palmans Cras
50
-
VANTHOURENHOUT Dieter
Palmans Cras
51
-
WALSLEBEN Philipp
Palmans Cras
52
-
DENOLF Gianni
Klaipeda - Splendid Cycling Team
53
-
DE NEEF Steven
Davitamon Lotto Jong Vlaanderen
54
-
DE POORTERE Ingmar
Davitamon Lotto Jong Vlaanderen
55
-
JOSEPH Gregory
Davitamon Lotto Jong Vlaanderen
56
-
MERTENS Tim
Davitamon Lotto Jong Vlaanderen
57
-
MUYS Pieter
Davitamon Lotto Jong Vlaanderen
58
-
VANMARCKE Sep
Davitamon Lotto Jong Vlaanderen
59
-
GÉRARD Arnaud
Française des Jeux
60
-
BONSERGENT Stéphane
Bretagne Armor Lux
61
-
DALIBARD Antoine
Bretagne Armor Lux
62
-
DELPECH Jean-Luc
Bretagne Armor Lux
63
-
DURET Sébastien
Bretagne Armor Lux
64
-
ZIELIŃSKI Piotr
Bretagne Armor Lux
65
-
BICHOT Freddy
Agritubel
66
-
BOUET Maxime
Agritubel
67
-
CASPER Jimmy
Agritubel
68
-
FEILLU Romain
Agritubel
69
-
ISTA Kevyn
Agritubel
70
-
VOGONDY Nicolas
Agritubel
71
-
ANTOMARCHI Julien
72
-
BALBUENA Jonathan
73
-
BARBIER Julien
74
-
BARTEAU Gregory
75
-
BESSON Jeremy
76
-
BINET Alexandre
77
-
BOISSON Nicolas
78
-
BOSQUAIN Alexandre
79
-
BRENTERCH Erwan
80
-
BRET Ludovic
81
-
BUIVIDAS Andrius
82
-
BUTTERFIELD Tyler
83
-
CHARRIER Franck
84
-
COULON Alexis
85
-
DAENINCK Benoît
86
-
DE GASQUET Guillaume
87
-
DELAROZIERE Mathieu
88
-
DEPREEUW Arnaud
89
-
FABRY Mathieu
90
-
FEILLU Brice
91
-
FOUCHARD Julien
92
-
FREMIN Jerome
93
-
GREINER Sylvain
94
-
GUAY Julien
95
-
GUINAUDEAU Ronan
96
-
GUYOT Yann
97
-
HALLEGUEN Mathieu
98
-
LALOUETTE Kevin
99
-
LE BRUN Simon
100
-
LEFRANÇOIS Timothée
101
-
LESAGE Raphael
102
-
LUCAS Yoann
103
-
MACÉ Thibaut
104
-
MALACARNE Gael
105
-
MALLE Guillaume
106
-
MUHLEMAN Loic
107
-
NARI Olievier
108
-
NAULEAU Bryan
109
-
NEUVILLE Jerome
110
-
PIOLINE Renaud
111
-
RENOU Mickaël
112
-
RICORDEL Yannick
113
-
ROSSETTO Stéphane
114
-
SANCHEZ Fabien
115
-
SUZANNE Nicolas
116
-
TANNER David
117
-
TEILLET Gwenaël
118
-
VANDERBRIEST Romain
119
-
VIGNES Anthony
* = competes for youth GC
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)