2019
2021
2020»60th

De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne

(1.Pro)
2020»One day race»LeuvenOverijse(197.2km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
111
Climber
ALAPHILIPPE Julian Deceuninck - Quick Step
28Deceuninck - Quick Step2001254:36:52
21
Classic
VAN DER POEL Mathieu Alpecin - Fenix
25Alpecin - Fenix15085,,
0:00
334
Classic
COSNEFROY Benoît AG2R La Mondiale
24AG2R La Mondiale12560,,
0:00
452
Classic
COLBRELLI Sonny Bahrain - McLaren
30Bahrain - McLaren100500:13
0:13
5191
Climber
BARGUIL Warren Team Arkéa Samsic
28Team Arkéa Samsic8545,,
0:13
691
Climber
KWIATKOWSKI Michał INEOS Grenadiers
30INEOS Grenadiers7040,,
0:13
712
Climber
BAGIOLI Andrea Deceuninck - Quick Step
21Deceuninck - Quick Step6035,,
0:13
8247
Classic
TURGIS Anthony Team Total Direct Energie
26Team Total Direct Energie5030,,
0:13
9152
Climber
COVI Alessandro UAE Team Emirates
22UAE Team Emirates4026,,
0:13
1013
GC
DEVENYNS Dries Deceuninck - Quick Step
37Deceuninck - Quick Step3522,,
0:13
1124
Classic
DEWULF Stan Lotto Soudal
22Lotto Soudal3020,,
0:13
1251
Climber
TEUNS Dylan Bahrain - McLaren
28Bahrain - McLaren25180:17
0:17
1367
Climber
SCHELLING Ide BORA - hansgrohe
22BORA - hansgrohe20160:25
0:25
14172
Classic
PASQUALON Andrea Circus - Wanty Gobert
32Circus - Wanty Gobert1514,,
0:25
15187
Classic
LIVYNS Arjen Bingoal - Wallonie Bruxelles
26Bingoal - Wallonie Bruxelles1012,,
0:25
16111
Sprint
MEZGEC Luka Mitchelton-Scott
32Mitchelton-Scott510,,
0:25
1735
Classic
GODON Dorian AG2R La Mondiale
24AG2R La Mondiale59,,
0:25
18231
Classic
ERIKSSON Lucas Riwal Securitas Cycling Team
24Riwal Securitas Cycling Team58,,
0:25
1922
Classic
DE BUYST Jasper Lotto Soudal
26Lotto Soudal57,,
0:25
204
Classic
SBARAGLI Kristian Alpecin - Fenix
30Alpecin - Fenix56,,
0:25
2175
Climber
34CCC Team550:28
0:28
22181
Classic
VANENDERT Jelle Bingoal - Wallonie Bruxelles
35Bingoal - Wallonie Bruxelles54,,
0:28
2344
Climber
FRAILE Omar Astana Pro Team
30Astana Pro Team53,,
0:28
24234
Climber
KRON Andreas Riwal Securitas Cycling Team
22Riwal Securitas Cycling Team520:30
0:30
25123
Classic
VALGREN Michael NTT Pro Cycling
28NTT Pro Cycling51,,
0:30
26155
Classic
OLIVEIRA Rui UAE Team Emirates
24UAE Team Emirates50:32
0:32
2731
Climber
BARDET Romain AG2R La Mondiale
29AG2R La Mondiale5,,
0:32
28171
Climber
BAKELANTS Jan Circus - Wanty Gobert
34Circus - Wanty Gobert5,,
0:32
29233
Sprint
JENSEN August Riwal Securitas Cycling Team
29Riwal Securitas Cycling Team50:54
0:54
30161
Classic
CAPIOT Amaury Sport Vlaanderen - Baloise
27Sport Vlaanderen - Baloise51:04
1:04
3123
Classic
DEGENKOLB John Lotto Soudal
31Lotto Soudal31:38
1:38
3277
Classic
24CCC Team31:44
1:44
33182
Classic
PEYSKENS Dimitri Bingoal - Wallonie Bruxelles
28Bingoal - Wallonie Bruxelles3,,
1:44
34202
Climber
BARTHE Cyril B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM
24B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM3,,
1:44
3565
Classic
BURGHARDT Marcus BORA - hansgrohe
37BORA - hansgrohe3,,
1:44
3684
Sprint
LEMOINE Cyril Cofidis
37Cofidis31:49
1:49
37175
Climber
MEURISSE Xandro Circus - Wanty Gobert
28Circus - Wanty Gobert31:55
1:55
3864
Classic
PÖSTLBERGER Lukas BORA - hansgrohe
28BORA - hansgrohe31:58
1:58
396
Classic
VAKOČ Petr Alpecin - Fenix
28Alpecin - Fenix3,,
1:58
40197
Classic
DECLERCQ Benjamin Team Arkéa Samsic
26Team Arkéa Samsic3,,
1:58
4182
Classic
CLAEYS Dimitri Cofidis
33Cofidis,,
1:58
42141
Sprint
THEUNS Edward Trek - Segafredo
29Trek - Segafredo,,
1:58
4332
Climber
CHAMPOUSSIN Clément AG2R La Mondiale
22AG2R La Mondiale2:32
2:32
44101
Sprint
VAN ASBROECK Tom Israel Start-Up Nation
30Israel Start-Up Nation2:58
2:58
45115
Climber
SCHULTZ Nick Mitchelton-Scott
26Mitchelton-Scott,,
2:58
46146
Climber
SKJELMOSE Mattias Trek - Segafredo
20Trek - Segafredo,,
2:58
47124
Sprint
BOASSON HAGEN Edvald NTT Pro Cycling
33NTT Pro Cycling,,
2:58
4826
Climber
VAN DER SANDE Tosh Lotto Soudal
29Lotto Soudal,,
2:58
4921
Climber
WELLENS Tim Lotto Soudal
29Lotto Soudal3:25
3:25
502
Classic
DE BONDT Dries Alpecin - Fenix
29Alpecin - Fenix4:22
4:22
51163
Classic
MENTEN Milan Sport Vlaanderen - Baloise
23Sport Vlaanderen - Baloise,,
4:22
52236
Sprint
VAN DER LIJKE Nick Riwal Securitas Cycling Team
29Riwal Securitas Cycling Team,,
4:22
53157
Classic
RIABUSHENKO Alexandr UAE Team Emirates
24UAE Team Emirates,,
4:22
54165
Classic
VAN ROOY Kenneth Sport Vlaanderen - Baloise
26Sport Vlaanderen - Baloise,,
4:22
55126
Sprint
JANSE VAN RENSBURG Reinardt NTT Pro Cycling
31NTT Pro Cycling,,
4:22
5627
GC
VAN MOER Brent Lotto Soudal
22Lotto Soudal,,
4:22
5773
Climber
ZIMMERMANN Georg CCC Team
22CCC Team,,
4:22
58206
Climber
PACHER Quentin B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM
28B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM,,
4:22
59193
Sprint
BOUHANNI Nacer Team Arkéa Samsic
30Team Arkéa Samsic,,
4:22
60235
Climber
SHAW James Riwal Securitas Cycling Team
24Riwal Securitas Cycling Team,,
4:22
61131
Climber
ARENSMAN Thymen Team Sunweb
20Team Sunweb,,
4:22
62174
Classic
LAMMERTINK Maurits Circus - Wanty Gobert
30Circus - Wanty Gobert,,
4:22
63245
Sprint
LIGTHART Pim Team Total Direct Energie
32Team Total Direct Energie,,
4:22
64136
Climber
STORER Michael Team Sunweb
23Team Sunweb,,
4:22
6556
Climber
POELS Wout Bahrain - McLaren
33Bahrain - McLaren,,
4:22
6617
Climber
VANSEVENANT Mauri Deceuninck - Quick Step
21Deceuninck - Quick Step,,
4:22
67194
Classic
LEDANOIS Kévin Team Arkéa Samsic
27Team Arkéa Samsic,,
4:22
68114
GC
GRMAY Tsgabu Mitchelton-Scott
29Mitchelton-Scott,,
4:22
6961
Climber
KÄMNA Lennard BORA - hansgrohe
24BORA - hansgrohe4:41
4:41
7072
Climber
GESCHKE Simon CCC Team
34CCC Team,,
4:41
71184
Climber
HUYS Laurens Bingoal - Wallonie Bruxelles
22Bingoal - Wallonie Bruxelles4:48
4:48
72132
GC
DONOVAN Mark Team Sunweb
21Team Sunweb,,
4:48
7396
Classic
ROWE Luke INEOS Grenadiers
30INEOS Grenadiers4:52
4:52
7415
Classic
ŠTYBAR Zdeněk Deceuninck - Quick Step
34Deceuninck - Quick Step,,
4:52
7571
Classic
TRENTIN Matteo CCC Team
31CCC Team5:06
5:06
76142
GC
DE KORT Koen Trek - Segafredo
38Trek - Segafredo7:05
7:05
77112
Classic
PEÁK Barnabás Mitchelton-Scott
21Mitchelton-Scott,,
7:05
78107
Sprint
BOIVIN Guillaume Israel Start-Up Nation
31Israel Start-Up Nation,,
7:05
7997
GC
WURF Cameron INEOS Grenadiers
37INEOS Grenadiers,,
7:05
80122
Sprint
BARBERO Carlos NTT Pro Cycling
29NTT Pro Cycling,,
7:05
81216
Classic
VELASCO Simone Gazprom - RusVelo
24Gazprom - RusVelo,,
7:05
82232
Climber
AASVOLD Kristian Riwal Securitas Cycling Team
25Riwal Securitas Cycling Team,,
7:05
83102
TT
GOLDSTEIN Omer Israel Start-Up Nation
24Israel Start-Up Nation,,
7:05
8483
Climber
LAFAY Victor Cofidis
24Cofidis,,
7:05
85164
GC
VAN POUCKE Aaron Sport Vlaanderen - Baloise
22Sport Vlaanderen - Baloise,,
7:05
86195
Classic
RUSSO Clément Team Arkéa Samsic
25Team Arkéa Samsic,,
7:05
8793
Classic
BASSO Leonardo INEOS Grenadiers
26INEOS Grenadiers,,
7:05
88196
Classic
HARDY Romain Team Arkéa Samsic
32Team Arkéa Samsic,,
7:05
89117
Climber
STANNARD Robert Mitchelton-Scott
22Mitchelton-Scott,,
7:05
90246
Classic
SIMON Julien Team Total Direct Energie
35Team Total Direct Energie,,
7:05
9157
Climber
BUITRAGO Santiago Bahrain - McLaren
21Bahrain - McLaren,,
7:05
92127
Classic
TILLER Rasmus NTT Pro Cycling
24NTT Pro Cycling,,
7:05
93243
Classic
FERRON Valentin Team Total Direct Energie
22Team Total Direct Energie,,
7:05
9487
GC
VERMOTE Julien Cofidis
31Cofidis,,
7:05
95244
Sprint
GAILLARD Marlon Team Total Direct Energie
24Team Total Direct Energie,,
7:05
96166
Classic
SPRENGERS Thomas Sport Vlaanderen - Baloise
30Sport Vlaanderen - Baloise,,
7:05
9776
Classic
VAN HOECKE Gijs CCC Team
28CCC Team,,
7:05
98237
Sprint
VINJEBO Emil Mielke Riwal Securitas Cycling Team
26Riwal Securitas Cycling Team,,
7:05
9943
TT
FOMINYKH Daniil Astana Pro Team
29Astana Pro Team,,
7:05
100213
Sprint
KUZNETSOV Viacheslav Gazprom - RusVelo
31Gazprom - RusVelo,,
7:05
101204
Sprint
DEBUSSCHERE Jens B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM
31B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM,,
7:05
102212
Classic
CANOLA Marco Gazprom - RusVelo
31Gazprom - RusVelo,,
7:05
10316
TT
STEIMLE Jannik Deceuninck - Quick Step
24Deceuninck - Quick Step,,
7:05
10437
Classic
JULLIEN Anthony AG2R La Mondiale
22AG2R La Mondiale,,
7:05
1053
Sprint
KRIEGER Alexander Alpecin - Fenix
28Alpecin - Fenix7:19
7:19
106134
TT
HEINSCHKE Leon Team Sunweb
20Team Sunweb,,
7:19
107201
Sprint
COQUARD Bryan B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM
28B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM10:10
10:10
10885
Classic
ALLEGAERT Piet Cofidis
25Cofidis,,
10:10
109203
GC
CHEVALIER Maxime B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM
21B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM,,
10:10
11045
Sprint
GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team
24Astana Pro Team,,
10:10
111113
TT
EDMONDSON Alex Mitchelton-Scott
26Mitchelton-Scott,,
10:10
112106
GC
SCHELLING Patrick Israel Start-Up Nation
30Israel Start-Up Nation,,
10:10
113214
GC
STRAKHOV Dmitry Gazprom - RusVelo
25Gazprom - RusVelo,,
10:10
114147
Climber
TIBERI Antonio Trek - Segafredo
19Trek - Segafredo15:07
15:07
DNF33
GC
CHEVRIER Clément AG2R La Mondiale
28AG2R La Mondiale-
DNF36
GC
FRANK Mathias AG2R La Mondiale
33AG2R La Mondiale-
DNF5
Classic
THWAITES Scott Alpecin - Fenix
30Alpecin - Fenix-
DNF7
Classic
VERGAERDE Otto Alpecin - Fenix
26Alpecin - Fenix-
DNF74
Classic
29CCC Team-
DNF192
Classic
BOUDAT Thomas Team Arkéa Samsic
26Team Arkéa Samsic-
DNF81
GC
BERHANE Natnael Cofidis
29Cofidis-
DNF242
TT
CABOT Jérémy Team Total Direct Energie
29Team Total Direct Energie-
DNF241
Climber
BURGAUDEAU Mathieu Team Total Direct Energie
21Team Total Direct Energie-
DNF116
Climber
SMITH Dion Mitchelton-Scott
27Mitchelton-Scott-
DNF153
Climber
HENAO Sergio UAE Team Emirates
32UAE Team Emirates-
DNF154
Climber
MUÑOZ Cristian Camilo UAE Team Emirates
24UAE Team Emirates-
DNF151
Classic
KRISTOFF Alexander UAE Team Emirates
33UAE Team Emirates-
DNF156
GC
RAVASI Edward UAE Team Emirates
26UAE Team Emirates-
DNF144
GC
LÓPEZ Juan Pedro Trek - Segafredo
23Trek - Segafredo-
DNF145
Sprint
REIJNEN Kiel Trek - Segafredo
34Trek - Segafredo-
DNF143
Climber
KAMP Alexander Trek - Segafredo
26Trek - Segafredo-
DNF121
Classic
GASPAROTTO Enrico NTT Pro Cycling
38NTT Pro Cycling-
DNF125
Sprint
DLAMINI Nic NTT Pro Cycling
25NTT Pro Cycling-
DNF14
TT
GARRISON Ian Deceuninck - Quick Step
22Deceuninck - Quick Step-
DNF133
Classic
MOBACH Jarno Team Sunweb
22Team Sunweb-
DNF137
Climber
VAN WILDER Ilan Team Sunweb
20Team Sunweb-
DNF135
Sprint
SALMON Martin Team Sunweb
22Team Sunweb-
DNF41
Classic
DE VREESE Laurens Astana Pro Team
32Astana Pro Team-
DNF47
GC
STALNOV Nikita Astana Pro Team
29Astana Pro Team-
DNF62
Sprint
BAŠKA Erik BORA - hansgrohe
26BORA - hansgrohe-
DNF63
Sprint
GATTO Oscar BORA - hansgrohe
35BORA - hansgrohe-
DNF66
Classic
SAGAN Juraj BORA - hansgrohe
31BORA - hansgrohe-
DNF92
Classic
GOŁAŚ Michał INEOS Grenadiers
36INEOS Grenadiers-
DNF95
Sprint
LAWLESS Chris INEOS Grenadiers
24INEOS Grenadiers-
DNF94
GC
KNEES Christian INEOS Grenadiers
39INEOS Grenadiers-
DNF226
Sprint
PERON Andrea Team Novo Nordisk
31Team Novo Nordisk-
DNF222
Classic
HENTTALA Joonas Team Novo Nordisk
29Team Novo Nordisk-
DNF225
GC
LOZANO David Team Novo Nordisk
31Team Novo Nordisk-
DNF227
TT
PLANET Charles Team Novo Nordisk
26Team Novo Nordisk-
DNF221
GC
BRAND Sam Team Novo Nordisk
29Team Novo Nordisk-
DNF223
TT
KAMSTRA Brian Team Novo Nordisk
27Team Novo Nordisk-
DNF224
Sprint
KUSZTOR Péter Team Novo Nordisk
35Team Novo Nordisk-
DNF167
Sprint
PLANCKAERT Emiel Sport Vlaanderen - Baloise
23Sport Vlaanderen - Baloise-
DNF162
Classic
BEULLENS Cedric Sport Vlaanderen - Baloise
23Sport Vlaanderen - Baloise-
DNF183
Classic
ROBEET Ludovic Bingoal - Wallonie Bruxelles
26Bingoal - Wallonie Bruxelles-
DNF186
Sprint
DE BIE Sean Bingoal - Wallonie Bruxelles
29Bingoal - Wallonie Bruxelles-
DNF185
GC
WIRTGEN Luc Bingoal - Wallonie Bruxelles
22Bingoal - Wallonie Bruxelles-
DNF177
Classic
KREDER Wesley Circus - Wanty Gobert
29Circus - Wanty Gobert-
DNF176
Sprint
VANSPEYBROUCK Pieter Circus - Wanty Gobert
33Circus - Wanty Gobert-
DNF173
Sprint
VAN POPPEL Boy Circus - Wanty Gobert
32Circus - Wanty Gobert-
DNF217
Classic
SHALUNOV Evgeny Gazprom - RusVelo
28Gazprom - RusVelo-
DNF211
Climber
NEKRASOV Denis Gazprom - RusVelo
23Gazprom - RusVelo-
DNF215
Classic
ROVNY Ivan Gazprom - RusVelo
33Gazprom - RusVelo-
DNF25
Classic
MERTZ Rémy Lotto Soudal
25Lotto Soudal-
DNF103
Classic
HOFSTETTER Hugo Israel Start-Up Nation
26Israel Start-Up Nation-
DNF105
Classic
RENARD Alexis Israel Start-Up Nation
21Israel Start-Up Nation-
DNF104
Classic
NEILANDS Krists Israel Start-Up Nation
26Israel Start-Up Nation-
DNF53
Classic
PIBERNIK Luka Bahrain - McLaren
26Bahrain - McLaren-
DNF54
GC
INKELAAR Kevin Bahrain - McLaren
23Bahrain - McLaren-
DNF55
GC
WILLIAMS Stephen Bahrain - McLaren
24Bahrain - McLaren-
DNF205
Classic
GAUTIER Cyril B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM
33B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM-
DNF207
Climber
REZA Kévin B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM
32B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    07 October 2020
  • Start time:
    12:37
  • Avg. speed winner:
    42.74 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    197.2 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    64
  • Vert. meters:
    2037
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint of small group
  • Avg. temperature:

Race profile