The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | VOLLERING Demi Team SD Worx | Team SD Worx | 50 | 50 | 2:43:02 | |
2 | REALINI Gaia Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | 40 | 30 | 0:11 0:11 | |
3 | VAN VLEUTEN Annemiek Movistar Team | Movistar Team | 30 | 18 | 0:56 0:56 | |
4 | MUZIC Évita FDJ - SUEZ | FDJ - SUEZ | 25 | 13 | 1:59 1:59 | |
5 | BAUERNFEIND Ricarda Canyon//SRAM Racing | Canyon//SRAM Racing | 20 | 10 | 2:00 2:00 | |
6 | MAGNALDI Erica UAE Team ADQ | UAE Team ADQ | 18 | 7 | 2:59 2:59 | |
7 | MARKUS Riejanne Team Jumbo-Visma | Team Jumbo-Visma | 15 | 4 | 3:05 3:05 | |
8 | IVANCHENKO Alena UAE Team ADQ | UAE Team ADQ | 10 | 3 | 3:12 3:12 | |
9 | LABOUS Juliette Team DSM | Team DSM | 8 | 2 | 3:21 3:21 | |
10 | CAVALLI Marta FDJ - SUEZ | FDJ - SUEZ | 6 | 1 | 3:40 3:40 | |
11 | SPRATT Amanda Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | 4:07 4:07 | |||
12 | PERSICO Silvia UAE Team ADQ | UAE Team ADQ | 4:33 4:33 | |||
13 | FISHER-BLACK Niamh Team SD Worx | Team SD Worx | 4:36 4:36 | |||
14 | GARCÍA Mavi Liv Racing TeqFind | Liv Racing TeqFind | 4:44 4:44 | |||
15 | EWERS Veronica EF Education-TIBCO-SVB | EF Education-TIBCO-SVB | 5:38 5:38 | |||
16 | PEPERKAMP Esmée Team DSM | Team DSM | 5:40 5:40 | |||
17 | NIEWIADOMA Katarzyna Canyon//SRAM Racing | Canyon//SRAM Racing | 5:42 5:42 | |||
18 | STEELS Claire Israel Premier Tech Roland | Israel Premier Tech Roland | 5:48 5:48 | |||
19 | ROOIJAKKERS Pauliena Canyon//SRAM Racing | Canyon//SRAM Racing | 6:30 6:30 | |||
20 | ADEGEEST Loes FDJ - SUEZ | FDJ - SUEZ | 7:57 7:57 | |||
21 | LIPPERT Liane Movistar Team | Movistar Team | 8:00 8:00 | |||
22 | SANTESTEBAN Ane Team Jayco AlUla | Team Jayco AlUla | 9:58 9:58 | |||
23 | KRAAK Amber Team Jumbo-Visma | Team Jumbo-Visma | ,, 9:58 | |||
24 | PATIÑO Paula Movistar Team | Movistar Team | 10:24 10:24 | |||
25 | ŽIGART Urška Team Jayco AlUla | Team Jayco AlUla | 11:31 11:31 | |||
26 | DEMAY Coralie St Michel - Mavic - Auber93 WE | St Michel - Mavic - Auber93 WE | 12:37 12:37 | |||
27 | BLANCO Iurani Laboral Kutxa Fundación Euskadi | Laboral Kutxa Fundación Euskadi | ,, 12:37 | |||
28 | BARIL Olivia UAE Team ADQ | UAE Team ADQ | ,, 12:37 | |||
29 | NORMAND Adèle Massi - Tactic Women Team | Massi - Tactic Women Team | 14:29 14:29 | |||
30 | QUAGLIOTTO Nadia Laboral Kutxa Fundación Euskadi | Laboral Kutxa Fundación Euskadi | 14:52 14:52 | |||
31 | VARGAS Carolina Eneicat - CMTeam - Seguros Deportivos | Eneicat - CMTeam - Seguros Deportivos | 15:23 15:23 | |||
32 | RUIZ PÉREZ Lucía Eneicat - CMTeam - Seguros Deportivos | Eneicat - CMTeam - Seguros Deportivos | 16:07 16:07 | |||
33 | FAULKNER Kristen Team Jayco AlUla | Team Jayco AlUla | 16:14 16:14 | |||
34 | WIEL Jade FDJ - SUEZ | FDJ - SUEZ | ,, 16:14 | |||
35 | MIERMONT Dilyxine St Michel - Mavic - Auber93 WE | St Michel - Mavic - Auber93 WE | ,, 16:14 | |||
36 | MACKAIJ Floortje Movistar Team | Movistar Team | ,, 16:14 | |||
37 | SMULDERS Silke Liv Racing TeqFind | Liv Racing TeqFind | ,, 16:14 | |||
38 | ANDERSSON Caroline Liv Racing TeqFind | Liv Racing TeqFind | ,, 16:14 | |||
39 | WILLIAMS Georgia EF Education-TIBCO-SVB | EF Education-TIBCO-SVB | ,, 16:14 | |||
40 | VAN AGT Eva Team Jumbo-Visma | Team Jumbo-Visma | ,, 16:14 | |||
41 | VOS Marianne Team Jumbo-Visma | Team Jumbo-Visma | ,, 16:14 | |||
42 | TOWERS Alice Canyon//SRAM Racing | Canyon//SRAM Racing | ,, 16:14 | |||
43 | HENDERSON Anna Team Jumbo-Visma | Team Jumbo-Visma | ,, 16:14 | |||
44 | BARALE Francesca Team DSM | Team DSM | 16:22 16:22 | |||
45 | REUSSER Marlen Team SD Worx | Team SD Worx | ,, 16:22 | |||
46 | CHABBEY Elise Canyon//SRAM Racing | Canyon//SRAM Racing | 16:24 16:24 | |||
47 | KIESENHOFER Anna Israel Premier Tech Roland | Israel Premier Tech Roland | 16:31 16:31 | |||
48 | DRONOVA-BALABOLINA Tamara Israel Premier Tech Roland | Israel Premier Tech Roland | 16:39 16:39 | |||
49 | TERUEL Alba Laboral Kutxa Fundación Euskadi | Laboral Kutxa Fundación Euskadi | 16:59 16:59 | |||
50 | SOTO Catalina Anais Bizkaia Durango | Bizkaia Durango | 17:07 17:07 | |||
51 | VERHULST-WILD Gladys FDJ - SUEZ | FDJ - SUEZ | 17:17 17:17 | |||
52 | BOILARD Simone St Michel - Mavic - Auber93 WE | St Michel - Mavic - Auber93 WE | ,, 17:17 | |||
53 | TON Quinty Liv Racing TeqFind | Liv Racing TeqFind | 18:02 18:02 | |||
54 | RAGUSA Katia Liv Racing TeqFind | Liv Racing TeqFind | ,, 18:02 | |||
55 | HAUGSET Sigrid Ytterhus Team Coop - Hitec Products | Team Coop - Hitec Products | 18:20 18:20 | |||
56 | DALE Stine Team Coop - Hitec Products | Team Coop - Hitec Products | 18:25 18:25 | |||
57 | BRUFANI Letizia Bepink | Bepink | 18:58 18:58 | |||
58 | VALGONEN Valeria Massi - Tactic Women Team | Massi - Tactic Women Team | 19:21 19:21 | |||
59 | FOMINA Daria Farto-BTC Women's Cycling Team | Farto-BTC Women's Cycling Team | 19:33 19:33 | |||
60 | VILLALÓN Aranza Valentina Eneicat - CMTeam - Seguros Deportivos | Eneicat - CMTeam - Seguros Deportivos | 20:12 20:12 | |||
61 | GONZÁLEZ Lucía Bizkaia Durango | Bizkaia Durango | 20:28 20:28 | |||
62 | CURINIER Léa Team DSM | Team DSM | 20:31 20:31 | |||
63 | PEREZ Susana Cantabria Deporte - Rio Miera | Cantabria Deporte - Rio Miera | 20:40 20:40 | |||
64 | PATE Amber Team Jayco AlUla | Team Jayco AlUla | 20:47 20:47 | |||
65 | VALLIERES Magdeleine EF Education-TIBCO-SVB | EF Education-TIBCO-SVB | 20:51 20:51 | |||
66 | STANNARD Elizabeth Israel Premier Tech Roland | Israel Premier Tech Roland | ,, 20:51 | |||
67 | CARMONA Mercedes Cantabria Deporte - Rio Miera | Cantabria Deporte - Rio Miera | 20:53 20:53 | |||
68 | HAMMES Kathrin EF Education-TIBCO-SVB | EF Education-TIBCO-SVB | 21:30 21:30 | |||
69 | HARVEY Mikayla UAE Team ADQ | UAE Team ADQ | ,, 21:30 | |||
70 | DEIGNAN Elizabeth Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | 21:33 21:33 | |||
71 | MAGALHÃES Ana Vitória Bizkaia Durango | Bizkaia Durango | 21:57 21:57 | |||
72 | ERASO Idoia Laboral Kutxa Fundación Euskadi | Laboral Kutxa Fundación Euskadi | 21:58 21:58 | |||
73 | NORSGAARD Emma Movistar Team | Movistar Team | 22:40 22:40 | |||
74 | BIANNIC Aude Movistar Team | Movistar Team | ,, 22:40 | |||
75 | MANGAN Fiona Soltec Team | Soltec Team | 22:54 22:54 | |||
76 | POMPANON Margot St Michel - Mavic - Auber93 WE | St Michel - Mavic - Auber93 WE | 23:47 23:47 | |||
77 | VITILLO Matilde Bepink | Bepink | 23:51 23:51 | |||
78 | CASAGRANDA Andrea Bepink | Bepink | 23:54 23:54 | |||
79 | RUIZ PÉREZ Laura Eneicat - CMTeam - Seguros Deportivos | Eneicat - CMTeam - Seguros Deportivos | 24:03 24:03 | |||
80 | ZANARDI Silvia Bepink | Bepink | ,, 24:03 | |||
81 | GILABERT Ariana Laboral Kutxa Fundación Euskadi | Laboral Kutxa Fundación Euskadi | ,, 24:03 | |||
82 | COPPONI Clara FDJ - SUEZ | FDJ - SUEZ | 24:27 24:27 | |||
83 | LE NET Marie FDJ - SUEZ | FDJ - SUEZ | ,, 24:27 | |||
84 | GUTIERREZ Ariadna Farto-BTC Women's Cycling Team | Farto-BTC Women's Cycling Team | ,, 24:27 | |||
85 | UIJEN Elise Team DSM | Team DSM | ,, 24:27 | |||
86 | RÜEGG Noemi Team Jumbo-Visma | Team Jumbo-Visma | ,, 24:27 | |||
87 | DEHGHAN Mandana Farto-BTC Women's Cycling Team | Farto-BTC Women's Cycling Team | ,, 24:27 | |||
88 | MENDEZ Irene Bizkaia Durango | Bizkaia Durango | 25:31 25:31 | |||
89 | NEUMANOVA Tereza Liv Racing TeqFind | Liv Racing TeqFind | 25:33 25:33 | |||
90 | ORTEGA Patricia Massi - Tactic Women Team | Massi - Tactic Women Team | 26:00 26:00 | |||
91 | ALZATE Andrea Eneicat - CMTeam - Seguros Deportivos | Eneicat - CMTeam - Seguros Deportivos | 26:13 26:13 | |||
92 | CECCHINI Elena Team SD Worx | Team SD Worx | 26:33 26:33 | |||
93 | VAS Blanka Team SD Worx | Team SD Worx | ,, 26:33 | |||
94 | BUJAK Eugenia UAE Team ADQ | UAE Team ADQ | ,, 26:33 | |||
95 | MARKUS Femke Team SD Worx | Team SD Worx | 26:36 26:36 | |||
96 | VARENYK Maryna Eneicat - CMTeam - Seguros Deportivos | Eneicat - CMTeam - Seguros Deportivos | 26:52 26:52 | |||
97 | JENČUŠOVÁ Nora Bepink | Bepink | 26:56 26:56 | |||
98 | VETTORELLO Giorgia Bepink | Bepink | 27:07 27:07 | |||
99 | HOWE Georgie Team Jayco AlUla | Team Jayco AlUla | 27:35 27:35 | |||
100 | SCHREIBER Marie Team SD Worx | Team SD Worx | ,, 27:35 | |||
101 | VILAÇA Vera Massi - Tactic Women Team | Massi - Tactic Women Team | 28:24 28:24 | |||
102 | MRUGAL Allison Sopela Women's Team | Sopela Women's Team | ,, 28:24 | |||
103 | MALERVEIN Liubov Soltec Team | Soltec Team | 28:28 28:28 | |||
104 | PIRRONE Elena Israel Premier Tech Roland | Israel Premier Tech Roland | 29:26 29:26 | |||
105 | ONESTI Olivia St Michel - Mavic - Auber93 WE | St Michel - Mavic - Auber93 WE | 29:44 29:44 | |||
106 | BUCH Hannah Israel Premier Tech Roland | Israel Premier Tech Roland | 30:19 30:19 | |||
107 | CAMPBELL Teniel Team Jayco AlUla | Team Jayco AlUla | 30:57 30:57 | |||
108 | SKALNIAK-SÓJKA Agnieszka Canyon//SRAM Racing | Canyon//SRAM Racing | 31:02 31:02 | |||
109 | OYARBIDE Lourdes Movistar Team | Movistar Team | ,, 31:02 | |||
110 | DANFORD Georgia Team Coop - Hitec Products | Team Coop - Hitec Products | 31:12 31:12 | |||
111 | FLIS Agata Farto-BTC Women's Cycling Team | Farto-BTC Women's Cycling Team | 31:27 31:27 | |||
112 | BÄCKSTEDT Elynor Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | ,, 31:27 | |||
113 | GARAU Marina Cantabria Deporte - Rio Miera | Cantabria Deporte - Rio Miera | 32:25 32:25 | |||
114 | MARTIN Isabel Eneicat - CMTeam - Seguros Deportivos | Eneicat - CMTeam - Seguros Deportivos | ,, 32:25 | |||
115 | KUMIEGA Karolina UAE Team ADQ | UAE Team ADQ | 32:27 32:27 | |||
116 | NUÑEZ Miryam Maritza Massi - Tactic Women Team | Massi - Tactic Women Team | 32:33 32:33 | |||
117 | KASTENHUBER Sarah Sopela Women's Team | Sopela Women's Team | 32:34 32:34 | |||
118 | MUREȘAN Manuela Soltec Team | Soltec Team | 33:51 33:51 | |||
119 | RODRÍGUEZ Sofia Bizkaia Durango | Bizkaia Durango | 34:07 34:07 | |||
120 | LARRARTE Eukene Bizkaia Durango | Bizkaia Durango | ,, 34:07 | |||
121 | KLEIN Lisa Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | 34:11 34:11 | |||
122 | LABECKI Coryn Team Jumbo-Visma | Team Jumbo-Visma | ,, 34:11 | |||
123 | BEULING Femke EF Education-TIBCO-SVB | EF Education-TIBCO-SVB | ,, 34:11 | |||
124 | POIDEVIN Sara EF Education-TIBCO-SVB | EF Education-TIBCO-SVB | ,, 34:11 | |||
125 | WILES Tayler Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | ,, 34:11 | |||
126 | PLOUFFE Maeve Team DSM | Team DSM | 35:38 35:38 | |||
127 | SANGUINETI Ilaria Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | 35:39 35:39 | |||
DNS | NELSON Josie Team Coop - Hitec Products | Team Coop - Hitec Products | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Timelimit 20%, or 3:15:38 (+32:36)
Race information
- Date:07 May 2023
- Start time:12:50
- Avg. speed winner:34.484 km/h
- Race category:WE - Women Elite
- Distance:93.7 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:275
- Vert. meters:2084
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:0.7 km solo
- Avg. temperature: