Search:  
topLogin

2007»16th Trofeo Calvia (1.1)

2007  One day race  »  Mgalluf  ›  Palmanova   (149.3k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamPntTime
1 Etxebarria UnaiEuskaltel - Euskadi 34Euskaltel - Euskadi753:57:453:57:45
2 Ventoso Francisco JoséSaunier Duval 24Saunier Duval55,,,,
3 Fischer Murilo AntonioLiquigas 27Liquigas40,,,,
4 Kopp DavidGerolsteiner 28Gerolsteiner32,,,,
5 Reynés VicenteCaisse d'Epargne 25Caisse d'Epargne28,,,,
6 Fernández KoldoEuskaltel - Euskadi 25Euskaltel - Euskadi24,,,,
7 Rast GrégoryAstana 27Astana20,,,,
8 Ziegler ThomasT-Mobile Team 26T-Mobile Team18,,,,
9 Hulsmans KevinQuickstep - Innergetic 28Quickstep - Innergetic16,,,,
10 Freire ÓscarRabobank ProTeam 31Rabobank ProTeam14,,,,
11 Gusev VladimirDiscovery Channel  24Discovery Channel 12,,,,
12 Mikhaylov GennadyAstana 33Astana10,,,,
13 Bernucci LorenzoT-Mobile Team 27T-Mobile Team8,,,,
14 Schumacher StefanGerolsteiner 25Gerolsteiner7,,,,
15 Calcagni PatrickLiquigas 29Liquigas6,,,,
16 Moreno DanielRelax - Gam 25Relax - Gam5,,,,
17 Gallego DiegoViña Magna - Cropu 24Viña Magna - Cropu4,,,,
18 Müller MartinTeam Milram Team Milram3,,,,
19 Kuschynski AleksandrLiquigas 27Liquigas2,,,,
20 Valverde AlejandroCaisse d'Epargne 26Caisse d'Epargne1,,,,
21 Fernández de la Puebla Alberto Saunier Duval 22Saunier Duval,,,,
22 Mosquera EzequielKarpin - Galicia 31Karpin - Galicia,,,,
23 Sánchez Luis LeónCaisse d'Epargne 23Caisse d'Epargne,,,,
24 Rodríguez AlbertoViña Magna - Cropu 24Viña Magna - Cropu,,,,
25 Bileka VolodymyrDiscovery Channel  28Discovery Channel ,,,,
26 Ferrío JorgeAndalucia-Caja Sur 30Andalucia-Caja Sur,,,,
27 Domínguez GustavoKarpin - Galicia 26Karpin - Galicia,,,,
28 Di Luca DaniloLiquigas 31Liquigas,,,,
29 Colom AntonioAstana 28Astana,,,,
30 Weening PieterRabobank ProTeam 25Rabobank ProTeam,,,,
31 Bonilla José AdriánFuerteventura - Canarias 28Fuerteventura - Canarias,,,,
32 Camaño IkerSaunier Duval 27Saunier Duval,,,,
33 Torres FernandoExtremadura-Spiuk 28Extremadura-Spiuk,,,,
34 Garate Juan ManuelQuickstep - Innergetic 30Quickstep - Innergetic,,,,
35 Llaneras Juan 37,,,,
36 Ballester VicenteFuerteventura - Canarias 26Fuerteventura - Canarias,,,,
37 Santaromita IvanQuickstep - Innergetic 22Quickstep - Innergetic0:090:09
38 de Maar MarcRabobank ProTeam 23Rabobank ProTeam0:130:13
39 Navarro DanielAstana 23Astana0:220:22
40 Contador AlbertoDiscovery Channel  24Discovery Channel ,,0:22
41 Lowe TrentDiscovery Channel  22Discovery Channel ,,0:22
42 Seeldraeyers KevinQuickstep - Innergetic 20Quickstep - Innergetic,,0:22
43 Meersman GianniDiscovery Channel  21Discovery Channel ,,0:22
44 Pérez FranciscoCaisse d'Epargne 28Caisse d'Epargne,,0:22
45 Hernández JesúsRelax - Gam 25Relax - Gam,,0:22
46 García DavidKarpin - Galicia 29Karpin - Galicia,,0:22
47 Posthuma JoostRabobank ProTeam 25Rabobank ProTeam,,0:22
48 García RodrigoFuerteventura - Canarias 26Fuerteventura - Canarias,,0:22
49 Rubiera José LuisDiscovery Channel  34Discovery Channel ,,0:22
50 Klinger TimGerolsteiner 22Gerolsteiner0:310:31
51 Westphal CarloGerolsteiner 21Gerolsteiner,,0:31
52 Luengo AnttonEuskaltel - Euskadi 26Euskaltel - Euskadi0:410:41
53 Mondelo JosuExtremadura-Spiuk 25Extremadura-Spiuk,,0:41
54 Löwik GerbenRabobank ProTeam 29Rabobank ProTeam0:440:44
55 Flecha Juan AntonioRabobank ProTeam 29Rabobank ProTeam,,0:44
56 Dekker ThomasRabobank ProTeam 22Rabobank ProTeam,,0:44
57 Devolder StijnDiscovery Channel  27Discovery Channel 0:500:50
58 Amuriza GorkaGrupo Nicolás Mateos 25Grupo Nicolás Mateos0:520:52
59 Otxotorena Arraras XabatOrbea - Oreka 26Orbea - Oreka0:540:54
60 Rojas José JoaquínCaisse d'Epargne 21Caisse d'Epargne,,0:54
61 Frei ThomasAstana 22Astana0:570:57
62 Olmo JuanAndalucia-Caja Sur 28Andalucia-Caja Sur,,0:57
63 Stamsnijder TomGerolsteiner 21Gerolsteiner,,0:57
64 Belda DavidFuerteventura - Canarias 23Fuerteventura - Canarias,,0:57
65 Pérez LuisAndalucia-Caja Sur 32Andalucia-Caja Sur,,0:57
66 Russ MatthiasGerolsteiner 23Gerolsteiner,,0:57
67 Herrada JoséViña Magna - Cropu 21Viña Magna - Cropu,,0:57
68 de la Fuente DavidSaunier Duval 25Saunier Duval,,0:57
69 Pérez SantiagoRelax - Gam 29Relax - Gam,,0:57
70 Etxarri JavierGrupo Nicolás Mateos 21Grupo Nicolás Mateos,,0:57
71 Villegas AarónOrbea - Oreka 26Orbea - Oreka,,0:57
72 Fernández Juan CarlosExtremadura-Spiuk 22Extremadura-Spiuk,,0:57
73 Redondo José AntonioAstana 21Astana,,0:57
74 Padrnos PavelDiscovery Channel  36Discovery Channel ,,0:57
75 Martinez José AlbertoAgritubel 31Agritubel,,0:57
76 Salgueiro EnriqueKarpin - Galicia 25Karpin - Galicia,,0:57
77 Poitschke EnricoTeam Milram 37Team Milram,,0:57
78 Fröhlinger JohannesGerolsteiner 21Gerolsteiner,,0:57
79 Olmo AntonioAndalucia-Caja Sur 24Andalucia-Caja Sur,,0:57
80 Moerenhout KoosRabobank ProTeam 33Rabobank ProTeam,,0:57
81 Bernabéu DavidFuerteventura - Canarias 32Fuerteventura - Canarias,,0:57
82 Abakoumov IgorAstana 25Astana,,0:57
83 Pozzato FilippoLiquigas 25Liquigas,,0:57
84 Viganò DavideQuickstep - Innergetic 22Quickstep - Innergetic,,0:57
85 Lasa Larraya GaizkaKarpin - Galicia 24Karpin - Galicia,,0:57
86 Zubero JulenOrbea - Oreka 24Orbea - Oreka,,0:57
87 Nozal IsidroKarpin - Galicia 29Karpin - Galicia,,0:57
88 Gómez ÁngelSaunier Duval 25Saunier Duval,,0:57
89 Cummings SteveDiscovery Channel  25Discovery Channel ,,0:57
90 Iriondo IbanEuskaltel - Euskadi 22Euskaltel - Euskadi1:151:15
91 Guerini GiuseppeT-Mobile Team 37T-Mobile Team1:201:20
92 Knees ChristianTeam Milram 25Team Milram1:231:23
93 Melero IvánOrbea - Oreka 23Orbea - Oreka1:351:35
94 Zubeldia JosebaEuskaltel - Euskadi 27Euskaltel - Euskadi3:133:13
95 Calvente ManuelAgritubel 30Agritubel4:584:58
96 Mancebo FranciscoRelax - Gam 30Relax - Gam,,4:58
97 Albasini MichaelLiquigas 26Liquigas,,4:58
98 Vaitkus TomasDiscovery Channel  25Discovery Channel ,,4:58
99 Sinkewitz PatrikT-Mobile Team 26T-Mobile Team5:025:02
100 Uribarri UnaiEuskaltel - Euskadi 22Euskaltel - Euskadi5:475:47
101 Dueñas MoisésAgritubel 25Agritubel,,5:47
102 Lang SebastianGerolsteiner 27Gerolsteiner8:238:23
103 Iglinskiy MaximAstana 25Astana,,8:23
104 Ruiz JoséAndalucia-Caja Sur 26Andalucia-Caja Sur9:479:47
105 Lastras PabloCaisse d'Epargne 31Caisse d'Epargne11:3511:35
106 Horrach JoanCaisse d'Epargne 32Caisse d'Epargne,,11:35
107 Abal diego DavidKarpin - Galicia 20Karpin - Galicia12:0312:03
108 Rabunal Rios GonzaloKarpin - Galicia 22Karpin - Galicia,,12:03
109 De Pedro PabloGrupo Nicolás Mateos 26Grupo Nicolás Mateos,,12:03
110 Casas Claudio JoséAndalucia-Caja Sur 24Andalucia-Caja Sur,,12:03
111 Schröder BjörnTeam Milram 26Team Milram,,12:03
112 Teruel EloyGrupo Nicolás Mateos 24Grupo Nicolás Mateos,,12:03
113 Jurčo MatejTeam Milram 22Team Milram,,12:03
114 Knaven ServaisT-Mobile Team 35T-Mobile Team,,12:03
115 Ivanov SergueiAstana 31Astana,,12:03
116 Siedler SebastianTeam Milram 29Team Milram,,12:03
117 Peña AketzaEuskaltel - Euskadi 25Euskaltel - Euskadi,,12:03
118 Lazkano Iriondo IñigoOrbea - Oreka 24Orbea - Oreka,,12:03
119 Joachim BenoîtAstana 31Astana,,12:03
120 Ochoa González MiguelGrupo Nicolás Mateos 21Grupo Nicolás Mateos,,12:03
121 Torrent CarlosViña Magna - Cropu 32Viña Magna - Cropu,,12:03
122 FERRER Guillermo ,,12:03
123 Tendero JesúsViña Magna - Cropu 25Viña Magna - Cropu,,12:03
124 López José AntonioAndalucia-Caja Sur 30Andalucia-Caja Sur12:1012:10
125 Mezo IkerOrbea - Oreka 24Orbea - Oreka,,12:10
126 Ramírez JesúsExtremadura-Spiuk 27Extremadura-Spiuk,,12:10
127 Oroz Juan JoséEuskaltel - Euskadi 26Euskaltel - Euskadi,,12:10
128 Trenti GuidoLiquigas 34Liquigas,,12:10
129 Eisel BernhardT-Mobile Team 25T-Mobile Team,,12:10
130 Davis ScottT-Mobile Team 27T-Mobile Team,,12:10
131 Walker WilliamRabobank ProTeam 21Rabobank ProTeam,,12:10
132 Vallejo ÁngelRelax - Gam 25Relax - Gam,,12:10
133 Díaz Armas Dailos ManuelFuerteventura - Canarias 26Fuerteventura - Canarias,,12:10
134 del Nero JesúsSaunier Duval 24Saunier Duval,,12:10
135 Moreno JavierExtremadura-Spiuk 22Extremadura-Spiuk,,12:10
136 García-Casarrubios ÓscarRelax - Gam 22Relax - Gam12:1612:16
137 García JorgeRelax - Gam 26Relax - Gam,,12:16
138 Álvarez Luis RobertoViña Magna - Cropu 24Viña Magna - Cropu,,12:16
139 Cariñena Juan Carlos 27,,12:16
140 Martin DavidViña Magna - Cropu 26Viña Magna - Cropu12:1912:19
141 Sánchez JuliánRelax - Gam 26Relax - Gam,,12:19
142 Piedra AntonioFuerteventura - Canarias 21Fuerteventura - Canarias12:2212:22
143 Carrasco José LuisAndalucia-Caja Sur 24Andalucia-Caja Sur18:5618:56
144 Vázquez ManuelAndalucia-Caja Sur 25Andalucia-Caja Sur,,18:56
145 Ortega ManuelAndalucia-Caja Sur 25Andalucia-Caja Sur,,18:56
146 Martínez Francisco JoséAndalucia-Caja Sur 23Andalucia-Caja Sur,,18:56
147 Rosendo JesúsAndalucia-Caja Sur 24Andalucia-Caja Sur,,18:56
148 Romero IgorOrbea - Oreka 20Orbea - Oreka23:2923:29
149 Aramendia JavierOrbea - Oreka 20Orbea - Oreka,,23:29
150 Murgoitio EgoitzGrupo Nicolás Mateos 23Grupo Nicolás Mateos,,23:29
151 Gilmartín IvánViña Magna - Cropu 23Viña Magna - Cropu,,23:29
152 Castaño CarlosKarpin - Galicia 27Karpin - Galicia,,23:29
153 Alarcón RaúlSaunier Duval 20Saunier Duval,,23:29
154 Lara Francisco JoséAndalucia-Caja Sur 29Andalucia-Caja Sur25:4525:45
155 Pérez Romero LuisAndalucia-Caja Sur 26Andalucia-Caja Sur,,25:45
156 Baños José AntonioGrupo Nicolás Mateos 20Grupo Nicolás Mateos,,25:45
157 Milán DiegoGrupo Nicolás Mateos 21Grupo Nicolás Mateos,,25:45
158 Pérez AlanEuskaltel - Euskadi 24Euskaltel - Euskadi,,25:45
159 Albizuri BeñatEuskaltel - Euskadi 25Euskaltel - Euskadi,,25:45
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


Race information

Date: 15th February 2007
Avg. speed winner: 37.68 km/h
Race category: Men Elite
Start/finish: Mgalluf › Palmanova
PCS point scale: 1.1
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.07446 sec.