Search:  
topLogin
2011
2009
-
«

2010»49th Circuit De Lorraine Professionnel (2.1)

2010  General classification

Clear filter
RnkGCGC-TimeRiderAgeTeamPntTime
111+0:34 Roux AnthonyFrancaise des Jeux 23Francaise des Jeux203:29:593:29:59
21+0:00 Felline FabioFooton-Servetto 20Footon-Servetto12,,0:00
363+4:45 Mondory LloydAG2R La Mondiale 28AG2R La Mondiale7,,0:00
454+1:42 Paolini LucaAcqua & Sapone 33Acqua & Sapone5,,0:00
550+1:21 Commeyne DavyLandbouwkrediet 30Landbouwkrediet4,,0:00
640+0:58 Arguelyes ArkimedesItera - Katusha 21Itera - Katusha3,,0:00
753+1:38 Vichot ArthurFrancaise des Jeux 21Francaise des Jeux2,,0:00
851+1:21 Chtioui RafaâAcqua & Sapone 24Acqua & Sapone1,,0:00
95+0:27 Lagutin SergeyVacansoleil 29Vacansoleil,,0:00
1014+0:36 Dion RenaudRoubaix-Dalkia 32Roubaix-Dalkia,,0:00
1110+0:29 Colli DanieleCeramica Flaminia - Bossini Docce 28Ceramica Flaminia - Bossini Docce,,0:00
1218+0:42 Adams JoeriRabobank Continental Team 20Rabobank Continental Team,,0:00
1319+0:42 Galland JérémieSaur - Sojasun 27Saur - Sojasun,,0:00
1412+0:36 Retschke RobertTeam Differdange  29Team Differdange ,,0:00
157+0:29 Gonzalo EduardoBretagne Schuller 26Bretagne Schuller,,0:00
1662+4:41 Tronet StevenRoubaix-Dalkia 23Roubaix-Dalkia,,0:00
1739+0:58 Mironov AlexanderItera - Katusha 26Itera - Katusha,,0:00
188+0:29 Bichot FreddyBbox Bouygues Telecom 30Bbox Bouygues Telecom,,0:00
1913+0:36 Girardi EdoardoCeramica Flaminia - Bossini Docce 24Ceramica Flaminia - Bossini Docce,,0:00
2029+0:50 Bellemakers DirkLandbouwkrediet 26Landbouwkrediet,,0:00
213+0:20 Carrara MatteoVacansoleil 31Vacansoleil,,0:00
2280+9:49 Docker MitchellSkil - Shimano 23Skil - Shimano,,0:00
2323+0:42 Bailetti PaoloCeramica Flaminia - Bossini Docce 29Ceramica Flaminia - Bossini Docce,,0:00
246+0:27 Geschke SimonSkil - Shimano 24Skil - Shimano,,0:00
252+0:08 Rolland PierreBbox Bouygues Telecom 23Bbox Bouygues Telecom,,0:00
26100+18:47 Harbonnier SebastienTeam Differdange  25Team Differdange ,,0:00
279+0:29 Bouet MaximeAG2R La Mondiale 23AG2R La Mondiale,,0:00
2820+0:42 Cannone DonatoCeramica Flaminia - Bossini Docce 28Ceramica Flaminia - Bossini Docce,,0:00
2925+0:42 Armée SanderTopsport Vlaanderen - Mercator 24Topsport Vlaanderen - Mercator,,0:00
3022+0:42 Delfosse Sébastien 27,,0:00
3128+0:42 Cohnen StefanTeam Differdange  27Team Differdange ,,0:00
3248+1:15 Duret SébastienBretagne Schuller 29Bretagne Schuller,,0:00
3382+9:51 Doi YukihiroSkil - Shimano 26Skil - Shimano,,0:00
3435+0:50 Broers RemcoRabobank Continental Team 22Rabobank Continental Team,,0:00
3526+0:42 Slagter Tom-JelteRabobank Continental Team 20Rabobank Continental Team,,0:00
3646+1:08 Gastauer BenAG2R La Mondiale 22AG2R La Mondiale,,0:00
3727+0:42 Verheyen GeertLandbouwkrediet 37Landbouwkrediet,,0:00
3831+0:50 Kelderman WilcoRabobank Continental Team 19Rabobank Continental Team,,0:00
3971+5:32 Jégou LilianBretagne Schuller 34Bretagne Schuller,,0:00
4036+0:50 Coenen JohanTopsport Vlaanderen - Mercator 31Topsport Vlaanderen - Mercator,,0:00
4157+3:56 Ruijgh RobVacansoleil 23Vacansoleil,,0:00
4216+0:36 Van Hecke PrebenTopsport Vlaanderen - Mercator 27Topsport Vlaanderen - Mercator,,0:00
4334+0:50 Feillu BriceVacansoleil 24Vacansoleil,,0:00
4443+0:58 Ignatiev DmitriyItera - Katusha 21Itera - Katusha,,0:00
4515+0:36 Méderel MaximeBigMat - Auber 93 29BigMat - Auber 93,,0:00
4632+0:50 Durán ArkaitzFooton-Servetto 24Footon-Servetto,,0:00
4772+6:44 Thire JonathanBigMat - Auber 93 24BigMat - Auber 93,,0:00
4873+8:05 Poels WoutVacansoleil 22Vacansoleil,,0:00
4955+1:45 Fantini AlessandroAcqua & Sapone 24Acqua & Sapone,,0:00
5038+0:56 Lefèvre LaurentBbox Bouygues Telecom 33Bbox Bouygues Telecom,,0:00
5165+4:49 Roldan Jose LuisAndalucia-Caja Sur 24Andalucia-Caja Sur,,0:00
5283+10:14 Goesinnen FlorisSkil - Shimano 26Skil - Shimano,,0:00
5369+4:59 Champion DimitriAG2R La Mondiale 26AG2R La Mondiale,,0:00
5452+1:27 Pinot ThibautFrancaise des Jeux 19Francaise des Jeux,,0:00
5544+0:58 Mourey FrancisFrancaise des Jeux 29Francaise des Jeux,,0:00
5661+4:41 Faucon GuillaumeBigMat - Auber 93 23BigMat - Auber 93,,0:00
5768+4:59 Calvente ManuelAndalucia-Caja Sur 33Andalucia-Caja Sur,,0:00
5842+0:58 Rudaskov SergeiItera - Katusha 25Itera - Katusha,,0:00
5984+10:21 Bulgac BrianRabobank Continental Team 22Rabobank Continental Team,,0:00
6017+0:41 Sprick MatthieuBbox Bouygues Telecom 28Bbox Bouygues Telecom,,0:00
6158+4:04 VOLKOV StanislavItera - Katusha 22Itera - Katusha,,0:00
6249+1:17 Kosyakov DmitriyItera - Katusha 24Itera - Katusha,,0:00
6333+0:50 Baugnies JérômeTopsport Vlaanderen - Mercator 23Topsport Vlaanderen - Mercator,,0:00
6447+1:08 Bessy CyrilSaur - Sojasun 23Saur - Sojasun,,0:00
654+0:26 Pineau CédricRoubaix-Dalkia 25Roubaix-Dalkia,,0:00
6667+4:49 Vogondy NicolasBbox Bouygues Telecom 32Bbox Bouygues Telecom,,0:00
6724+0:42 Antonov MikhailItera - Katusha 24Itera - Katusha,,0:00
6837+0:50 Scheirlinckx BertLandbouwkrediet 35Landbouwkrediet,,0:00
6977+9:13 Mortensen MartinVacansoleil 25Vacansoleil,,0:00
7030+0:50 Gołaś MichałVacansoleil 26Vacansoleil,,0:00
7141+0:58 Gómez Marchante José ÁngelAndalucia-Caja Sur 29Andalucia-Caja Sur,,0:00
7288+12:13 Cazaux PierreFrancaise des Jeux 25Francaise des Jeux0:320:32
7345+1:08 Piedra AntonioAndalucia-Caja Sur 24Andalucia-Caja Sur,,0:32
7421+0:42 Bar JocelynRoubaix-Dalkia 21Roubaix-Dalkia,,0:32
7586+11:21 Mombaerts JohanBigMat - Auber 93 25BigMat - Auber 931:301:30
7656+1:48 Di Paolo FrancescoAcqua & Sapone 28Acqua & Sapone,,1:30
7781+9:51 Haddou NadirBigMat - Auber 93 26BigMat - Auber 93,,1:30
78101+19:15 Gianetti NoeFooton-Servetto 20Footon-Servetto0:510:51
7992+13:52 Dressler-Lehnhof FrankTeam Differdange  33Team Differdange ,,0:51
8066+4:49 Knudsen MortenTeam Differdange  28Team Differdange ,,0:51
8174+8:11 Mangel LaurentSaur - Sojasun 29Saur - Sojasun,,0:51
8290+13:08 Poulhiès StéphaneSaur - Sojasun 24Saur - Sojasun,,0:51
8379+9:30 Jacobs PieterTopsport Vlaanderen - Mercator 23Topsport Vlaanderen - Mercator,,0:51
8495+14:32 Lodewyck KlaasTopsport Vlaanderen - Mercator 22Topsport Vlaanderen - Mercator,,0:51
8591+13:42 Bérard JulienAG2R La Mondiale 22AG2R La Mondiale,,0:51
8689+12:50 Veikkanen JussiFrancaise des Jeux 29Francaise des Jeux,,0:51
8775+8:26 Hutarovich YauheniFrancaise des Jeux 26Francaise des Jeux,,0:51
8894+14:17 Belohvoščiks RaivisCeramica Flaminia - Bossini Docce 34Ceramica Flaminia - Bossini Docce,,0:51
8978+9:17 Smukulis GatisAG2R La Mondiale 23AG2R La Mondiale,,0:51
90105+21:53 Bideau Jean MarcBretagne Schuller 26Bretagne Schuller,,0:51
9198+16:41 Kneisky MorganRoubaix-Dalkia 22Roubaix-Dalkia,,0:51
9299+17:37 Delpech Jean-LucBretagne Schuller 30Bretagne Schuller,,0:51
9359+4:27 Gautier CyrilBbox Bouygues Telecom 22Bbox Bouygues Telecom,,0:51
94103+20:10 Toribio José VicenteAndalucia-Caja Sur 24Andalucia-Caja Sur,,0:51
9576+8:51 Benítez José AlbertoFooton-Servetto 28Footon-Servetto,,0:51
9693+14:11 Carrasco Sergio 25,,0:51
9785+10:56 Giordani LeonardoCeramica Flaminia - Bossini Docce 32Ceramica Flaminia - Bossini Docce,,0:51
9897+15:47 Rossi EnricoCeramica Flaminia - Bossini Docce 28Ceramica Flaminia - Bossini Docce,,0:51
9964+4:49 Geniez AlexandreSkil - Shimano 22Skil - Shimano,,0:51
10060+4:41 Honig ReinierAcqua & Sapone 26Acqua & Sapone,,0:51
10170+5:08 Dockx BartLandbouwkrediet 28Landbouwkrediet,,0:51
10296+15:23 Coutouly CédricSaur - Sojasun 30Saur - Sojasun,,0:51
103104+20:22 Goddaert KristofAG2R La Mondiale 23AG2R La Mondiale10:0210:02
10487+12:12 De Gendt ThomasTopsport Vlaanderen - Mercator 23Topsport Vlaanderen - Mercator,,10:02
105106+40:27 Markus BarryRabobank Continental Team 18Rabobank Continental Team,,10:02
106102+19:53 Hofland MorenoRabobank Continental Team 18Rabobank Continental Team,,10:02
DNF+ - 18:52:31 Hardy RomainBretagne Schuller 21Bretagne Schuller--
DNF+ - 18:52:31 Vachon FlorianBretagne Schuller 25Bretagne Schuller,,-
DNF+ - 18:52:31 Chainel SteveBbox Bouygues Telecom 26Bbox Bouygues Telecom,,-
DNF+ - 18:52:31 Marino Jean-MarcSaur - Sojasun 26Saur - Sojasun,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result


RnkRiderAgeTeamPntTime
1 Felline FabioFooton-Servetto 20Footon-Servetto100 18:52:31 18:52:31
2 Rolland PierreBbox Bouygues Telecom 23Bbox Bouygues Telecom700:080:08
3 Carrara MatteoVacansoleil 31Vacansoleil500:200:20
4 Pineau CédricRoubaix-Dalkia 25Roubaix-Dalkia360:260:26
5 Lagutin SergeyVacansoleil 29Vacansoleil280:270:27
6 Geschke SimonSkil - Shimano 24Skil - Shimano24,,0:27
7 Gonzalo EduardoBretagne Schuller 26Bretagne Schuller200:290:29
8 Bichot FreddyBbox Bouygues Telecom 30Bbox Bouygues Telecom18,,0:29
9 Bouet MaximeAG2R La Mondiale 23AG2R La Mondiale16,,0:29
10 Colli DanieleCeramica Flaminia - Bossini Docce 28Ceramica Flaminia - Bossini Docce14,,0:29
11 Roux AnthonyFrancaise des Jeux 23Francaise des Jeux120:340:34
12 Retschke RobertTeam Differdange  29Team Differdange 100:360:36
13 Girardi EdoardoCeramica Flaminia - Bossini Docce 24Ceramica Flaminia - Bossini Docce8,,0:36
14 Dion RenaudRoubaix-Dalkia 32Roubaix-Dalkia7,,0:36
15 Méderel MaximeBigMat - Auber 93 29BigMat - Auber 936,,0:36
16 Van Hecke PrebenTopsport Vlaanderen - Mercator 27Topsport Vlaanderen - Mercator5,,0:36
17 Sprick MatthieuBbox Bouygues Telecom 28Bbox Bouygues Telecom40:410:41
18 Adams JoeriRabobank Continental Team 20Rabobank Continental Team30:420:42
19 Galland JérémieSaur - Sojasun 27Saur - Sojasun2,,0:42
20 Cannone DonatoCeramica Flaminia - Bossini Docce 28Ceramica Flaminia - Bossini Docce1,,0:42
21 Bar JocelynRoubaix-Dalkia 21Roubaix-Dalkia,,0:42
22 Delfosse Sébastien 27,,0:42
23 Bailetti PaoloCeramica Flaminia - Bossini Docce 29Ceramica Flaminia - Bossini Docce,,0:42
24 Antonov MikhailItera - Katusha 24Itera - Katusha,,0:42
25 Armée SanderTopsport Vlaanderen - Mercator 24Topsport Vlaanderen - Mercator,,0:42
26 Slagter Tom-JelteRabobank Continental Team 20Rabobank Continental Team,,0:42
27 Verheyen GeertLandbouwkrediet 37Landbouwkrediet,,0:42
28 Cohnen StefanTeam Differdange  27Team Differdange ,,0:42
29 Bellemakers DirkLandbouwkrediet 26Landbouwkrediet0:500:50
30 Gołaś MichałVacansoleil 26Vacansoleil,,0:50
31 Kelderman WilcoRabobank Continental Team 19Rabobank Continental Team,,0:50
32 Durán ArkaitzFooton-Servetto 24Footon-Servetto,,0:50
33 Baugnies JérômeTopsport Vlaanderen - Mercator 23Topsport Vlaanderen - Mercator,,0:50
34 Feillu BriceVacansoleil 24Vacansoleil,,0:50
35 Broers RemcoRabobank Continental Team 22Rabobank Continental Team,,0:50
36 Coenen JohanTopsport Vlaanderen - Mercator 31Topsport Vlaanderen - Mercator,,0:50
37 Scheirlinckx BertLandbouwkrediet 35Landbouwkrediet,,0:50
38 Lefèvre LaurentBbox Bouygues Telecom 33Bbox Bouygues Telecom0:560:56
39 Mironov AlexanderItera - Katusha 26Itera - Katusha0:580:58
40 Arguelyes ArkimedesItera - Katusha 21Itera - Katusha,,0:58
41 Gómez Marchante José ÁngelAndalucia-Caja Sur 29Andalucia-Caja Sur,,0:58
42 Rudaskov SergeiItera - Katusha 25Itera - Katusha,,0:58
43 Ignatiev DmitriyItera - Katusha 21Itera - Katusha,,0:58
44 Mourey FrancisFrancaise des Jeux 29Francaise des Jeux,,0:58
45 Piedra AntonioAndalucia-Caja Sur 24Andalucia-Caja Sur1:081:08
46 Gastauer BenAG2R La Mondiale 22AG2R La Mondiale,,1:08
47 Bessy CyrilSaur - Sojasun 23Saur - Sojasun,,1:08
48 Duret SébastienBretagne Schuller 29Bretagne Schuller1:151:15
49 Kosyakov DmitriyItera - Katusha 24Itera - Katusha1:171:17
50 Commeyne DavyLandbouwkrediet 30Landbouwkrediet1:211:21
51 Chtioui RafaâAcqua & Sapone 24Acqua & Sapone,,1:21
52 Pinot ThibautFrancaise des Jeux 19Francaise des Jeux1:271:27
53 Vichot ArthurFrancaise des Jeux 21Francaise des Jeux1:381:38
54 Paolini LucaAcqua & Sapone 33Acqua & Sapone1:421:42
55 Fantini AlessandroAcqua & Sapone 24Acqua & Sapone1:451:45
56 Di Paolo FrancescoAcqua & Sapone 28Acqua & Sapone1:481:48
57 Ruijgh RobVacansoleil 23Vacansoleil3:563:56
58 VOLKOV StanislavItera - Katusha 22Itera - Katusha4:044:04
59 Gautier CyrilBbox Bouygues Telecom 22Bbox Bouygues Telecom4:274:27
60 Honig ReinierAcqua & Sapone 26Acqua & Sapone4:414:41
61 Faucon GuillaumeBigMat - Auber 93 23BigMat - Auber 93,,4:41
62 Tronet StevenRoubaix-Dalkia 23Roubaix-Dalkia,,4:41
63 Mondory LloydAG2R La Mondiale 28AG2R La Mondiale4:454:45
64 Geniez AlexandreSkil - Shimano 22Skil - Shimano4:494:49
65 Roldan Jose LuisAndalucia-Caja Sur 24Andalucia-Caja Sur,,4:49
66 Knudsen MortenTeam Differdange  28Team Differdange ,,4:49
67 Vogondy NicolasBbox Bouygues Telecom 32Bbox Bouygues Telecom,,4:49
68 Calvente ManuelAndalucia-Caja Sur 33Andalucia-Caja Sur4:594:59
69 Champion DimitriAG2R La Mondiale 26AG2R La Mondiale,,4:59
70 Dockx BartLandbouwkrediet 28Landbouwkrediet5:085:08
71 Jégou LilianBretagne Schuller 34Bretagne Schuller5:325:32
72 Thire JonathanBigMat - Auber 93 24BigMat - Auber 936:446:44
73 Poels WoutVacansoleil 22Vacansoleil8:058:05
74 Mangel LaurentSaur - Sojasun 29Saur - Sojasun8:118:11
75 Hutarovich YauheniFrancaise des Jeux 26Francaise des Jeux8:268:26
76 Benítez José AlbertoFooton-Servetto 28Footon-Servetto8:518:51
77 Mortensen MartinVacansoleil 25Vacansoleil9:139:13
78 Smukulis GatisAG2R La Mondiale 23AG2R La Mondiale9:179:17
79 Jacobs PieterTopsport Vlaanderen - Mercator 23Topsport Vlaanderen - Mercator9:309:30
80 Docker MitchellSkil - Shimano 23Skil - Shimano9:499:49
81 Haddou NadirBigMat - Auber 93 26BigMat - Auber 939:519:51
82 Doi YukihiroSkil - Shimano 26Skil - Shimano,,9:51
83 Goesinnen FlorisSkil - Shimano 26Skil - Shimano10:1410:14
84 Bulgac BrianRabobank Continental Team 22Rabobank Continental Team10:2110:21
85 Giordani LeonardoCeramica Flaminia - Bossini Docce 32Ceramica Flaminia - Bossini Docce10:5610:56
86 Mombaerts JohanBigMat - Auber 93 25BigMat - Auber 9311:2111:21
87 De Gendt ThomasTopsport Vlaanderen - Mercator 23Topsport Vlaanderen - Mercator12:1212:12
88 Cazaux PierreFrancaise des Jeux 25Francaise des Jeux12:1312:13
89 Veikkanen JussiFrancaise des Jeux 29Francaise des Jeux12:5012:50
90 Poulhiès StéphaneSaur - Sojasun 24Saur - Sojasun13:0813:08
91 Bérard JulienAG2R La Mondiale 22AG2R La Mondiale13:4213:42
92 Dressler-Lehnhof FrankTeam Differdange  33Team Differdange 13:5213:52
93 Carrasco Sergio 2514:1114:11
94 Belohvoščiks RaivisCeramica Flaminia - Bossini Docce 34Ceramica Flaminia - Bossini Docce14:1714:17
95 Lodewyck KlaasTopsport Vlaanderen - Mercator 22Topsport Vlaanderen - Mercator14:3214:32
96 Coutouly CédricSaur - Sojasun 30Saur - Sojasun15:2315:23
97 Rossi EnricoCeramica Flaminia - Bossini Docce 28Ceramica Flaminia - Bossini Docce15:4715:47
98 Kneisky MorganRoubaix-Dalkia 22Roubaix-Dalkia16:4116:41
99 Delpech Jean-LucBretagne Schuller 30Bretagne Schuller17:3717:37
100 Harbonnier SebastienTeam Differdange  25Team Differdange 18:4718:47
101 Gianetti NoeFooton-Servetto 20Footon-Servetto19:1519:15
102 Hofland MorenoRabobank Continental Team 18Rabobank Continental Team19:5319:53
103 Toribio José VicenteAndalucia-Caja Sur 24Andalucia-Caja Sur20:1020:10
104 Goddaert KristofAG2R La Mondiale 23AG2R La Mondiale20:2220:22
105 Bideau Jean MarcBretagne Schuller 26Bretagne Schuller21:5321:53
106 Markus BarryRabobank Continental Team 18Rabobank Continental Team40:2740:27
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result


Race information

Date: 23rd May 2010
Race category: Men Elite
Parcours type: 0*
PCS point scale: 2.1
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.10436 sec.