2018
2020
2019»53rd

Circuit de Wallonie

(1.1)
2019»One day race»Mont-sur-Marchienne Mont-sur-Marchienne (192.2km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
111
Classic
BOUDAT Thomas Team Total Direct Energie
25Team Total Direct Energie125754:20:18
264
Classic
PLANCKAERT Baptiste Wallonie-Bruxelles
30Wallonie-Bruxelles8555,,
0:00
316
Classic
TERPSTRA Niki Team Total Direct Energie
35Team Total Direct Energie7040,,
0:00
435
Classic
RIESEBEEK Oscar Roompot - Charles
26Roompot - Charles60320:01
0:01
517
Classic
TURGIS Anthony Team Total Direct Energie
25Team Total Direct Energie50280:06
0:06
6132
Sprint
OREEL Lars Dauner D&DQ-Akkon
19Dauner D&DQ-Akkon40240:40
0:40
792
Sprint
BUDDING Martijn BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club 3520,,
0:40
8103
Sprint
STEWART Thomas Canyon dhb p/b Bloor Homes
29Canyon dhb p/b Bloor Homes 3018,,
0:40
936
Classic
LIVYNS Arjen Roompot - Charles
24Roompot - Charles2516,,
0:40
1062
Sprint
LIEPIŅŠ Emīls Wallonie-Bruxelles
26Wallonie-Bruxelles2014,,
0:40
1127
Classic
VERGAERDE Otto Corendon - Circus
24Corendon - Circus1512,,
0:40
122
Classic
BAUGNIES Jérôme Wanty - Gobert Cycling Team
32Wanty - Gobert Cycling Team1010,,
0:40
1346
Climber
REZA Kévin Vital Concept - B&B Hotels
31Vital Concept - B&B Hotels58,,
0:40
1494
Sprint
COOLEN Yves BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club 57,,
0:40
1551
Classic
VELASCO Simone Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
23Neri Sottoli - Selle Italia - KTM56,,
0:40
1686
Sprint
VANTOMME Maxime Tarteletto - Isorex
33Tarteletto - Isorex35,,
0:40
1731
Sprint
VAN GINNEKEN Sjoerd Roompot - Charles
26Roompot - Charles34,,
0:40
1845
Classic
MOTTIER Justin Vital Concept - B&B Hotels
25Vital Concept - B&B Hotels33,,
0:40
1967
Sprint
TAMINIAUX Lionel Wallonie-Bruxelles
23Wallonie-Bruxelles32,,
0:40
20121
Sprint
GATE Aaron EvoPro Racing
28EvoPro Racing31,,
0:40
2132
Classic
DE WITTE Mathias Roompot - Charles
26Roompot - Charles3,,
0:40
227
Classic
VLIEGEN Loïc Wanty - Gobert Cycling Team
25Wanty - Gobert Cycling Team3,,
0:40
2374
TT
PETELIN Jan Team Differdange - GeBa
22Team Differdange - GeBa3,,
0:40
2493
Sprint
BUGTER Luuc BEAT Cycling Club
25BEAT Cycling Club 3,,
0:40
2534
Sprint
DUIJN Huub Roompot - Charles
34Roompot - Charles3,,
0:40
266
Classic
VAN MELSEN Kévin Wanty - Gobert Cycling Team
32Wanty - Gobert Cycling Team,,
0:40
2737
Sprint
STEELS Stijn Roompot - Charles
29Roompot - Charles,,
0:40
2815
Sprint
PETIT Adrien Team Total Direct Energie
28Team Total Direct Energie,,
0:40
2961
Sprint
ISTA Kevyn Wallonie-Bruxelles
34Wallonie-Bruxelles,,
0:40
3014
Sprint
LIGTHART Pim Team Total Direct Energie
30Team Total Direct Energie,,
0:40
3122
Classic
JANSSENS Jimmy Corendon - Circus
30Corendon - Circus0:53
0:53
3242
Classic
GAREL Adrien Vital Concept - B&B Hotels
23Vital Concept - B&B Hotels1:20
1:20
3321
TT
NORMAN LETH Lasse Corendon - Circus
27Corendon - Circus2:43
2:43
3473
TT
THILL Tom Team Differdange - GeBa
29Team Differdange - GeBa2:55
2:55
DNF23
Sprint
MEEUSEN Tom Corendon - Circus
30Corendon - Circus-
DNF25
Sprint
VAN DER POEL David Corendon - Circus
26Corendon - Circus-
DNF26
TT
DEVOLDER Stijn Corendon - Circus
39Corendon - Circus-
DNF24
Classic
RICKAERT Jonas Corendon - Circus
25Corendon - Circus-
DNF13
Sprint
GÈNE Yohann Team Total Direct Energie
37Team Total Direct Energie-
DNF12
TT
GAUDIN Damien Team Total Direct Energie
32Team Total Direct Energie-
DNF54
Sprint
MARCHETTI Moreno Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
21Neri Sottoli - Selle Italia - KTM-
DNF52
TT
GONZÁLEZ Roberto Carlos Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
25Neri Sottoli - Selle Italia - KTM-
DNF55
GC
FORTUNATO Lorenzo Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
23Neri Sottoli - Selle Italia - KTM-
DNF56
GC
VAN EMPEL Etienne Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
25Neri Sottoli - Selle Italia - KTM-
DNF53
Sprint
BEVILACQUA Simone Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
22Neri Sottoli - Selle Italia - KTM-
DNF71
GC
KOCKELMANN Raphael Team Differdange - GeBa
20Team Differdange - GeBa-
DNF72
TT
DERUETTE Thomas Team Differdange - GeBa
23Team Differdange - GeBa-
DNF77
GC
DA SILVA Tiago Team Differdange - GeBa
22Team Differdange - GeBa-
DNF76
GC
DEGUIDE Louis Team Differdange - GeBa
25Team Differdange - GeBa-
DNF75
Sprint
WINTER Laurin Team Differdange - GeBa
22Team Differdange - GeBa-
DNF63
Sprint
NÕMMELA Aksel Wallonie-Bruxelles
24Wallonie-Bruxelles-
DNF65
Classic
ROBEET Ludovic Wallonie-Bruxelles
25Wallonie-Bruxelles-
DNF66
Classic
SPENGLER Lukas Wallonie-Bruxelles
24Wallonie-Bruxelles-
DNF3
Sprint
DE WINTER Ludwig Wanty - Gobert Cycling Team
26Wanty - Gobert Cycling Team-
DNF4
Sprint
DUPONT Timothy Wanty - Gobert Cycling Team
31Wanty - Gobert Cycling Team-
DNF1
Classic
BACKAERT Frederik Wanty - Gobert Cycling Team
29Wanty - Gobert Cycling Team-
DNF5
Sprint
VALLÉE Boris Wanty - Gobert Cycling Team
25Wanty - Gobert Cycling Team-
DNF85
GC
VAN DINGENEN Jordi Tarteletto - Isorex
22Tarteletto - Isorex-
DNF81
Sprint
VAN DEN BRANDE Julien Tarteletto - Isorex
24Tarteletto - Isorex-
DNF84
Sprint
GOEMAN Jonas Tarteletto - Isorex
26Tarteletto - Isorex-
DNF82
Sprint
GERTS Floris Tarteletto - Isorex
27Tarteletto - Isorex-
DNF83
TT
SEFA Ylber Tarteletto - Isorex
28Tarteletto - Isorex-
DNF87
Sprint
JOSEPH Thomas Tarteletto - Isorex
22Tarteletto - Isorex-
DNF113
TT
CORELLA Rene Start Cycling Team
27Start Cycling Team-
DNF116
TT
VILLANUEVA Ignacio Start Cycling Team
22Start Cycling Team-
DNF112
TT
JAVELLY Luis Start Cycling Team
21Start Cycling Team-
DNF111
Sprint
BAZÁN Oscar Nehuén Start Cycling Team
19Start Cycling Team-
DNF115
Sprint
GODOY Marcelo Gabriel Start Cycling Team
26Start Cycling Team-
DNF114
Classic
AUTRAN José Eduardo Start Cycling Team
19Start Cycling Team-
DNF117
Sprint
SIERRA Robert Start Cycling Team
22Start Cycling Team-
DNF33
Sprint
TIMMERMANS Justin Roompot - Charles
22Roompot - Charles-
DNF135
TT
LAIB Simon Dauner D&DQ-Akkon
23Dauner D&DQ-Akkon-
DNF133
Sprint
THURAU Sven Dauner D&DQ-Akkon
22Dauner D&DQ-Akkon-
DNF131
Sprint
DONDERS Jelle Dauner D&DQ-Akkon
25Dauner D&DQ-Akkon-
DNF137
Sprint
FLAUTT Oliver Dauner D&DQ-Akkon
26Dauner D&DQ-Akkon-
DNF134
Climber
BAUER Dominik Dauner D&DQ-Akkon
21Dauner D&DQ-Akkon-
DNF136
Sprint
CLAUSS Marc Dauner D&DQ-Akkon
20Dauner D&DQ-Akkon-
DNF101
Sprint
PATON Alex Canyon dhb p/b Bloor Homes
29Canyon dhb p/b Bloor Homes -
DNF106
TT
TANFIELD Charlie Canyon dhb p/b Bloor Homes
22Canyon dhb p/b Bloor Homes -
DNF104
Sprint
TOWNSEND Rory Canyon dhb p/b Bloor Homes
23Canyon dhb p/b Bloor Homes -
DNF105
Sprint
WOOD Oliver Canyon dhb p/b Bloor Homes
23Canyon dhb p/b Bloor Homes -
DNF102
GC
ROSE-DAVIES Louis Canyon dhb p/b Bloor Homes
20Canyon dhb p/b Bloor Homes -
DNF107
Sprint
BOSTOCK Matthew Canyon dhb p/b Bloor Homes
21Canyon dhb p/b Bloor Homes -
DNF44
Sprint
MANZIN Lorrenzo Vital Concept - B&B Hotels
24Vital Concept - B&B Hotels-
DNF43
TT
LAMMERTINK Steven Vital Concept - B&B Hotels
25Vital Concept - B&B Hotels-
DNF41
Classic
DE BACKER Bert Vital Concept - B&B Hotels
35Vital Concept - B&B Hotels-
DNF96
Classic
MENGOULAS Alex BEAT Cycling Club
21BEAT Cycling Club -
DNF95
Sprint
LEWIS Adam BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club -
DNF91
TT
ABRAHAM Daniel BEAT Cycling Club
34BEAT Cycling Club -
DNF97
Classic
SEYE Guillaume BEAT Cycling Club
22BEAT Cycling Club -
DNF125
Classic
FEELEY Daire EvoPro Racing
22EvoPro Racing-
DNF124
Sprint
MUDGWAY Luke EvoPro Racing
22EvoPro Racing-
DNF127
Sprint
KEARNEY Aaron EvoPro Racing
20EvoPro Racing-
DNF123
Classic
MONK Cyrus EvoPro Racing
22EvoPro Racing-
DNF126
Climber
SWEENY Harry EvoPro Racing
20EvoPro Racing-
DNF122
Sprint
ZHUPA Eugert EvoPro Racing
29EvoPro Racing-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

    Race profile