Search:  
topLogin
2014
2012
»
«

2013»39th Circuit des Ardennes International (2.2)

2013  General classification

Clear filter
Pos.TeamTimeDelaySpeedPCS pointsUCI points
RnkGCGC-TimeBIBRiderAgeTeamUCIPntTime
115+0:57113 Silvestre FábioLeopard - Trek Continental Team 23Leopard - Trek Continental Team852:29:062:29:06
216+1:0951 Guay JulienSojasun espoir-ACNC 26Sojasun espoir-ACNC52,,,,
323+1:50224 Dron BorisWallonie - Bruxelles 25Wallonie - Bruxelles21,,,,
469+14:41215 Verhelst LouisEtixx-iHNed 22Etixx-iHNed0:040:04
54+0:1572 Benoot TiesjLotto - Belisol U23 19Lotto - Belisol U23,,0:04
62+0:04161 Eibegger MarkusRC Gourmetfein Wels 28RC Gourmetfein Wels,,0:04
751+8:19183 Menville LeoTeam NSP - Ghost 24Team NSP - Ghost,,0:04
819+1:303 Guillemois Romain Vendée U 22 Vendée U,,0:04
96+0:31135 Hansen JesperTeam Cult Energy 22Team Cult Energy,,0:04
1037+4:1523 GIRARD Thomas CR4C Roanne 23 CR4C Roanne,,0:04
1165+12:55115 Hofstetter OliverLeopard - Trek Continental Team 23Leopard - Trek Continental Team,,0:04
1240+4:29225 Evrard LaurentWallonie - Bruxelles 22Wallonie - Bruxelles,,0:04
1312+0:51231 Kragh Andersen SørenTeam Trefor 18Team Trefor,,0:04
1485+20:3016 Yates AdamCC Etupes  20CC Etupes ,,0:04
1550+8:07206 Blain AlexandreTeam Raleigh  32Team Raleigh ,,0:04
1632+3:2435 Teychenne Mathieu Armée de Terre 24 Armée de Terre,,0:04
1739+4:2682 Smeyers FlorisVerandas Willems 22Verandas Willems,,0:04
1814+0:5371 Broeckx StigLotto - Belisol U23 22Lotto - Belisol U23,,0:04
1928+2:10241 Olivier DaanRabobank Development Team 20Rabobank Development Team,,0:04
203+0:05154 Pfingsten ChristophCycling Team de Rijke-Shanks 25Cycling Team de Rijke-Shanks,,0:04
2120+1:3332 Combaud Romain Armée de Terre 22 Armée de Terre,,0:04
2235+4:09245 Korevaar MerijnRabobank Development Team 18Rabobank Development Team,,0:04
2358+10:132 Thevenot Guillaume Vendée U 19 Vendée U,,0:04
2413+0:5373 Meurisse XandroLotto - Belisol U23 21Lotto - Belisol U23,,0:04
251+0:00165 Zoidl RiccardoRC Gourmetfein Wels 24RC Gourmetfein Wels,,0:04
2636+4:1056 Renault MaximeSojasun espoir-ACNC 23Sojasun espoir-ACNC,,0:04
2722+1:36123 Bizhigitov ZhandosContinental Team Astana 21Continental Team Astana,,0:04
2881+19:19174 Chiocca MathieuAtlas Personal - Jakroo 27Atlas Personal - Jakroo,,0:04
298+0:33116 Zangerle JoelLeopard - Trek Continental Team 24Leopard - Trek Continental Team,,0:04
3074+15:51102 Egorov KirillItera - Katusha 19Itera - Katusha,,0:04
3142+5:2321 Dumourier Florian CR4C Roanne 21 CR4C Roanne,,0:04
3233+3:44103 Zhuykov DenisItera - Katusha 19Itera - Katusha,,0:04
3362+11:52122 Nepomnyachshiy YevgeniyContinental Team Astana 26Continental Team Astana,,0:04
3448+7:3381 Ferrari SergioVerandas Willems 34Verandas Willems,,0:04
357+0:32192 Breen VegardTeam Joker - Merida 23Team Joker - Merida,,0:04
3611+0:47134 Sterobo RasmusTeam Cult Energy 21Team Cult Energy,,0:04
3764+12:1933 Harbonnier Sebastien Armée de Terre 28 Armée de Terre,,0:04
385+0:2441 Gmelich Meijling JarnoAvc Aix-en-provence 23Avc Aix-en-provence,,0:04
3934+3:5542 Krasilnikau AndreiAvc Aix-en-provence 23Avc Aix-en-provence,,0:04
4018+1:2254 Martin GuillaumeSojasun espoir-ACNC 19Sojasun espoir-ACNC,,0:04
419+0:39155 Duijn HuubCycling Team de Rijke-Shanks 28Cycling Team de Rijke-Shanks,,0:04
4221+1:34125 Jumabekov NazarContinental Team Astana 26Continental Team Astana,,0:04
4324+1:54213 Vakoč PetrEtixx-iHNed 20Etixx-iHNed,,0:04
4480+19:19143 Cieślik PawełBank BGŻ  26Bank BGŻ ,,0:04
4560+11:05144 Stachowiak AdamBank BGŻ  23Bank BGŻ ,,0:04
4610+0:44166 Großschartner FelixRC Gourmetfein Wels 19RC Gourmetfein Wels,,0:04
4727+2:04124 Renev SergeyContinental Team Astana 28Continental Team Astana,,0:04
4817+1:21204 O'Brien MarkTeam Raleigh  25Team Raleigh ,,0:04
4929+2:10175 Klimiankou KanstantsinAtlas Personal - Jakroo 23Atlas Personal - Jakroo,,0:04
5025+1:55171 Baldo NicolasAtlas Personal - Jakroo 28Atlas Personal - Jakroo,,0:04
5154+8:47186 Baldauf SebastianTeam NSP - Ghost 24Team NSP - Ghost,,0:04
5249+7:36141 Batek DariuszBank BGŻ  26Bank BGŻ ,,0:04
5326+1:5624 Icard Florent CR4C Roanne 22 CR4C Roanne,,0:04
5459+10:464 Guyot Romain Vendée U 20 Vendée U,,0:04
5530+2:55203 Britton RobTeam Raleigh  28Team Raleigh ,,0:04
5655+8:59205 Norris LachlanTeam Raleigh  26Team Raleigh ,,0:04
5741+4:396 Haspot Anthony Vendée U  Vendée U,,0:04
5852+8:22114 Hirt JanLeopard - Trek Continental Team 22Leopard - Trek Continental Team,,0:04
5988+22:03212 Hoelgaard MarkusEtixx-iHNed 18Etixx-iHNed0:520:52
6031+2:58221 Anciaux MaximeWallonie - Bruxelles 22Wallonie - Bruxelles1:081:08
6138+4:2276 Van Rooy KennethLotto - Belisol U23 19Lotto - Belisol U231:201:20
6276+16:3396 Jodts SvenColba - Superano Ham 24Colba - Superano Ham,,1:20
6345+5:2685 Carnevali Jean-AlbertVerandas Willems 19Verandas Willems,,1:20
6477+16:4966 Corniau GeoffreyUV Aube-Club Champagne Charlott 27UV Aube-Club Champagne Charlott,,1:20
6573+15:4775 Vanbesien ThomasLotto - Belisol U23 19Lotto - Belisol U23,,1:20
6675+16:07211 Koudela TomasEtixx-iHNed 21Etixx-iHNed,,1:20
6793+22:46223 Dernies TomWallonie - Bruxelles 22Wallonie - Bruxelles,,1:20
6886+20:35244 Hofstede LennardRabobank Development Team 18Rabobank Development Team,,1:20
6944+5:25222 Chevalier OlivierWallonie - Bruxelles 23Wallonie - Bruxelles,,1:20
7043+5:2564 Simon MathieuUV Aube-Club Champagne Charlott 25UV Aube-Club Champagne Charlott,,1:20
7190+22:1831 Barbas Yoann Armée de Terre 24 Armée de Terre,,1:20
7291+22:3112 Dulin AlexisCC Etupes  21CC Etupes ,,1:20
7370+14:45202 Scully TomTeam Raleigh  23Team Raleigh 1:251:25
7453+8:2346 Perez AnthonyAvc Aix-en-provence 21Avc Aix-en-provence,,1:25
7567+13:28191 Svendsen OskarTeam Joker - Merida 18Team Joker - Merida2:462:46
7698+25:1674 Peyskens DimitriLotto - Belisol U23 21Lotto - Belisol U235:095:09
77106+27:5522 Callaou Yvan CR4C Roanne 20 CR4C Roanne,,5:09
78108+30:31182 Forberger SvenTeam NSP - Ghost 28Team NSP - Ghost,,5:09
7996+24:21236 Vinjebo EmilTeam Trefor 19Team Trefor,,5:09
80101+26:20145 Smolen TomaszBank BGŻ  30Bank BGŻ ,,5:09
8146+6:23216 Alaphilippe JulianEtixx-iHNed 20Etixx-iHNed,,5:09
8272+15:0843 Laporte ChristopheAvc Aix-en-provence 20Avc Aix-en-provence,,5:09
8347+7:3091 Lhotellerie ClementColba - Superano Ham 27Colba - Superano Ham,,5:09
8456+9:09194 Korsæth Truls EngenTeam Joker - Merida 19Team Joker - Merida,,5:09
8563+12:02152 Vermeltfoort CoenCycling Team de Rijke-Shanks 24Cycling Team de Rijke-Shanks,,5:09
8682+19:27226 Stassen JulienWallonie - Bruxelles 24Wallonie - Bruxelles,,5:09
8794+23:40163 Paulus DanielRC Gourmetfein Wels 20RC Gourmetfein Wels,,5:09
8857+9:12162 Kvasina MatijaRC Gourmetfein Wels 31RC Gourmetfein Wels,,5:09
8961+11:1253 Mclaughlin JamesSojasun espoir-ACNC 22Sojasun espoir-ACNC,,5:09
9066+13:00126 Davidenok IlyaContinental Team Astana 20Continental Team Astana,,5:09
9168+14:15184 Fuchs SergejTeam NSP - Ghost 26Team NSP - Ghost,,5:09
92105+27:06181 Fothen MarkusTeam NSP - Ghost 31Team NSP - Ghost,,5:09
9384+20:2734 Barbier Rudy Armée de Terre 20 Armée de Terre6:326:32
9478+18:45196 Gjolberg AdrianTeam Joker - Merida 24Team Joker - Merida,,6:32
95113+36:48193 Sørtveit Sondre GjerdevikTeam Joker - Merida 24Team Joker - Merida,,6:32
9695+24:19243 van Empel EtienneRabobank Development Team 18Rabobank Development Team,,6:32
9771+15:00101 Pokidov MaximItera - Katusha 23Itera - Katusha,,6:32
98107+30:07105 Rotyakov AleksandrItera - Katusha 22Itera - Katusha,,6:32
9997+25:03164 Paulus DennisRC Gourmetfein Wels 18RC Gourmetfein Wels,,6:32
10087+20:54131 Steensen AndréTeam Cult Energy 25Team Cult Energy9:049:04
101110+31:1726 Schultz Nick CR4C Roanne 18 CR4C Roanne10:0610:06
102115+37:44201 Witmitz SamTeam Raleigh  28Team Raleigh ,,10:06
10383+19:40153 Beukeboom DionCycling Team de Rijke-Shanks 24Cycling Team de Rijke-Shanks,,10:06
10479+18:5561 Gousset VictorUV Aube-Club Champagne Charlott 26UV Aube-Club Champagne Charlott,,10:06
105119+42:51232 Mørkøv JesperTeam Trefor 25Team Trefor10:5910:59
106114+36:54136 Jørgensen Kasper LindeTeam Cult Energy 28Team Cult Energy,,10:59
107102+26:32133 Reihs MichaelTeam Cult Energy 33Team Cult Energy,,10:59
10892+22:38132 Vinther Troels RønningTeam Cult Energy 26Team Cult Energy,,10:59
109117+41:46106 Shmalko ViktorItera - Katusha 22Itera - Katusha11:2811:28
110100+26:0062 Barroso RomainUV Aube-Club Champagne Charlott 20UV Aube-Club Champagne Charlott,,11:28
111111+31:50111 Durtschi MaxwellLeopard - Trek Continental Team 21Leopard - Trek Continental Team,,11:28
112118+42:2592 Kremer AronColba - Superano Ham 23Colba - Superano Ham,,11:28
113104+26:5793 Takenouchi YuColba - Superano Ham 24Colba - Superano Ham,,11:28
114116+39:11233 Rosenberg AndreasTeam Trefor 19Team Trefor,,11:28
11589+22:11104 Ryabkin AlexeyItera - Katusha 19Itera - Katusha11:3511:35
116112+36:2011 Bergeret SébastienCC Etupes  21CC Etupes ,,11:35
117109+30:52176 Salzinger FlorianAtlas Personal - Jakroo 29Atlas Personal - Jakroo,,11:35
118103+26:45195 Fløtten Audun BrekkeTeam Joker - Merida 22Team Joker - Merida,,11:35
119120+44:04235 Folsach CasperTeam Trefor 20Team Trefor,,11:35
12099+25:5714 ROBERT MaximeCC Etupes  26CC Etupes ,,11:35
DNF+ - 10:57:0383 Serry FlorentVerandas Willems 22Verandas Willems--
DNF+ - 10:57:03185 Schweizer MichaelTeam NSP - Ghost 29Team NSP - Ghost,,-
DNF+ - 10:57:03234 Quaade RasmusTeam Trefor 23Team Trefor,,-
DNF+ - 10:57:03112 Ezquerra JesúsLeopard - Trek Continental Team 22Leopard - Trek Continental Team,,-
DNF+ - 10:57:03242 Van Dongen RicardoRabobank Development Team 18Rabobank Development Team,,-
DNF+ - 10:57:0344 Maldonado AnthonyAvc Aix-en-provence 21Avc Aix-en-provence,,-
DNF+ - 10:57:03142 Bodnar ŁukaszBank BGŻ  30Bank BGŻ ,,-
DNF+ - 10:57:03246 Tusveld MartijnRabobank Development Team 19Rabobank Development Team,,-
DNF+ - 10:57:0315 Villain AlexisCC Etupes  19CC Etupes ,,-
DNF+ - 10:57:03146 Witecki MariuszBank BGŻ  31Bank BGŻ ,,-
DNF+ - 10:57:031 Nauleau Bryan Vendée U 25 Vendée U,,-
DNF+ - 10:57:0345 Penven ClémentAvc Aix-en-provence 24Avc Aix-en-provence,,-
DNF+ - 10:57:03151 van Zandbeek RonanCycling Team de Rijke-Shanks 24Cycling Team de Rijke-Shanks,,-
DNS+ - 10:57:0325 Menut David CR4C Roanne 21 CR4C Roanne,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


RnkPrev▼▲BIBRiderAgeTeamUCIPntTime
11-165 Zoidl RiccardoRC Gourmetfein Wels 24RC Gourmetfein Wels4025 10:57:03 10:57:03
22-161 Eibegger MarkusRC Gourmetfein Wels 28RC Gourmetfein Wels30180:040:04
33-154 Pfingsten ChristophCycling Team de Rijke-Shanks 25Cycling Team de Rijke-Shanks16140:050:05
44-72 Benoot TiesjLotto - Belisol U23 19Lotto - Belisol U2312110:150:15
55-41 Gmelich Meijling JarnoAvc Aix-en-provence 23Avc Aix-en-provence1080:240:24
66-135 Hansen JesperTeam Cult Energy 22Team Cult Energy860:310:31
77-192 Breen VegardTeam Joker - Merida 23Team Joker - Merida640:320:32
88-116 Zangerle JoelLeopard - Trek Continental Team 24Leopard - Trek Continental Team330:330:33
99-155 Duijn HuubCycling Team de Rijke-Shanks 28Cycling Team de Rijke-Shanks20:390:39
1010-166 Großschartner FelixRC Gourmetfein Wels 19RC Gourmetfein Wels10:440:44
1111-134 Sterobo RasmusTeam Cult Energy 21Team Cult Energy0:470:47
1212-231 Kragh Andersen SørenTeam Trefor 18Team Trefor0:510:51
1313-73 Meurisse XandroLotto - Belisol U23 21Lotto - Belisol U230:530:53
1414-71 Broeckx StigLotto - Belisol U23 22Lotto - Belisol U23,,0:53
1515-113 Silvestre FábioLeopard - Trek Continental Team 23Leopard - Trek Continental Team0:570:57
1616-51 Guay JulienSojasun espoir-ACNC 26Sojasun espoir-ACNC1:091:09
1718▲1204 O'Brien MarkTeam Raleigh  25Team Raleigh 1:211:21
1819▲154 Martin GuillaumeSojasun espoir-ACNC 19Sojasun espoir-ACNC1:221:22
1920▲13 Guillemois Romain Vendée U 22 Vendée U1:301:30
2021▲132 Combaud Romain Armée de Terre 22 Armée de Terre1:331:33
2122▲1125 Jumabekov NazarContinental Team Astana 26Continental Team Astana1:341:34
2223▲1123 Bizhigitov ZhandosContinental Team Astana 21Continental Team Astana1:361:36
2327▲4224 Dron BorisWallonie - Bruxelles 25Wallonie - Bruxelles1:501:50
2425▲1213 Vakoč PetrEtixx-iHNed 20Etixx-iHNed1:541:54
2528▲3171 Baldo NicolasAtlas Personal - Jakroo 28Atlas Personal - Jakroo1:551:55
2662▲3624 Icard Florent CR4C Roanne 22 CR4C Roanne1:561:56
2729▲2124 Renev SergeyContinental Team Astana 28Continental Team Astana2:042:04
2830▲2241 Olivier DaanRabobank Development Team 20Rabobank Development Team2:102:10
2931▲2175 Klimiankou KanstantsinAtlas Personal - Jakroo 23Atlas Personal - Jakroo,,2:10
3033▲3203 Britton RobTeam Raleigh  28Team Raleigh 2:552:55
3126▼5221 Anciaux MaximeWallonie - Bruxelles 22Wallonie - Bruxelles2:582:58
3235▲335 Teychenne Mathieu Armée de Terre 24 Armée de Terre3:243:24
3336▲3103 Zhuykov DenisItera - Katusha 19Itera - Katusha3:443:44
3437▲342 Krasilnikau AndreiAvc Aix-en-provence 23Avc Aix-en-provence3:553:55
3541▲6245 Korevaar MerijnRabobank Development Team 18Rabobank Development Team4:094:09
3643▲756 Renault MaximeSojasun espoir-ACNC 23Sojasun espoir-ACNC4:104:10
3746▲923 GIRARD Thomas CR4C Roanne 23 CR4C Roanne4:154:15
3834▼476 Van Rooy KennethLotto - Belisol U23 19Lotto - Belisol U234:224:22
3947▲882 Smeyers FlorisVerandas Willems 22Verandas Willems4:264:26
4048▲8225 Evrard LaurentWallonie - Bruxelles 22Wallonie - Bruxelles4:294:29
4149▲86 Haspot Anthony Vendée U  Vendée U4:394:39
4250▲821 Dumourier Florian CR4C Roanne 21 CR4C Roanne5:235:23
4340▼364 Simon MathieuUV Aube-Club Champagne Charlott 25UV Aube-Club Champagne Charlott5:255:25
4442▼2222 Chevalier OlivierWallonie - Bruxelles 23Wallonie - Bruxelles,,5:25
4544▼185 Carnevali Jean-AlbertVerandas Willems 19Verandas Willems5:265:26
4617▼29216 Alaphilippe JulianEtixx-iHNed 20Etixx-iHNed6:236:23
4732▼1591 Lhotellerie ClementColba - Superano Ham 27Colba - Superano Ham7:307:30
4854▲681 Ferrari SergioVerandas Willems 34Verandas Willems7:337:33
4955▲6141 Batek DariuszBank BGŻ  26Bank BGŻ 7:367:36
5057▲7206 Blain AlexandreTeam Raleigh  32Team Raleigh 8:078:07
5158▲7183 Menville LeoTeam NSP - Ghost 24Team NSP - Ghost8:198:19
5259▲7114 Hirt JanLeopard - Trek Continental Team 22Leopard - Trek Continental Team8:228:22
5353-46 Perez AnthonyAvc Aix-en-provence 21Avc Aix-en-provence8:238:23
5463▲9186 Baldauf SebastianTeam NSP - Ghost 24Team NSP - Ghost8:478:47
5565▲10205 Norris LachlanTeam Raleigh  26Team Raleigh 8:598:59
5638▼18194 Korsæth Truls EngenTeam Joker - Merida 19Team Joker - Merida9:099:09
5739▼18162 Kvasina MatijaRC Gourmetfein Wels 31RC Gourmetfein Wels9:129:12
5870▲122 Thevenot Guillaume Vendée U 19 Vendée U10:1310:13
5973▲144 Guyot Romain Vendée U 20 Vendée U10:4610:46
6074▲14144 Stachowiak AdamBank BGŻ  23Bank BGŻ 11:0511:05
6151▼1053 Mclaughlin JamesSojasun espoir-ACNC 22Sojasun espoir-ACNC11:1211:12
6276▲14122 Nepomnyachshiy YevgeniyContinental Team Astana 26Continental Team Astana11:5211:52
6352▼11152 Vermeltfoort CoenCycling Team de Rijke-Shanks 24Cycling Team de Rijke-Shanks12:0212:02
6479▲1533 Harbonnier Sebastien Armée de Terre 28 Armée de Terre12:1912:19
6580▲15115 Hofstetter OliverLeopard - Trek Continental Team 23Leopard - Trek Continental Team12:5512:55
6656▼10126 Davidenok IlyaContinental Team Astana 20Continental Team Astana13:0013:00
6772▲5191 Svendsen OskarTeam Joker - Merida 18Team Joker - Merida13:2813:28
6866▼2184 Fuchs SergejTeam NSP - Ghost 26Team NSP - Ghost14:1514:15
6989▲20215 Verhelst LouisEtixx-iHNed 22Etixx-iHNed14:4114:41
7081▲11202 Scully TomTeam Raleigh  23Team Raleigh 14:4514:45
7161▼10101 Pokidov MaximItera - Katusha 23Itera - Katusha15:0015:00
7269▼343 Laporte ChristopheAvc Aix-en-provence 20Avc Aix-en-provence15:0815:08
7387▲1475 Vanbesien ThomasLotto - Belisol U23 19Lotto - Belisol U2315:4715:47
7498▲24102 Egorov KirillItera - Katusha 19Itera - Katusha15:5115:51
7590▲15211 Koudela TomasEtixx-iHNed 21Etixx-iHNed16:0716:07
7694▲1896 Jodts SvenColba - Superano Ham 24Colba - Superano Ham16:3316:33
7795▲1866 Corniau GeoffreyUV Aube-Club Champagne Charlott 27UV Aube-Club Champagne Charlott16:4916:49
7878-196 Gjolberg AdrianTeam Joker - Merida 24Team Joker - Merida18:4518:45
7964▼1561 Gousset VictorUV Aube-Club Champagne Charlott 26UV Aube-Club Champagne Charlott18:5518:55
80105▲25143 Cieślik PawełBank BGŻ  26Bank BGŻ 19:1919:19
81107▲26174 Chiocca MathieuAtlas Personal - Jakroo 27Atlas Personal - Jakroo,,19:19
8284▲2226 Stassen JulienWallonie - Bruxelles 24Wallonie - Bruxelles19:2719:27
8368▼15153 Beukeboom DionCycling Team de Rijke-Shanks 24Cycling Team de Rijke-Shanks19:4019:40
8483▼134 Barbier Rudy Armée de Terre 20 Armée de Terre20:2720:27
85111▲2616 Yates AdamCC Etupes  20CC Etupes 20:3020:30
86106▲20244 Hofstede LennardRabobank Development Team 18Rabobank Development Team20:3520:35
8777▼10131 Steensen AndréTeam Cult Energy 25Team Cult Energy20:5420:54
88115▲27212 Hoelgaard MarkusEtixx-iHNed 18Etixx-iHNed22:0322:03
8971▼18104 Ryabkin AlexeyItera - Katusha 19Itera - Katusha22:1122:11
90112▲2231 Barbas Yoann Armée de Terre 24 Armée de Terre22:1822:18
91117▲2612 Dulin AlexisCC Etupes  21CC Etupes 22:3122:31
9275▼17132 Vinther Troels RønningTeam Cult Energy 26Team Cult Energy22:3822:38
93118▲25223 Dernies TomWallonie - Bruxelles 22Wallonie - Bruxelles22:4622:46
94102▲8163 Paulus DanielRC Gourmetfein Wels 20RC Gourmetfein Wels23:4023:40
95100▲5243 van Empel EtienneRabobank Development Team 18Rabobank Development Team24:1924:19
96104▲8236 Vinjebo EmilTeam Trefor 19Team Trefor24:2124:21
97101▲4164 Paulus DennisRC Gourmetfein Wels 18RC Gourmetfein Wels25:0325:03
98109▲1174 Peyskens DimitriLotto - Belisol U23 21Lotto - Belisol U2325:1625:16
9986▼1314 ROBERT MaximeCC Etupes  26CC Etupes 25:5725:57
10088▼1262 Barroso RomainUV Aube-Club Champagne Charlott 20UV Aube-Club Champagne Charlott26:0026:00
101113▲12145 Smolen TomaszBank BGŻ  30Bank BGŻ 26:2026:20
102-133 Reihs MichaelTeam Cult Energy 33Team Cult Energy26:3226:32
10393▼10195 Fløtten Audun BrekkeTeam Joker - Merida 22Team Joker - Merida26:4526:45
10496▼893 Takenouchi YuColba - Superano Ham 24Colba - Superano Ham26:5726:57
105119▲14181 Fothen MarkusTeam NSP - Ghost 31Team NSP - Ghost27:0627:06
106120▲1422 Callaou Yvan CR4C Roanne 20 CR4C Roanne27:5527:55
107121▲14105 Rotyakov AleksandrItera - Katusha 22Itera - Katusha30:0730:07
108124▲16182 Forberger SvenTeam NSP - Ghost 28Team NSP - Ghost30:3130:31
109108▼1176 Salzinger FlorianAtlas Personal - Jakroo 29Atlas Personal - Jakroo30:5230:52
110116▲626 Schultz Nick CR4C Roanne 18 CR4C Roanne31:1731:17
111110▼1111 Durtschi MaxwellLeopard - Trek Continental Team 21Leopard - Trek Continental Team31:5031:50
112123▲1111 Bergeret SébastienCC Etupes  21CC Etupes 36:2036:20
113129▲16193 Sørtveit Sondre GjerdevikTeam Joker - Merida 24Team Joker - Merida36:4836:48
114125▲11136 Jørgensen Kasper LindeTeam Cult Energy 28Team Cult Energy36:5436:54
115126▲11201 Witmitz SamTeam Raleigh  28Team Raleigh 37:4437:44
116128▲12233 Rosenberg AndreasTeam Trefor 19Team Trefor39:1139:11
117130▲13106 Shmalko ViktorItera - Katusha 22Itera - Katusha41:4641:46
118132▲1492 Kremer AronColba - Superano Ham 23Colba - Superano Ham42:2542:25
119133▲14232 Mørkøv JesperTeam Trefor 25Team Trefor42:5142:51
120134▲14235 Folsach CasperTeam Trefor 20Team Trefor44:0444:04
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


RnkPrev▼▲BIBRiderAgeTeamPnt
12▲172 Benoot TiesjLotto - Belisol U23 19Lotto - Belisol U2333
24▲2215 Verhelst LouisEtixx-iHNed 22Etixx-iHNed31
31▼2152 Vermeltfoort CoenCycling Team de Rijke-Shanks 24Cycling Team de Rijke-Shanks28
410▲651 Guay JulienSojasun espoir-ACNC 26Sojasun espoir-ACNC25
57▲2161 Eibegger MarkusRC Gourmetfein Wels 28RC Gourmetfein Wels23
63▼3165 Zoidl RiccardoRC Gourmetfein Wels 24RC Gourmetfein Wels20
7-113 Silvestre FábioLeopard - Trek Continental Team 23Leopard - Trek Continental Team20
85▼3216 Alaphilippe JulianEtixx-iHNed 20Etixx-iHNed19
96▼3206 Blain AlexandreTeam Raleigh  32Team Raleigh 18
1018▲83 Guillemois Romain Vendée U 22 Vendée U15
118▼334 Barbier Rudy Armée de Terre 20 Armée de Terre15
12-224 Dron BorisWallonie - Bruxelles 25Wallonie - Bruxelles13
139▼4116 Zangerle JoelLeopard - Trek Continental Team 24Leopard - Trek Continental Team11
1411▼364 Simon MathieuUV Aube-Club Champagne Charlott 25UV Aube-Club Champagne Charlott9
1512▼3154 Pfingsten ChristophCycling Team de Rijke-Shanks 25Cycling Team de Rijke-Shanks7
1623▲7135 Hansen JesperTeam Cult Energy 22Team Cult Energy7
1713▼4133 Reihs MichaelTeam Cult Energy 33Team Cult Energy7
18-183 Menville LeoTeam NSP - Ghost 24Team NSP - Ghost6
1914▼553 Mclaughlin JamesSojasun espoir-ACNC 22Sojasun espoir-ACNC6
2015▼5202 Scully TomTeam Raleigh  23Team Raleigh 6
2116▼541 Gmelich Meijling JarnoAvc Aix-en-provence 23Avc Aix-en-provence5
2217▼554 Martin GuillaumeSojasun espoir-ACNC 19Sojasun espoir-ACNC4
2320▼3213 Vakoč PetrEtixx-iHNed 20Etixx-iHNed4
2419▼5221 Anciaux MaximeWallonie - Bruxelles 22Wallonie - Bruxelles4
25-205 Norris LachlanTeam Raleigh  26Team Raleigh 4
2621▼514 ROBERT MaximeCC Etupes  26CC Etupes 4
2724▼373 Meurisse XandroLotto - Belisol U23 21Lotto - Belisol U233
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


RnkPrev▼▲BIBRiderAgeTeamPnt
12▲1205 Norris LachlanTeam Raleigh  26Team Raleigh 59
21▼116 Yates AdamCC Etupes  20CC Etupes 45
33-216 Alaphilippe JulianEtixx-iHNed 20Etixx-iHNed18
46▲2135 Hansen JesperTeam Cult Energy 22Team Cult Energy16
54▼1114 Hirt JanLeopard - Trek Continental Team 22Leopard - Trek Continental Team15
65▼1221 Anciaux MaximeWallonie - Bruxelles 22Wallonie - Bruxelles13
7-231 Kragh Andersen SørenTeam Trefor 18Team Trefor12
8-3 Guillemois Romain Vendée U 22 Vendée U7
910▲1165 Zoidl RiccardoRC Gourmetfein Wels 24RC Gourmetfein Wels6
10-101 Pokidov MaximItera - Katusha 23Itera - Katusha6
117▼4154 Pfingsten ChristophCycling Team de Rijke-Shanks 25Cycling Team de Rijke-Shanks5
12-204 O'Brien MarkTeam Raleigh  25Team Raleigh 5
138▼5203 Britton RobTeam Raleigh  28Team Raleigh 4
149▼576 Van Rooy KennethLotto - Belisol U23 19Lotto - Belisol U234
1511▼4213 Vakoč PetrEtixx-iHNed 20Etixx-iHNed3
16-56 Renault MaximeSojasun espoir-ACNC 23Sojasun espoir-ACNC3
17-131 Steensen AndréTeam Cult Energy 25Team Cult Energy3
1812▼6132 Vinther Troels RønningTeam Cult Energy 26Team Cult Energy3
1913▼6123 Bizhigitov ZhandosContinental Team Astana 21Continental Team Astana2
20-175 Klimiankou KanstantsinAtlas Personal - Jakroo 23Atlas Personal - Jakroo2
2114▼753 Mclaughlin JamesSojasun espoir-ACNC 22Sojasun espoir-ACNC53
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


RnkPrev▼▲GCGC-TimeBIBRiderAgeTeamTime
11-4+0:1572 Benoot TiesjLotto - Belisol U23 19Lotto - Belisol U23 10:57:18 10:57:18
22-10+0:44166 Großschartner FelixRC Gourmetfein Wels 19RC Gourmetfein Wels0:290:29
33-11+0:47134 Sterobo RasmusTeam Cult Energy 21Team Cult Energy0:320:32
44-12+0:51231 Kragh Andersen SørenTeam Trefor 18Team Trefor0:360:36
55-13+0:5373 Meurisse XandroLotto - Belisol U23 21Lotto - Belisol U230:380:38
67▲118+1:2254 Martin GuillaumeSojasun espoir-ACNC 19Sojasun espoir-ACNC1:071:07
78▲119+1:303 Guillemois Romain Vendée U 22 Vendée U1:151:15
89▲120+1:3332 Combaud Romain Armée de Terre 22 Armée de Terre1:181:18
910▲122+1:36123 Bizhigitov ZhandosContinental Team Astana 21Continental Team Astana1:211:21
1011▲124+1:54213 Vakoč PetrEtixx-iHNed 20Etixx-iHNed1:391:39
1112▲128+2:10241 Olivier DaanRabobank Development Team 20Rabobank Development Team1:551:55
1214▲233+3:44103 Zhuykov DenisItera - Katusha 19Itera - Katusha3:293:29
1316▲335+4:09245 Korevaar MerijnRabobank Development Team 18Rabobank Development Team3:543:54
1413▼138+4:2276 Van Rooy KennethLotto - Belisol U23 19Lotto - Belisol U234:074:07
1519▲441+4:396 Haspot Anthony Vendée U  Vendée U4:244:24
1620▲442+5:2321 Dumourier Florian CR4C Roanne 21 CR4C Roanne5:085:08
1717-45+5:2685 Carnevali Jean-AlbertVerandas Willems 19Verandas Willems5:115:11
186▼1246+6:23216 Alaphilippe JulianEtixx-iHNed 20Etixx-iHNed6:086:08
1923▲452+8:22114 Hirt JanLeopard - Trek Continental Team 22Leopard - Trek Continental Team8:078:07
2021▲153+8:2346 Perez AnthonyAvc Aix-en-provence 21Avc Aix-en-provence8:088:08
2115▼656+9:09194 Korsæth Truls EngenTeam Joker - Merida 19Team Joker - Merida8:548:54
2226▲458+10:132 Thevenot Guillaume Vendée U 19 Vendée U9:589:58
2329▲659+10:464 Guyot Romain Vendée U 20 Vendée U10:3110:31
2422▼266+13:00126 Davidenok IlyaContinental Team Astana 20Continental Team Astana12:4512:45
2528▲367+13:28191 Svendsen OskarTeam Joker - Merida 18Team Joker - Merida13:1313:13
2625▼172+15:0843 Laporte ChristopheAvc Aix-en-provence 20Avc Aix-en-provence14:5314:53
27-73+15:4775 Vanbesien ThomasLotto - Belisol U23 19Lotto - Belisol U2315:3215:32
28-74+15:51102 Egorov KirillItera - Katusha 19Itera - Katusha15:3615:36
29-75+16:07211 Koudela TomasEtixx-iHNed 21Etixx-iHNed15:5215:52
3030-84+20:2734 Barbier Rudy Armée de Terre 20 Armée de Terre20:1220:12
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


RnkPrev▼▲BIBTeamTime
11- RC Gourmetfein Wels  31:55:37 31:55:37
2- Lotto - Belisol U23 0:430:43
33- Leopard - Trek Continental Team 1:291:29
44- Continental Team Astana 1:581:58
57▲2 Team Raleigh  3:223:22
6- Sojasun espoir-ACNC 3:353:35
75▼2 Avc Aix-en-provence 4:024:02
810▲2 CR4C Roanne 5:075:07
99- Wallonie - Bruxelles 5:435:43
106▼4 Cycling Team de Rijke-Shanks 8:038:03
1112▲1 Vendée U 8:288:28
1214▲2 Rabobank Development Team 12:3812:38
1316▲3 Armée de Terre 12:4012:40
1415▲1 Etixx-iHNed 13:2013:20
1517▲2 Verandas Willems 14:5714:57
1611▼5 Team Joker - Merida 15:4015:40
1713▼4 Team Cult Energy 20:1420:14
1820▲2 Atlas Personal - Jakroo 20:4220:42
1919- Team NSP - Ghost 21:3521:35
2018▼2 Itera - Katusha 22:4922:49
2122▲1 Bank BGŻ  27:4627:46
2221▼1 UV Aube-Club Champagne Charlott 37:0137:01
2323- Colba - Superano Ham 45:5545:55
2424- CC Etupes  52:1352:13
2525- Team Trefor 1:00:061:00:06
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


Race information

Circuit des Ardennes International logoDate: 7th April 2013
Race category: Men Elite
PCS point scale: 2.2/U23

Links
Websites:
www.circuitdesardennes.fr/
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.10571 sec.