The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | GULDHAMMER Rasmus Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | 7 | 5 | 4:33:39 | |
2 | NARVÁEZ Jhonatan Axeon Hagens Berman | Axeon Hagens Berman | 3 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | ZOIDL Riccardo Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 1 | 1 | 0:02 0:02 | |
4 | ISTA Kevyn WB Veranclassic Aqua Protect | WB Veranclassic Aqua Protect | ,, 0:02 | |||
5 | 0:18 0:18 | |||||
6 | LOUBET Julien Equipe Cycliste Armée de Terre | Equipe Cycliste Armée de Terre | ,, 0:18 | |||
7 | VANTOMME Maxime WB Veranclassic Aqua Protect | WB Veranclassic Aqua Protect | ,, 0:18 | |||
8 | ,, 0:18 | |||||
9 | HOEM Bjørn Tore Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 0:18 | |||
10 | ,, 0:18 | |||||
11 | LE CUNFF Kévin HP BTP - Auber93 | HP BTP - Auber93 | ,, 0:18 | |||
12 | PARDINI Olivier WB Veranclassic Aqua Protect | WB Veranclassic Aqua Protect | ,, 0:18 | |||
13 | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:18 | |||
14 | ROGINA Radoslav Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:18 | |||
15 | DASSONVILLE Flavien HP BTP - Auber93 | HP BTP - Auber93 | ,, 0:18 | |||
16 | ,, 0:18 | |||||
17 | MORTIER Julien AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:18 | |||
18 | BARTA Will Axeon Hagens Berman | Axeon Hagens Berman | ,, 0:18 | |||
19 | COSTA Adrien Axeon Hagens Berman | Axeon Hagens Berman | ,, 0:18 | |||
20 | HOELGAARD Markus Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 0:18 | |||
21 | CALLEEUW Joeri Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 0:18 | |||
22 | KNOX James Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 0:18 | |||
23 | ,, 0:18 | |||||
24 | ,, 0:18 | |||||
25 | BESCOND Jérémy HP BTP - Auber93 | HP BTP - Auber93 | ,, 0:18 | |||
26 | KVASINA Matija Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:18 | |||
27 | EIBEGGER Markus Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:18 | |||
28 | GOLČER Jure Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:18 | |||
29 | THALMANN Roland Roth-Akros | Roth-Akros | ,, 0:18 | |||
30 | JAKIN Alo HP BTP - Auber93 | HP BTP - Auber93 | ,, 0:18 | |||
31 | EG Niklas Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:18 | |||
32 | ,, 0:18 | |||||
33 | ANTOMARCHI Julien Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 0:18 | |||
34 | ,, 0:18 | |||||
35 | HAGEN Carl Fredrik Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 0:18 | |||
36 | ,, 0:18 | |||||
37 | ,, 0:18 | |||||
38 | HONKISZ Adrian Wibatech 7r Fuji | Wibatech 7r Fuji | ,, 0:18 | |||
39 | FUMEAUX Jonathan Roth-Akros | Roth-Akros | ,, 0:18 | |||
40 | DE JONG Martijn SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 0:18 | |||
41 | KRIEGER Alexander Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:18 | |||
42 | ,, 0:18 | |||||
43 | REUTIMANN Mathias Roth-Akros | Roth-Akros | ,, 0:18 | |||
44 | ,, 0:18 | |||||
45 | TRONET Steven Equipe Cycliste Armée de Terre | Equipe Cycliste Armée de Terre | ,, 0:18 | |||
46 | ,, 0:18 | |||||
47 | STEEN Nicolaj Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:18 | |||
48 | ,, 0:18 | |||||
49 | MAAS Jan SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 0:18 | |||
50 | CABOT Jérémy Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 0:18 | |||
51 | STÜSSI Colin Roth-Akros | Roth-Akros | ,, 0:18 | |||
52 | ,, 0:18 | |||||
53 | RUTKIEWICZ Marek Wibatech 7r Fuji | Wibatech 7r Fuji | ,, 0:18 | |||
54 | GROŠELJ Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:18 | |||
55 | KAMP Alexander Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | 0:34 0:34 | |||
56 | 0:38 0:38 | |||||
57 | ,, 0:38 | |||||
58 | HALLER Patrick Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 0:40 0:40 | |||
59 | DE WINTER Hugo AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | 0:47 0:47 | |||
60 | RAHBEK Mads Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:47 | |||
61 | WALKER Joey Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 0:47 | |||
62 | ,, 0:47 | |||||
63 | 0:52 0:52 | |||||
64 | ,, 0:52 | |||||
65 | MASSON Christophe WB Veranclassic Aqua Protect | WB Veranclassic Aqua Protect | ,, 0:52 | |||
66 | BALDO Nicolas HP BTP - Auber93 | HP BTP - Auber93 | ,, 0:52 | |||
67 | 0:56 0:56 | |||||
68 | BREEN Vegard Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | 0:58 0:58 | |||
69 | JAUN Lukas Roth-Akros | Roth-Akros | 1:15 1:15 | |||
70 | MAINARD Jérôme Equipe Cycliste Armée de Terre | Equipe Cycliste Armée de Terre | 1:26 1:26 | |||
71 | 1:41 1:41 | |||||
72 | CANAL Fabien Equipe Cycliste Armée de Terre | Equipe Cycliste Armée de Terre | 2:06 2:06 | |||
73 | SYKALA Wojciech Wibatech 7r Fuji | Wibatech 7r Fuji | 2:11 2:11 | |||
74 | 3:02 3:02 | |||||
75 | LE ROUX Romain Equipe Cycliste Armée de Terre | Equipe Cycliste Armée de Terre | ,, 3:02 | |||
76 | ,, 3:02 | |||||
77 | PONS Gaëtan Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 4:48 4:48 | |||
78 | 5:37 5:37 | |||||
79 | LÜBBERS Dorian Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 5:37 | |||
80 | ,, 5:37 | |||||
81 | OLIVEIRA Rui Axeon Hagens Berman | Axeon Hagens Berman | ,, 5:37 | |||
82 | TASSET Marvin AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | 5:40 5:40 | |||
83 | KERFOOT-ROBSON Dylan Team Wiggins | Team Wiggins | 7:17 7:17 | |||
84 | REIHS Michael Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 7:17 | |||
85 | DAVIES Scott Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 7:17 | |||
86 | ,, 7:17 | |||||
87 | MORAJKO Jacek Wibatech 7r Fuji | Wibatech 7r Fuji | ,, 7:17 | |||
88 | LANG Pirmin Roth-Akros | Roth-Akros | ,, 7:17 | |||
89 | CAMPISTROUS Romain Equipe Cycliste Armée de Terre | Equipe Cycliste Armée de Terre | 7:26 7:26 | |||
90 | FOTI Carmelo Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 7:50 7:50 | |||
91 | 7:56 7:56 | |||||
92 | MONIQUET Sylvain AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | 8:14 8:14 | |||
93 | SPENGLER Lukas WB Veranclassic Aqua Protect | WB Veranclassic Aqua Protect | 9:56 9:56 | |||
94 | ,, 9:56 | |||||
95 | RAJOVIĆ Dušan Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 9:56 | |||
96 | MENUT David HP BTP - Auber93 | HP BTP - Auber93 | ,, 9:56 | |||
97 | BAUDE Arthur AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 9:56 | |||
98 | VEREECKEN Nicolas Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 9:56 | |||
99 | DENNIS Ashley Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 9:56 | |||
100 | SCHLEMMER Lukas Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 9:56 | |||
101 | SEYNAEVE Lander Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 9:56 | |||
102 | DERUETTE Thomas WB Veranclassic Aqua Protect | WB Veranclassic Aqua Protect | ,, 9:56 | |||
103 | AUER Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 9:56 | |||
104 | ,, 9:56 | |||||
105 | THOMPSON Michael Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 9:56 | |||
106 | SCHELLING Ide SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 9:56 | |||
107 | ,, 9:56 | |||||
108 | 11:19 11:19 | |||||
109 | 11:41 11:41 | |||||
110 | NOLDE Tobias Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 11:41 | |||
111 | ,, 11:41 | |||||
112 | RICE Michael Axeon Hagens Berman | Axeon Hagens Berman | ,, 11:41 | |||
113 | QUARTERMAN Charlie Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 11:41 | |||
114 | JANISZEWSKI Sylwester Wibatech 7r Fuji | Wibatech 7r Fuji | ,, 11:41 | |||
115 | ,, 11:41 | |||||
116 | 15:54 15:54 | |||||
117 | 16:02 16:02 | |||||
118 | SKJERPING Kristoffer Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 16:02 | |||
119 | VERMEULEN Emiel Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 16:02 | |||
120 | WINTER Laurin Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 16:02 | |||
121 | ,, 16:02 | |||||
122 | CULLAIGH Gabriel SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 16:02 | |||
123 | 16:25 16:25 | |||||
124 | WILLIAMS Stephen SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 16:31 16:31 | |||
125 | 18:48 18:48 | |||||
126 | VANDEN BAK Laurent Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 18:48 | |||
127 | MANDRYSCH John Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 18:48 | |||
128 | 18:52 18:52 | |||||
129 | WEINSTEIN Domenic Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 19:10 19:10 | |||
130 | 19:31 19:31 | |||||
131 | 27:04 27:04 | |||||
OTL | GROß Felix Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | |||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | HORVAT Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | - | |||
DNF | BOŽIČ Jon Adria Mobil | Adria Mobil | - | |||
DNF | STIEN Adrian Aas Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | - | |||
DNF | MOLLY Kenny AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:08 April 2017
- Start time:-
- Avg. speed winner:38.33 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:174.8 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: