The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | VANTOMME Maxime WB Veranclassic Aqua Protect | WB Veranclassic Aqua Protect | 7 | 5 | 1:54:01 | |
2 | NARVÁEZ Jhonatan Axeon Hagens Berman | Axeon Hagens Berman | 3 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | 1 | 1 | ,, 0:00 | |||
4 | ANTOMARCHI Julien Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 0:00 | |||
5 | HOELGAARD Markus Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 0:00 | |||
6 | BARTA Will Axeon Hagens Berman | Axeon Hagens Berman | ,, 0:00 | |||
7 | KRIEGER Alexander Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
8 | CULLAIGH Gabriel SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 0:00 | |||
9 | RICE Michael Axeon Hagens Berman | Axeon Hagens Berman | ,, 0:00 | |||
10 | ,, 0:00 | |||||
11 | ,, 0:00 | |||||
12 | THALMANN Roland Roth-Akros | Roth-Akros | ,, 0:00 | |||
13 | LE CUNFF Kévin HP BTP - Auber93 | HP BTP - Auber93 | ,, 0:00 | |||
14 | FUMEAUX Jonathan Roth-Akros | Roth-Akros | ,, 0:00 | |||
15 | RUTKIEWICZ Marek Wibatech 7r Fuji | Wibatech 7r Fuji | ,, 0:00 | |||
16 | MORTIER Julien AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
17 | GULDHAMMER Rasmus Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:00 | |||
18 | ISTA Kevyn WB Veranclassic Aqua Protect | WB Veranclassic Aqua Protect | ,, 0:00 | |||
19 | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
20 | ,, 0:00 | |||||
21 | ,, 0:00 | |||||
22 | GROŠELJ Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:00 | |||
23 | LE ROUX Romain Equipe Cycliste Armée de Terre | Equipe Cycliste Armée de Terre | ,, 0:00 | |||
24 | ,, 0:00 | |||||
25 | ,, 0:00 | |||||
26 | JAKIN Alo HP BTP - Auber93 | HP BTP - Auber93 | ,, 0:00 | |||
27 | ,, 0:00 | |||||
28 | PARDINI Olivier WB Veranclassic Aqua Protect | WB Veranclassic Aqua Protect | ,, 0:00 | |||
29 | EIBEGGER Markus Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
30 | HOEM Bjørn Tore Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 0:00 | |||
31 | ,, 0:00 | |||||
32 | LOUBET Julien Equipe Cycliste Armée de Terre | Equipe Cycliste Armée de Terre | ,, 0:00 | |||
33 | COSTA Adrien Axeon Hagens Berman | Axeon Hagens Berman | ,, 0:00 | |||
34 | KNOX James Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 0:00 | |||
35 | ,, 0:00 | |||||
36 | HAGEN Carl Fredrik Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 0:00 | |||
37 | ZOIDL Riccardo Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
38 | DAVIES Scott Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 0:00 | |||
39 | KVASINA Matija Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
40 | MAINARD Jérôme Equipe Cycliste Armée de Terre | Equipe Cycliste Armée de Terre | ,, 0:00 | |||
41 | ,, 0:00 | |||||
42 | GOLČER Jure Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:00 | |||
43 | OLIVEIRA Rui Axeon Hagens Berman | Axeon Hagens Berman | 1:48 1:48 | |||
44 | KAMP Alexander Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | 4:00 4:00 | |||
45 | 5:38 5:38 | |||||
46 | MAAS Jan SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 5:38 | |||
47 | ROGINA Radoslav Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 5:38 | |||
48 | EG Niklas Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 5:38 | |||
49 | DE JONG Martijn SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 6:35 6:35 | |||
50 | DERUETTE Thomas WB Veranclassic Aqua Protect | WB Veranclassic Aqua Protect | 7:28 7:28 | |||
51 | ,, 7:28 | |||||
52 | JANISZEWSKI Sylwester Wibatech 7r Fuji | Wibatech 7r Fuji | ,, 7:28 | |||
53 | BREEN Vegard Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 7:28 | |||
54 | SKJERPING Kristoffer Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 7:28 | |||
55 | REUTIMANN Mathias Roth-Akros | Roth-Akros | ,, 7:28 | |||
56 | ,, 7:28 | |||||
57 | CAMPISTROUS Romain Equipe Cycliste Armée de Terre | Equipe Cycliste Armée de Terre | ,, 7:28 | |||
58 | SEYNAEVE Lander Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | 10:59 10:59 | |||
59 | CALLEEUW Joeri Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 10:59 | |||
60 | RAJOVIĆ Dušan Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 10:59 | |||
61 | WALKER Joey Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 10:59 | |||
62 | HALLER Patrick Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 10:59 | |||
63 | FOTI Carmelo Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 10:59 | |||
64 | ,, 10:59 | |||||
65 | NOLDE Tobias Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 10:59 | |||
66 | ,, 10:59 | |||||
67 | JAUN Lukas Roth-Akros | Roth-Akros | ,, 10:59 | |||
68 | ,, 10:59 | |||||
69 | STÜSSI Colin Roth-Akros | Roth-Akros | ,, 10:59 | |||
70 | BAUDE Arthur AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 10:59 | |||
71 | SPENGLER Lukas WB Veranclassic Aqua Protect | WB Veranclassic Aqua Protect | ,, 10:59 | |||
72 | ,, 10:59 | |||||
73 | KERFOOT-ROBSON Dylan Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 10:59 | |||
74 | SCHLEMMER Lukas Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 10:59 | |||
75 | ,, 10:59 | |||||
76 | ,, 10:59 | |||||
77 | ,, 10:59 | |||||
78 | ,, 10:59 | |||||
79 | AUER Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 10:59 | |||
80 | ,, 10:59 | |||||
81 | ,, 10:59 | |||||
82 | ,, 10:59 | |||||
83 | QUARTERMAN Charlie Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 10:59 | |||
84 | ,, 10:59 | |||||
85 | ,, 10:59 | |||||
86 | LÜBBERS Dorian Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 10:59 | |||
87 | DENNIS Ashley Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 10:59 | |||
88 | REIHS Michael Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 10:59 | |||
89 | ,, 10:59 | |||||
90 | STEEN Nicolaj Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 10:59 | |||
91 | CANAL Fabien Equipe Cycliste Armée de Terre | Equipe Cycliste Armée de Terre | ,, 10:59 | |||
92 | ,, 10:59 | |||||
93 | WINTER Laurin Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 10:59 | |||
94 | BALDO Nicolas HP BTP - Auber93 | HP BTP - Auber93 | ,, 10:59 | |||
95 | HONKISZ Adrian Wibatech 7r Fuji | Wibatech 7r Fuji | ,, 10:59 | |||
96 | MORAJKO Jacek Wibatech 7r Fuji | Wibatech 7r Fuji | ,, 10:59 | |||
97 | SCHELLING Ide SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 10:59 | |||
98 | LANG Pirmin Roth-Akros | Roth-Akros | ,, 10:59 | |||
99 | MASSON Christophe WB Veranclassic Aqua Protect | WB Veranclassic Aqua Protect | ,, 10:59 | |||
100 | RAHBEK Mads Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 10:59 | |||
101 | SYKALA Wojciech Wibatech 7r Fuji | Wibatech 7r Fuji | ,, 10:59 | |||
102 | ,, 10:59 | |||||
103 | DE WINTER Hugo AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 10:59 | |||
104 | ,, 10:59 | |||||
105 | ,, 10:59 | |||||
106 | THOMPSON Michael Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 10:59 | |||
107 | TRONET Steven Equipe Cycliste Armée de Terre | Equipe Cycliste Armée de Terre | ,, 10:59 | |||
108 | TASSET Marvin AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 10:59 | |||
109 | ,, 10:59 | |||||
110 | ,, 10:59 | |||||
111 | ,, 10:59 | |||||
112 | ,, 10:59 | |||||
OTL | - | |||||
OTL | - | |||||
OTL | VANDEN BAK Laurent Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | - | |||
OTL | PONS Gaëtan Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | - | |||
OTL | WEINSTEIN Domenic Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | |||
OTL | 15:29 15:29 | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | VERMEULEN Emiel Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | - | |||
DNF | VEREECKEN Nicolas Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | - | |||
DNF | CABOT Jérémy Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | - | |||
DNF | MANDRYSCH John Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | - | |||
DNS | MENUT David HP BTP - Auber93 | HP BTP - Auber93 | - | |||
DNS | BESCOND Jérémy HP BTP - Auber93 | HP BTP - Auber93 | - | |||
DNS | DASSONVILLE Flavien HP BTP - Auber93 | HP BTP - Auber93 | - | |||
DNS | MONIQUET Sylvain AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | - | |||
DNS | WILLIAMS Stephen SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:09 April 2017
- Start time:-
- Avg. speed winner:41.1 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:78.1 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: