2022
2024
«
»
2023»49th

Circuit des Ardennes

(2.2)
2023»Stage 3»ChoozHaybes(169.6km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
14+0:3913
Climber
GRUEL Thibaud Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ754:08:09
223+0:57232
Climber
CAPRON Rémi VC Villefranche Beaujolais
22VC Villefranche Beaujolais32,,
0:00
35+0:4193
Classic
MORGADO António Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon11,,
0:00
46+0:42251
Climber
LAURANCE Axel Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team0:03
0:03
58+0:4851
Classic
BUSATTO Francesco Circus - ReUz - Technord
20Circus - ReUz - Technord,,
0:03
610+0:48225
Climber
BRAZ AFONSO Clément Philippe Wagner Cycling
23Philippe Wagner Cycling,,
0:03
712+0:52104
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:03
841+3:23136
Classic
WARLOP Jordi Soudal - Quick-Step Devo Team
26Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:03
99+0:4823
Climber
ŤOUPALÍK Adam Elkov - Kasper
26Elkov - Kasper,,
0:03
107+0:48223
Sprint
LECLAINCHE Gwen Philippe Wagner Cycling
22Philippe Wagner Cycling,,
0:03
1115+0:52214
Climber
JAMOT Julien VC Rouen 76
23VC Rouen 760:07
0:07
1217+0:5215
Climber
ROLLAND Brieuc Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:07
1311+0:52204
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U ,,
0:07
1416+0:52133
Climber
GELDERS Gil Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:07
1521+0:5673
TT
GOLDSTEIN Edo Team Ecoflo Chronos
23Team Ecoflo Chronos,,
0:07
1614+0:5232
Climber
BUDZINSKI Marcin HRE Mazowsze Serce Polski
24HRE Mazowsze Serce Polski,,
0:07
1764+12:29151
GC
BOICHIS Adrien Trinity Racing
20Trinity Racing,,
0:07
1819+0:56165
TT
WEISS Fabian Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U23,,
0:07
191+0:001
GC
BREGNHØJ Mathias Leopard TOGT Pro Cycling
27Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:07
202+0:0824
Sprint
ZAHÁLKA Matěj Elkov - Kasper
29Elkov - Kasper,,
0:07
2118+0:5252
GC
FAURE PROST Alexy Circus - ReUz - Technord
18Circus - ReUz - Technord,,
0:07
2246+4:58131
Climber
CRAPS Lars Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:07
2322+0:56116
Climber
WILLEMS Jago Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team,,
0:07
2413+0:5292
Climber
JOHNSON Cooper Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon,,
0:07
2552+7:05226
Climber
DEBONS Antoine Philippe Wagner Cycling
25Philippe Wagner Cycling,,
0:07
2643+3:58171
Climber
KULSET Johannes Uno-X Dare Development Team
18Uno-X Dare Development Team,,
0:07
2720+0:56111
Climber
DEBRUYNE Ramses Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team,,
0:07
2845+4:40254
Sprint
UHLIG Henri Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team0:17
0:17
2927+1:55123
Sprint
HORDIJK Bart Metec - SOLARWATT p/b Mantel
19Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
0:17
3047+5:0184
Climber
PETER Jannis P&S Benotti
22P&S Benotti,,
0:17
3139+2:46155
GC
JOHNSTON Liam Trinity Racing
20Trinity Racing,,
0:17
3224+1:06132
Climber
VAN HAUTEGEM Leander Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:17
3328+1:5544
Climber
JACQUES Lucas Bingoal WB Development Team
19Bingoal WB Development Team,,
0:17
343+0:20115
TT
SEGAERT Alec Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team,,
0:17
3565+12:33161
Climber
DONZÉ Robin Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U230:22
0:22
3642+3:28211
Climber
BOILEAU Alan VC Rouen 76
23VC Rouen 760:24
0:24
3725+1:1433
Climber
BUDZINSKI Tomasz HRE Mazowsze Serce Polski
24HRE Mazowsze Serce Polski0:25
0:25
3854+7:25256
GC
VERGALLITO Luca Alpecin-Deceuninck Development Team
25Alpecin-Deceuninck Development Team0:27
0:27
3940+3:19181
Climber
SOWINSKI Artur Voster ATS Team
26Voster ATS Team,,
0:27
4033+2:08175
Climber
DALBY Simon Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team,,
0:27
4134+2:10105
TT
VAN BEKKUM Darren Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team0:34
0:34
4251+6:57162
GC
PELLAUD Simon Tudor Pro Cycling Team U23
30Tudor Pro Cycling Team U230:36
0:36
4326+1:30166
GC
WILKSCH Hannes Tudor Pro Cycling Team U23
21Tudor Pro Cycling Team U23,,
0:36
4456+7:53134
Climber
LECERF William Junior Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team0:55
0:55
4557+8:07125
TT
ROELEN Jaap Metec - SOLARWATT p/b Mantel
21Metec - SOLARWATT p/b Mantel1:09
1:09
4635+2:1166
Sprint
LEIJNSE Enzo Development Team DSM
21Development Team DSM1:12
1:12
4736+2:1596
Climber
TAVARES Gonçalo Hagens Berman Axeon
18Hagens Berman Axeon,,
1:12
4829+2:01216
Sprint
THEOT Killian VC Rouen 76
23VC Rouen 76,,
1:12
4948+6:00101
Classic
BELLETTA Dario Igor Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team1:16
1:16
5049+6:02102
Climber
MATTIO Pietro Jumbo-Visma Development Team
18Jumbo-Visma Development Team1:18
1:18
5158+8:1682
Climber
ALBRECHT Anton P&S Benotti
26P&S Benotti,,
1:18
5237+2:233
Sprint
STOKBRO Andreas Leopard TOGT Pro Cycling
26Leopard TOGT Pro Cycling,,
1:18
5360+9:4095
TT
GARRISON Michael Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon,,
1:18
5444+4:01222
Classic
SAVER Kasper Philippe Wagner Cycling
22Philippe Wagner Cycling,,
1:18
5532+2:0722
Sprint
NEUMAN Dominik Elkov - Kasper
27Elkov - Kasper,,
1:18
5630+2:032
Sprint
VAN DER LIJKE Nick Leopard TOGT Pro Cycling
31Leopard TOGT Pro Cycling,,
1:18
5780+17:02135
Sprint
ECKERSTORFER Benjamin Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team,,
1:18
5831+2:0563
Climber
KÄRSTEN Moritz Development Team DSM
20Development Team DSM1:26
1:26
5959+8:28113
TT
ORINS Robin Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team1:30
1:30
6038+2:3456
Sprint
VANDENSTORME Dylan Circus - ReUz - Technord
20Circus - ReUz - Technord1:31
1:31
6173+15:19144
Climber
REUTIMANN Mathias Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels1:37
1:37
6270+14:57242
Climber
THIROTEL Hugo VC Unité Schwenheim
21VC Unité Schwenheim2:04
2:04
6377+16:10182
TT
BROŻYNA Piotr Voster ATS Team
28Voster ATS Team,,
2:04
6491+22:51253
Climber
BOGNA Alex Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team,,
2:04
6563+12:1254
Climber
REX Tim Circus - ReUz - Technord
18Circus - ReUz - Technord5:19
5:19
6650+6:4721
TT
BÁRTA Jan Elkov - Kasper
38Elkov - Kasper5:44
5:44
6753+7:2472
Climber
LANGELLA Lenaic Team Ecoflo Chronos
18Team Ecoflo Chronos5:46
5:46
6855+7:25163
Climber
RONDEL Mathys Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U235:57
5:57
6990+21:41145
TT
RITZINGER Felix Team Felbermayr - Simplon Wels
26Team Felbermayr - Simplon Wels,,
5:57
7094+23:44164
TT
WALKER Zachary Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U238:00
8:00
7185+20:4674
TT
JULIEN Matisse Team Ecoflo Chronos
20Team Ecoflo Chronos,,
8:00
7295+23:4443
TT
DETALLE Noah Bingoal WB Development Team
19Bingoal WB Development Team,,
8:00
7389+21:35236
TT
TROJA Baptiste VC Villefranche Beaujolais
20VC Villefranche Beaujolais,,
8:00
7466+13:07203
TT
HOPKINS Kaden Vendée U
23Vendée U 8:58
8:58
7571+15:02103
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
8:58
7679+16:31202
Climber
CIALONE Alessio Vendée U
19Vendée U ,,
8:58
7761+9:43153
Sprint
LAMPERTI Luke Trinity Racing
20Trinity Racing,,
8:58
7862+10:36152
TT
REES Oliver Trinity Racing
22Trinity Racing,,
8:58
7983+19:2975
Classic
RIVARD Nicolas Team Ecoflo Chronos
21Team Ecoflo Chronos,,
8:58
8076+15:5681
Sprint
RÖBER Dominik P&S Benotti
23P&S Benotti,,
8:58
8167+13:42255
Sprint
VAN DER POEL David Alpecin-Deceuninck Development Team
30Alpecin-Deceuninck Development Team,,
8:58
8293+22:59235
Sprint
PONCHON Eliote VC Villefranche Beaujolais
19VC Villefranche Beaujolais9:24
9:24
8382+19:07173
Climber
BRYNSRUD Magnus Uno-X Dare Development Team
22Uno-X Dare Development Team12:09
12:09
8472+15:1653
Classic
VIDTS Obie Circus - ReUz - Technord
20Circus - ReUz - Technord13:49
13:49
8568+14:3441
Climber
VAN DER BEKEN Aaron Bingoal WB Development Team
22Bingoal WB Development Team,,
13:49
86101+26:35196
Climber
ZURLO Matteo Italy
24Italy,,
13:49
8774+15:2745
Sprint
LAMBRECHT Michiel Bingoal WB Development Team
20Bingoal WB Development Team,,
13:49
88108+29:3383
Sprint
SCHMIDT Jakob P&S Benotti
21P&S Benotti,,
13:49
8986+20:4725
Classic
BOROŠ Michael Elkov - Kasper
30Elkov - Kasper,,
13:49
90109+29:33143
TT
FEDERSPIEL Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels
35Team Felbermayr - Simplon Wels,,
13:49
9192+22:5986
TT
BANGERT Nick P&S Benotti
18P&S Benotti,,
13:49
9281+17:58142
TT
KUKRLE Michael Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels,,
13:49
9388+21:22186
Sprint
MURIAS Jakub Voster ATS Team
25Voster ATS Team,,
13:49
94107+28:1485
Sprint
GRIXA Jarno P&S Benotti
19P&S Benotti,,
13:49
9575+15:47224
Climber
SENICOURT Kylian Philippe Wagner Cycling
21Philippe Wagner Cycling,,
13:49
9678+16:16234
Climber
RICHARD Maxime VC Villefranche Beaujolais
22VC Villefranche Beaujolais,,
13:49
9784+20:4155
Sprint
VERMOOTE Jelle Circus - ReUz - Technord
21Circus - ReUz - Technord,,
13:49
98102+26:4216
TT
VERBRUGGHE Jens Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ,,
13:49
9969+14:3891
Climber
CHRISTEN Jan Hagens Berman Axeon
18Hagens Berman Axeon,,
13:49
10096+25:07206
TT
VADIC Baptiste Vendée U
20Vendée U 18:09
18:09
101100+26:18194
Sprint
19Italy19:14
19:14
10287+21:1664
Climber
KADLEC Milan Development Team DSM
18Development Team DSM,,
19:14
103132+43:3946
Climber
LOWIE Théo Bingoal WB Development Team
19Bingoal WB Development Team,,
19:14
104122+32:49243
Climber
DEJARDIN Corentin VC Unité Schwenheim
21VC Unité Schwenheim,,
19:14
105124+34:5831
Sprint
BANASZEK Norbert HRE Mazowsze Serce Polski
25HRE Mazowsze Serce Polski,,
19:14
106106+28:07114
Climber
VAN DE WYNKELE Lorenz Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team,,
19:14
107119+32:0726
Climber
OBDRŽÁLEK Tomáš Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper,,
19:14
108126+34:58185
Sprint
GRABIS Mateusz Voster ATS Team
28Voster ATS Team,,
19:14
109110+29:45195
Sprint
20Italy,,
19:14
11099+26:1265
GC
KÄLLBERG Axel Development Team DSM
19Development Team DSM,,
19:14
111125+34:58183
Sprint
KOSTAŃSKI Mateusz Voster ATS Team
23Voster ATS Team,,
19:14
112115+31:54191
Classic
22Italy,,
19:14
113117+32:00121
Sprint
HABETS Jordan Metec - SOLARWATT p/b Mantel
21Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
19:14
114118+32:00122
Sprint
ARTZ Huub Metec - SOLARWATT p/b Mantel
20Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
19:14
115123+33:3262
Sprint
BRINKMAN Joost Development Team DSM
19Development Team DSM,,
19:14
116121+32:41112
Climber
DECLERCK Jelle Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team,,
19:14
117103+26:47184
Sprint
PATERSKI Maciej Voster ATS Team
36Voster ATS Team,,
19:14
118116+32:0012
Climber
GOLLIKER Joshua Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
19:14
119133+44:1742
Climber
WERTZ Hugo Bingoal WB Development Team
18Bingoal WB Development Team,,
19:14
12097+26:1214
Sprint
HOBBS Noah Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ,,
19:14
12198+26:1261
TT
EDDY Patrick Development Team DSM
20Development Team DSM,,
19:14
122128+35:05244
TT
MEYERS Charel VC Unité Schwenheim
22VC Unité Schwenheim,,
19:14
123127+35:05156
Climber
PIDCOCK Joseph Trinity Racing
21Trinity Racing,,
19:14
124129+35:05154
TT
THORNLEY Callum Trinity Racing
19Trinity Racing,,
19:14
125112+29:454
Climber
SKIVILD Robin Juel Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling,,
19:14
126105+27:36176
TT
BÉVORT Carl-Frederik Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team,,
19:14
127111+29:45201
Climber
MARCEROU Nicola Vendée U
20Vendée U ,,
19:14
128113+31:33124
Sprint
DE LANGE Thijs Metec - SOLARWATT p/b Mantel
28Metec - SOLARWATT p/b Mantel19:22
19:22
129120+32:17205
TT
MARAIS Benjamin Vendée U
20Vendée U 19:24
19:24
130104+27:24241
TT
GABRIEL Timothé VC Unité Schwenheim
21VC Unité Schwenheim19:30
19:30
131114+31:53233
Sprint
CHAMERAT DUMONT Antony VC Villefranche Beaujolais
28VC Villefranche Beaujolais19:35
19:35
132130+37:0136
Climber
AASKOV PALLESEN Jeppe HRE Mazowsze Serce Polski
25HRE Mazowsze Serce Polski26:19
26:19
133134+50:44252
Sprint
DEHAIRS Simon Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team,,
26:19
134131+40:0176
TT
WALTON Jonas Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos,,
26:19
DNF5
TT
SØGAARD Kasper Viberg Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling-
DNF34
Sprint
GROSU Eduard-Michael HRE Mazowsze Serce Polski
30HRE Mazowsze Serce Polski-
DNF71
Sprint
COQUERET Louis Team Ecoflo Chronos
22Team Ecoflo Chronos-
DNF94
Climber
PLACE Maxence Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon-
DNF172
TT
NORDHAGEN Truls Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team-
DNF193
Sprint
22Italy-
DNF221
Sprint
LECROQ Jérémy Philippe Wagner Cycling
28Philippe Wagner Cycling-
DNF246
Sprint
MARCHAND Elouan VC Unité Schwenheim
18VC Unité Schwenheim-
DNS106
GC
NØRTOFT Morten Aalling Jumbo-Visma Development Team
20Jumbo-Visma Development Team-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Timelimit 10%, or 4:32:58 (+24:49)
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
11-1
GC
BREGNHØJ Mathias Leopard TOGT Pro Cycling
27Leopard TOGT Pro Cycling1 10:46:48..
22-24
Sprint
ZAHÁLKA Matěj Elkov - Kasper
29Elkov - Kasper0:08
0:08
..
33-115
TT
SEGAERT Alec Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team0:20
0:20
..
423▲1913
Climber
GRUEL Thibaud Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ0:39
0:39
..
514▲993
Classic
MORGADO António Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon0:41
0:41
..
64▼2251
Climber
LAURANCE Axel Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team0:42
0:42
..
76▼1223
Sprint
LECLAINCHE Gwen Philippe Wagner Cycling
22Philippe Wagner Cycling0:48
0:48
..
810▲251
Classic
BUSATTO Francesco Circus - ReUz - Technord
20Circus - ReUz - Technord,,
0:48
..
99-23
Climber
ŤOUPALÍK Adam Elkov - Kasper
26Elkov - Kasper,,
0:48
..
1017▲7225
Climber
BRAZ AFONSO Clément Philippe Wagner Cycling
23Philippe Wagner Cycling,,
0:48
..
117▼4204
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U 0:52
0:52
..
1224▲12104
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:52
..
1312▼192
Climber
JOHNSON Cooper Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon,,
0:52
..
1415▲132
Climber
BUDZINSKI Marcin HRE Mazowsze Serce Polski
24HRE Mazowsze Serce Polski,,
0:52
..
1518▲3214
Climber
JAMOT Julien VC Rouen 76
23VC Rouen 76,,
0:52
..
1616-133
Climber
GELDERS Gil Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:52
..
1719▲215
Climber
ROLLAND Brieuc Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:52
..
1820▲252
GC
FAURE PROST Alexy Circus - ReUz - Technord
18Circus - ReUz - Technord,,
0:52
..
1922▲3165
TT
WEISS Fabian Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U230:56
0:56
..
2025▲5111
Climber
DEBRUYNE Ramses Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team,,
0:56
..
2127▲673
TT
GOLDSTEIN Edo Team Ecoflo Chronos
23Team Ecoflo Chronos,,
0:56
..
2230▲8116
Climber
WILLEMS Jago Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team,,
0:56
..
2336▲13232
Climber
CAPRON Rémi VC Villefranche Beaujolais
22VC Villefranche Beaujolais0:57
0:57
..
2429▲5132
Climber
VAN HAUTEGEM Leander Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team1:06
1:06
..
2532▲733
Climber
BUDZINSKI Tomasz HRE Mazowsze Serce Polski
24HRE Mazowsze Serce Polski1:14
1:14
..
2633▲7166
GC
WILKSCH Hannes Tudor Pro Cycling Team U23
21Tudor Pro Cycling Team U231:30
1:30
..
2745▲18123
GC
HORDIJK Bart Metec - SOLARWATT p/b Mantel
19Metec - SOLARWATT p/b Mantel1:55
1:55
..
2846▲1844
GC
JACQUES Lucas Bingoal WB Development Team
19Bingoal WB Development Team,,
1:55
..
2931▲2216
Sprint
THEOT Killian VC Rouen 76
23VC Rouen 762:01
2:01
..
3013▼172
Sprint
VAN DER LIJKE Nick Leopard TOGT Pro Cycling
31Leopard TOGT Pro Cycling2:03
2:03
..
315▼2663
Climber
KÄRSTEN Moritz Development Team DSM
20Development Team DSM2:05
2:05
..
3228▼422
Sprint
NEUMAN Dominik Elkov - Kasper
27Elkov - Kasper2:07
2:07
..
3347▲14175
Climber
DALBY Simon Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team2:08
2:08
..
3441▲7105
TT
VAN BEKKUM Darren Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team2:10
2:10
..
3534▼166
Sprint
LEIJNSE Enzo Development Team DSM
21Development Team DSM2:11
2:11
..
3638▲296
Climber
TAVARES Gonçalo Hagens Berman Axeon
18Hagens Berman Axeon2:15
2:15
..
378▼293
Sprint
STOKBRO Andreas Leopard TOGT Pro Cycling
26Leopard TOGT Pro Cycling2:23
2:23
..
3835▼356
Sprint
VANDENSTORME Dylan Circus - ReUz - Technord
20Circus - ReUz - Technord2:34
2:34
..
3953▲14155
GC
JOHNSTON Liam Trinity Racing
20Trinity Racing2:46
2:46
..
4055▲15181
Climber
SOWINSKI Artur Voster ATS Team
26Voster ATS Team3:19
3:19
..
4157▲16136
Classic
WARLOP Jordi Soudal - Quick-Step Devo Team
26Soudal - Quick-Step Devo Team3:23
3:23
..
4256▲14211
Climber
BOILEAU Alan VC Rouen 76
23VC Rouen 763:28
3:28
..
4358▲15171
Climber
KULSET Johannes Uno-X Dare Development Team
18Uno-X Dare Development Team3:58
3:58
..
4454▲10222
Classic
SAVER Kasper Philippe Wagner Cycling
22Philippe Wagner Cycling4:01
4:01
..
4559▲14254
Sprint
UHLIG Henri Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team4:40
4:40
..
4666▲20131
Climber
CRAPS Lars Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team4:58
4:58
..
4764▲1784
Climber
PETER Jannis P&S Benotti
22P&S Benotti5:01
5:01
..
4863▲15101
Classic
BELLETTA Dario Igor Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team6:00
6:00
..
4962▲13102
Climber
MATTIO Pietro Jumbo-Visma Development Team
18Jumbo-Visma Development Team6:02
6:02
..
5037▼1321
TT
BÁRTA Jan Elkov - Kasper
38Elkov - Kasper6:47
6:47
..
5168▲17162
GC
PELLAUD Simon Tudor Pro Cycling Team U23
30Tudor Pro Cycling Team U236:57
6:57
..
5279▲27226
Climber
DEBONS Antoine Philippe Wagner Cycling
25Philippe Wagner Cycling7:05
7:05
..
5344▼972
Climber
LANGELLA Lenaic Team Ecoflo Chronos
18Team Ecoflo Chronos7:24
7:24
..
5480▲26256
GC
VERGALLITO Luca Alpecin-Deceuninck Development Team
25Alpecin-Deceuninck Development Team7:25
7:25
..
5540▼15163
Climber
RONDEL Mathys Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U23,,
7:25
..
5683▲27134
Climber
LECERF William Junior Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team7:53
7:53
..
5777▲20125
TT
ROELEN Jaap Metec - SOLARWATT p/b Mantel
21Metec - SOLARWATT p/b Mantel8:07
8:07
..
5881▲2382
TT
ALBRECHT Anton P&S Benotti
26P&S Benotti8:16
8:16
..
5971▲12113
TT
ORINS Robin Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team8:28
8:28
..
6089▲2995
TT
GARRISON Michael Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon9:40
9:40
..
6121▼40153
Sprint
LAMPERTI Luke Trinity Racing
20Trinity Racing9:43
9:43
..
6243▼19152
TT
REES Oliver Trinity Racing
22Trinity Racing10:36
10:36
..
6370▲754
TT
REX Tim Circus - ReUz - Technord
18Circus - ReUz - Technord12:12
12:12
..
64103▲39151
GC
BOICHIS Adrien Trinity Racing
20Trinity Racing12:29
12:29
..
65100▲35161
Climber
DONZÉ Robin Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U2312:33
12:33
..
6660▼6203
TT
HOPKINS Kaden Vendée U
23Vendée U 13:07
13:07
..
6765▼2255
Sprint
VAN DER POEL David Alpecin-Deceuninck Development Team
30Alpecin-Deceuninck Development Team13:42
13:42
..
6811▼5741
Climber
VAN DER BEKEN Aaron Bingoal WB Development Team
22Bingoal WB Development Team14:34
14:34
..
6926▼4391
Climber
CHRISTEN Jan Hagens Berman Axeon
18Hagens Berman Axeon14:38
14:38
..
70112▲42242
Climber
THIROTEL Hugo VC Unité Schwenheim
21VC Unité Schwenheim14:57
14:57
..
7167▼4103
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team15:02
15:02
..
7239▼3353
Classic
VIDTS Obie Circus - ReUz - Technord
20Circus - ReUz - Technord15:16
15:16
..
73118▲45144
Climber
REUTIMANN Mathias Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels15:19
15:19
..
7442▼3245
Sprint
LAMBRECHT Michiel Bingoal WB Development Team
20Bingoal WB Development Team15:27
15:27
..
7549▼26224
Climber
SENICOURT Kylian Philippe Wagner Cycling
21Philippe Wagner Cycling15:47
15:47
..
7682▲681
Sprint
RÖBER Dominik P&S Benotti
23P&S Benotti15:56
15:56
..
77120▲43182
TT
BROŻYNA Piotr Voster ATS Team
28Voster ATS Team16:10
16:10
..
7852▼26234
Climber
RICHARD Maxime VC Villefranche Beaujolais
22VC Villefranche Beaujolais16:16
16:16
..
7987▲8202
Climber
CIALONE Alessio Vendée U
19Vendée U 16:31
16:31
..
80124▲44135
Climber
ECKERSTORFER Benjamin Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team17:02
17:02
..
8161▼20142
TT
KUKRLE Michael Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels17:58
17:58
..
8278▼4173
Climber
BRYNSRUD Magnus Uno-X Dare Development Team
22Uno-X Dare Development Team19:07
19:07
..
8396▲1375
Classic
RIVARD Nicolas Team Ecoflo Chronos
21Team Ecoflo Chronos19:29
19:29
..
8469▼1555
Sprint
VERMOOTE Jelle Circus - ReUz - Technord
21Circus - ReUz - Technord20:41
20:41
..
85106▲2174
TT
JULIEN Matisse Team Ecoflo Chronos
20Team Ecoflo Chronos20:46
20:46
..
8673▼1325
Classic
BOROŠ Michael Elkov - Kasper
30Elkov - Kasper20:47
20:47
..
8751▼3664
Climber
KADLEC Milan Development Team DSM
18Development Team DSM21:16
21:16
..
8885▼3186
Sprint
MURIAS Jakub Voster ATS Team
25Voster ATS Team21:22
21:22
..
89115▲26236
Sprint
TROJA Baptiste VC Villefranche Beaujolais
20VC Villefranche Beaujolais21:35
21:35
..
90132▲42145
TT
RITZINGER Felix Team Felbermayr - Simplon Wels
26Team Felbermayr - Simplon Wels21:41
21:41
..
91138▲47253
Climber
BOGNA Alex Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team22:51
22:51
..
9292-86
Climber
BANGERT Nick P&S Benotti
18P&S Benotti22:59
22:59
..
93117▲24235
Climber
PONCHON Eliote VC Villefranche Beaujolais
19VC Villefranche Beaujolais,,
22:59
..
94123▲29164
Climber
WALKER Zachary Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U2323:44
23:44
..
95133▲3843
Climber
DETALLE Noah Bingoal WB Development Team
19Bingoal WB Development Team,,
23:44
..
9675▼21206
TT
VADIC Baptiste Vendée U
20Vendée U 25:07
25:07
..
9772▼2514
Sprint
HOBBS Noah Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ26:12
26:12
..
9874▼2461
TT
EDDY Patrick Development Team DSM
20Development Team DSM,,
26:12
..
9976▼2365
GC
KÄLLBERG Axel Development Team DSM
19Development Team DSM,,
26:12
..
10084▼16194
Sprint
19Italy26:18
26:18
..
101108▲7196
Climber
ZURLO Matteo Italy
24Italy26:35
26:35
..
102110▲816
TT
VERBRUGGHE Jens Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ26:42
26:42
..
10386▼17184
Sprint
PATERSKI Maciej Voster ATS Team
36Voster ATS Team26:47
26:47
..
10488▼16241
Sprint
GABRIEL Timothé VC Unité Schwenheim
21VC Unité Schwenheim27:24
27:24
..
10590▼15176
TT
BÉVORT Carl-Frederik Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team27:36
27:36
..
10691▼15114
Climber
VAN DE WYNKELE Lorenz Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team28:07
28:07
..
107122▲1585
Climber
GRIXA Jarno P&S Benotti
19P&S Benotti28:14
28:14
..
108127▲1983
Sprint
SCHMIDT Jakob P&S Benotti
21P&S Benotti29:33
29:33
..
109131▲22143
TT
FEDERSPIEL Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels
35Team Felbermayr - Simplon Wels,,
29:33
..
11094▼16195
Sprint
20Italy29:45
29:45
..
11193▼18201
Climber
MARCEROU Nicola Vendée U
20Vendée U ,,
29:45
..
11295▼174
Climber
SKIVILD Robin Juel Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling,,
29:45
..
113101▼12124
Sprint
DE LANGE Thijs Metec - SOLARWATT p/b Mantel
28Metec - SOLARWATT p/b Mantel31:33
31:33
..
114102▼12233
Sprint
CHAMERAT DUMONT Antony VC Villefranche Beaujolais
28VC Villefranche Beaujolais31:53
31:53
..
115104▼11191
Classic
22Italy31:54
31:54
..
116105▼1112
Climber
GOLLIKER Joshua Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ32:00
32:00
..
117107▼10121
Sprint
HABETS Jordan Metec - SOLARWATT p/b Mantel
21Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
32:00
..
118109▼9122
Sprint
ARTZ Huub Metec - SOLARWATT p/b Mantel
20Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
32:00
..
119113▼626
Sprint
OBDRŽÁLEK Tomáš Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper32:07
32:07
..
120111▼9205
TT
MARAIS Benjamin Vendée U
20Vendée U 32:17
32:17
..
121114▼7112
Climber
DECLERCK Jelle Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team32:41
32:41
..
122116▼6243
Climber
DEJARDIN Corentin VC Unité Schwenheim
21VC Unité Schwenheim32:49
32:49
..
123121▼262
Climber
BRINKMAN Joost Development Team DSM
19Development Team DSM33:32
33:32
..
124126▲231
Sprint
BANASZEK Norbert HRE Mazowsze Serce Polski
25HRE Mazowsze Serce Polski34:58
34:58
..
125128▲3183
Sprint
KOSTAŃSKI Mateusz Voster ATS Team
23Voster ATS Team,,
34:58
..
126130▲4185
Sprint
GRABIS Mateusz Voster ATS Team
28Voster ATS Team,,
34:58
..
127135▲8156
Climber
PIDCOCK Joseph Trinity Racing
21Trinity Racing35:05
35:05
..
128137▲9244
TT
MEYERS Charel VC Unité Schwenheim
22VC Unité Schwenheim,,
35:05
..
129136▲7154
TT
THORNLEY Callum Trinity Racing
19Trinity Racing,,
35:05
..
13097▼3336
Climber
AASKOV PALLESEN Jeppe HRE Mazowsze Serce Polski
25HRE Mazowsze Serce Polski37:01
37:01
..
131119▼1276
TT
WALTON Jonas Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos40:01
40:01
..
132140▲846
TT
LOWIE Théo Bingoal WB Development Team
19Bingoal WB Development Team43:39
43:39
..
133142▲942
TT
WERTZ Hugo Bingoal WB Development Team
18Bingoal WB Development Team44:17
44:17
..
134141▲7252
Sprint
DEHAIRS Simon Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team50:44
50:44
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
12▲1251
Climber
LAURANCE Axel Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team40+15
225▲2313
Climber
GRUEL Thibaud Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ28+25
31▼21
GC
BREGNHØJ Mathias Leopard TOGT Pro Cycling
27Leopard TOGT Pro Cycling25-
43▼124
Sprint
ZAHÁLKA Matěj Elkov - Kasper
29Elkov - Kasper21-
5-232
Climber
CAPRON Rémi VC Villefranche Beaujolais
22VC Villefranche Beaujolais21+21
64▼2254
Sprint
UHLIG Henri Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team21-
714▲761
TT
EDDY Patrick Development Team DSM
20Development Team DSM20+10
812▲4104
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team20+9
98▼1223
Sprint
LECLAINCHE Gwen Philippe Wagner Cycling
22Philippe Wagner Cycling19+5
109▼123
Climber
ŤOUPALÍK Adam Elkov - Kasper
26Elkov - Kasper19+6
115▼6115
TT
SEGAERT Alec Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team18-
12-93
Classic
MORGADO António Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon18+18
1320▲751
Classic
BUSATTO Francesco Circus - ReUz - Technord
20Circus - ReUz - Technord18+13
146▼892
Climber
JOHNSON Cooper Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon18-
1517▲2136
Classic
WARLOP Jordi Soudal - Quick-Step Devo Team
26Soudal - Quick-Step Devo Team16+7
1613▼3142
TT
KUKRLE Michael Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels15+5
177▼1063
Climber
KÄRSTEN Moritz Development Team DSM
20Development Team DSM15-
1819▲112
Climber
GOLLIKER Joshua Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ14+7
1910▼955
Sprint
VERMOOTE Jelle Circus - ReUz - Technord
21Circus - ReUz - Technord13-
20-225
Climber
BRAZ AFONSO Clément Philippe Wagner Cycling
23Philippe Wagner Cycling11+11
2111▼10153
Sprint
LAMPERTI Luke Trinity Racing
20Trinity Racing11-
2215▼7204
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U 10-
2318▼5114
Climber
VAN DE WYNKELE Lorenz Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team7-
2421▼3165
TT
WEISS Fabian Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U235-
2522▼3202
Climber
CIALONE Alessio Vendée U
19Vendée U 5-
26-196
Climber
ZURLO Matteo Italy
24Italy5+5
27-214
Climber
JAMOT Julien VC Rouen 76
23VC Rouen 764+4
2816▼123
Sprint
STOKBRO Andreas Leopard TOGT Pro Cycling
26Leopard TOGT Pro Cycling4+-5
2923▼641
Climber
VAN DER BEKEN Aaron Bingoal WB Development Team
22Bingoal WB Development Team4-
30-15
Climber
ROLLAND Brieuc Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ3+3
3124▼72
Sprint
VAN DER LIJKE Nick Leopard TOGT Pro Cycling
31Leopard TOGT Pro Cycling3-
3226▼6171
Climber
KULSET Johannes Uno-X Dare Development Team
18Uno-X Dare Development Team-5-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
13▲2142
TT
KUKRLE Michael Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels32+21
21▼1196
Climber
ZURLO Matteo Italy
24Italy26+5
32▼1103
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team13-
44-114
Climber
VAN DE WYNKELE Lorenz Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team10-
5-105
TT
VAN BEKKUM Darren Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team8+8
6-134
Climber
LECERF William Junior Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team8+8
75▼2115
TT
SEGAERT Alec Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team8-
86▼21
GC
BREGNHØJ Mathias Leopard TOGT Pro Cycling
27Leopard TOGT Pro Cycling8-
97▼224
Sprint
ZAHÁLKA Matěj Elkov - Kasper
29Elkov - Kasper8-
10-173
Climber
BRYNSRUD Magnus Uno-X Dare Development Team
22Uno-X Dare Development Team8+8
119▼2171
Climber
KULSET Johannes Uno-X Dare Development Team
18Uno-X Dare Development Team7+3
12-163
Climber
RONDEL Mathys Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U237+7
13-133
Climber
GELDERS Gil Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team5+5
148▼663
Climber
KÄRSTEN Moritz Development Team DSM
20Development Team DSM5-
15-91
Climber
CHRISTEN Jan Hagens Berman Axeon
18Hagens Berman Axeon5+5
1611▼5202
Climber
CIALONE Alessio Vendée U
19Vendée U 4+2
17-232
Climber
CAPRON Rémi VC Villefranche Beaujolais
22VC Villefranche Beaujolais3+3
1810▼8136
Classic
WARLOP Jordi Soudal - Quick-Step Devo Team
26Soudal - Quick-Step Devo Team3-
19-55
Sprint
VERMOOTE Jelle Circus - ReUz - Technord
21Circus - ReUz - Technord3+3
20-156
Climber
PIDCOCK Joseph Trinity Racing
21Trinity Racing3+3
21-225
Climber
BRAZ AFONSO Clément Philippe Wagner Cycling
23Philippe Wagner Cycling2+2
22-166
GC
WILKSCH Hannes Tudor Pro Cycling Team U23
21Tudor Pro Cycling Team U232+2
23-12
Climber
GOLLIKER Joshua Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ2+2
24-83
Sprint
SCHMIDT Jakob P&S Benotti
21P&S Benotti1+1
25-3
Sprint
STOKBRO Andreas Leopard TOGT Pro Cycling
26Leopard TOGT Pro Cycling-1+-1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-115
TT
SEGAERT Alec Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team 10:47:08..
213▲1113
Climber
GRUEL Thibaud Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ0:19
0:19
..
37▲493
Classic
MORGADO António Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon0:21
0:21
..
42▼2251
Climber
LAURANCE Axel Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team0:22
0:22
..
55-51
Classic
BUSATTO Francesco Circus - ReUz - Technord
20Circus - ReUz - Technord0:28
0:28
..
64▼2204
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U 0:32
0:32
..
714▲7104
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:32
..
86▼292
Climber
JOHNSON Cooper Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon,,
0:32
..
98▼1133
Climber
GELDERS Gil Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:32
..
109▼115
Climber
ROLLAND Brieuc Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:32
..
1110▼152
GC
FAURE PROST Alexy Circus - ReUz - Technord
18Circus - ReUz - Technord,,
0:32
..
1212-165
TT
WEISS Fabian Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U230:36
0:36
..
1315▲2111
Climber
DEBRUYNE Ramses Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team,,
0:36
..
1418▲4116
Climber
WILLEMS Jago Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team,,
0:36
..
1517▲2132
Climber
VAN HAUTEGEM Leander Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team0:46
0:46
..
1619▲3166
GC
WILKSCH Hannes Tudor Pro Cycling Team U23
21Tudor Pro Cycling Team U231:10
1:10
..
1729▲12123
GC
HORDIJK Bart Metec - SOLARWATT p/b Mantel
19Metec - SOLARWATT p/b Mantel1:35
1:35
..
1830▲1244
GC
JACQUES Lucas Bingoal WB Development Team
19Bingoal WB Development Team,,
1:35
..
193▼1663
Climber
KÄRSTEN Moritz Development Team DSM
20Development Team DSM1:45
1:45
..
2031▲11175
Climber
DALBY Simon Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team1:48
1:48
..
2125▲4105
TT
VAN BEKKUM Darren Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team1:50
1:50
..
2220▼266
Sprint
LEIJNSE Enzo Development Team DSM
21Development Team DSM1:51
1:51
..
2322▼196
Climber
TAVARES Gonçalo Hagens Berman Axeon
18Hagens Berman Axeon1:55
1:55
..
2421▼356
Sprint
VANDENSTORME Dylan Circus - ReUz - Technord
20Circus - ReUz - Technord2:14
2:14
..
2536▲11155
GC
JOHNSTON Liam Trinity Racing
20Trinity Racing2:26
2:26
..
2637▲11171
Climber
KULSET Johannes Uno-X Dare Development Team
18Uno-X Dare Development Team3:38
3:38
..
2738▲11254
Sprint
UHLIG Henri Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team4:20
4:20
..
2841▲13131
Climber
CRAPS Lars Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team4:38
4:38
..
2940▲11101
Classic
BELLETTA Dario Igor Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team5:40
5:40
..
3039▲9102
Climber
MATTIO Pietro Jumbo-Visma Development Team
18Jumbo-Visma Development Team5:42
5:42
..
3128▼372
Climber
LANGELLA Lenaic Team Ecoflo Chronos
18Team Ecoflo Chronos7:04
7:04
..
3224▼8163
Climber
RONDEL Mathys Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U237:05
7:05
..
3351▲18134
Climber
LECERF William Junior Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team7:33
7:33
..
3450▲16125
TT
ROELEN Jaap Metec - SOLARWATT p/b Mantel
21Metec - SOLARWATT p/b Mantel7:47
7:47
..
3545▲10113
TT
ORINS Robin Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team8:08
8:08
..
3655▲1995
TT
GARRISON Michael Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon9:20
9:20
..
3711▼26153
Sprint
LAMPERTI Luke Trinity Racing
20Trinity Racing9:23
9:23
..
3827▼11152
TT
REES Oliver Trinity Racing
22Trinity Racing10:16
10:16
..
3944▲554
TT
REX Tim Circus - ReUz - Technord
18Circus - ReUz - Technord11:52
11:52
..
4065▲25151
GC
BOICHIS Adrien Trinity Racing
20Trinity Racing12:09
12:09
..
4164▲23161
Climber
DONZÉ Robin Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U2312:13
12:13
..
4216▼2691
Climber
CHRISTEN Jan Hagens Berman Axeon
18Hagens Berman Axeon14:18
14:18
..
4372▲29242
Climber
THIROTEL Hugo VC Unité Schwenheim
21VC Unité Schwenheim14:37
14:37
..
4442▼2103
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team14:42
14:42
..
4523▼2253
Classic
VIDTS Obie Circus - ReUz - Technord
20Circus - ReUz - Technord14:56
14:56
..
4626▼2045
Sprint
LAMBRECHT Michiel Bingoal WB Development Team
20Bingoal WB Development Team15:07
15:07
..
4733▼14224
Climber
SENICOURT Kylian Philippe Wagner Cycling
21Philippe Wagner Cycling15:27
15:27
..
4853▲5202
Climber
CIALONE Alessio Vendée U
19Vendée U 16:11
16:11
..
4982▲33135
Climber
ECKERSTORFER Benjamin Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team16:42
16:42
..
5062▲1275
Classic
RIVARD Nicolas Team Ecoflo Chronos
21Team Ecoflo Chronos19:09
19:09
..
5143▼855
Sprint
VERMOOTE Jelle Circus - ReUz - Technord
21Circus - ReUz - Technord20:21
20:21
..
5267▲1574
TT
JULIEN Matisse Team Ecoflo Chronos
20Team Ecoflo Chronos20:26
20:26
..
5335▼1864
Climber
KADLEC Milan Development Team DSM
18Development Team DSM20:56
20:56
..
5475▲21236
Climber
TROJA Baptiste VC Villefranche Beaujolais
20VC Villefranche Beaujolais21:15
21:15
..
5589▲34253
Climber
BOGNA Alex Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team22:31
22:31
..
5658▲286
Climber
BANGERT Nick P&S Benotti
18P&S Benotti22:39
22:39
..
5777▲20235
Climber
PONCHON Eliote VC Villefranche Beaujolais
19VC Villefranche Beaujolais,,
22:39
..
5881▲23164
Climber
WALKER Zachary Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U2323:24
23:24
..
5985▲2643
Climber
DETALLE Noah Bingoal WB Development Team
19Bingoal WB Development Team,,
23:24
..
6048▼12206
TT
VADIC Baptiste Vendée U
20Vendée U 24:47
24:47
..
6146▼1514
Sprint
HOBBS Noah Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ25:52
25:52
..
6247▼1561
TT
EDDY Patrick Development Team DSM
20Development Team DSM,,
25:52
..
6349▼1465
GC
KÄLLBERG Axel Development Team DSM
19Development Team DSM,,
25:52
..
6452▼12194
Sprint
19Italy25:58
25:58
..
6570▲516
TT
VERBRUGGHE Jens Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ26:22
26:22
..
6654▼12241
TT
GABRIEL Timothé VC Unité Schwenheim
21VC Unité Schwenheim27:04
27:04
..
6756▼11176
TT
BÉVORT Carl-Frederik Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team27:16
27:16
..
6857▼11114
Climber
VAN DE WYNKELE Lorenz Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team27:47
27:47
..
6980▲1185
Climber
GRIXA Jarno P&S Benotti
19P&S Benotti27:54
27:54
..
7084▲1483
Sprint
SCHMIDT Jakob P&S Benotti
21P&S Benotti29:13
29:13
..
7160▼11195
Sprint
20Italy29:25
29:25
..
7259▼13201
Climber
MARCEROU Nicola Vendée U
20Vendée U ,,
29:25
..
7361▼124
Climber
SKIVILD Robin Juel Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling,,
29:25
..
7466▼812
Climber
GOLLIKER Joshua Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ31:40
31:40
..
7568▼7121
Sprint
HABETS Jordan Metec - SOLARWATT p/b Mantel
21Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
31:40
..
7669▼7122
Sprint
ARTZ Huub Metec - SOLARWATT p/b Mantel
20Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
31:40
..
7773▼426
Sprint
OBDRŽÁLEK Tomáš Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper31:47
31:47
..
7871▼7205
TT
MARAIS Benjamin Vendée U
20Vendée U 31:57
31:57
..
7974▼5112
Climber
DECLERCK Jelle Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team32:21
32:21
..
8076▼4243
Climber
DEJARDIN Corentin VC Unité Schwenheim
21VC Unité Schwenheim32:29
32:29
..
8179▼262
Climber
BRINKMAN Joost Development Team DSM
19Development Team DSM33:12
33:12
..
8287▲5156
Climber
PIDCOCK Joseph Trinity Racing
21Trinity Racing34:45
34:45
..
8388▲5154
TT
THORNLEY Callum Trinity Racing
19Trinity Racing,,
34:45
..
8478▼676
TT
WALTON Jonas Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos39:41
39:41
..
8591▲646
TT
LOWIE Théo Bingoal WB Development Team
19Bingoal WB Development Team43:19
43:19
..
8693▲742
TT
WERTZ Hugo Bingoal WB Development Team
18Bingoal WB Development Team43:57
43:57
..
8792▲5252
Sprint
DEHAIRS Simon Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team50:24
50:24
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Youth day classification

#RiderTeamTime
1 GRUEL ThibaudEquipe continentale Groupama-FDJ4:08:09
2 MORGADO AntónioHagens Berman Axeon,,
3 LAURANCE AxelAlpecin-Deceuninck Development Team0:03
4 BUSATTO FrancescoCircus - ReUz - Technord,,
5 KRAMER JesseJumbo-Visma Development Team,,
6 ROLLAND BrieucEquipe continentale Groupama-FDJ0:07
7 HUBY AntoineVendée U ,,
8 GELDERS GilSoudal - Quick-Step Devo Team,,
9 BOICHIS AdrienTrinity Racing,,
10 WEISS FabianTudor Pro Cycling Team U23,,
11 FAURE PROST AlexyCircus - ReUz - Technord,,
12 CRAPS LarsSoudal - Quick-Step Devo Team,,
13 WILLEMS JagoLotto Dstny Development Team,,
14 JOHNSON CooperHagens Berman Axeon,,
15 KULSET JohannesUno-X Dare Development Team,,
16 DEBRUYNE RamsesLotto Dstny Development Team,,
17 UHLIG HenriAlpecin-Deceuninck Development Team0:17
18 HORDIJK BartMetec - SOLARWATT p/b Mantel,,
19 JOHNSTON LiamTrinity Racing,,
20 VAN HAUTEGEM LeanderSoudal - Quick-Step Devo Team,,
21 JACQUES LucasBingoal WB Development Team,,
22 SEGAERT AlecLotto Dstny Development Team,,
23 DONZÉ RobinTudor Pro Cycling Team U230:22
24 DALBY SimonUno-X Dare Development Team0:27
25 VAN BEKKUM DarrenJumbo-Visma Development Team0:34
26 WILKSCH HannesTudor Pro Cycling Team U230:36
27 LECERF William JuniorSoudal - Quick-Step Devo Team0:55
28 ROELEN JaapMetec - SOLARWATT p/b Mantel1:09
29 LEIJNSE EnzoDevelopment Team DSM1:12
30 TAVARES GonçaloHagens Berman Axeon,,
31 BELLETTA Dario IgorJumbo-Visma Development Team1:16
32 MATTIO PietroJumbo-Visma Development Team1:18
33 GARRISON MichaelHagens Berman Axeon,,
34 ECKERSTORFER BenjaminSoudal - Quick-Step Devo Team,,
35 KÄRSTEN MoritzDevelopment Team DSM1:26
36 ORINS RobinLotto Dstny Development Team1:30
37 VANDENSTORME DylanCircus - ReUz - Technord1:31
38 THIROTEL HugoVC Unité Schwenheim2:04
39 BOGNA AlexAlpecin-Deceuninck Development Team,,
40 REX TimCircus - ReUz - Technord5:19
41 LANGELLA LenaicTeam Ecoflo Chronos5:46
42 RONDEL MathysTudor Pro Cycling Team U235:57
43 WALKER ZacharyTudor Pro Cycling Team U238:00
44 JULIEN MatisseTeam Ecoflo Chronos,,
45 DETALLE NoahBingoal WB Development Team,,
46 TROJA BaptisteVC Villefranche Beaujolais,,
47 SIMMONS ColbyJumbo-Visma Development Team8:58
48 CIALONE AlessioVendée U ,,
49 LAMPERTI LukeTrinity Racing,,
50 REES OliverTrinity Racing,,
51 RIVARD NicolasTeam Ecoflo Chronos,,
52 PONCHON ElioteVC Villefranche Beaujolais9:24
53 VIDTS ObieCircus - ReUz - Technord13:49
54 LAMBRECHT MichielBingoal WB Development Team,,
55 SCHMIDT JakobP&S Benotti,,
56 BANGERT NickP&S Benotti,,
57 GRIXA JarnoP&S Benotti,,
58 SENICOURT KylianPhilippe Wagner Cycling,,
59 VERMOOTE JelleCircus - ReUz - Technord,,
60 VERBRUGGHE JensEquipe continentale Groupama-FDJ,,
61 CHRISTEN JanHagens Berman Axeon,,
62 VADIC BaptisteVendée U 18:09
63 BRUTTOMESSO AlbertoItaly19:14
64 KADLEC MilanDevelopment Team DSM,,
65 LOWIE ThéoBingoal WB Development Team,,
66 DEJARDIN CorentinVC Unité Schwenheim,,
67 VAN DE WYNKELE LorenzLotto Dstny Development Team,,
68 OBDRŽÁLEK TomášElkov - Kasper,,
69 PEZZO ROSOLA KevinItaly,,
70 KÄLLBERG AxelDevelopment Team DSM,,
71 HABETS JordanMetec - SOLARWATT p/b Mantel,,
72 ARTZ HuubMetec - SOLARWATT p/b Mantel,,
73 BRINKMAN JoostDevelopment Team DSM,,
74 DECLERCK JelleLotto Dstny Development Team,,
75 GOLLIKER JoshuaEquipe continentale Groupama-FDJ,,
76 WERTZ HugoBingoal WB Development Team,,
77 HOBBS NoahEquipe continentale Groupama-FDJ,,
78 EDDY PatrickDevelopment Team DSM,,
79 PIDCOCK JosephTrinity Racing,,
80 THORNLEY CallumTrinity Racing,,
81 SKIVILD Robin JuelLeopard TOGT Pro Cycling,,
82 BÉVORT Carl-FrederikUno-X Dare Development Team,,
83 MARCEROU NicolaVendée U ,,
84 MARAIS BenjaminVendée U 19:24
85 GABRIEL TimothéVC Unité Schwenheim19:30
86 DEHAIRS SimonAlpecin-Deceuninck Development Team26:19
87 WALTON JonasTeam Ecoflo Chronos,,
DNF MARCHAND ElouanVC Unité Schwenheim-
DNF PINAZZI MattiaItaly-
DNF NORDHAGEN TrulsUno-X Dare Development Team-
DNF PLACE MaxenceHagens Berman Axeon-
DNF COQUERET LouisTeam Ecoflo Chronos-
DNF SØGAARD Kasper VibergLeopard TOGT Pro Cycling-
DNS NØRTOFT Morten AallingJumbo-Visma Development Team-


RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
13▲2 Lotto Dstny Development TeamCT 32:22:40..
26▲4 Philippe Wagner CyclingCLUB0:48
0:48
..
32▼1 Elkov - KasperCT0:53
0:53
..
45▲1 Hagens Berman AxeonCT1:26
1:26
..
54▼1 Circus - ReUz - TechnordCT1:47
1:47
..
61▼5 Leopard TOGT Pro CyclingCT2:00
2:00
..
77- Tudor Pro Cycling Team U23CT,,
2:00
..
812▲4 Soudal - Quick-Step Devo TeamCT2:55
2:55
..
910▲1 Jumbo-Visma Development TeamCT3:53
3:53
..
1011▲1 VC Rouen 76CLUB4:05
4:05
..
1115▲4 Alpecin-Deceuninck Development TeamCT7:38
7:38
..
1213▲1 Trinity RacingCT12:33
12:33
..
1314▲1 Equipe continentale Groupama-FDJCT20:12
20:12
..
1416▲2 Team Ecoflo ChronosCT21:37
21:37
..
1519▲4 Uno-X Dare Development TeamCT22:37
22:37
..
168▼8 Development Team DSMCT23:16
23:16
..
179▼8 Bingoal WB Development TeamCT23:51
23:51
..
1822▲4 P&S BenottiCT26:57
26:57
..
1918▼1 Vendée U CLUB27:39
27:39
..
2017▼3 HRE Mazowsze Serce PolskiCT29:11
29:11
..
2120▼1 VC Villefranche BeaujolaisCLUB30:49
30:49
..
2221▼1 Voster ATS TeamCT32:02
32:02
..
2323- Metec - SOLARWATT p/b MantelCT38:36
38:36
..
2425▲1 Team Felbermayr - Simplon WelsCT51:16
51:16
..
2526▲1 VC Unité SchwenheimDN21:12:31
1:12:31
..
2624▼2 ItalyNAT1:17:18
1:17:18
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    08 April 2023
  • Start time:
    12:02
  • Avg. speed winner:
    41.007 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    169.6 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    148
  • Vert. meters:
    2805
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
  • Avg. temperature:

    Race profile