2023
«
»
2024»50th

Circuit des Ardennes

(2.2)
2024»Stage 1»JunivilleAsfeld(165.1km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:00142
Sprint
DREGE André Team Coop - Repsol
24Team Coop - Repsol753:51:42
22+0:03131
Sprint
MAGNIER Paul Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team32,,
0:00
33+0:0811
Sprint
BRENNAN Matthew Team Visma | Lease a Bike Development
18Team Visma | Lease a Bike Development11,,
0:00
48+0:12251
GC
BLACKMORE Joseph Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy,,
0:00
59+0:12163
Sprint
HANNES Victor Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord,,
0:00
610+0:12252
Classic
CÔTÉ Pier-André Israel Premier Tech Academy
26Israel Premier Tech Academy,,
0:00
711+0:1284
Climber
GRUEL Thibaud Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:00
812+0:1271
Sprint
KUBIŠ Lukáš Elkov - Kasper
24Elkov - Kasper,,
0:00
913+0:1291
Climber
ANDERSEN Kasper Hagens Berman - Jayco
21Hagens Berman - Jayco,,
0:00
1014+0:12141
Sprint
STENSBY Anton Team Coop - Repsol
23Team Coop - Repsol,,
0:00
1115+0:12161
Classic
GUALDI Simone Wanty - ReUz - Technord
18Wanty - ReUz - Technord,,
0:00
1216+0:1225
Sprint
ŠTOČEK Matúš ATT Investments
25ATT Investments,,
0:00
1317+0:12102
Climber
FRYDKJÆR Patrick Boje Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing,,
0:00
1418+0:12193
Classic
LE CUNFF Kévin VC Rouen 76
36VC Rouen 76,,
0:00
1519+0:12113
GC
ADAMIETZ Johannes Lotto Dstny Development Team
25Lotto Dstny Development Team,,
0:00
1620+0:12214
Classic
RAUGEL Antoine VC Villefranche Beaujolais
25VC Villefranche Beaujolais,,
0:00
1721+0:12134
Climber
VAN HAUTEGEM Leander Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:00
1822+0:12123
Climber
BOILEAU Alan Philippe Wagner/Bazin
24Philippe Wagner/Bazin,,
0:00
1923+0:12122
GC
GUERIN Alexis Philippe Wagner/Bazin
31Philippe Wagner/Bazin,,
0:00
2024+0:1254
Climber
ROULAND Louis Arkéa - B&B Hôtels Continentale
21Arkéa - B&B Hôtels Continentale,,
0:00
2125+0:12212
Climber
JEAN Victor VC Villefranche Beaujolais
20VC Villefranche Beaujolais,,
0:00
226+0:11146
Climber
UTENGEN SANDSTAD Halvor Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol,,
0:00
2326+0:1274
Sprint
ŤOUPALÍK Jakub Elkov - Kasper
22Elkov - Kasper,,
0:00
2427+0:1212
Climber
GRAAT Tijmen Team Visma | Lease a Bike Development
21Team Visma | Lease a Bike Development,,
0:00
2528+0:12152
TT
HEIDEMANN Miguel Team Felt Felbermayr
26Team Felt Felbermayr,,
0:00
2629+0:121
GC
BREGNHØJ Mathias Sabgal / Anicolor
28Sabgal / Anicolor,,
0:00
2730+0:1255
TT
GILLET Baptiste Arkéa - B&B Hôtels Continentale
19Arkéa - B&B Hôtels Continentale,,
0:00
284+0:09155
TT
DIRNBAUER Josef Team Felt Felbermayr
25Team Felt Felbermayr,,
0:00
2931+0:12105
TT
O'BRIEN Liam Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing,,
0:00
3032+0:12116
TT
VANEECKHOUTTE Victor Lotto Dstny Development Team
18Lotto Dstny Development Team,,
0:00
317+0:11211
Sprint
CHAMERAT DUMONT Antony VC Villefranche Beaujolais
29VC Villefranche Beaujolais,,
0:00
3233+0:1264
Sprint
GAL Ryan Development Team dsm-firmenich PostNL
19Development Team dsm-firmenich PostNL,,
0:00
335+0:1072
Sprint
ZAHÁLKA Matěj Elkov - Kasper
30Elkov - Kasper,,
0:00
3434+0:125
TT
JOHANSEN Julius Sabgal / Anicolor
24Sabgal / Anicolor,,
0:00
3535+0:1215
GC
NØRTOFT Morten Aalling Team Visma | Lease a Bike Development
21Team Visma | Lease a Bike Development,,
0:00
3636+0:12153
TT
KUKRLE Michael Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr,,
0:00
3737+0:12164
Sprint
PRESTIANNI Sacha Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord,,
0:00
3838+5:4695
Sprint
SHMIDT Artem Hagens Berman - Jayco
20Hagens Berman - Jayco5:34
5:34
3939+5:5445
Classic
TREZISE Declan ARA | Skip Capital
21ARA | Skip Capital5:42
5:42
4040+5:5443
Classic
GILMORE Brady ARA | Skip Capital
22ARA | Skip Capital,,
5:42
4141+5:54196
Classic
VIARDOT Matteo VC Rouen 76
18VC Rouen 76,,
5:42
4242+5:54213
Classic
PONCHON Eliote VC Villefranche Beaujolais
20VC Villefranche Beaujolais,,
5:42
4343+5:5482
Classic
DECOMBLE Maxime Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ,,
5:42
4444+5:54192
Climber
LANGELLA Lenaic VC Rouen 76
19VC Rouen 76,,
5:42
4545+5:5473
Climber
LUKEŠ Jan Elkov - Kasper
19Elkov - Kasper,,
5:42
4646+5:5441
Sprint
AGNOLETTO Blake ARA | Skip Capital
21ARA | Skip Capital,,
5:42
4747+5:54204
Climber
MAISONOBE Sam Vendée U
20Vendée U ,,
5:42
4848+5:54175
Classic
BALMER Alexandre Switzerland
23Switzerland,,
5:42
4949+5:54133
Climber
SOENENS Viktor Soudal - Quick-Step Devo Team
18Soudal - Quick-Step Devo Team,,
5:42
5050+5:54256
GC
VALENTI Luke Israel Premier Tech Academy
19Israel Premier Tech Academy,,
5:42
5151+5:54201
TT
20Vendée U ,,
5:42
5252+5:5414
TT
SMITHSON Jed Team Visma | Lease a Bike Development
18Team Visma | Lease a Bike Development,,
5:42
5353+5:5444
GC
EAVES William ARA | Skip Capital
19ARA | Skip Capital,,
5:42
5454+5:54132
Climber
SAVINO Federico Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team,,
5:42
5555+5:5421
GC
OTRUBA Jakub ATT Investments
26ATT Investments,,
5:42
5656+5:5462
Climber
DHONDT Robbe Development Team dsm-firmenich PostNL
19Development Team dsm-firmenich PostNL,,
5:42
5757+5:54114
Climber
WIDAR Jarno Lotto Dstny Development Team
18Lotto Dstny Development Team,,
5:42
5858+5:54254
Climber
KRETSCHY Moritz Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy,,
5:42
5959+5:5485
Climber
ROLLAND Brieuc Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ,,
5:42
6060+5:54106
Sprint
PEDERSEN Martin Lidl - Trek Future Racing
26Lidl - Trek Future Racing,,
5:42
6161+5:5451
Climber
TJØTTA Martin Arkéa - B&B Hôtels Continentale
23Arkéa - B&B Hôtels Continentale,,
5:42
6262+5:54144
Climber
KVAM Kalle Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol,,
5:42
6363+7:55124
Sprint
BARBIER Rudy Philippe Wagner/Bazin
31Philippe Wagner/Bazin7:43
7:43
6464+7:55226
Climber
PLAMONDON Joel Team N'side
21Team N'side,,
7:43
6565+7:5563
Climber
PEACE Oliver Development Team dsm-firmenich PostNL
19Development Team dsm-firmenich PostNL,,
7:43
6666+7:59223
TT
OUELLET Edward Team N'side
26Team N'side7:47
7:47
6767+7:59172
TT
SOMMER Jan Switzerland
23Switzerland,,
7:47
6868+8:003
Classic
CARVALHO Andre Sabgal / Anicolor
26Sabgal / Anicolor7:48
7:48
6969+10:2732
Sprint
FINKŠT Tilen Adria Mobil
26Adria Mobil10:15
10:15
7070+10:2735
TT
SKOK Anže Adria Mobil
23Adria Mobil,,
10:15
7171+10:2742
Sprint
BLEDDYN Oliver ARA | Skip Capital
22ARA | Skip Capital,,
10:15
7272+10:272
Sprint
GARCIA Guillermo Sabgal / Anicolor
24Sabgal / Anicolor,,
10:15
7373+10:27101
Sprint
AEBERSOLD Nils Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing,,
10:15
7474+10:2716
TT
SCHELLEKENS Tom Team Visma | Lease a Bike Development
21Team Visma | Lease a Bike Development,,
10:15
7575+10:2726
GC
SCHURAN Michal ATT Investments
27ATT Investments,,
10:15
7676+10:2792
Climber
MACKELLAR Alastair Hagens Berman - Jayco
22Hagens Berman - Jayco,,
10:15
7777+10:27242
Climber
MANCIPE Andrés Liber GW Erco Shimano
21GW Erco Shimano,,
10:15
7878+10:27162
Climber
GRAFF William Wanty - ReUz - Technord
18Wanty - ReUz - Technord,,
10:15
7979+10:27183
Climber
PROD'HOMME Axel Dinan Sport Cycling
20Dinan Sport Cycling,,
10:15
8080+10:27154
TT
WIRTGEN Tom Team Felt Felbermayr
28Team Felt Felbermayr,,
10:15
8181+10:2794
Climber
PRIVITERA Samuele Hagens Berman - Jayco
18Hagens Berman - Jayco,,
10:15
8282+10:27186
Climber
LÉVÊQUE Theo Dinan Sport Cycling
20Dinan Sport Cycling,,
10:15
8383+10:27165
Climber
TOUSSAINT Wouter Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord,,
10:15
8484+10:27166
Classic
VIDTS Obie Wanty - ReUz - Technord
21Wanty - ReUz - Technord,,
10:15
8585+10:27115
Classic
BAERS Arne Lotto Dstny Development Team
22Lotto Dstny Development Team,,
10:15
8686+10:27243
Climber
OSORIO Alejandro GW Erco Shimano
25GW Erco Shimano,,
10:15
8787+10:27206
Climber
MITCHELL Adam Vendée U
22Vendée U ,,
10:15
8888+10:27233
Sprint
COQUERET Louis VC Unité Schwenheim
23VC Unité Schwenheim,,
10:15
8989+10:27235
Sprint
THIROTEL Hugo VC Unité Schwenheim
22VC Unité Schwenheim,,
10:15
9090+10:2776
Sprint
MRÁZ Daniel Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper,,
10:15
9191+10:27112
Climber
EEMAN Kamiel Lotto Dstny Development Team
18Lotto Dstny Development Team,,
10:15
9292+10:27111
TT
DONIE Milan Lotto Dstny Development Team
19Lotto Dstny Development Team,,
10:15
9393+10:274
TT
REES Oliver Sabgal / Anicolor
23Sabgal / Anicolor,,
10:15
9494+10:2796
Climber
TAVARES Gonçalo Hagens Berman - Jayco
19Hagens Berman - Jayco,,
10:15
9595+10:2793
Climber
PLACE Maxence Hagens Berman - Jayco
20Hagens Berman - Jayco,,
10:15
9696+10:2786
Climber
SAVIOZ Colin Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
10:15
9797+10:27232
TT
MEYERS Charel VC Unité Schwenheim
23VC Unité Schwenheim,,
10:15
9898+10:27136
TT
SERVRANCKX Gauthier Soudal - Quick-Step Devo Team
18Soudal - Quick-Step Devo Team,,
10:15
9999+10:2724
Climber
CAMRDA Karel ATT Investments
22ATT Investments,,
10:15
100100+10:27216
Climber
TROJA Baptiste VC Villefranche Beaujolais
21VC Villefranche Beaujolais,,
10:15
101101+10:27143
TT
RAVNØY Johan Team Coop - Repsol
20Team Coop - Repsol,,
10:15
102102+10:27125
Climber
DEVAUX Thomas Philippe Wagner/Bazin
27Philippe Wagner/Bazin,,
10:15
103103+10:27151
Climber
REUTIMANN Mathias Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr,,
10:15
104104+10:27156
Climber
ZANGERLE Emanuel Team Felt Felbermayr
23Team Felt Felbermayr,,
10:15
105105+10:27205
Climber
CIALONE Alessio Vendée U
20Vendée U ,,
10:15
106106+10:27104
Climber
LEIDERT Louis Lidl - Trek Future Racing
18Lidl - Trek Future Racing,,
10:15
107107+10:27171
TT
BÖGLI Noah Switzerland
27Switzerland,,
10:15
108108+10:27231
TT
GABRIEL Timothé VC Unité Schwenheim
22VC Unité Schwenheim,,
10:15
109109+10:2756
Sprint
DAUPHIN Florian Arkéa - B&B Hôtels Continentale
24Arkéa - B&B Hôtels Continentale,,
10:15
110110+10:27121
Sprint
BARBIER Pierre Philippe Wagner/Bazin
26Philippe Wagner/Bazin,,
10:15
111111+10:27215
Climber
THOMAS Théo VC Villefranche Beaujolais
22VC Villefranche Beaujolais,,
10:15
112112+14:24145
Climber
FOUGNER Eivind Broholt Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol14:12
14:12
113113+14:24221
TT
MILES Carson Team N'side
23Team N'side,,
14:12
114114+14:24245
Climber
PINZON Edgar Andres GW Erco Shimano
22GW Erco Shimano,,
14:12
115115+14:24195
Climber
CLOUAIRE Raphaël VC Rouen 76
20VC Rouen 76,,
14:12
116116+16:3246
Climber
CRANAGE Joshua ARA | Skip Capital
18ARA | Skip Capital16:20
16:20
117117+16:32176
Climber
JENNI Luca Switzerland
21Switzerland,,
16:20
118118+16:32182
Sprint
BOHAL Victor Dinan Sport Cycling
22Dinan Sport Cycling,,
16:20
119119+16:3253
Sprint
FAYOLLE Jean-Loup Arkéa - B&B Hôtels Continentale
18Arkéa - B&B Hôtels Continentale,,
16:20
120120+16:32173
Sprint
CONSTANT Matteo Switzerland
20Switzerland,,
16:20
121121+16:3231
Classic
PEÁK Barnabás Adria Mobil
25Adria Mobil,,
16:20
122122+16:3236
Classic
GOJKOVIĆ Nicolas Adria Mobil
19Adria Mobil,,
16:20
123123+16:32203
TT
HOPKINS Kaden Vendée U
24Vendée U ,,
16:20
124124+16:32191
TT
CHATONNET Toby VC Rouen 76
21VC Rouen 76,,
16:20
125125+16:32234
TT
CREPIN Felicien VC Unité Schwenheim
24VC Unité Schwenheim,,
16:20
126126+16:3261
TT
BUSH Jacob Development Team dsm-firmenich PostNL
18Development Team dsm-firmenich PostNL,,
16:20
127127+16:32241
Climber
BUSTAMANTE Adrián GW Erco Shimano
25GW Erco Shimano,,
16:20
128128+16:326
Climber
SOUSA José Sabgal / Anicolor
24Sabgal / Anicolor,,
16:20
129129+16:3266
Climber
VAN DER WERFF Thom Development Team dsm-firmenich PostNL
19Development Team dsm-firmenich PostNL,,
16:20
130130+16:3234
Sprint
ĐURIĆ Đorđe Adria Mobil
23Adria Mobil,,
16:20
131131+16:32253
Sprint
GARCIA Alvaro Israel Premier Tech Academy
18Israel Premier Tech Academy,,
16:20
132132+16:32222
Climber
LIARDET Arthur Team N'side
23Team N'side,,
16:20
133133+16:32184
Climber
TANGUY Hugo Dinan Sport Cycling
21Dinan Sport Cycling,,
16:20
134134+16:32194
Climber
SENICOURT Kylian VC Rouen 76
22VC Rouen 76,,
16:20
135135+16:32224
GC
PAQUET Tom Team N'side
21Team N'side,,
16:20
136136+16:32236
GC
FINCKBOHNER Anaël VC Unité Schwenheim
20VC Unité Schwenheim,,
16:20
137137+16:32126
Classic
SAVER Kasper Philippe Wagner/Bazin
23Philippe Wagner/Bazin,,
16:20
138138+16:3223
GC
DINA Márton ATT Investments
27ATT Investments,,
16:20
139139+16:32181
Climber
LARMET Ilan Dinan Sport Cycling
22Dinan Sport Cycling,,
16:20
140140+16:32185
Climber
SIMON Yohann Dinan Sport Cycling
22Dinan Sport Cycling,,
16:20
141141+20:30135
Climber
NISBET Cormac Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team20:18
20:18
DNF13
Climber
HØYDAHL Jonas Kind Team Visma | Lease a Bike Development
18Team Visma | Lease a Bike Development-
DNF22
Sprint
PETRUŠ Jiří ATT Investments
27ATT Investments-
DNF65
Sprint
VLOT Mees Development Team dsm-firmenich PostNL
18Development Team dsm-firmenich PostNL-
DNF81
Sprint
BOCK Max Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ-
DNF83
Climber
GOLLIKER Joshua Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ-
DNF202
TT
GROLIER Lucas Vendée U
24Vendée U -
DNF225
TT
MARASCO Lorenzo Team N'side
26Team N'side-
DNF244
Climber
PINILLA Juan Sebastian GW Erco Shimano
19GW Erco Shimano-
DNF246
Climber
VELEZ Cristian Damian GW Erco Shimano
19GW Erco Shimano-
DNF255
Climber
MARIS Jesse Israel Premier Tech Academy
20Israel Premier Tech Academy-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
1142
Sprint
DREGE André Team Coop - Repsol
24Team Coop - Repsol13:51:30..
2131
Sprint
MAGNIER Paul Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team0:03
0:03
..
311
Sprint
BRENNAN Matthew Team Visma | Lease a Bike Development
18Team Visma | Lease a Bike Development0:08
0:08
..
4155
TT
DIRNBAUER Josef Team Felt Felbermayr
25Team Felt Felbermayr0:09
0:09
..
572
Sprint
ZAHÁLKA Matěj Elkov - Kasper
30Elkov - Kasper0:10
0:10
..
6146
Sprint
UTENGEN SANDSTAD Halvor Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol0:11
0:11
..
7211
Sprint
CHAMERAT DUMONT Antony VC Villefranche Beaujolais
29VC Villefranche Beaujolais,,
0:11
..
8251
GC
BLACKMORE Joseph Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy0:12
0:12
..
9163
Sprint
HANNES Victor Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord,,
0:12
..
10252
Classic
CÔTÉ Pier-André Israel Premier Tech Academy
26Israel Premier Tech Academy,,
0:12
..
1184
Climber
GRUEL Thibaud Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:12
..
1271
Sprint
KUBIŠ Lukáš Elkov - Kasper
24Elkov - Kasper,,
0:12
..
1391
Climber
ANDERSEN Kasper Hagens Berman - Jayco
21Hagens Berman - Jayco,,
0:12
..
14141
Sprint
STENSBY Anton Team Coop - Repsol
23Team Coop - Repsol,,
0:12
..
15161
Classic
GUALDI Simone Wanty - ReUz - Technord
18Wanty - ReUz - Technord,,
0:12
..
1625
Sprint
ŠTOČEK Matúš ATT Investments
25ATT Investments,,
0:12
..
17102
Climber
FRYDKJÆR Patrick Boje Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing,,
0:12
..
18193
Classic
LE CUNFF Kévin VC Rouen 76
36VC Rouen 76,,
0:12
..
19113
GC
ADAMIETZ Johannes Lotto Dstny Development Team
25Lotto Dstny Development Team,,
0:12
..
20214
Classic
RAUGEL Antoine VC Villefranche Beaujolais
25VC Villefranche Beaujolais,,
0:12
..
21134
Climber
VAN HAUTEGEM Leander Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:12
..
22123
Climber
BOILEAU Alan Philippe Wagner/Bazin
24Philippe Wagner/Bazin,,
0:12
..
23122
GC
GUERIN Alexis Philippe Wagner/Bazin
31Philippe Wagner/Bazin,,
0:12
..
2454
Climber
ROULAND Louis Arkéa - B&B Hôtels Continentale
21Arkéa - B&B Hôtels Continentale,,
0:12
..
25212
Climber
JEAN Victor VC Villefranche Beaujolais
20VC Villefranche Beaujolais,,
0:12
..
2674
Sprint
ŤOUPALÍK Jakub Elkov - Kasper
22Elkov - Kasper,,
0:12
..
2712
Climber
GRAAT Tijmen Team Visma | Lease a Bike Development
21Team Visma | Lease a Bike Development,,
0:12
..
28152
TT
HEIDEMANN Miguel Team Felt Felbermayr
26Team Felt Felbermayr,,
0:12
..
291
GC
BREGNHØJ Mathias Sabgal / Anicolor
28Sabgal / Anicolor,,
0:12
..
3055
TT
GILLET Baptiste Arkéa - B&B Hôtels Continentale
19Arkéa - B&B Hôtels Continentale,,
0:12
..
31105
TT
O'BRIEN Liam Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing,,
0:12
..
32116
TT
VANEECKHOUTTE Victor Lotto Dstny Development Team
18Lotto Dstny Development Team,,
0:12
..
3364
TT
GAL Ryan Development Team dsm-firmenich PostNL
19Development Team dsm-firmenich PostNL,,
0:12
..
345
TT
JOHANSEN Julius Sabgal / Anicolor
24Sabgal / Anicolor,,
0:12
..
3515
GC
NØRTOFT Morten Aalling Team Visma | Lease a Bike Development
21Team Visma | Lease a Bike Development,,
0:12
..
36153
TT
KUKRLE Michael Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr,,
0:12
..
37164
Sprint
PRESTIANNI Sacha Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord,,
0:12
..
3895
Sprint
SHMIDT Artem Hagens Berman - Jayco
20Hagens Berman - Jayco5:46
5:46
..
3945
Classic
TREZISE Declan ARA | Skip Capital
21ARA | Skip Capital5:54
5:54
..
4043
Classic
GILMORE Brady ARA | Skip Capital
22ARA | Skip Capital,,
5:54
..
41196
Classic
VIARDOT Matteo VC Rouen 76
18VC Rouen 76,,
5:54
..
42213
Classic
PONCHON Eliote VC Villefranche Beaujolais
20VC Villefranche Beaujolais,,
5:54
..
4382
Classic
DECOMBLE Maxime Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ,,
5:54
..
44192
Climber
LANGELLA Lenaic VC Rouen 76
19VC Rouen 76,,
5:54
..
4573
Climber
LUKEŠ Jan Elkov - Kasper
19Elkov - Kasper,,
5:54
..
4641
Sprint
AGNOLETTO Blake ARA | Skip Capital
21ARA | Skip Capital,,
5:54
..
47204
Climber
MAISONOBE Sam Vendée U
20Vendée U ,,
5:54
..
48175
Classic
BALMER Alexandre Switzerland
23Switzerland,,
5:54
..
49133
Climber
SOENENS Viktor Soudal - Quick-Step Devo Team
18Soudal - Quick-Step Devo Team,,
5:54
..
50256
GC
VALENTI Luke Israel Premier Tech Academy
19Israel Premier Tech Academy,,
5:54
..
51201
TT
20Vendée U ,,
5:54
..
5214
TT
SMITHSON Jed Team Visma | Lease a Bike Development
18Team Visma | Lease a Bike Development,,
5:54
..
5344
GC
EAVES William ARA | Skip Capital
19ARA | Skip Capital,,
5:54
..
54132
Climber
SAVINO Federico Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team,,
5:54
..
5521
GC
OTRUBA Jakub ATT Investments
26ATT Investments,,
5:54
..
5662
Climber
DHONDT Robbe Development Team dsm-firmenich PostNL
19Development Team dsm-firmenich PostNL,,
5:54
..
57114
Climber
WIDAR Jarno Lotto Dstny Development Team
18Lotto Dstny Development Team,,
5:54
..
58254
Climber
KRETSCHY Moritz Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy,,
5:54
..
5985
Climber
ROLLAND Brieuc Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ,,
5:54
..
60106
Sprint
PEDERSEN Martin Lidl - Trek Future Racing
26Lidl - Trek Future Racing,,
5:54
..
6151
Climber
TJØTTA Martin Arkéa - B&B Hôtels Continentale
23Arkéa - B&B Hôtels Continentale,,
5:54
..
62144
Climber
KVAM Kalle Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol,,
5:54
..
63124
Sprint
BARBIER Rudy Philippe Wagner/Bazin
31Philippe Wagner/Bazin7:55
7:55
..
64226
Climber
PLAMONDON Joel Team N'side
21Team N'side,,
7:55
..
6563
Climber
PEACE Oliver Development Team dsm-firmenich PostNL
19Development Team dsm-firmenich PostNL,,
7:55
..
66223
TT
OUELLET Edward Team N'side
26Team N'side7:59
7:59
..
67172
TT
SOMMER Jan Switzerland
23Switzerland,,
7:59
..
683
Classic
CARVALHO Andre Sabgal / Anicolor
26Sabgal / Anicolor8:00
8:00
..
6932
Sprint
FINKŠT Tilen Adria Mobil
26Adria Mobil10:27
10:27
..
7035
TT
SKOK Anže Adria Mobil
23Adria Mobil,,
10:27
..
7142
Sprint
BLEDDYN Oliver ARA | Skip Capital
22ARA | Skip Capital,,
10:27
..
722
Sprint
GARCIA Guillermo Sabgal / Anicolor
24Sabgal / Anicolor,,
10:27
..
73101
Sprint
AEBERSOLD Nils Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing,,
10:27
..
7416
TT
SCHELLEKENS Tom Team Visma | Lease a Bike Development
21Team Visma | Lease a Bike Development,,
10:27
..
7526
GC
SCHURAN Michal ATT Investments
27ATT Investments,,
10:27
..
7692
Climber
MACKELLAR Alastair Hagens Berman - Jayco
22Hagens Berman - Jayco,,
10:27
..
77242
Climber
MANCIPE Andrés Liber GW Erco Shimano
21GW Erco Shimano,,
10:27
..
78162
Climber
GRAFF William Wanty - ReUz - Technord
18Wanty - ReUz - Technord,,
10:27
..
79183
Climber
PROD'HOMME Axel Dinan Sport Cycling
20Dinan Sport Cycling,,
10:27
..
80154
TT
WIRTGEN Tom Team Felt Felbermayr
28Team Felt Felbermayr,,
10:27
..
8194
Climber
PRIVITERA Samuele Hagens Berman - Jayco
18Hagens Berman - Jayco,,
10:27
..
82186
Climber
LÉVÊQUE Theo Dinan Sport Cycling
20Dinan Sport Cycling,,
10:27
..
83165
Climber
TOUSSAINT Wouter Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord,,
10:27
..
84166
Classic
VIDTS Obie Wanty - ReUz - Technord
21Wanty - ReUz - Technord,,
10:27
..
85115
Classic
BAERS Arne Lotto Dstny Development Team
22Lotto Dstny Development Team,,
10:27
..
86243
Climber
OSORIO Alejandro GW Erco Shimano
25GW Erco Shimano,,
10:27
..
87206
Climber
MITCHELL Adam Vendée U
22Vendée U ,,
10:27
..
88233
Sprint
COQUERET Louis VC Unité Schwenheim
23VC Unité Schwenheim,,
10:27
..
89235
Sprint
THIROTEL Hugo VC Unité Schwenheim
22VC Unité Schwenheim,,
10:27
..
9076
Sprint
MRÁZ Daniel Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper,,
10:27
..
91112
Climber
EEMAN Kamiel Lotto Dstny Development Team
18Lotto Dstny Development Team,,
10:27
..
92111
TT
DONIE Milan Lotto Dstny Development Team
19Lotto Dstny Development Team,,
10:27
..
934
TT
REES Oliver Sabgal / Anicolor
23Sabgal / Anicolor,,
10:27
..
9496
Climber
TAVARES Gonçalo Hagens Berman - Jayco
19Hagens Berman - Jayco,,
10:27
..
9593
Climber
PLACE Maxence Hagens Berman - Jayco
20Hagens Berman - Jayco,,
10:27
..
9686
Climber
SAVIOZ Colin Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
10:27
..
97232
TT
MEYERS Charel VC Unité Schwenheim
23VC Unité Schwenheim,,
10:27
..
98136
TT
SERVRANCKX Gauthier Soudal - Quick-Step Devo Team
18Soudal - Quick-Step Devo Team,,
10:27
..
9924
Climber
CAMRDA Karel ATT Investments
22ATT Investments,,
10:27
..
100216
Climber
TROJA Baptiste VC Villefranche Beaujolais
21VC Villefranche Beaujolais,,
10:27
..
101143
TT
RAVNØY Johan Team Coop - Repsol
20Team Coop - Repsol,,
10:27
..
102125
Climber
DEVAUX Thomas Philippe Wagner/Bazin
27Philippe Wagner/Bazin,,
10:27
..
103151
Climber
REUTIMANN Mathias Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr,,
10:27
..
104156
Climber
ZANGERLE Emanuel Team Felt Felbermayr
23Team Felt Felbermayr,,
10:27
..
105205
Climber
CIALONE Alessio Vendée U
20Vendée U ,,
10:27
..
106104
Climber
LEIDERT Louis Lidl - Trek Future Racing
18Lidl - Trek Future Racing,,
10:27
..
107171
TT
BÖGLI Noah Switzerland
27Switzerland,,
10:27
..
108231
TT
GABRIEL Timothé VC Unité Schwenheim
22VC Unité Schwenheim,,
10:27
..
10956
Sprint
DAUPHIN Florian Arkéa - B&B Hôtels Continentale
24Arkéa - B&B Hôtels Continentale,,
10:27
..
110121
Sprint
BARBIER Pierre Philippe Wagner/Bazin
26Philippe Wagner/Bazin,,
10:27
..
111215
Climber
THOMAS Théo VC Villefranche Beaujolais
22VC Villefranche Beaujolais,,
10:27
..
112145
Climber
FOUGNER Eivind Broholt Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol14:24
14:24
..
113221
TT
MILES Carson Team N'side
23Team N'side,,
14:24
..
114245
Climber
PINZON Edgar Andres GW Erco Shimano
22GW Erco Shimano,,
14:24
..
115195
Climber
CLOUAIRE Raphaël VC Rouen 76
20VC Rouen 76,,
14:24
..
11646
Climber
CRANAGE Joshua ARA | Skip Capital
18ARA | Skip Capital16:32
16:32
..
117176
Climber
JENNI Luca Switzerland
21Switzerland,,
16:32
..
118182
Sprint
BOHAL Victor Dinan Sport Cycling
22Dinan Sport Cycling,,
16:32
..
11953
Sprint
FAYOLLE Jean-Loup Arkéa - B&B Hôtels Continentale
18Arkéa - B&B Hôtels Continentale,,
16:32
..
120173
Sprint
CONSTANT Matteo Switzerland
20Switzerland,,
16:32
..
12131
Classic
PEÁK Barnabás Adria Mobil
25Adria Mobil,,
16:32
..
12236
Classic
GOJKOVIĆ Nicolas Adria Mobil
19Adria Mobil,,
16:32
..
123203
TT
HOPKINS Kaden Vendée U
24Vendée U ,,
16:32
..
124191
TT
CHATONNET Toby VC Rouen 76
21VC Rouen 76,,
16:32
..
125234
TT
CREPIN Felicien VC Unité Schwenheim
24VC Unité Schwenheim,,
16:32
..
12661
TT
BUSH Jacob Development Team dsm-firmenich PostNL
18Development Team dsm-firmenich PostNL,,
16:32
..
127241
Climber
BUSTAMANTE Adrián GW Erco Shimano
25GW Erco Shimano,,
16:32
..
1286
Climber
SOUSA José Sabgal / Anicolor
24Sabgal / Anicolor,,
16:32
..
12966
Climber
VAN DER WERFF Thom Development Team dsm-firmenich PostNL
19Development Team dsm-firmenich PostNL,,
16:32
..
13034
Sprint
ĐURIĆ Đorđe Adria Mobil
23Adria Mobil,,
16:32
..
131253
Sprint
GARCIA Alvaro Israel Premier Tech Academy
18Israel Premier Tech Academy,,
16:32
..
132222
Climber
LIARDET Arthur Team N'side
23Team N'side,,
16:32
..
133184
Climber
TANGUY Hugo Dinan Sport Cycling
21Dinan Sport Cycling,,
16:32
..
134194
Climber
SENICOURT Kylian VC Rouen 76
22VC Rouen 76,,
16:32
..
135224
GC
PAQUET Tom Team N'side
21Team N'side,,
16:32
..
136236
GC
FINCKBOHNER Anaël VC Unité Schwenheim
20VC Unité Schwenheim,,
16:32
..
137126
Classic
SAVER Kasper Philippe Wagner/Bazin
23Philippe Wagner/Bazin,,
16:32
..
13823
GC
DINA Márton ATT Investments
27ATT Investments,,
16:32
..
139181
Climber
LARMET Ilan Dinan Sport Cycling
22Dinan Sport Cycling,,
16:32
..
140185
Climber
SIMON Yohann Dinan Sport Cycling
22Dinan Sport Cycling,,
16:32
..
141135
Climber
NISBET Cormac Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team20:30
20:30
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
1142
Sprint
DREGE André Team Coop - Repsol
24Team Coop - Repsol30+30
2131
Sprint
MAGNIER Paul Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team28+28
311
Sprint
BRENNAN Matthew Team Visma | Lease a Bike Development
18Team Visma | Lease a Bike Development18+18
4251
GC
BLACKMORE Joseph Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy15+15
5163
Sprint
HANNES Victor Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord13+13
6252
Classic
CÔTÉ Pier-André Israel Premier Tech Academy
26Israel Premier Tech Academy11+11
784
Climber
GRUEL Thibaud Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ9+9
8155
TT
DIRNBAUER Josef Team Felt Felbermayr
25Team Felt Felbermayr7+7
971
Sprint
KUBIŠ Lukáš Elkov - Kasper
24Elkov - Kasper7+7
1091
Climber
ANDERSEN Kasper Hagens Berman - Jayco
21Hagens Berman - Jayco6+6
1172
Sprint
ZAHÁLKA Matěj Elkov - Kasper
30Elkov - Kasper5+5
12141
Sprint
STENSBY Anton Team Coop - Repsol
23Team Coop - Repsol5+5
13161
Classic
GUALDI Simone Wanty - ReUz - Technord
18Wanty - ReUz - Technord4+4
14146
Classic
UTENGEN SANDSTAD Halvor Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol3+3
15211
Sprint
CHAMERAT DUMONT Antony VC Villefranche Beaujolais
29VC Villefranche Beaujolais3+3
1625
Sprint
ŠTOČEK Matúš ATT Investments
25ATT Investments3+3
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
1211
Sprint
CHAMERAT DUMONT Antony VC Villefranche Beaujolais
29VC Villefranche Beaujolais4+4
21
GC
BREGNHØJ Mathias Sabgal / Anicolor
28Sabgal / Anicolor1+1
315
GC
NØRTOFT Morten Aalling Team Visma | Lease a Bike Development
21Team Visma | Lease a Bike Development1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

KOM Sprint | Côte de Château-Porcien (86.0 km)

#RiderTeamPoints
1 CHAMERAT DUMONT AntonyVC Villefranche Beaujolais2
2 NØRTOFT Morten AallingTeam Visma | Lease a Bike Development1


KOM Sprint | Côte de Sery (104.5 km)

#RiderTeamPoints
1 CHAMERAT DUMONT AntonyVC Villefranche Beaujolais2
2 BREGNHØJ MathiasSabgal / Anicolor1


RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
1131
Sprint
MAGNIER Paul Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team3:51:33..
211
Sprint
BRENNAN Matthew Team Visma | Lease a Bike Development
18Team Visma | Lease a Bike Development0:05
0:05
..
3146
Sprint
UTENGEN SANDSTAD Halvor Team Coop - Repsol
19Team Coop - Repsol0:08
0:08
..
4251
GC
BLACKMORE Joseph Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy0:09
0:09
..
5163
Sprint
HANNES Victor Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord,,
0:09
..
684
Climber
GRUEL Thibaud Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:09
..
791
Climber
ANDERSEN Kasper Hagens Berman - Jayco
21Hagens Berman - Jayco,,
0:09
..
8161
Classic
GUALDI Simone Wanty - ReUz - Technord
18Wanty - ReUz - Technord,,
0:09
..
9102
Climber
FRYDKJÆR Patrick Boje Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing,,
0:09
..
10134
Climber
VAN HAUTEGEM Leander Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:09
..
1154
Climber
ROULAND Louis Arkéa - B&B Hôtels Continentale
21Arkéa - B&B Hôtels Continentale,,
0:09
..
12212
Climber
JEAN Victor VC Villefranche Beaujolais
20VC Villefranche Beaujolais,,
0:09
..
1312
Climber
GRAAT Tijmen Team Visma | Lease a Bike Development
21Team Visma | Lease a Bike Development,,
0:09
..
1455
TT
GILLET Baptiste Arkéa - B&B Hôtels Continentale
19Arkéa - B&B Hôtels Continentale,,
0:09
..
15105
TT
O'BRIEN Liam Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing,,
0:09
..
16116
TT
VANEECKHOUTTE Victor Lotto Dstny Development Team
18Lotto Dstny Development Team,,
0:09
..
1764
TT
GAL Ryan Development Team dsm-firmenich PostNL
19Development Team dsm-firmenich PostNL,,
0:09
..
1815
GC
NØRTOFT Morten Aalling Team Visma | Lease a Bike Development
21Team Visma | Lease a Bike Development,,
0:09
..
19164
Sprint
PRESTIANNI Sacha Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord,,
0:09
..
2095
Sprint
SHMIDT Artem Hagens Berman - Jayco
20Hagens Berman - Jayco5:43
5:43
..
2145
Classic
TREZISE Declan ARA | Skip Capital
21ARA | Skip Capital5:51
5:51
..
22196
Classic
VIARDOT Matteo VC Rouen 76
18VC Rouen 76,,
5:51
..
23213
Classic
PONCHON Eliote VC Villefranche Beaujolais
20VC Villefranche Beaujolais,,
5:51
..
2482
Classic
DECOMBLE Maxime Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ,,
5:51
..
25192
Climber
LANGELLA Lenaic VC Rouen 76
19VC Rouen 76,,
5:51
..
2673
Climber
LUKEŠ Jan Elkov - Kasper
19Elkov - Kasper,,
5:51
..
2741
Sprint
AGNOLETTO Blake ARA | Skip Capital
21ARA | Skip Capital,,
5:51
..
28204
Climber
MAISONOBE Sam Vendée U
20Vendée U ,,
5:51
..
29133
Climber
SOENENS Viktor Soudal - Quick-Step Devo Team
18Soudal - Quick-Step Devo Team,,
5:51
..
30256
GC
VALENTI Luke Israel Premier Tech Academy
19Israel Premier Tech Academy,,
5:51
..
31201
TT
20Vendée U ,,
5:51
..
3214
TT
SMITHSON Jed Team Visma | Lease a Bike Development
18Team Visma | Lease a Bike Development,,
5:51
..
3344
GC
EAVES William ARA | Skip Capital
19ARA | Skip Capital,,
5:51
..
34132
Climber
SAVINO Federico Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team,,
5:51
..
3562
Climber
DHONDT Robbe Development Team dsm-firmenich PostNL
19Development Team dsm-firmenich PostNL,,
5:51
..
36114
Climber
WIDAR Jarno Lotto Dstny Development Team
18Lotto Dstny Development Team,,
5:51
..
37254
Climber
KRETSCHY Moritz Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy,,
5:51
..
3885
Climber
ROLLAND Brieuc Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ,,
5:51
..
39144
Climber
KVAM Kalle Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol,,
5:51
..
40226
Climber
PLAMONDON Joel Team N'side
21Team N'side7:52
7:52
..
4163
Climber
PEACE Oliver Development Team dsm-firmenich PostNL
19Development Team dsm-firmenich PostNL,,
7:52
..
4242
Sprint
BLEDDYN Oliver ARA | Skip Capital
22ARA | Skip Capital10:24
10:24
..
43101
Sprint
AEBERSOLD Nils Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing,,
10:24
..
4416
TT
SCHELLEKENS Tom Team Visma | Lease a Bike Development
21Team Visma | Lease a Bike Development,,
10:24
..
4592
Climber
MACKELLAR Alastair Hagens Berman - Jayco
22Hagens Berman - Jayco,,
10:24
..
46242
Climber
MANCIPE Andrés Liber GW Erco Shimano
21GW Erco Shimano,,
10:24
..
47162
Climber
GRAFF William Wanty - ReUz - Technord
18Wanty - ReUz - Technord,,
10:24
..
48183
Climber
PROD'HOMME Axel Dinan Sport Cycling
20Dinan Sport Cycling,,
10:24
..
4994
Climber
PRIVITERA Samuele Hagens Berman - Jayco
18Hagens Berman - Jayco,,
10:24
..
50186
Climber
LÉVÊQUE Theo Dinan Sport Cycling
20Dinan Sport Cycling,,
10:24
..
51165
Climber
TOUSSAINT Wouter Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord,,
10:24
..
52166
Classic
VIDTS Obie Wanty - ReUz - Technord
21Wanty - ReUz - Technord,,
10:24
..
53115
Classic
BAERS Arne Lotto Dstny Development Team
22Lotto Dstny Development Team,,
10:24
..
54206
Classic
MITCHELL Adam Vendée U
22Vendée U ,,
10:24
..
5576
Classic
MRÁZ Daniel Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper,,
10:24
..
56112
Climber
EEMAN Kamiel Lotto Dstny Development Team
18Lotto Dstny Development Team,,
10:24
..
57111
TT
DONIE Milan Lotto Dstny Development Team
19Lotto Dstny Development Team,,
10:24
..
5896
Climber
TAVARES Gonçalo Hagens Berman - Jayco
19Hagens Berman - Jayco,,
10:24
..
5993
Climber
PLACE Maxence Hagens Berman - Jayco
20Hagens Berman - Jayco,,
10:24
..
6086
Climber
SAVIOZ Colin Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
10:24
..
61136
Climber
SERVRANCKX Gauthier Soudal - Quick-Step Devo Team
18Soudal - Quick-Step Devo Team,,
10:24
..
62216
Climber
TROJA Baptiste VC Villefranche Beaujolais
21VC Villefranche Beaujolais,,
10:24
..
63143
TT
RAVNØY Johan Team Coop - Repsol
20Team Coop - Repsol,,
10:24
..
64205
Climber
CIALONE Alessio Vendée U
20Vendée U ,,
10:24
..
65104
Climber
LEIDERT Louis Lidl - Trek Future Racing
18Lidl - Trek Future Racing,,
10:24
..
66231
Climber
GABRIEL Timothé VC Unité Schwenheim
22VC Unité Schwenheim,,
10:24
..
67145
Climber
FOUGNER Eivind Broholt Team Coop - Repsol
21Team Coop - Repsol14:21
14:21
..
68195
Climber
CLOUAIRE Raphaël VC Rouen 76
20VC Rouen 76,,
14:21
..
6946
Climber
CRANAGE Joshua ARA | Skip Capital
18ARA | Skip Capital16:29
16:29
..
70176
Climber
JENNI Luca Switzerland
21Switzerland,,
16:29
..
7153
Climber
FAYOLLE Jean-Loup Arkéa - B&B Hôtels Continentale
18Arkéa - B&B Hôtels Continentale,,
16:29
..
72173
Climber
CONSTANT Matteo Switzerland
20Switzerland,,
16:29
..
7336
Classic
GOJKOVIĆ Nicolas Adria Mobil
19Adria Mobil,,
16:29
..
74191
Classic
CHATONNET Toby VC Rouen 76
21VC Rouen 76,,
16:29
..
7561
Classic
BUSH Jacob Development Team dsm-firmenich PostNL
18Development Team dsm-firmenich PostNL,,
16:29
..
7666
Classic
VAN DER WERFF Thom Development Team dsm-firmenich PostNL
19Development Team dsm-firmenich PostNL,,
16:29
..
77253
Classic
GARCIA Alvaro Israel Premier Tech Academy
18Israel Premier Tech Academy,,
16:29
..
78184
Classic
TANGUY Hugo Dinan Sport Cycling
21Dinan Sport Cycling,,
16:29
..
79224
GC
PAQUET Tom Team N'side
21Team N'side,,
16:29
..
80236
GC
FINCKBOHNER Anaël VC Unité Schwenheim
20VC Unité Schwenheim,,
16:29
..
81135
GC
NISBET Cormac Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team20:27
20:27
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Youth day classification

#RiderTeamTime
1 MAGNIER PaulSoudal - Quick-Step Devo Team3:51:42
2 BRENNAN MatthewTeam Visma | Lease a Bike Development,,
3 BLACKMORE JosephIsrael Premier Tech Academy,,
4 HANNES VictorWanty - ReUz - Technord,,
5 GRUEL ThibaudEquipe continentale Groupama-FDJ,,
6 ANDERSEN KasperHagens Berman - Jayco,,
7 GUALDI SimoneWanty - ReUz - Technord,,
8 FRYDKJÆR Patrick BojeLidl - Trek Future Racing,,
9 VAN HAUTEGEM LeanderSoudal - Quick-Step Devo Team,,
10 ROULAND LouisArkéa - B&B Hôtels Continentale,,
11 JEAN VictorVC Villefranche Beaujolais,,
12 UTENGEN SANDSTAD HalvorTeam Coop - Repsol,,
13 GRAAT TijmenTeam Visma | Lease a Bike Development,,
14 GILLET BaptisteArkéa - B&B Hôtels Continentale,,
15 O'BRIEN LiamLidl - Trek Future Racing,,
16 VANEECKHOUTTE VictorLotto Dstny Development Team,,
17 GAL RyanDevelopment Team dsm-firmenich PostNL,,
18 NØRTOFT Morten AallingTeam Visma | Lease a Bike Development,,
19 PRESTIANNI SachaWanty - ReUz - Technord,,
20 SHMIDT ArtemHagens Berman - Jayco5:34
21 TREZISE DeclanARA | Skip Capital5:42
22 VIARDOT MatteoVC Rouen 76,,
23 PONCHON ElioteVC Villefranche Beaujolais,,
24 DECOMBLE MaximeEquipe continentale Groupama-FDJ,,
25 LANGELLA LenaicVC Rouen 76,,
26 LUKEŠ JanElkov - Kasper,,
27 AGNOLETTO BlakeARA | Skip Capital,,
28 MAISONOBE SamVendée U ,,
29 SOENENS ViktorSoudal - Quick-Step Devo Team,,
30 VALENTI LukeIsrael Premier Tech Academy,,
31 GAJDULEWICZ MateuszVendée U ,,
32 SMITHSON JedTeam Visma | Lease a Bike Development,,
33 EAVES WilliamARA | Skip Capital,,
34 SAVINO FedericoSoudal - Quick-Step Devo Team,,
35 DHONDT RobbeDevelopment Team dsm-firmenich PostNL,,
36 WIDAR JarnoLotto Dstny Development Team,,
37 KRETSCHY MoritzIsrael Premier Tech Academy,,
38 ROLLAND BrieucEquipe continentale Groupama-FDJ,,
39 KVAM KalleTeam Coop - Repsol,,
40 PLAMONDON JoelTeam N'side7:43
41 PEACE OliverDevelopment Team dsm-firmenich PostNL,,
42 BLEDDYN OliverARA | Skip Capital10:15
43 AEBERSOLD NilsLidl - Trek Future Racing,,
44 SCHELLEKENS TomTeam Visma | Lease a Bike Development,,
45 MACKELLAR AlastairHagens Berman - Jayco,,
46 MANCIPE Andrés LiberGW Erco Shimano,,
47 GRAFF WilliamWanty - ReUz - Technord,,
48 PROD'HOMME AxelDinan Sport Cycling,,
49 PRIVITERA SamueleHagens Berman - Jayco,,
50 LÉVÊQUE TheoDinan Sport Cycling,,
51 TOUSSAINT WouterWanty - ReUz - Technord,,
52 VIDTS ObieWanty - ReUz - Technord,,
53 BAERS ArneLotto Dstny Development Team,,
54 MITCHELL AdamVendée U ,,
55 MRÁZ DanielElkov - Kasper,,
56 EEMAN KamielLotto Dstny Development Team,,
57 DONIE MilanLotto Dstny Development Team,,
58 TAVARES GonçaloHagens Berman - Jayco,,
59 PLACE MaxenceHagens Berman - Jayco,,
60 SAVIOZ ColinEquipe continentale Groupama-FDJ,,
61 SERVRANCKX GauthierSoudal - Quick-Step Devo Team,,
62 TROJA BaptisteVC Villefranche Beaujolais,,
63 RAVNØY JohanTeam Coop - Repsol,,
64 CIALONE AlessioVendée U ,,
65 LEIDERT LouisLidl - Trek Future Racing,,
66 GABRIEL TimothéVC Unité Schwenheim,,
67 FOUGNER Eivind BroholtTeam Coop - Repsol14:12
68 CLOUAIRE RaphaëlVC Rouen 76,,
69 CRANAGE JoshuaARA | Skip Capital16:20
70 JENNI LucaSwitzerland,,
71 FAYOLLE Jean-LoupArkéa - B&B Hôtels Continentale,,
72 CONSTANT MatteoSwitzerland,,
73 GOJKOVIĆ NicolasAdria Mobil,,
74 CHATONNET TobyVC Rouen 76,,
75 BUSH JacobDevelopment Team dsm-firmenich PostNL,,
76 VAN DER WERFF ThomDevelopment Team dsm-firmenich PostNL,,
77 GARCIA AlvaroIsrael Premier Tech Academy,,
78 TANGUY HugoDinan Sport Cycling,,
79 PAQUET TomTeam N'side,,
80 FINCKBOHNER AnaëlVC Unité Schwenheim,,
81 NISBET CormacSoudal - Quick-Step Devo Team20:18
DNF HØYDAHL Jonas KindTeam Visma | Lease a Bike Development-
DNF VLOT MeesDevelopment Team dsm-firmenich PostNL-
DNF BOCK MaxEquipe continentale Groupama-FDJ-
DNF GOLLIKER JoshuaEquipe continentale Groupama-FDJ-
DNF PINILLA Juan SebastianGW Erco Shimano-
DNF VELEZ Cristian DamianGW Erco Shimano-
DNF MARIS JesseIsrael Premier Tech Academy-


RnkTeamClassTimeTime won/lost
1 Team Coop - RepsolCT 11:35:06..
2 Wanty - ReUz - TechnordCT,,
0:00
..
3 Team Visma | Lease a Bike DevelopmentCT,,
0:00
..
4 Elkov - KasperCT,,
0:00
..
5 VC Villefranche BeaujolaisCLUB,,
0:00
..
6 Team Felt FelbermayrCT,,
0:00
..
7 Israel Premier Tech AcademyCT5:42
5:42
..
8 Soudal - Quick-Step Devo TeamCT,,
5:42
..
9 Lidl - Trek Future RacingCT,,
5:42
..
10 Lotto Dstny Development TeamCT,,
5:42
..
11 Arkéa - B&B Hôtels ContinentaleCT,,
5:42
..
12 Philippe Wagner/BazinCT7:43
7:43
..
13 Sabgal / AnicolorCT7:48
7:48
..
14 VC Rouen 76CLUB11:24
11:24
..
15 Equipe continentale Groupama-FDJCT,,
11:24
..
16 Development Team dsm-firmenich PostNLCT13:25
13:25
..
17 Hagens Berman - JaycoCT15:49
15:49
..
18 ATT InvestmentsCT15:57
15:57
..
19 ARA | Skip CapitalCT17:06
17:06
..
20 Vendée U CLUB21:39
21:39
..
21 SwitzerlandNAT23:44
23:44
..
22 Team N'sideCLUB29:42
29:42
..
23 VC Unité SchwenheimDN230:45
30:45
..
24 GW Erco ShimanoCT34:42
34:42
..
25 Adria MobilCT36:50
36:50
..
26 Dinan Sport CyclingCLUB,,
36:50
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    04 April 2024
  • Start time:
    12:06
  • Avg. speed winner:
    42.754 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    165.1 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    23
  • Vert. meters:
    1267
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    5.5 km solo
  • Avg. temperature:

    Race profile