2020
2021»82nd

Giro del Belvedere

(1.2U)
2021»One day race»Villa di VillaVilla di Villa(166.8k)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
RnkBIBRiderAgeTeamUCIPntTime
161 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan30153:56:18
2134 POTOČKI ViktorLjubljana Gusto Santic22Ljubljana Gusto Santic25100:14
0:14
3111 BALMER AlexandreEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ207,,
0:14
498 PARET-PEINTRE ValentinAG2R Citroën U23 Team20AG2R Citroën U23 Team1540:20
0:20
5114 RAUGEL AntoineEquipe continentale Groupama-FDJ22Equipe continentale Groupama-FDJ102,,
0:20
6162 HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio51,,
0:20
7128 HESSMANN MichelJumbo-Visma Development Team19Jumbo-Visma Development Team3,,
0:20
895 PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD22Cycling Team Friuli ASD1,,
0:20
967 MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka21Team Qhubeka10:32
0:32
1090 PARRAVANO FrancescoAran Cucine Vejus20Aran Cucine Vejus1,,
0:32
1110 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior19Zalf Euromobil Fior,,
0:32
1287 GINESTRA LorenzoAran Cucine Vejus20Aran Cucine Vejus,,
0:32
13165 SANTAROMITA AlessandroVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio,,
0:32
14100 TRONCHON BastienAG2R Citroën U23 Team19AG2R Citroën U23 Team,,
0:32
1537 CARBONI MatteoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi,,
0:32
16115 THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:32
17123 GOLDSTEIN EdoIsrael Cycling Academy21Israel Cycling Academy,,
0:32
18107 GEßNER JakobGermany21Germany,,
0:32
19121 BOUČEK JakubIsrael Cycling Academy20Israel Cycling Academy,,
0:32
20173 MEENS JohanBingoal WB Development Team21Bingoal WB Development Team,,
0:32
2194 MIHOLJEVIĆ FranCycling Team Friuli ASD18Cycling Team Friuli ASD0:40
0:40
2291 BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD,,
0:40
2336 BELLERI MichaelBiesse Arvedi21Biesse Arvedi,,
0:40
244 PARISINI NicolòBeltrami TSA - Tre Colli 20Beltrami TSA - Tre Colli ,,
0:40
2568 PRITZEN Marc OliverTeam Qhubeka21Team Qhubeka,,
0:40
2642 CARPENE SamueleGeneral Store Essegibi F.lli Curia21General Store Essegibi F.lli Curia,,
0:40
27147 MARTIN AlexKometa U2321Kometa U23,,
0:40
2889 MALAVER Brayan EstebanAran Cucine Vejus19Aran Cucine Vejus,,
0:40
2965 VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan1:20
1:20
3040 SERRANO JavierBiesse Arvedi19Biesse Arvedi,,
1:20
31106 BENZ PirminGermany20Germany,,
1:20
3238 CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi,,
1:20
3334 SESSA GerardoVelo Plus Racing Team Palazzago21Velo Plus Racing Team Palazzago,,
1:20
34135 SKOK AnžeLjubljana Gusto Santic20Ljubljana Gusto Santic,,
1:20
359 QUARTUCCI LorenzoZalf Euromobil Fior22Zalf Euromobil Fior,,
1:20
3641 AGOSTINI NicholasGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia,,
1:20
3766 BONALDO KevinTeam Qhubeka20Team Qhubeka,,
1:20
3844 MENEGOTTO JacopoGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia,,
1:20
3924 RAVIELE Egidio KarimPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo18Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
1:20
4017 TREVISOL MarcoNorthwave Siatek Olmo20Northwave Siatek Olmo1:55
1:55
4199 RETAILLEAU ValentinAG2R Citroën U23 Team20AG2R Citroën U23 Team2:06
2:06
42127 GELEIJN OwenJumbo-Visma Development Team20Jumbo-Visma Development Team2:09
2:09
43129 STAUNE-MITTET JohannesJumbo-Visma Development Team19Jumbo-Visma Development Team2:50
2:50
4427 COLNAGHI LucaUC Trevigiani - Campana Imballaggi22UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
2:50
45110 UHLIG HenriGermany19Germany,,
2:50
4622 GHIGINO ValterPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
2:50
4723 NENCINI TommasoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
2:50
48130 VAN BELLE LoeJumbo-Visma Development Team19Jumbo-Visma Development Team,,
2:50
4969 PUPPIO AntonioTeam Qhubeka21Team Qhubeka,,
2:50
5063 PETRUCCI MattiaTeam Colpack Ballan20Team Colpack Ballan,,
2:50
51163 KNUDSEN Oliver Velo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio,,
2:50
5247 EL GOUZI OmarIseo Serrature - Rime - Carnovali21Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
2:50
5397 LABROSSE JordanAG2R Citroën U23 Team18AG2R Citroën U23 Team,,
2:50
54104 SKRETTEBERG MathiasFoundation CCB20Foundation CCB,,
2:50
5596 CHAUSSINAND JorisAG2R Citroën U23 Team19AG2R Citroën U23 Team,,
2:50
5643 POZZA EttoreGeneral Store Essegibi F.lli Curia21General Store Essegibi F.lli Curia,,
2:50
5749 PARASHCHAK YaroslavIseo Serrature - Rime - Carnovali20Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
2:50
5835 SHCHYPAK OleksandrVelo Plus Racing Team Palazzago20Velo Plus Racing Team Palazzago,,
2:50
5926 BUSATTO FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
2:50
60172 GELDERS GilBingoal WB Development Team18Bingoal WB Development Team,,
2:50
61157 LIPOWITZ FlorianTirol KTM Cycling Team20Tirol KTM Cycling Team,,
2:50
625 PESENTI ThomasBeltrami TSA - Tre Colli 21Beltrami TSA - Tre Colli ,,
2:50
63150 PIGANZOLI DavideKometa U2318Kometa U23,,
2:50
646 BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior,,
2:50
65159 STEINHAUSER GeorgTirol KTM Cycling Team19Tirol KTM Cycling Team,,
2:50
6621 FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
2:50
6739 DRESTI NicholasBiesse Arvedi19Biesse Arvedi,,
2:50
6845 VISINTAINER LorenzoGeneral Store Essegibi F.lli Curia21General Store Essegibi F.lli Curia,,
2:50
69112 GERMANI LorenzoEquipe continentale Groupama-FDJ19Equipe continentale Groupama-FDJ3:30
3:30
7030 PELLEGRINI CristoferUC Trevigiani - Campana Imballaggi19UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
3:30
7160 ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega19Work Service Marchiol Vega,,
3:30
7281 BARONI AlessandroGallina Ecotek Colosio19Gallina Ecotek Colosio,,
3:30
73164 MOTTI AlessandroVelo Club Mendrisio20Velo Club Mendrisio4:10
4:10
742 CRESCIOLI GiosuèBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli ,,
4:10
7558 PASE Christian DaniloWork Service Marchiol Vega19Work Service Marchiol Vega,,
4:10
76124 HOLLYMAN MasonIsrael Cycling Academy20Israel Cycling Academy,,
4:10
77152 CADENA EdgarA.R Monex Pro CyclingTeam20A.R Monex Pro CyclingTeam,,
4:10
78140 STEININGER FabianUnion Raiffeisen Radteam Tirol20Union Raiffeisen Radteam Tirol4:20
4:20
79132 JURIŠEVIĆ CarloLjubljana Gusto Santic19Ljubljana Gusto Santic,,
4:20
80148 MARTIN DavidKometa U2322Kometa U23,,
4:20
81113 PIDCOCK JosephEquipe continentale Groupama-FDJ19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
4:20
82169 NURLYKHASSYM NurbergenVino - Astana Motors21Vino - Astana Motors,,
4:20
83131 HRIBAR JernejLjubljana Gusto Santic18Ljubljana Gusto Santic,,
4:20
84120 SENS ConnorHoldsworth Zappi Team21Holdsworth Zappi Team,,
4:20
85108 PAKALSKI HenrikGermany21Germany,,
4:20
86171 DE VILLE DE GOYET IvanBingoal WB Development Team18Bingoal WB Development Team,,
4:20
8770 ABREHA Negasi HayluTeam Qhubeka20Team Qhubeka,,
4:20
88141 GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM18Development Team DSM,,
4:20
89109 PETER JannisGermany20Germany,,
4:20
90137 GAMPER MarioUnion Raiffeisen Radteam Tirol21Union Raiffeisen Radteam Tirol,,
4:20
91102 MENDEZ Gabriel Foundation CCB21Foundation CCB,,
4:20
9232 MANENTI MarcoVelo Plus Racing Team Palazzago18Velo Plus Racing Team Palazzago,,
4:20
93136 ALBRECHT JasperUnion Raiffeisen Radteam Tirol22Union Raiffeisen Radteam Tirol,,
4:20
9454 ROBERTI LucaD'Amico - UM Tools20D'Amico - UM Tools,,
4:20
95118 KINGSTON MatthewHoldsworth Zappi Team19Holdsworth Zappi Team,,
4:20
9651 BILYI MaksymD'Amico - UM Tools20D'Amico - UM Tools,,
4:20
97170 SHTEIN LoganVino - Astana Motors21Vino - Astana Motors,,
4:20
9855 RUIZ ACUÑA Jeferson ArmandoD'Amico - UM Tools18D'Amico - UM Tools,,
4:20
9975 TAFFAREL AndreaTeam Gaiaplast Bibanese19Team Gaiaplast Bibanese,,
4:20
100161 GHIRLANDA MarcoVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio,,
4:20
101168 MARUKHIN DaniilVino - Astana Motors22Vino - Astana Motors,,
4:20
102156 ENGELHARDT FelixTirol KTM Cycling Team20Tirol KTM Cycling Team,,
4:20
10385 PORTA GabrieleGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio,,
4:20
104166 CHZHAN IgorVino - Astana Motors21Vino - Astana Motors,,
4:20
10588 LOLLI MarcoAran Cucine Vejus21Aran Cucine Vejus,,
4:20
10693 DE CASSAN DavideCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD,,
4:20
10719 VETTOREL MarcoNorthwave Siatek Olmo20Northwave Siatek Olmo,,
4:20
108142 HAYTER LeoDevelopment Team DSM19Development Team DSM,,
4:20
10929 CASSOL DanielUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
4:20
110149 MONTOLI AndreaKometa U2318Kometa U23,,
4:20
11116 SACCON MattiaNorthwave Siatek Olmo21Northwave Siatek Olmo,,
4:20
112119 MEWES BenHoldsworth Zappi Team22Holdsworth Zappi Team5:20
5:20
11353 PERIC VojislavD'Amico - UM Tools19D'Amico - UM Tools,,
5:20
114101 HOLEC RichardFoundation CCB22Foundation CCB,,
5:20
1153 FREDDI MatteoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 5:50
5:50
116154 VALLES JorgeA.R Monex Pro CyclingTeam19A.R Monex Pro CyclingTeam,,
5:50
117175 VERCAMST WesleyBingoal WB Development Team21Bingoal WB Development Team,,
5:50
118174 VANDEPITTE NathanBingoal WB Development Team21Bingoal WB Development Team,,
5:50
11925 TEDESCHI LorenzoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo18Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
5:50
120105 SILLANKORVA JaakkoFoundation CCB20Foundation CCB,,
5:50
12112 CORDIOLI GianlucaNorthwave Siatek Olmo19Northwave Siatek Olmo,,
5:50
12256 BARSOTTELLI MatteoWork Service Marchiol Vega20Work Service Marchiol Vega,,
5:50
12333 MASSARO AurelioVelo Plus Racing Team Palazzago20Velo Plus Racing Team Palazzago,,
5:50
DNF143 HEINSCHKE LeonDevelopment Team DSM21Development Team DSM-
DNF73 LUNARDELLI YuriTeam Gaiaplast Bibanese19Team Gaiaplast Bibanese-
DNF59 PATIES MONTAGNER EricWork Service Marchiol Vega18Work Service Marchiol Vega-
DNF125 MACKELLAR AlastairIsrael Cycling Academy19Israel Cycling Academy-
DNF155 ZAVALA LeonardoA.R Monex Pro CyclingTeam19A.R Monex Pro CyclingTeam-
DNF46 BAGATIN ChristianIseo Serrature - Rime - Carnovali18Iseo Serrature - Rime - Carnovali-
DNF92 CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD-
DNF144 ONLEY OscarDevelopment Team DSM18Development Team DSM-
DNF1 PIRAS AndreaBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli -
DNF74 MIGOTTO AlessandroTeam Gaiaplast Bibanese19Team Gaiaplast Bibanese-
DNF126 BOVEN LarsJumbo-Visma Development Team19Jumbo-Visma Development Team-
DNF62 UMBRI GidasTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan-
DNF158 MCLAIN LoganTirol KTM Cycling Team19Tirol KTM Cycling Team-
DNF48 EPIS GiosueIseo Serrature - Rime - Carnovali19Iseo Serrature - Rime - Carnovali-
DNF103 SCOTT JaredFoundation CCB18Foundation CCB-
DNF145 WILKSCH HannesDevelopment Team DSM19Development Team DSM-
DNF7 GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior19Zalf Euromobil Fior-
DNF82 MOTTA AlessandroGallina Ecotek Colosio19Gallina Ecotek Colosio-
DNF133 PEČNIK TeoLjubljana Gusto Santic19Ljubljana Gusto Santic-
DNF64 PLEBANI NicolaTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan-
DNF160 ZANGERLE EmanuelTirol KTM Cycling Team20Tirol KTM Cycling Team-
DNF50 RAIMONDI AlexIseo Serrature - Rime - Carnovali21Iseo Serrature - Rime - Carnovali-
DNF116 GENNER Charlie Holdsworth Zappi TeamHoldsworth Zappi Team-
DNF146 ACCO AlessioKometa U2321Kometa U23-
DNF8 MASOTTO GiulioZalf Euromobil Fior21Zalf Euromobil Fior-
DNF83 CALZONI WalterGallina Ecotek Colosio19Gallina Ecotek Colosio-
DNF138 LUBE BernhardUnion Raiffeisen Radteam Tirol18Union Raiffeisen Radteam Tirol-
DNF71 COROTAS VladislavTeam Gaiaplast Bibanese20Team Gaiaplast Bibanese-
DNF167 KHATPIN NurzhanVino - Astana Motors19Vino - Astana Motors-
DNF52 ISLAMI BesnikD'Amico - UM Tools18D'Amico - UM Tools-
DNF117 GRANGER Ben Holdsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team-
DNF151 ARROYO MiguelA.R Monex Pro CyclingTeam20A.R Monex Pro CyclingTeam-
DNF28 FURLAN FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi20UC Trevigiani - Campana Imballaggi-
DNF84 PALADIN LucaGallina Ecotek Colosio20Gallina Ecotek Colosio-
DNF139 REITER JakobUnion Raiffeisen Radteam Tirol20Union Raiffeisen Radteam Tirol-
DNF72 POLESE IvanoTeam Gaiaplast Bibanese19Team Gaiaplast Bibanese-
DNF57 BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega21Work Service Marchiol Vega-
DNF122 BEN MOSHE YuvalIsrael Cycling Academy21Israel Cycling Academy-
DNF153 MIER Y TERAN CHAMBON CarlosA.R Monex Pro CyclingTeam22A.R Monex Pro CyclingTeam-
DNF31 CONSOLARO MattiaVelo Plus Racing Team Palazzago21Velo Plus Racing Team Palazzago-
DNF86 DE LAURENTIIS GiuseppeAran Cucine Vejus19Aran Cucine Vejus-
DNS11 BRYNSRUD MagnusUno-X Dare Development Team20Uno-X Dare Development Team-
DNS76 CAVALLO LucaLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro-
DNS13 JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team-
DNS77 MORO RiccardoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro-
DNS15 JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team-
DNS78 OPPICI MattiaLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro-
DNS18 LØLAND Sakarias KollerUno-X Dare Development Team19Uno-X Dare Development Team-
DNS79 PALMA AlessioLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro-
DNS20 SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team19Uno-X Dare Development Team-
DNS80 RIZZA StefanoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro-
DNS14 PORTIGLIATTI FabioNorthwave Siatek Olmo21Northwave Siatek Olmo-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    05 April 2021
  • Avg. speed winner:
    42.35 km/h
  • Race category:
    MU - Men U23
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    0
  • Departure:
  • Arrival:
  • Distance:
    166.8 km
  • Race ranking:
    20
  • Won how:

Race profile