2023
2024»85th

Giro del Belvedere

(1.2U)
2024»One day race»Villa di VillaVilla di Villa(168km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
1148
Climber
GLIVAR Gal UAE Team Emirates Gen Z
21UAE Team Emirates Gen Z30154:06:35
240
Classic
DONATI Davide Biesse - Carrera
18Biesse - Carrera 2510,,
0:00
3137
Climber
CRESCIOLI Ludovico Team Technipes #inEmiliaRomagna
20Team Technipes #inEmiliaRomagna207,,
0:00
4162
Climber
PINARELLO Alessandro VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè154,,
0:00
525
Climber
ROMELE Alessandro Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team102,,
0:00
656
Climber
D'AIUTO Filippo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
22General Store - Essegibi - F.Lli Curia51,,
0:00
7160
Classic
ZAMPERINI Edoardo UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
21UC Trevigiani - Energiapura Marchiol3,,
0:00
84
GC
PATTINSON Tomos Team Visma | Lease a Bike Development
18Team Visma | Lease a Bike Development1,,
0:00
9143
Climber
PUTZ Sebastian Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team1,,
0:00
1048
Climber
BORGO Alessandro CTF Victorious
19CTF Victorious1,,
0:00
1129
Climber
SUTTON Louis AVC Aix-en-Provence
21AVC Aix-en-Provence,,
0:00
125
GC
VAN BEKKUM Darren Team Visma | Lease a Bike Development
22Team Visma | Lease a Bike Development,,
0:00
13126
Classic
AMBROSINI Matteo Team MBH Bank Colpack Ballan
21Team MBH Bank Colpack Ballan,,
0:00
143
Climber
NORDHAGEN Jørgen Team Visma | Lease a Bike Development
19Team Visma | Lease a Bike Development,,
0:00
152
Classic
HUISING Menno Team Visma | Lease a Bike Development
19Team Visma | Lease a Bike Development,,
0:00
16150
Climber
TORRES Pablo UAE Team Emirates Gen Z
18UAE Team Emirates Gen Z0:18
0:18
1726
Climber
BROUGH Jack AVC Aix-en-Provence
20AVC Aix-en-Provence2:24
2:24
18159
Climber
ROSA Luca UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
19UC Trevigiani - Energiapura Marchiol,,
2:24
1964
Climber
21GW Erco Shimano,,
2:24
20129
Climber
VOLPATO Leonardo Team MBH Bank Colpack Ballan
19Team MBH Bank Colpack Ballan4:22
4:22
217
Climber
RUVALCABA David A.R. Monex Pro CyclingTeam
21A.R. Monex Pro CyclingTeam4:34
4:34
22116
Climber
BRUNO Andrea Alfio Team Bike Sicilia - Multicar Amarù
21Team Bike Sicilia - Multicar Amarù5:03
5:03
23165
Classic
BIAGINI Federico VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè5:06
5:06
246
Sprint
GARCIA Carlos Alfonso A.R. Monex Pro CyclingTeam
20A.R. Monex Pro CyclingTeam,,
5:06
251
Classic
BELLETTA Dario Igor Team Visma | Lease a Bike Development
20Team Visma | Lease a Bike Development,,
5:06
2637
Climber
ARRIGHETTI Nicolò Biesse - Carrera
19Biesse - Carrera ,,
5:06
2749
Sprint
ERMAKOV Roman CTF Victorious
19CTF Victorious,,
5:06
2884
Climber
ROGANTI Simone Mg.K Vis - Colors for Peace
20Mg.K Vis - Colors for Peace,,
5:06
2993
Climber
21Petrolike,,
5:06
3061
Climber
ROJAS Brandon Alejandro GW Erco Shimano
21GW Erco Shimano,,
5:06
3146
Climber
STOCKWELL Oliver CTF Victorious
21CTF Victorious,,
5:06
3223
Climber
NEGRENTE Mattia Astana Qazaqstan Development Team
18Astana Qazaqstan Development Team,,
5:06
33164
Climber
PALETTI Luca VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
19VF Group - Bardiani CSF - Faizanè,,
5:06
3460
Sprint
PALOMBA Marco General Store - Essegibi - F.Lli Curia
21General Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
5:06
35174
Climber
WOOD George Zappi Racing Team
21Zappi Racing Team5:57
5:57
36145
Climber
ECKERSTORFER Benjamin Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
5:57
3728
Climber
MELOT Noé AVC Aix-en-Provence
18AVC Aix-en-Provence,,
5:57
38175
Climber
HARDING Will Zappi Racing Team
21Zappi Racing Team,,
5:57
39134
Climber
NOVÁK Samuel Team Polti Kometa U23
19Team Polti Kometa U23,,
5:57
40156
Climber
DI BERNARDO Marco UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
20UC Trevigiani - Energiapura Marchiol,,
5:57
4139
Climber
GRIMOD Etienne Biesse - Carrera
18Biesse - Carrera ,,
5:57
42170
Climber
CETTOLIN Matteo Zalf Euromobil Fior
19Zalf Euromobil Fior,,
5:57
4338
Climber
MONTOLI Andrea Biesse - Carrera
21Biesse - Carrera ,,
5:57
44132
Climber
ARCHETTI Riccardo Team Polti Kometa U23
18Team Polti Kometa U23,,
5:57
45138
Climber
OMATI Filippo Team Technipes #inEmiliaRomagna
18Team Technipes #inEmiliaRomagna,,
5:57
4696
Climber
MOSCA Raffaele Q36.5 Continental Team
20Q36.5 Continental Team,,
5:57
4769
TT
RAFFERTY Adam Hagens Berman - Jayco
18Hagens Berman - Jayco,,
5:57
4858
Climber
BORTOLUZZI Giovanni General Store - Essegibi - F.Lli Curia
21General Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
5:57
49157
Sprint
PERANI Riccardo UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
20UC Trevigiani - Energiapura Marchiol,,
5:57
DNF8
Sprint
TORRES Christopher Hans A.R. Monex Pro CyclingTeam
21A.R. Monex Pro CyclingTeam-
DNF9
Sprint
VELARDE Alejandro A.R. Monex Pro CyclingTeam
21A.R. Monex Pro CyclingTeam-
DNF10
Sprint
ZARATE Michael A.R. Monex Pro CyclingTeam
20A.R. Monex Pro CyclingTeam-
DNF11
TT
JURÍK Martin Adria Mobil
19Adria Mobil-
DNF12
TT
SKOK Marcel Adria Mobil
18Adria Mobil-
DNF13
Sprint
ŠPOLJAR Jaka Adria Mobil
21Adria Mobil-
DNF14
Sprint
TURK Aljaž Adria Mobil
19Adria Mobil-
DNF15
Sprint
YILMAZ Ramazan Adria Mobil
19Adria Mobil-
DNF16
Classic
HADDEN Nate ARA | Skip Capital
18ARA | Skip Capital-
DNF17
Classic
JESSEN Cohen ARA | Skip Capital
18ARA | Skip Capital-
DNF18
Sprint
MILLER Lachlan ARA | Skip Capital
20ARA | Skip Capital-
DNF19
Climber
TOMKINSON Tyler ARA | Skip Capital
19ARA | Skip Capital-
DNF20
Climber
CHUNG KI Ngai ARA | Skip Capital
19ARA | Skip Capital-
DNF21
Sprint
ZANINI Simone Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team-
DNF22
GC
DOSTIYEV Ilkhan Astana Qazaqstan Development Team
21Astana Qazaqstan Development Team-
DNF24
GC
REIBSCH Jonas Astana Qazaqstan Development Team
19Astana Qazaqstan Development Team-
DNF27
GC
LIGHTFOOT Mark AVC Aix-en-Provence
18AVC Aix-en-Provence-
DNF30
GC
RAUS Jerome AVC Aix-en-Provence
20AVC Aix-en-Provence-
DNF31
Sprint
ROSSI Nicola Beltrami TSA - Tre Colli
21Beltrami TSA - Tre Colli-
DNF32
Sprint
VANNI Michael Beltrami TSA - Tre Colli
21Beltrami TSA - Tre Colli-
DNF33
Sprint
FEDE Gabriel Beltrami TSA - Tre Colli
20Beltrami TSA - Tre Colli-
DNF34
Sprint
KAMBERAJ Valentino Beltrami TSA - Tre Colli
18Beltrami TSA - Tre Colli-
DNF35
Sprint
SCAPPINI Samuele Beltrami TSA - Tre Colli
18Beltrami TSA - Tre Colli-
DNF36
Sprint
MOTTA Alessandro Biesse - Carrera
22Biesse - Carrera -
DNF41
Sprint
FERRONI Lorenzo Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
20Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino-
DNF42
Sprint
ZANTA Daniel Gaetano Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
20Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino-
DNF43
Sprint
GALLIO Filippo Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
19Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino-
DNF44
Sprint
OBETTI Damiano Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
19Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino-
DNF45
Sprint
VARDANEGA Leonardo Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
19Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino-
DNF47
TT
ANDREAUS Marco CTF Victorious
20CTF Victorious-
DNF50
Classic
VAN DER MEULEN Max CTF Victorious
20CTF Victorious-
DNF51
Classic
CALZAFERRI Cristian Gallina Ecotek Lucchini
19Gallina Ecotek Lucchini-
DNF52
Classic
FRANZONI Manuel Gallina Ecotek Lucchini
18Gallina Ecotek Lucchini-
DNF53
Classic
MAZZOLENI Luca Gallina Ecotek Lucchini
18Gallina Ecotek Lucchini-
DNF54
Classic
PICCINI Mattia Gallina Ecotek Lucchini
20Gallina Ecotek Lucchini-
DNF55
Classic
TAKHIROV Diyor Gallina Ecotek Lucchini
18Gallina Ecotek Lucchini-
DNF57
Sprint
PESCHI Lorenzo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
22General Store - Essegibi - F.Lli Curia-
DNF59
Sprint
PEZZO ROSOLA Kevin General Store - Essegibi - F.Lli Curia
21General Store - Essegibi - F.Lli Curia-
DNF62
Sprint
VELEZ Cristian Damian GW Erco Shimano
19GW Erco Shimano-
DNF63
Climber
MANCIPE Andrés Liber GW Erco Shimano
21GW Erco Shimano-
DNF65
Climber
PINILLA Juan Sebastian GW Erco Shimano
19GW Erco Shimano-
DNF66
Climber
DE JONG Nino Hagens Berman - Jayco
20Hagens Berman - Jayco-
DNF67
Classic
MCKENZIE Hamish Hagens Berman - Jayco
19Hagens Berman - Jayco-
DNF68
Climber
PRIVITERA Samuele Hagens Berman - Jayco
18Hagens Berman - Jayco-
DNF70
Climber
SAMBINELLO Mattia Hagens Berman - Jayco
18Hagens Berman - Jayco-
DNF71
Climber
MANENTI Marco Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo
21Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo-
DNF72
Climber
PIFFER Christian Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo
19Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo-
DNF73
Climber
BOZICEVICH Matteo Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo
20Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo-
DNF74
Climber
SALOMONE Gabrio Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo
19Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo-
DNF75
Climber
BUTTERONI Gregorio Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo
22Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo-
DNF76
Climber
DERRICK James Ljubljana Gusto Santic
21Ljubljana Gusto Santic-
DNF77
TT
GREGORČIČ Natan Ljubljana Gusto Santic
19Ljubljana Gusto Santic-
DNF78
TT
OBLAK Domen Ljubljana Gusto Santic
18Ljubljana Gusto Santic-
DNF79
TT
KOKALJ Gašper Ljubljana Gusto Santic
19Ljubljana Gusto Santic-
DNF80
TT
SAMPSON Andy Ljubljana Gusto Santic
20Ljubljana Gusto Santic-
DNF81
TT
GAVILLI Lapo Mg.K Vis - Colors for Peace
20Mg.K Vis - Colors for Peace-
DNF82
TT
SILENZI Anthoni Mg.K Vis - Colors for Peace
20Mg.K Vis - Colors for Peace-
DNF83
Climber
KINGSTON Matthew Mg.K Vis - Colors for Peace
22Mg.K Vis - Colors for Peace-
DNF85
Climber
PEREZ ALVAREZ Ciro Mg.K Vis - Colors for Peace
19Mg.K Vis - Colors for Peace-
DNF86
Climber
TSUDA Yugi NIPPO-EF-Martigues
21NIPPO-EF-Martigues-
DNF87
Climber
SCULLY Conal NIPPO-EF-Martigues
20NIPPO-EF-Martigues-
DNF88
Climber
BLANNIN Noah NIPPO-EF-Martigues
18NIPPO-EF-Martigues-
DNF89
Climber
FUJIMURA Kazuma NIPPO-EF-Martigues
18NIPPO-EF-Martigues-
DNF90
Climber
MEUNIER SOW Neriah NIPPO-EF-Martigues
18NIPPO-EF-Martigues-
DNF91
Sprint
MACIAS Cesar Petrolike
20Petrolike-
DNF92
TT
21Petrolike-
DNF94
Sprint
20Petrolike-
DNF95
TT
PRIETO Jose Juan Petrolike
20Petrolike-
DNF97
TT
SCHÖNENBERGER Daniel Q36.5 Continental Team
21Q36.5 Continental Team-
DNF98
Sprint
STEDMAN Travis Q36.5 Continental Team
21Q36.5 Continental Team-
DNF99
Sprint
SANTOS Tiago Q36.5 Continental Team
18Q36.5 Continental Team-
DNF100
Sprint
MARTINEZ Guillermo Juan Q36.5 Continental Team
19Q36.5 Continental Team-
DNF101
Sprint
21Rime Drali-
DNF102
Sprint
19Rime Drali-
DNF103
Sprint
MINOIA Sebastiano Rime Drali
20Rime Drali-
DNF104
Sprint
PAWSON Edward Rime Drali
19Rime Drali-
DNF105
Sprint
WALKER Zachary Rime Drali
20Rime Drali-
DNF106
TT
GLADEK Marcel Sava Kranj Cycling
18Sava Kranj Cycling-
DNF107
TT
MAROLT Jaka Sava Kranj Cycling
18Sava Kranj Cycling-
DNF108
TT
OTONIČAR Gašper Sava Kranj Cycling
20Sava Kranj Cycling-
DNF109
Climber
PEČNIK Teo Sava Kranj Cycling
22Sava Kranj Cycling-
DNF110
Climber
PODLESNIK Grega Sava Kranj Cycling
19Sava Kranj Cycling-
DNF111
Climber
CAPUTO Cristian Solme - Olmo
18Solme - Olmo-
DNF112
Climber
FLOCCO Alan Solme - Olmo
18Solme - Olmo-
DNF113
Climber
SERAFINI Flavio Solme - Olmo
20Solme - Olmo-
DNF114
Climber
TEBALDI Manuel Solme - Olmo
20Solme - Olmo-
DNF115
Climber
UNFER Lorenzo Solme - Olmo
18Solme - Olmo-
DNF117
Climber
LIGATO Matteo Team Bike Sicilia - Multicar Amarù
20Team Bike Sicilia - Multicar Amarù-
DNF118
Climber
MILITELLO Jacopo Team Bike Sicilia - Multicar Amarù
19Team Bike Sicilia - Multicar Amarù-
DNF119
Climber
PELLEGRINI Alessandro Team Bike Sicilia - Multicar Amarù
19Team Bike Sicilia - Multicar Amarù-
DNF120
Climber
SOLDANO Riccardo Team Bike Sicilia - Multicar Amarù
18Team Bike Sicilia - Multicar Amarù-
DNF121
Climber
SARI Valentino Team Gaiaplast Bibanese
21Team Gaiaplast Bibanese-
DNF122
Climber
VETTORATA Nicola Team Gaiaplast Bibanese
19Team Gaiaplast Bibanese-
DNF123
Climber
SARI Sebastiano Team Gaiaplast Bibanese
18Team Gaiaplast Bibanese-
DNF124
Climber
CATTAI Andrea Team Gaiaplast Bibanese
18Team Gaiaplast Bibanese-
DNF125
TT
CULICENCO Semion Team Gaiaplast Bibanese
19Team Gaiaplast Bibanese-
DNF127
Climber
MASCIARELLI Lorenzo Team MBH Bank Colpack Ballan
20Team MBH Bank Colpack Ballan-
DNF128
Climber
NESPOLI Lorenzo Team MBH Bank Colpack Ballan
19Team MBH Bank Colpack Ballan-
DNF130
Climber
VESCO Leonardo Team MBH Bank Colpack Ballan
18Team MBH Bank Colpack Ballan-
DNF131
Climber
BAGNARA Luca Team Polti Kometa U23
20Team Polti Kometa U23-
DNF133
Climber
GONZÁLEZ Antonio Team Polti Kometa U23
20Team Polti Kometa U23-
DNF135
Sprint
RACCAGNI Gabriele Team Polti Kometa U23
21Team Polti Kometa U23-
DNF136
Sprint
SERGIAMPIETRI Andrea Team Technipes #inEmiliaRomagna
19Team Technipes #inEmiliaRomagna-
DNF139
Sprint
SCARPELLI Nicholas Team Technipes #inEmiliaRomagna
19Team Technipes #inEmiliaRomagna-
DNF140
Sprint
STERBINI Pietro Team Technipes #inEmiliaRomagna
19Team Technipes #inEmiliaRomagna-
DNF141
Sprint
EVERTSEN-HEGREBERG Simen Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team-
DNF142
Climber
SCHRETTL Marco Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team-
DNF144
Climber
BRENNSÆTER Trym Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team-
DNF146
TT
COLE Owen UAE Team Emirates Gen Z
19UAE Team Emirates Gen Z-
DNF147
TT
GIAIMI Luca UAE Team Emirates Gen Z
19UAE Team Emirates Gen Z-
DNF149
TT
MARIVOET Duarte UAE Team Emirates Gen Z
19UAE Team Emirates Gen Z-
DNF151
Climber
22UC Monaco-
DNF152
Classic
BASARABA Mykhailo UC Monaco
19UC Monaco-
DNF153
Classic
20UC Monaco-
DNF154
Classic
TESSIORE Tommaso UC Monaco
21UC Monaco-
DNF155
Classic
VELASQUEZ Kevin UC Monaco
21UC Monaco-
DNF158
Classic
GRIGGION Simone UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
21UC Trevigiani - Energiapura Marchiol-
DNF161
Climber
PELLIZZARI Giulio VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè-
DNF163
Sprint
CONFORTI Lorenzo VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
19VF Group - Bardiani CSF - Faizanè-
DNF166
Sprint
CAFUERI Tommaso Zalf Euromobil Fior
18Zalf Euromobil Fior-
DNF167
Sprint
BONETTO Samuele Zalf Euromobil Fior
21Zalf Euromobil Fior-
DNF168
Sprint
ZORDAN Giovanni Zalf Euromobil Fior
19Zalf Euromobil Fior-
DNF169
Climber
LOCK Dennis Zalf Euromobil Fior
21Zalf Euromobil Fior-
DNF171
Climber
GILLINGHAM Jack Zappi Racing Team
19Zappi Racing Team-
DNF172
Climber
ROBERTS John Zappi Racing Team
20Zappi Racing Team-
DNF173
Climber
WILSON Joseph Zappi Racing Team
19Zappi Racing Team-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    01 April 2024
  • Start time:
    13:15
  • Avg. speed winner:
    40.879 km/h
  • Race category:
    MU - Men U23
  • Distance:
    168 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    136
  • Vert. meters:
    2091
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint of small group
  • Avg. temperature:

    Race profile

    Finish photo

    • Finishphoto of Gal Glivar winning Giro del Belvedere .
      © Ciclismoweb.net // Photors.it