The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | BOOM Lars Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | 5 | 3:46:10 | ||
2 | DMITRIYEV Valeriy Ulan | Ulan | 2 | ,, 0:00 | ||
3 | FANELLI Ivan Cinelli-OPD | Cinelli-OPD | 1 | ,, 0:00 | ||
4 | MATA Enrique Burgos Monumental | Burgos Monumental | ,, 0:00 | |||
5 | ,, 0:00 | |||||
6 | BEIMA Marcel Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:00 | |||
7 | ,, 0:00 | |||||
8 | WALKER Johnnie Southaustralia.com-AIS | Southaustralia.com-AIS | ,, 0:00 | |||
9 | ,, 0:00 | |||||
10 | ,, 0:00 | |||||
11 | ,, 0:00 | |||||
12 | 0:04 0:04 | |||||
13 | ,, 0:04 | |||||
14 | LLORET Manuel Barbot - Siper | Barbot - Siper | ,, 0:04 | |||
15 | ,, 0:04 | |||||
16 | VAN DER VELDE Ricardo Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:04 | |||
17 | ,, 0:04 | |||||
18 | ,, 0:04 | |||||
19 | LEBEN Christian Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | ,, 0:04 | |||
20 | ,, 0:04 | |||||
21 | ,, 0:04 | |||||
22 | ,, 0:04 | |||||
23 | ,, 0:04 | |||||
24 | GARCÍA Marcos Karpin - Galicia | Karpin - Galicia | ,, 0:04 | |||
25 | KREDER Michel Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:04 | |||
26 | ,, 0:04 | |||||
27 | RAMÍREZ Javier Andalucia-Caja Sur | Andalucia-Caja Sur | ,, 0:04 | |||
28 | DE LIS Sergio Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 0:04 | |||
29 | VAN GARDEREN Tejay Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:04 | |||
30 | ,, 0:04 | |||||
31 | PUJOL Óscar Burgos Monumental | Burgos Monumental | ,, 0:04 | |||
32 | JIMÉNEZ Eladio Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 0:04 | |||
33 | ,, 0:04 | |||||
34 | ,, 0:04 | |||||
35 | GALLEGO Diego Burgos Monumental | Burgos Monumental | ,, 0:04 | |||
36 | ,, 0:04 | |||||
37 | ,, 0:04 | |||||
38 | ,, 0:04 | |||||
39 | VALLEJO Ángel Centro Ciclismo De Loulé | Centro Ciclismo De Loulé | ,, 0:04 | |||
40 | KLIMOV Roman Katyusha | Katyusha | ,, 0:04 | |||
41 | NIEVE Mikel Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 0:04 | |||
42 | ,, 0:04 | |||||
43 | GUTIÉRREZ Pedro Burgos Monumental | Burgos Monumental | ,, 0:04 | |||
44 | RAIMBEKOV Bolat Ulan | Ulan | ,, 0:04 | |||
45 | SHCHEBELIN Alexey Cinelli-OPD | Cinelli-OPD | ,, 0:04 | |||
46 | ,, 0:04 | |||||
47 | AERNOUTS Bart Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:04 | |||
48 | ,, 0:04 | |||||
49 | ,, 0:04 | |||||
50 | ,, 0:04 | |||||
51 | PARDILLA Sergio Burgos Monumental | Burgos Monumental | ,, 0:04 | |||
52 | PARRA Edwin Arnulfo Colombia Es Pasion - Coldeportes | Colombia Es Pasion - Coldeportes | ,, 0:04 | |||
53 | DELGADO David Francisco Burgos Monumental | Burgos Monumental | ,, 0:04 | |||
54 | SANTAMARTA Raul Burgos Monumental | Burgos Monumental | ,, 0:04 | |||
55 | ,, 0:04 | |||||
56 | ,, 0:04 | |||||
57 | SINICINAS Romas Cinelli-OPD | Cinelli-OPD | ,, 0:04 | |||
58 | PAPSTEIN Björn Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | ,, 0:04 | |||
59 | MELERO Iván Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 0:04 | |||
60 | PARRA Iván Ramiro Colombia Es Pasion - Coldeportes | Colombia Es Pasion - Coldeportes | ,, 0:04 | |||
61 | ,, 0:04 | |||||
62 | SULZBERGER Wesley Team UniSA-Australia | Team UniSA-Australia | ,, 0:04 | |||
63 | ,, 0:04 | |||||
64 | RENEV Sergey Ulan | Ulan | ,, 0:04 | |||
65 | ,, 0:04 | |||||
66 | MARENTES Wilson Alexander Colombia Es Pasion - Coldeportes | Colombia Es Pasion - Coldeportes | ,, 0:04 | |||
67 | CLARKE Simon Team UniSA-Australia | Team UniSA-Australia | ,, 0:04 | |||
68 | ,, 0:04 | |||||
69 | CHALAPUD Robinson Colombia Es Pasion - Coldeportes | Colombia Es Pasion - Coldeportes | ,, 0:04 | |||
70 | MONTIEL Rafael Anibal Colombia Es Pasion - Coldeportes | Colombia Es Pasion - Coldeportes | ,, 0:04 | |||
71 | MARTÍNEZ Francisco José Andalucia-Caja Sur | Andalucia-Caja Sur | ,, 0:04 | |||
72 | MEYER Travis Southaustralia.com-AIS | Southaustralia.com-AIS | ,, 0:04 | |||
73 | MEYER Cameron Southaustralia.com-AIS | Southaustralia.com-AIS | ,, 0:04 | |||
74 | ,, 0:04 | |||||
75 | ,, 0:04 | |||||
76 | ,, 0:04 | |||||
77 | RABOU Thomas Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:04 | |||
78 | OLANA Aitor Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 0:04 | |||
79 | FALZARANO Alfonso Cinelli-OPD | Cinelli-OPD | ,, 0:04 | |||
80 | ,, 0:04 | |||||
81 | URIBARRI Unai Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 0:04 | |||
82 | SPADI Manuele Cinelli-OPD | Cinelli-OPD | ,, 0:04 | |||
83 | ,, 0:04 | |||||
84 | SCHÄFERMEISTER Felix Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | 1:08 1:08 | |||
85 | KOMKOV Daniil Katyusha | Katyusha | 15:55 15:55 | |||
86 | IBAÑEZ Carlos Andrés Canels - Turbo - Mayordomo | Canels - Turbo - Mayordomo | ,, 15:55 | |||
87 | ,, 15:55 | |||||
88 | DEMPSTER Zak Southaustralia.com-AIS | Southaustralia.com-AIS | ,, 15:55 | |||
89 | ,, 15:55 | |||||
90 | CASTROVIEJO Jonathan Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 15:55 | |||
91 | ,, 15:55 | |||||
92 | ,, 15:55 | |||||
93 | ,, 15:55 | |||||
94 | FORD William Southaustralia.com-AIS | Southaustralia.com-AIS | ,, 15:55 | |||
95 | ,, 15:55 | |||||
96 | ,, 15:55 | |||||
97 | IGLINSKIY Valentin Ulan | Ulan | 16:00 16:00 | |||
98 | ,, 16:00 | |||||
99 | DYACHENKO Alexandr Ulan | Ulan | ,, 16:00 | |||
100 | OBST René Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | ,, 16:00 | |||
101 | ERLER Tobias Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | 17:38 17:38 | |||
102 | NAKAJIMA Yasuharu Meitan Hompo GDR | Meitan Hompo GDR | ,, 17:38 | |||
103 | ,, 17:38 | |||||
104 | DOTTI Juan Pablo Cinelli-OPD | Cinelli-OPD | ,, 17:38 | |||
105 | 21:37 21:37 | |||||
106 | ,, 21:37 | |||||
107 | ,, 21:37 | |||||
108 | ALCARAZ Jose María Contentpolis - Murcia | Contentpolis - Murcia | ,, 21:37 | |||
109 | ,, 21:37 | |||||
110 | ,, 21:37 | |||||
111 | MARKOV Alexei Katyusha | Katyusha | ,, 21:37 | |||
112 | ,, 21:37 | |||||
113 | ,, 21:37 | |||||
114 | ,, 21:37 | |||||
115 | ,, 21:37 | |||||
116 | 21:41 21:41 | |||||
117 | FRIEDEMANN Matthias Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | 21:45 21:45 | |||
118 | FORKE Sebastian Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | ,, 21:45 | |||
119 | 25:06 25:06 | |||||
120 | 28:44 28:44 | |||||
121 | LYALKO Alexey Ulan | Ulan | 28:51 28:51 | |||
122 | ,, 28:51 | |||||
123 | ,, 28:51 | |||||
124 | RUIZ SÁNCHEZ José Andalucia-Caja Sur | Andalucia-Caja Sur | 28:53 28:53 | |||
125 | SHMIDT Alexey Katyusha | Katyusha | 28:55 28:55 | |||
126 | CARRIERO Valentino Cinelli-OPD | Cinelli-OPD | 28:56 28:56 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:11 June 2008
- Start time:-
- Avg. speed winner:41.12 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:155 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: