Search:  
topLogin
1998
1996

1997»46th Coppa Placci (1.HC)

1997  One day race

Top 3 per edition

Menu
SeasonWinner2nd3rd
2012 Gatto Oscar Valencia Juan Pablo Sella Emanuele
2008 Paolini Luca Gasparotto Enrico Finetto Mauro
2007 Bertolini Alessandro Kunitski Andrei Zagorodnii Vladimir
2006 Nocentini Rinaldo Sella Emanuele Ferrara Raffaele
2005 Valoti Paolo Kirchen Kim Khalilov Mikhaylo
2004 Bertagnolli Leonardo* Rebellin Davide Simeoni Filippo
2003 Di Luca Danilo Rebellin Davide Camenzind Oscar
2002 Tosatto Matteo Bortolami Gianluca Rebellin Davide
2001 Bettini Paolo Faresin Gianni Mazzoleni Eddy
2000 Casagrande Francesco Rebellin Davide Bartoli Michele
1999 Celestino Mirko Barbero Sergio Casagrande Francesco
1998 Zanetti Mauro Celestino Mirko Donati Massimo
1997 Zberg Beat Celestino Mirko Baronti Alessandro
1996 Tafi Andrea Leblanc Luc Virenque Richard
1995 Casagrande Francesco Cassani Davide Donati Massimo
1994 Lecchi Angelo Casagrande Francesco Furlan Giorgio
1993 Sciandri Maximilian Furlan Giorgio Ugrumov Piotr
1992 Bruyneel Johan Chiappucci Claudio Cassani Davide
1991 Dufaux Laurent Gotti Ivan Caritoux Eric
1990 Gianetti Mauro Cenghialta Bruno Piovani Maurizio
1989 Chiappucci Claudio Ballerini Franco Passera Camillo
1988 Gavazzi Pierino Saronni Giuseppe Fondriest Maurizio
1987 Ghirotto Massimo Gavazzi Pierino Bugno Gianni
1986 Bontempi Guido Leali Bruno Baronchelli Gianbattista
1985 Contini Silvano Leali Bruno Cortinovis Tullio
1984 Da Silva Acácio Algeri Vittorio Chioccioli Franco
1983 Amadori Marino Cassani Davide Vandi Alfio
1982 Chinetti Alfredo Leali Bruno Bombini Emanuele
1981 Vandi Alfio Masciarelli Palmiro Amadori Marino
1980 Battaglin Giovanni Panizza Wladimiro Contini Silvano
1979 Battaglin Giovanni D'arcangelo Stefano Johansson Bernt
1978 Baronchelli Gianbattista Ceruti Roberto Barone Carmelo
1977 Basso Marino Saronni Giuseppe Gavazzi Pierino
1976 Bertoglio Fausto Moser Francesco Gavazzi Pierino
1975 Moser Francesco Bitossi Franco Gimondi Felice
1974 De Vlaeminck Roger Moser Francesco Merckx Eddy
1973 Zilioli Italo Fabbri Fabrizio Maggioni Enrico
1972 De Vlaeminck Roger Bergamo Marcello Boifava Davide
1971 Colombo Ugo Pettersson Tomas Polidori Giancarlo
1970 Colombo Ugo Santambrogio Giacinto Bitossi Franco
1969 Ballini Roberto Kindt Roger Bianchin Gianfranco
1967 Armani Luciano Dancelli Michele Durante Adriano
1966 Gimondi Felice Pifferi Aldo Zilioli Italo
1965 Dancelli Michele Zilioli Italo Passuello Adriano
1964 De Rosso Guido Durante Adriano Fantinato Bruno
1963 Baldini Ercole Battistini Graziano Cerato Alcide
1962 Cribiori Franco Cerato Alcide Bariviera Vendramino
1953 Maggini Luciano Barozzi Danilo Fornara Pasquale
1950 Zampieri Giacomo Castellucci Leo Carrea Andrea
1949 Soldani Renzo Salimbeni Virgilio Barozzi Danilo
1948 Casola Luigi De Zan Italo Pugnaloni Ubaldo
1946 Logli Nedo Cecchi Ezio Ferrari Pietro
1928 Fossati Pietro Grandi Allegro Martelli Adolfo
1927 Simoni Aleardo Cavallini Aristide Pancera Giuseppe
1926 Vallazza Ermanno Dal Fiume Enea Pomposi Mario
1925 Petiva Emilio Piemontesi Domenico Gilli Gianbattista
1924 Petiva Emilio Dal Fiume Enea Candici Antonio
1923 Dal Fiume Enea Poresini Giuseppe Montevecchi Antonio
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.07111 sec.