The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | SCHULZE André CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | 20 | 3:41:21 | ||
2 | MEIER Tino LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 12 | ,, 0:00 | ||
3 | MEEUSEN Tom Telenet - Fidea | Telenet - Fidea | 7 | ,, 0:00 | ||
4 | RADOCHLA Steffen Nutrixxion Sparkasse | Nutrixxion Sparkasse | 5 | ,, 0:00 | ||
5 | 4 | ,, 0:00 | ||||
6 | FIEDLER Jacob Team NSP | Team NSP | 3 | ,, 0:00 | ||
7 | 2 | ,, 0:00 | ||||
8 | JEŻOWSKI Krzysztof Bank BGŻ | Bank BGŻ | 1 | ,, 0:00 | ||
9 | FURLAN Angelo Christina Watches-Onfone | Christina Watches-Onfone | ,, 0:00 | |||
10 | ARNDT Nikias LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
11 | BOMMEL Henning LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 0:07 0:07 | |||
12 | 0:09 0:09 | |||||
13 | ,, 0:09 | |||||
14 | ,, 0:09 | |||||
15 | KROTKÝ Rostislav AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:09 | |||
16 | ,, 0:09 | |||||
17 | BRONIŠ Roman AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:09 | |||
18 | KIENDYŚ Tomasz CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:09 | |||
19 | FUCHS Sergej Nutrixxion Sparkasse | Nutrixxion Sparkasse | ,, 0:09 | |||
20 | GRAND Arnaud Telenet - Fidea | Telenet - Fidea | ,, 0:09 | |||
21 | KOZUBEK Stanislav PSK Whirlpool-Author | PSK Whirlpool-Author | ,, 0:09 | |||
22 | CICHOSZ Marek Legia - Felt | Legia - Felt | ,, 0:09 | |||
23 | VAN HAAREN Bart Koga Cycling Team | Koga Cycling Team | ,, 0:09 | |||
24 | ,, 0:09 | |||||
25 | VAN KESSEL Corné Telenet - Fidea | Telenet - Fidea | ,, 0:09 | |||
26 | MARCZYŃSKI Tomasz CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:09 | |||
27 | ,, 0:09 | |||||
28 | KOVÁČ Maroš Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | ,, 0:09 | |||
29 | ,, 0:09 | |||||
30 | HOOGHIEMSTER René Koga Cycling Team | Koga Cycling Team | ,, 0:09 | |||
31 | ,, 0:09 | |||||
32 | AGARKOV Yuriy ISD - Lampre | ISD - Lampre | ,, 0:09 | |||
33 | ,, 0:09 | |||||
34 | MATYSIAK Bartłomiej CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:09 | |||
35 | VAN EMPEL Micki Telenet - Fidea | Telenet - Fidea | ,, 0:09 | |||
36 | NIELSEN Jesper Odgaard Christina Watches-Onfone | Christina Watches-Onfone | ,, 0:09 | |||
37 | BODNAR Łukasz CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:09 | |||
38 | BUCHÁČEK Tomáš PSK Whirlpool-Author | PSK Whirlpool-Author | ,, 0:09 | |||
39 | ,, 0:09 | |||||
40 | ,, 0:09 | |||||
41 | MAYER Yannick Team NSP | Team NSP | ,, 0:09 | |||
42 | WOZNIAK Dariusz Legia - Felt | Legia - Felt | ,, 0:09 | |||
43 | RASMUSSEN Michael Christina Watches-Onfone | Christina Watches-Onfone | ,, 0:09 | |||
44 | MODZELEWSKI Lukasz Legia - Felt | Legia - Felt | ,, 0:09 | |||
45 | OKROUHLICKY Tomas AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:09 | |||
46 | ADAMS Joeri Telenet - Fidea | Telenet - Fidea | ,, 0:09 | |||
47 | VYŠŇA Matej Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | ,, 0:09 | |||
48 | PEETERS Rob Telenet - Fidea | Telenet - Fidea | ,, 0:09 | |||
49 | SCHRÖDER Björn Nutrixxion Sparkasse | Nutrixxion Sparkasse | ,, 0:09 | |||
50 | KARNULIN Denis ISD - Lampre | ISD - Lampre | ,, 0:09 | |||
51 | POPKOV Vitaliy ISD - Lampre | ISD - Lampre | ,, 0:09 | |||
52 | TYBOR Patrik Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | ,, 0:09 | |||
53 | BENČÍK Petr PSK Whirlpool-Author | PSK Whirlpool-Author | ,, 0:09 | |||
54 | SHEYDYK Oleksandr ISD - Lampre | ISD - Lampre | ,, 0:09 | |||
55 | PAĎOUR František PSK Whirlpool-Author | PSK Whirlpool-Author | ,, 0:09 | |||
56 | CIEŚLIK Paweł Bank BGŻ | Bank BGŻ | ,, 0:09 | |||
57 | JURČO Matej Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | ,, 0:09 | |||
58 | ,, 0:09 | |||||
59 | ,, 0:09 | |||||
60 | ,, 0:09 | |||||
61 | RĘBIEWSKI Jarosław Bank BGŻ | Bank BGŻ | ,, 0:09 | |||
62 | ,, 0:09 | |||||
63 | SMOLEŃ Tomasz CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:09 | |||
64 | HUNAL Martin AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:09 | |||
65 | PAKHTUSOV Anatoliy ISD - Lampre | ISD - Lampre | ,, 0:09 | |||
66 | SCHÄFER Stefan LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:09 | |||
67 | HUDEČEK Jiří PSK Whirlpool-Author | PSK Whirlpool-Author | ,, 0:09 | |||
68 | HUIZENGA Jenning Koga Cycling Team | Koga Cycling Team | ,, 0:09 | |||
69 | ,, 0:09 | |||||
70 | DABROWSKI Jaroslaw Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | ,, 0:09 | |||
71 | VASILYEV Maksym ISD - Lampre | ISD - Lampre | ,, 0:09 | |||
72 | PRETE Joshua PSK Whirlpool-Author | PSK Whirlpool-Author | ,, 0:09 | |||
73 | ,, 0:09 | |||||
74 | ROMANIK Radosław Bank BGŻ | Bank BGŻ | ,, 0:09 | |||
75 | CZAJKOWSKI Konrad Bank BGŻ | Bank BGŻ | ,, 0:09 | |||
76 | ,, 0:09 | |||||
77 | STROETINGA Wim Koga Cycling Team | Koga Cycling Team | ,, 0:09 | |||
78 | HOOGHIEMSTER Niek Koga Cycling Team | Koga Cycling Team | ,, 0:09 | |||
79 | CASPERS Didier Koga Cycling Team | Koga Cycling Team | ,, 0:09 | |||
80 | SYDLIK Benjamin Nutrixxion Sparkasse | Nutrixxion Sparkasse | ,, 0:09 | |||
81 | ,, 0:09 | |||||
82 | WOZNICKI Mariusz Legia - Felt | Legia - Felt | ,, 0:09 | |||
83 | ŠIPEKY Ján Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | ,, 0:09 | |||
84 | BERES Stanislav Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | ,, 0:09 | |||
85 | LIND Martin Christina Watches-Onfone | Christina Watches-Onfone | ,, 0:09 | |||
86 | SOBOTA Kristian Christina Watches-Onfone | Christina Watches-Onfone | ,, 0:09 | |||
87 | FORKE Sebastian Nutrixxion Sparkasse | Nutrixxion Sparkasse | ,, 0:09 | |||
88 | ,, 0:09 | |||||
89 | 0:14 0:14 | |||||
90 | ,, 0:14 | |||||
91 | 0:21 0:21 | |||||
92 | JANORSCHKE Grischa Nutrixxion Sparkasse | Nutrixxion Sparkasse | ,, 0:21 | |||
93 | POLISCHUK Maksym ISD - Lampre | ISD - Lampre | 0:37 0:37 | |||
94 | LISOWICZ Tomasz Bank BGŻ | Bank BGŻ | 0:55 0:55 | |||
95 | ,, 0:55 | |||||
96 | BRUNO Fabian Team NSP | Team NSP | ,, 0:55 | |||
97 | MORTKA Matthias Team NSP | Team NSP | ,, 0:55 | |||
98 | BARTKO Robert LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:55 | |||
99 | VESTERGAARD ANDERSEN Daniel Christina Watches-Onfone | Christina Watches-Onfone | ,, 0:55 | |||
100 | OBST René Team NSP | Team NSP | 1:26 1:26 | |||
101 | 3:22 3:22 | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | HOLUB Tomas AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | - | |||
DNF | HLAVÁC Václav AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | - | |||
DNF | KOMAR Jakub Legia - Felt | Legia - Felt | - | |||
DNS | SCHIEWER Franz LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:30 June 2011
- Start time:-
- Avg. speed winner:43.13 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:159.1 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: