The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | FRANCZAK Paweł VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | 7 | 5 | 4:14:13 | |
2 | WOUTERS Enzo Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 3 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | KULYK Andriy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | 1 | 1 | ,, 0:00 | |
4 | KAŇKOVSKÝ Alois Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:00 | |||
5 | ,, 0:00 | |||||
6 | HAMELINK Jasper Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
7 | ROHDE Leon LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
8 | HAČECKÝ Vojtěch Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:00 | |||
9 | STÖHR Ján CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 0:00 | |||
10 | DŽERVUS Darijus Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | ,, 0:00 | |||
11 | DETKO Artur Dare 2B | Dare 2B | ,, 0:00 | |||
12 | PATERSKI Maciej CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:00 | |||
13 | ,, 0:00 | |||||
14 | GARCÍA CORTINA Iván Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 0:00 | |||
15 | KOSTYUK Denys ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 0:00 | |||
16 | MEISEN Marcel Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | ,, 0:00 | |||
17 | BOUBAL Martin CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 0:00 | |||
18 | ,, 0:00 | |||||
19 | KOMAR Mateusz Dare 2B | Dare 2B | ,, 0:00 | |||
20 | ,, 0:00 | |||||
21 | ,, 0:00 | |||||
22 | KALOJÍROS Tomáš AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:00 | |||
23 | MANIUSIS Martynas Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | ,, 0:00 | |||
24 | KUKRLE Michael Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:00 | |||
25 | OBORSKI Dominik Dare 2B | Dare 2B | ,, 0:00 | |||
26 | KNAUP Tobias Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | ,, 0:00 | |||
27 | ,, 0:00 | |||||
28 | SISR František Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 0:00 | |||
29 | BUCHÁČEK Tomáš Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:00 | |||
30 | WARCHOŁ Bartosz Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:00 | |||
31 | HENN Luca Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | ,, 0:00 | |||
32 | TACIAK Mateusz CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:00 | |||
33 | KOUWENHOVEN Sjoerd Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
34 | VASILYEV Maksym Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:00 | |||
35 | SCHLEGEL Michal Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 0:00 | |||
36 | VASYLYUK Andriy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:00 | |||
37 | ZIELIńSKI Kamil Dare 2B | Dare 2B | ,, 0:00 | |||
38 | CHARUCKI Paweł VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
39 | OWSIAN Łukasz CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:00 | |||
40 | MARYCZ Jarosław CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:00 | |||
41 | BANASZEK Adrian VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
42 | ,, 0:00 | |||||
43 | MATYSIAK Bartłomiej CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:00 | |||
44 | BODNAR Łukasz VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
45 | SCHREURS Hamish Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 0:00 | |||
46 | CAVAGNA Rémi Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 0:00 | |||
47 | RĘBIEWSKI Jarosław Dare 2B | Dare 2B | ,, 0:00 | |||
48 | DZHUS Volodymyr Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:00 | |||
49 | PIASHKUN Andrei Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 0:00 | |||
50 | HUNAL Martin Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:00 | |||
51 | ,, 0:00 | |||||
52 | RYBA Jan AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:00 | |||
53 | 1:00 1:00 | |||||
54 | ,, 1:00 | |||||
55 | ,, 1:00 | |||||
56 | RETSCHKE Robert Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | ,, 1:00 | |||
57 | ,, 1:00 | |||||
58 | BRAYBROOKE Alex Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 1:00 | |||
59 | KRIVTSOV Dmytro ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 1:00 | |||
60 | KLEPIKOV Illya ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 1:00 | |||
61 | STÖHR Pavel CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 1:00 | |||
62 | ,, 1:00 | |||||
63 | CASTRIQUE Jonas Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 1:00 | |||
64 | SOBALLA Carl LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 1:00 | |||
65 | ARIESEN Johim Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 1:00 | |||
66 | HERMANS Steff Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 1:00 | |||
67 | HEBÍK Martin CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 1:00 | |||
68 | MALIEIEV Tymur ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 1:00 | |||
69 | DEMENTYEV Yegor ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 1:00 | |||
70 | SCHORMAIR Fabian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 1:00 | |||
71 | ,, 1:00 | |||||
72 | CERVENKA Martin AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 1:00 | |||
73 | ANIOŁKOWSKI Stanisław VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | ,, 1:00 | |||
74 | KESSLER Robert LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 1:00 | |||
75 | MUZYCHKIN Anton Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 1:00 | |||
76 | RUGOVAC Denis AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 1:00 | |||
77 | BERNAS Paweł VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | ,, 1:00 | |||
78 | SCHIEWER Franz LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 1:00 | |||
79 | ,, 1:00 | |||||
80 | WILLWOHL Willi LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 1:00 | |||
81 | ,, 1:00 | |||||
82 | ,, 1:00 | |||||
83 | ,, 1:00 | |||||
84 | ,, 1:00 | |||||
85 | AHIYEVICH Aleh Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 1:00 | |||
86 | ,, 1:00 | |||||
87 | HONORÉ Mikkel Frølich Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 1:00 | |||
88 | VERWILST Aaron Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 1:00 | |||
89 | ,, 1:00 | |||||
90 | ,, 1:00 | |||||
91 | ,, 1:00 | |||||
92 | ,, 1:00 | |||||
93 | SOBAL Yauhen Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 1:00 | |||
94 | ,, 1:00 | |||||
95 | SVATEK Miroslav AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 1:00 | |||
96 | ,, 1:00 | |||||
97 | RACIUNAS Mykolas Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | ,, 1:00 | |||
98 | DOMBROWSKI Frederik Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | ,, 1:00 | |||
99 | SKORENKO Mykyta Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 1:00 | |||
100 | ,, 1:00 | |||||
101 | UDOD Rinat ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 1:00 | |||
102 | HUPPERTZ Joshua Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | ,, 1:00 | |||
103 | ,, 1:00 | |||||
104 | KOSTECKI Patryk Dare 2B | Dare 2B | ,, 1:00 | |||
105 | ,, 1:00 | |||||
106 | ,, 1:00 | |||||
107 | ,, 1:00 | |||||
108 | ,, 1:00 | |||||
109 | SOBIERAJ Przemyslaw Wibatech Fuji | Wibatech Fuji | ,, 1:00 | |||
110 | MACULEVICIUS Evaldas Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | ,, 1:00 | |||
111 | ,, 1:00 | |||||
112 | ,, 1:00 | |||||
113 | HOLUB Tomas AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 1:00 | |||
114 | ,, 1:00 | |||||
115 | MALIK Robert CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 1:00 | |||
116 | ,, 1:00 | |||||
117 | ŠIŠKEVIČIUS Paulius Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | ,, 1:00 | |||
118 | VAN TRIJP Maarten Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 1:00 | |||
119 | LINDENBURG Jim Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 1:00 | |||
120 | KREDER Stefan Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 1:00 | |||
121 | ,, 1:00 | |||||
122 | GRUBER Pavel CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 1:00 | |||
123 | ,, 1:00 | |||||
124 | GOLOVASH Oleksandr Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 1:00 | |||
125 | ,, 1:00 | |||||
DNF | - | |||||
DNF | PONZI Simone CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | - | |||
DNF | NARVÁEZ Jhonatan Klein Constantia | Klein Constantia | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:29 June 2016
- Start time:-
- Avg. speed winner:42.06 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:178.2 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: