The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | HAMELINK Jasper Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | 7 | 5 | 2:13:03 | |
2 | FRANCZAK Paweł VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | 3 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | BODNAR Łukasz VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | 1 | 1 | ,, 0:00 | |
4 | KULYK Andriy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:00 | |||
5 | KAŇKOVSKÝ Alois Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:00 | |||
6 | ZIELIńSKI Kamil Dare 2B | Dare 2B | ,, 0:00 | |||
7 | DŽERVUS Darijus Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | ,, 0:00 | |||
8 | ,, 0:00 | |||||
9 | KLEPIKOV Illya ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 0:00 | |||
10 | ROHDE Leon LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
11 | OBORSKI Dominik Dare 2B | Dare 2B | ,, 0:00 | |||
12 | MATYSIAK Bartłomiej CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:00 | |||
13 | ,, 0:00 | |||||
14 | HAČECKÝ Vojtěch Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:00 | |||
15 | VASILYEV Maksym Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:00 | |||
16 | BOUBAL Martin CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 0:00 | |||
17 | MANIUSIS Martynas Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | ,, 0:00 | |||
18 | SOBIERAJ Przemyslaw Wibatech Fuji | Wibatech Fuji | ,, 0:00 | |||
19 | GARCÍA CORTINA Iván Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 0:00 | |||
20 | ,, 0:00 | |||||
21 | BANASZEK Adrian VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
22 | DETKO Artur Dare 2B | Dare 2B | ,, 0:00 | |||
23 | ,, 0:00 | |||||
24 | KOUWENHOVEN Sjoerd Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
25 | MARYCZ Jarosław CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:00 | |||
26 | ,, 0:00 | |||||
27 | KRIVTSOV Dmytro ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 0:00 | |||
28 | ,, 0:00 | |||||
29 | CAVAGNA Rémi Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 0:00 | |||
30 | KALOJÍROS Tomáš AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:00 | |||
31 | HUNAL Martin Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:00 | |||
32 | VASYLYUK Andriy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:00 | |||
33 | KUKRLE Michael Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:00 | |||
34 | ,, 0:00 | |||||
35 | CASTRIQUE Jonas Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 0:00 | |||
36 | SCHLEGEL Michal Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 0:00 | |||
37 | HEBÍK Martin CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 0:00 | |||
38 | WARCHOŁ Bartosz Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:00 | |||
39 | HERMANS Steff Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 0:00 | |||
40 | ,, 0:00 | |||||
41 | SOBALLA Carl LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
42 | DEMENTYEV Yegor ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 0:00 | |||
43 | ŠIŠKEVIČIUS Paulius Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | ,, 0:00 | |||
44 | SCHREURS Hamish Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 0:00 | |||
45 | GOLOVASH Oleksandr Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 0:00 | |||
46 | SCHORMAIR Fabian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
47 | ,, 0:00 | |||||
48 | PIASHKUN Andrei Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 0:00 | |||
49 | ,, 0:00 | |||||
50 | BUCHÁČEK Tomáš Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:00 | |||
51 | MALIK Robert CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 0:00 | |||
52 | BRAYBROOKE Alex Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 0:00 | |||
53 | KNAUP Tobias Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | ,, 0:00 | |||
54 | ,, 0:00 | |||||
55 | GRUBER Pavel CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 0:00 | |||
56 | RACIUNAS Mykolas Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | ,, 0:00 | |||
57 | ,, 0:00 | |||||
58 | CERVENKA Martin AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:00 | |||
59 | MEISEN Marcel Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | ,, 0:00 | |||
60 | STÖHR Pavel CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 0:00 | |||
61 | RUGOVAC Denis AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:00 | |||
62 | SVATEK Miroslav AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:00 | |||
63 | AHIYEVICH Aleh Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 0:00 | |||
64 | ,, 0:00 | |||||
65 | ,, 0:00 | |||||
66 | RĘBIEWSKI Jarosław Dare 2B | Dare 2B | ,, 0:00 | |||
67 | KOSTYUK Denys ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 0:00 | |||
68 | ,, 0:00 | |||||
69 | ,, 0:00 | |||||
70 | ,, 0:00 | |||||
71 | ,, 0:00 | |||||
72 | ,, 0:00 | |||||
73 | DZHUS Volodymyr Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:00 | |||
74 | SOBAL Yauhen Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 0:00 | |||
75 | RETSCHKE Robert Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | ,, 0:00 | |||
76 | MUZYCHKIN Anton Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 0:00 | |||
77 | ,, 0:00 | |||||
78 | ,, 0:00 | |||||
79 | MACULEVICIUS Evaldas Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | ,, 0:00 | |||
80 | ,, 0:00 | |||||
81 | TACIAK Mateusz CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:00 | |||
82 | KESSLER Robert LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
83 | STÖHR Ján CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 0:00 | |||
84 | 1:00 1:00 | |||||
85 | ,, 1:00 | |||||
86 | UDOD Rinat ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 1:00 | |||
87 | HENN Luca Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | 1:05 1:05 | |||
88 | 1:09 1:09 | |||||
89 | PATERSKI Maciej CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 0:00 0:00 | |||
90 | SKORENKO Mykyta Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | 1:22 1:22 | |||
91 | RYBA Jan AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 1:30 1:30 | |||
92 | SISR František Klein Constantia | Klein Constantia | 0:00 0:00 | |||
93 | 1:54 1:54 | |||||
94 | 1:56 1:56 | |||||
95 | ANIOŁKOWSKI Stanisław VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | ,, 1:56 | |||
96 | CHARUCKI Paweł VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | 0:00 0:00 | |||
97 | LINDENBURG Jim Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
98 | 2:11 2:11 | |||||
99 | ,, 2:11 | |||||
100 | ,, 2:11 | |||||
101 | ,, 2:11 | |||||
102 | HOLUB Tomas AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 2:11 | |||
103 | MALIEIEV Tymur ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | 0:00 0:00 | |||
104 | 2:11 2:11 | |||||
105 | KOMAR Mateusz Dare 2B | Dare 2B | 0:00 0:00 | |||
106 | VERWILST Aaron Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 2:51 2:51 | |||
107 | OWSIAN Łukasz CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 0:00 0:00 | |||
108 | ARIESEN Johim Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
109 | VAN TRIJP Maarten Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | 3:22 3:22 | |||
110 | ,, 3:22 | |||||
111 | ,, 3:22 | |||||
112 | ,, 3:22 | |||||
113 | ,, 3:22 | |||||
114 | KOSTECKI Patryk Dare 2B | Dare 2B | ,, 3:22 | |||
115 | BERNAS Paweł VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | 3:35 3:35 | |||
116 | WOUTERS Enzo Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 0:00 0:00 | |||
117 | KREDER Stefan Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
118 | 4:01 4:01 | |||||
119 | SCHIEWER Franz LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 4:01 | |||
120 | ,, 4:01 | |||||
121 | HONORÉ Mikkel Frølich Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 0:00 0:00 | |||
122 | WILLWOHL Willi LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
DNF | - | |||||
DNF | DOMBROWSKI Frederik Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | - | |||
DNF | HUPPERTZ Joshua Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:30 June 2016
- Start time:-
- Avg. speed winner:44.92 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:99.6 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: