The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | SOBAL Yauhen Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 7 | 5 | 4:56:45 | |
2 | MALIEIEV Tymur ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | 3 | 2 | 0:06 0:06 | |
3 | SISR František Klein Constantia | Klein Constantia | 1 | 1 | 1:15 1:15 | |
4 | ZIELIńSKI Kamil Dare 2B | Dare 2B | ,, 1:15 | |||
5 | MEISEN Marcel Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | ,, 1:15 | |||
6 | PATERSKI Maciej CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 1:15 | |||
7 | HAMELINK Jasper Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 1:15 | |||
8 | CHARUCKI Pawel VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | ,, 1:15 | |||
9 | VASYLYUK Andriy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 1:15 | |||
10 | ,, 1:15 | |||||
11 | ,, 1:15 | |||||
12 | BODNAR Łukasz VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | ,, 1:15 | |||
13 | WARCHOŁ Bartosz Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 1:15 | |||
14 | SCHLEGEL Michal Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 1:15 | |||
15 | OWSIAN Łukasz CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 1:39 1:39 | |||
16 | ROHDE Leon LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 1:39 | |||
17 | KRIVTSOV Dmytro ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 1:39 | |||
18 | LINDENBURG Jim Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 1:39 | |||
19 | BUCHÁČEK Tomáš Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 1:39 | |||
20 | ,, 1:39 | |||||
21 | KNAUP Tobias Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | ,, 1:39 | |||
22 | OBORSKI Dominik Dare 2B | Dare 2B | 1:45 1:45 | |||
23 | DETKO Artur Dare 2B | Dare 2B | 1:51 1:51 | |||
24 | SCHORMAIR Fabian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 3:25 3:25 | |||
25 | BRAYBROOKE Alex Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 4:45 4:45 | |||
26 | DŽERVUS Darijus Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | 5:08 5:08 | |||
27 | KUKRLE Michael Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 5:08 | |||
28 | KULYK Andriy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 5:08 | |||
29 | KALOJÍROS Tomáš AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 5:08 | |||
30 | STÖHR Ján CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 5:08 | |||
31 | SCHREURS Hamish Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 5:08 | |||
32 | CAVAGNA Rémi Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 5:08 | |||
33 | GARCÍA CORTINA Iván Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 5:08 | |||
34 | KOMAR Mateusz Dare 2B | Dare 2B | ,, 5:08 | |||
35 | KOUWENHOVEN Sjoerd Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 5:08 | |||
36 | MARYCZ Jarosław CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 5:08 | |||
37 | HAČECKÝ Vojtěch Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 5:08 | |||
38 | ŠIŠKEVIČIUS Paulius Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | ,, 5:08 | |||
39 | ,, 5:08 | |||||
40 | TACIAK Mateusz CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 6:53 6:53 | |||
41 | 8:22 8:22 | |||||
42 | VASILYEV Maksym Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | 8:47 8:47 | |||
43 | ,, 8:47 | |||||
44 | ,, 8:47 | |||||
45 | SOBIERAJ Przemyslaw Wibatech Fuji | Wibatech Fuji | ,, 8:47 | |||
46 | ,, 8:47 | |||||
47 | ,, 8:47 | |||||
48 | ,, 8:47 | |||||
49 | HERMANS Steff Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 8:47 | |||
50 | ,, 8:47 | |||||
51 | ,, 8:47 | |||||
52 | ,, 8:47 | |||||
53 | CASTRIQUE Jonas Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 8:47 | |||
54 | GRUBER Pavel CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 8:47 | |||
55 | FRANCZAK Paweł VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | ,, 8:47 | |||
56 | ,, 8:47 | |||||
57 | ,, 8:47 | |||||
58 | SOBALLA Carl LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 8:47 | |||
59 | GOLOVASH Oleksandr Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 8:47 | |||
60 | PIASHKUN Andrei Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 8:47 | |||
61 | DEMENTYEV Yegor ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 8:47 | |||
62 | UDOD Rinat ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 8:47 | |||
63 | STÖHR Pavel CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 8:47 | |||
64 | HEBÍK Martin CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 8:47 | |||
65 | MATYSIAK Bartłomiej CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 8:47 | |||
66 | RETSCHKE Robert Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | ,, 8:47 | |||
67 | HENN Luca Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | ,, 8:47 | |||
68 | RĘBIEWSKI Jarosław Dare 2B | Dare 2B | ,, 8:47 | |||
69 | KESSLER Robert LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 8:47 | |||
70 | KLEPIKOV Illya ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 8:47 | |||
71 | KOSTYUK Denys ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 8:47 | |||
72 | KAŇKOVSKÝ Alois Whirlpool Author | Whirlpool Author | 9:35 9:35 | |||
73 | HUNAL Martin Whirlpool Author | Whirlpool Author | 10:18 10:18 | |||
74 | ,, 10:18 | |||||
75 | KOSTECKI Patryk Dare 2B | Dare 2B | ,, 10:18 | |||
76 | BOUBAL Martin CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 10:18 | |||
77 | VERWILST Aaron Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 10:18 | |||
78 | CERVENKA Martin AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 11:36 11:36 | |||
79 | BENIUŠIS Justas Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | ,, 11:36 | |||
80 | ,, 11:36 | |||||
81 | MACULEVICIUS Evaldas Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | ,, 11:36 | |||
82 | RYBA Jan AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 11:53 11:53 | |||
83 | SCHIEWER Franz LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 12:19 12:19 | |||
84 | 13:04 13:04 | |||||
85 | ,, 13:04 | |||||
86 | ,, 13:04 | |||||
87 | MALIK Robert CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 13:04 | |||
88 | 13:45 13:45 | |||||
89 | 13:56 13:56 | |||||
90 | WOUTERS Enzo Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 13:56 | |||
91 | AHIYEVICH Aleh Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 17:46 17:46 | |||
92 | RACIUNAS Mykolas Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | 18:15 18:15 | |||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | SVATEK Miroslav AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | - | |||
DNF | RUGOVAC Denis AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | - | |||
DNF | HOLUB Tomas AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | - | |||
DNF | SKORENKO Mykyta Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | - | |||
DNF | ARIESEN Johim Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | - | |||
DNF | VAN TRIJP Maarten Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | - | |||
DNF | ANIOŁKOWSKI Stanisław VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | - | |||
DNF | BERNAS Paweł VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | - | |||
DNF | BANASZEK Adrian VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | - | |||
DNF | MUZYCHKIN Anton Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | - | |||
DNF | MANIUSIS Martynas Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | - | |||
DNS | - | |||||
DNS | HONORÉ Mikkel Frølich Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:02 July 2016
- Start time:-
- Avg. speed winner:39.43 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:195 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: