The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | UCI | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 11 | ▲10 | ANIOŁKOWSKI Stanisław CCC Development Team | CCC Development Team | 1 | 7:57:50 | |
2 | 1 | ▼1 | EINHORN Itamar Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | ,, 0:00 | ||
3 | 6 | ▲3 | PATERSKI Maciej Wibatech Merx 7R | Wibatech Merx 7R | 0:05 0:05 | ||
4 | 3 | ▼1 | WÆRSTED Syver Uno-X Pro Cycling Team | Uno-X Pro Cycling Team | ,, 0:05 | ||
5 | 4 | ▼1 | KOROŠEC Rok Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | ,, 0:05 | ||
6 | 10 | ▲4 | JANISZEWSKI Sylwester Voster ATS Team | Voster ATS Team | 0:06 0:06 | ||
7 | 20 | ▲13 | TRACZ Szymon CCC Development Team | CCC Development Team | 0:07 0:07 | ||
8 | 56 | ▲48 | GRABIS Mateusz Voster ATS Team | Voster ATS Team | ,, 0:07 | ||
9 | 7 | ▼2 | MANDRYSCH John P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | 0:08 0:08 | ||
10 | 15 | ▲5 | BERNAS Paweł Mazowsze Serce Polski | Mazowsze Serce Polski | ,, 0:08 | ||
11 | 13 | ▲2 | RESELL Erik Nordsæter Uno-X Pro Cycling Team | Uno-X Pro Cycling Team | 0:09 0:09 | ||
12 | 8 | ▼4 | KACZMAREK Jakub Mazowsze Serce Polski | Mazowsze Serce Polski | ,, 0:09 | ||
13 | 63 | ▲50 | ASCHENBRENNER Michel P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 0:09 | ||
14 | 47 | ▲33 | TUREK Daniel Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | ,, 0:09 | ||
15 | 12 | ▼3 | RUBENIS Pauls Tartu 2024 - Balticchaincycling.com | Tartu 2024 - Balticchaincycling.com | 0:10 0:10 | ||
16 | 17 | ▲1 | VAN DALEN Jason Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:10 | ||
17 | 22 | ▲5 | VAN WIJK Oscar Wielerploeg Groot Amsterdam | Wielerploeg Groot Amsterdam | ,, 0:10 | ||
18 | 21 | ▲3 | RUDYS Paul LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:10 | ||
19 | 19 | - | FINKŠT Tilen Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | ,, 0:10 | ||
20 | 24 | ▲4 | SZOSTKA Pawel Wibatech Merx 7R | Wibatech Merx 7R | ,, 0:10 | ||
21 | 26 | ▲5 | VANHOOF Ward Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 0:10 | ||
22 | 16 | ▼6 | APERS Ruben Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 0:10 | ||
23 | 25 | ▲2 | HOHMANN Lars Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:10 | ||
24 | 14 | ▼10 | FIALA Petr AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:10 | ||
25 | 23 | ▼2 | WALLINDER Wincent Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | ,, 0:10 | ||
26 | 18 | ▼8 | JUNTUNEN Antti-Jussi Tartu 2024 - Balticchaincycling.com | Tartu 2024 - Balticchaincycling.com | ,, 0:10 | ||
27 | 29 | ▲2 | TYRPEKL Karel TUFO - Pardus Prostějov | TUFO - Pardus Prostějov | ,, 0:10 | ||
28 | 40 | ▲12 | GRUBER Pavel TJ Slávia ŠG Trenčín | TJ Slávia ŠG Trenčín | ,, 0:10 | ||
29 | 32 | ▲3 | OTTEMA Rick Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:10 | ||
30 | 37 | ▲7 | ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Pro Cycling Team | Uno-X Pro Cycling Team | ,, 0:10 | ||
31 | 35 | ▲4 | MARSMAN Tim Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:10 | ||
32 | 50 | ▲18 | LINDNER Tom P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 0:10 | ||
33 | 42 | ▲9 | RUTKIEWICZ Marek Mazowsze Serce Polski | Mazowsze Serce Polski | ,, 0:10 | ||
34 | 38 | ▲4 | BROŻYNA Piotr Voster ATS Team | Voster ATS Team | ,, 0:10 | ||
35 | 51 | ▲16 | NOLDE Tobias P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 0:10 | ||
36 | 61 | ▲25 | VAN EETVELT Lennert Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 0:10 | ||
37 | 60 | ▲23 | PATTYN Steven Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 0:10 | ||
38 | 39 | ▲1 | POTOČKI Viktor Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | ,, 0:10 | ||
39 | 49 | ▲10 | KULSET Kristian Uno-X Pro Cycling Team | Uno-X Pro Cycling Team | ,, 0:10 | ||
40 | 33 | ▼7 | GAJDULA Marek Topforex Lapierre Pro Cycling Team | Topforex Lapierre Pro Cycling Team | ,, 0:10 | ||
41 | 48 | ▲7 | TRÆEN Torstein Uno-X Pro Cycling Team | Uno-X Pro Cycling Team | ,, 0:10 | ||
42 | 36 | ▼6 | HONSA František Topforex Lapierre Pro Cycling Team | Topforex Lapierre Pro Cycling Team | ,, 0:10 | ||
43 | 54 | ▲11 | STACHOWIAK Adam Voster ATS Team | Voster ATS Team | ,, 0:10 | ||
44 | 55 | ▲11 | VAN DER TUUK Danny Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:10 | ||
45 | 53 | ▲8 | SKOK Anže Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | ,, 0:10 | ||
46 | 52 | ▲6 | BUDZINSKI Marcin Wibatech Merx 7R | Wibatech Merx 7R | ,, 0:10 | ||
47 | 62 | ▲15 | PRAH Aljaž Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | ,, 0:10 | ||
48 | 58 | ▲10 | PERRY Benjamin Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | ,, 0:10 | ||
49 | 66 | ▲17 | BUDZINSKI Tomasz Wibatech Merx 7R | Wibatech Merx 7R | 1:56 1:56 | ||
50 | 78 | ▲28 | GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | 3:25 3:25 | ||
51 | 76 | ▲25 | KRIJNSEN Jelte Wielerploeg Groot Amsterdam | Wielerploeg Groot Amsterdam | 3:27 3:27 | ||
52 | 74 | ▲22 | VAN GESTEL Luuk Wielerploeg Groot Amsterdam | Wielerploeg Groot Amsterdam | ,, 3:27 | ||
53 | 2 | ▼51 | MARIT Arne Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 3:41 3:41 | ||
54 | 5 | ▼49 | VAN DE PAAR Jarne Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 3:43 3:43 | ||
55 | 9 | ▼46 | BANASZEK Alan Mazowsze Serce Polski | Mazowsze Serce Polski | 3:47 3:47 | ||
56 | 27 | ▼29 | PIETRULA Nicolas Dukla Praha | Dukla Praha | ,, 3:47 | ||
57 | 31 | ▼26 | STÖHR Ján AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 3:47 | ||
58 | 28 | ▼30 | ISTLSTEKKER Zsolt Epronex - BSS Oil Team | Epronex - BSS Oil Team | ,, 3:47 | ||
59 | 30 | ▼29 | BEN MOSHE Yuval Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | ,, 3:47 | ||
60 | 41 | ▼19 | PELTONEN Ukko Iisakki Tartu 2024 - Balticchaincycling.com | Tartu 2024 - Balticchaincycling.com | ,, 3:47 | ||
61 | 45 | ▼16 | GATHEMANN Albert LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 3:47 | ||
62 | 57 | ▼5 | MALOVEC Ľuboš Slovakia | Slovakia | ,, 3:47 | ||
63 | 46 | ▼17 | ŘEHA Filip TUFO - Pardus Prostějov | TUFO - Pardus Prostějov | ,, 3:47 | ||
64 | 34 | ▼30 | BOGUSŁAWSKI Marceli Wibatech Merx 7R | Wibatech Merx 7R | ,, 3:47 | ||
65 | 44 | ▼21 | KALOJÍROS Tomáš AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 3:47 | ||
66 | 59 | ▼7 | HNÍK Jakub TUFO - Pardus Prostějov | TUFO - Pardus Prostějov | ,, 3:47 | ||
67 | 65 | ▼2 | OELKE Tim P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | 4:24 4:24 | ||
68 | 80 | ▲12 | WAWRZYNIAK Karol CCC Development Team | CCC Development Team | 5:44 5:44 | ||
69 | 84 | ▲15 | MIAZGA Jan LZS Region Mazowsze | LZS Region Mazowsze | ,, 5:44 | ||
70 | 118 | ▲48 | SAUGSTAD Lars Uno-X Pro Cycling Team | Uno-X Pro Cycling Team | 5:58 5:58 | ||
71 | 68 | ▼3 | ZETZSCHE Theo LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 6:47 6:47 | ||
72 | 67 | ▼5 | BANUSCH Richard LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 6:47 | ||
73 | 77 | ▲4 | BOELE Niels Wielerploeg Groot Amsterdam | Wielerploeg Groot Amsterdam | 7:04 7:04 | ||
74 | 71 | ▼3 | PYLYPCHUK Vitalii TC Chrobry SCOTT Głogów | TC Chrobry SCOTT Głogów | ,, 7:04 | ||
75 | 73 | ▼2 | NOTA Stefan Slovakia | Slovakia | ,, 7:04 | ||
76 | 70 | ▼6 | PROĆ Bartłomiej Poland | Poland | ,, 7:04 | ||
77 | 43 | ▼34 | OROS Samuel TJ Slávia ŠG Trenčín | TJ Slávia ŠG Trenčín | 8:23 8:23 | ||
78 | 79 | ▲1 | PLAMONDON Robin Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 8:49 8:49 | ||
79 | 81 | ▲2 | BLAŠKO Matej Topforex Lapierre Pro Cycling Team | Topforex Lapierre Pro Cycling Team | 9:21 9:21 | ||
80 | 89 | ▲9 | GIERACKI Patryk TC Chrobry SCOTT Głogów | TC Chrobry SCOTT Głogów | ,, 9:21 | ||
81 | 102 | ▲21 | STOČEK Bruno TUFO - Pardus Prostějov | TUFO - Pardus Prostějov | ,, 9:21 | ||
82 | 83 | ▲1 | GAŁKA Michał CCC Development Team | CCC Development Team | ,, 9:21 | ||
83 | 104 | ▲21 | WEBER Philip LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 9:21 | ||
84 | 109 | ▲25 | KRAUS Jan Dukla Praha | Dukla Praha | ,, 9:21 | ||
85 | 107 | ▲22 | TAEBLING Paul LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 9:21 | ||
86 | 111 | ▲25 | STÖHR Pavel TJ Slávia ŠG Trenčín | TJ Slávia ŠG Trenčín | ,, 9:21 | ||
87 | 95 | ▲8 | ZAREBSKI Marcin TC Chrobry SCOTT Głogów | TC Chrobry SCOTT Głogów | ,, 9:21 | ||
88 | 98 | ▲10 | ANSONS Kristers Tartu 2024 - Balticchaincycling.com | Tartu 2024 - Balticchaincycling.com | ,, 9:21 | ||
89 | 112 | ▲23 | RYBA Jan AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 9:21 | ||
90 | 69 | ▼21 | GÖNCZY Gergő Epronex - BSS Oil Team | Epronex - BSS Oil Team | 11:23 11:23 | ||
91 | 75 | ▼16 | LAJCHA Juraj TJ Slávia ŠG Trenčín | TJ Slávia ŠG Trenčín | 11:40 11:40 | ||
92 | 86 | ▼6 | MAŁKOWSKI Artur Poland | Poland | 13:57 13:57 | ||
93 | 90 | ▼3 | KOHOUT Martin Topforex Lapierre Pro Cycling Team | Topforex Lapierre Pro Cycling Team | ,, 13:57 | ||
94 | 88 | ▼6 | WALLINDER Willhelm Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | ,, 13:57 | ||
95 | 85 | ▼10 | VOLTR Martin Dukla Praha | Dukla Praha | ,, 13:57 | ||
96 | 100 | ▲4 | BÁRTA Tomáš TUFO - Pardus Prostějov | TUFO - Pardus Prostějov | ,, 13:57 | ||
97 | 72 | ▼25 | FIJAK Jan LZS Region Mazowsze | LZS Region Mazowsze | ,, 13:57 | ||
98 | 99 | ▲1 | RAJTAK Mateusz LZS Region Mazowsze | LZS Region Mazowsze | ,, 13:57 | ||
99 | 97 | ▼2 | DAVIDZON Lahav Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | ,, 13:57 | ||
100 | 82 | ▼18 | VONEŠ Jan Dukla Praha | Dukla Praha | 16:14 16:14 | ||
101 | 94 | ▼7 | JANOŠ Matyáš Dukla Praha | Dukla Praha | ,, 16:14 | ||
102 | 87 | ▼15 | KAŠPAR Jan Dukla Praha | Dukla Praha | ,, 16:14 | ||
103 | 92 | ▼11 | MIERZÝNSKI Piotr TC Chrobry SCOTT Głogów | TC Chrobry SCOTT Głogów | ,, 16:14 | ||
104 | 96 | ▼8 | VAN BOKHOVEN Ramon Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 16:14 | ||
105 | 91 | ▼14 | BABOR Daniel TUFO - Pardus Prostějov | TUFO - Pardus Prostějov | ,, 16:14 | ||
106 | 103 | ▼3 | SOLYMOSI Marton Epronex - BSS Oil Team | Epronex - BSS Oil Team | ,, 16:14 | ||
107 | 101 | ▼6 | LOVASSY Krisztián Epronex - BSS Oil Team | Epronex - BSS Oil Team | ,, 16:14 | ||
108 | 105 | ▼3 | HONKISZ Adrian Poland | Poland | ,, 16:14 | ||
109 | 110 | ▲1 | PAWLAK Tobiasz Mazowsze Serce Polski | Mazowsze Serce Polski | ,, 16:14 | ||
110 | 115 | ▲5 | HETFLEIS Petr Topforex Lapierre Pro Cycling Team | Topforex Lapierre Pro Cycling Team | ,, 16:14 | ||
111 | 114 | ▲3 | VELING Quinten Wielerploeg Groot Amsterdam | Wielerploeg Groot Amsterdam | ,, 16:14 | ||
112 | 108 | ▼4 | DOMIN Krzysztof Poland | Poland | ,, 16:14 | ||
113 | 117 | ▲4 | JÄGELER Robert P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 16:14 | ||
114 | 106 | ▼8 | BANASZEK Norbert Mazowsze Serce Polski | Mazowsze Serce Polski | 16:24 16:24 | ||
115 | 113 | ▼2 | BANIAR Matús Slovakia | Slovakia | 21:40 21:40 | ||
116 | 120 | ▲4 | MANOWSKI Mateusz LZS Region Mazowsze | LZS Region Mazowsze | 26:33 26:33 | ||
117 | 127 | ▲10 | GRZENKOWICZ Nikodem Poland | Poland | 27:14 27:14 | ||
118 | 125 | ▲7 | CHREN Martin Slovakia | Slovakia | ,, 27:14 | ||
119 | 128 | ▲9 | KLOC Dawid Poland | Poland | ,, 27:14 | ||
120 | 126 | ▲6 | WENGLORZ Michal LZS Region Mazowsze | LZS Region Mazowsze | ,, 27:14 | ||
121 | 132 | ▲11 | HOPPEZAK Vincent Wielerploeg Groot Amsterdam | Wielerploeg Groot Amsterdam | 29:02 29:02 | ||
122 | 135 | ▲13 | KISS Gergely Epronex - BSS Oil Team | Epronex - BSS Oil Team | 30:04 30:04 | ||
123 | 122 | ▼1 | LÍŠKA Andrej TJ Slávia ŠG Trenčín | TJ Slávia ŠG Trenčín | 32:29 32:29 | ||
124 | 123 | ▼1 | PARMA Krzysztof Voster ATS Team | Voster ATS Team | 32:40 32:40 | ||
125 | 124 | ▼1 | GAVENDA Miroslav TJ Slávia ŠG Trenčín | TJ Slávia ŠG Trenčín | ,, 32:40 | ||
126 | 129 | ▲3 | GAVENDA Martin Slovakia | Slovakia | ,, 32:40 | ||
127 | 136 | ▲9 | PUSTULA Michal AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 35:30 35:30 | ||
128 | 131 | ▲3 | LIVINTSEV Anton Tartu 2024 - Balticchaincycling.com | Tartu 2024 - Balticchaincycling.com | 36:04 36:04 | ||
129 | 134 | ▲5 | ERIKSSON Christoffer Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | 37:02 37:02 | ||
130 | 137 | ▲7 | GUSTAFSSON Elias Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | 37:06 37:06 | ||
131 | 130 | ▼1 | KRAMARCIK Pavol Slovakia | Slovakia | 37:08 37:08 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:10 September 2020
- Start time:-
- Avg. speed winner:39.43 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:154.7 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:64
- Vert. meters:1956
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: