2013»

Course de la Paix U23 / Závod Míru U23

(2.2U)
2013»Stage 3 (Final)»JesenikJesenik(150km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:00-
Classic
SKUJIŅŠ Toms Rietumu - Delfin
21Rietumu - Delfin853:57:00
23+0:22-
Classic
PIBERNIK Luka Radenska
19Radenska520:03
0:03
32+0:16-
GC
HIRT Jan Leopard - Trek Continental Team
22Leopard - Trek Continental Team210:08
0:08
44+0:44-
Sprint
PAULUS Daniel RC Gourmetfein Wels
20RC Gourmetfein Wels0:14
0:14
55+1:13-
GC
POLANC Jan Radenska
21Radenska1:03
1:03
68+1:22-
Classic
ALAPHILIPPE Julian Etixx-iHNed
20Etixx-iHNed1:15
1:15
77+1:20-
Climber
KONRAD Patrick Etixx-iHNed
21Etixx-iHNed,,
1:15
810+1:28-
GC
GROßSCHARTNER Felix RC Gourmetfein Wels
19RC Gourmetfein Wels1:18
1:18
96+1:17-
TT
STEROBO Rasmus Team Cult Energy
21Team Cult Energy1:23
1:23
1011+1:33-
TT
ČERNÝ Josef CCC Polsat Polkowice
20CCC Polsat Polkowice1:24
1:24
119+1:24-
Sprint
HAUGAARD Kristian Leopard - Trek Continental Team
22Leopard - Trek Continental Team1:25
1:25
1212+1:48-
Sprint
DEWORTELAER Serge Color Code - Biowanze
21Color Code - Biowanze1:28
1:28
1313+1:57-
Sprint
DVORSKY David Bauknecht - Author
20Bauknecht - Author1:36
1:36
1415+2:11-
GC
WILSON Nathan Bontrager Cycling Team
22Bontrager Cycling Team1:49
1:49
1519+2:56-
Sprint
STÖHR Ján SKC TUFO Prostějov
22SKC TUFO Prostějov1:50
1:50
1614+2:11-
Sprint
ROOSEN Sjors Cyclingteam Jo Piels
21Cyclingteam Jo Piels2:02
2:02
1716+2:37-
Sprint
212:05
2:05
1817+2:42-
TT
HOEKSTRA Jochem Cyclingteam Jo Piels
20Cyclingteam Jo Piels2:17
2:17
1920+3:00-
Sprint
BOSTNER Jaka Radenska
20Radenska2:24
2:24
2018+2:44-
GC
HNÍK Karel Etixx-iHNed
21Etixx-iHNed2:30
2:30
2121+3:08-
TT
SCHULTUS Patric Tirol Cycling Team
19Tirol Cycling Team2:32
2:32
2224+3:52-
Sprint
193:10
3:10
2326+3:58-
Sprint
PESTIAUX Loïc Color Code - Biowanze
21Color Code - Biowanze3:12
3:12
2433+4:22-
Sprint
STÖHR Pavel SKC TUFO Prostějov
22SKC TUFO Prostějov,,
3:12
2523+3:51-
Sprint
223:16
3:16
2625+3:54-
Hills
KOCH Jonas LKT Team Brandenburg
19LKT Team Brandenburg3:24
3:24
2727+4:00-
Sprint
DE GREEF Robbert Cyclingteam Jo Piels
21Cyclingteam Jo Piels3:26
3:26
2830+4:01-
Classic
WIŚNIOWSKI Łukasz Etixx-iHNed
21Etixx-iHNed,,
3:26
2931+4:02-
Sprint
PLESNER Frederik Team Trefor
19Team Trefor,,
3:26
3022+3:29-
Classic
VALGREN Michael Team Cult Energy
21Team Cult Energy,,
3:26
3129+4:01-
TT
DAŠKO Mário Dukla Trencin Trek
18Dukla Trencin Trek3:34
3:34
3228+4:00-
Sprint
HOSEK Josef Bauknecht - Author
21Bauknecht - Author3:43
3:43
3335+4:35-
Sprint
WEISS Martin Tirol Cycling Team
22Tirol Cycling Team3:46
3:46
3434+4:23-
Sprint
FRANCZAK Paweł Team Wibatech - Brzeg
21Team Wibatech - Brzeg,,
3:46
3532+4:10-
Sprint
SPOKES Samuel Etixx-iHNed
21Etixx-iHNed3:57
3:57
3638+4:54-
GC
HITI Tadej Radenska
19Radenska4:08
4:08
3736+4:44-
Classic
ROBEET Ludovic Color Code - Biowanze
19Color Code - Biowanze4:14
4:14
3837+4:46-
GC
BOUWMAN Koen Cyclingteam Jo Piels
19Cyclingteam Jo Piels4:23
4:23
3939+5:10-
TT
204:27
4:27
4040+6:08-
TT
19WSA5:35
5:35
4141+6:28-
Sprint
DE BIE Sean Leopard - Trek Continental Team
21Leopard - Trek Continental Team6:08
6:08
4242+8:31-
GC
218:15
8:15
4343+9:12-
Sprint
MEIJERS Daan Cyclingteam Jo Piels
22Cyclingteam Jo Piels9:00
9:00
4445+11:17-
Sprint
STOSZ Patryk TC Chrobry Lasocki Glogow
18TC Chrobry Lasocki Glogow9:20
9:20
4544+11:09-
BEITANS Krisjanis Rietumu - Delfin
18Rietumu - Delfin10:29
10:29
4646+12:06-
TT
1811:21
11:21
4747+13:24-
GC
LANG Paul WSA
21WSA12:35
12:35
4848+13:33-
Classic
2012:55
12:55
4950+15:46-
Sprint
BOUVRY Dieter Etixx-iHNed
20Etixx-iHNed14:58
14:58
5049+15:14-
GC
RABITSCH Stephan RC Gourmetfein Wels
21RC Gourmetfein Wels,,
14:58
5152+17:01-
Sprint
PAULUS Dennis RC Gourmetfein Wels
18RC Gourmetfein Wels16:21
16:21
5254+17:05-
GC
SCHÖNBERGER Sebastian RC Gourmetfein Wels
19RC Gourmetfein Wels16:24
16:24
53101+20:48-
TT
KIRSCH Alex Leopard - Trek Continental Team
20Leopard - Trek Continental Team16:25
16:25
5455+17:11-
Sprint
LEHNER Daniel RC Gourmetfein Wels
19RC Gourmetfein Wels16:27
16:27
5551+16:55-
Hills
KAMP Alexander Team Cult Energy
19Team Cult Energy16:29
16:29
5653+17:03-
Sprint
KUEN Maximilian Tirol Cycling Team
21Tirol Cycling Team,,
16:29
5758+17:37-
GEROMBOUX Arnaud Color Code - Biowanze
22Color Code - Biowanze,,
16:29
5856+17:23-
Sprint
21,,
16:29
5957+17:29-
TT
KNAUP Tobias LKT Team Brandenburg
20LKT Team Brandenburg16:46
16:46
6059+17:39-
Climber
PROKOFJEVS Ivars Rietumu - Delfin
22Rietumu - Delfin17:01
17:01
6160+17:50-
GC
2117:03
17:03
6276+18:29-
TT
19WSA17:15
17:15
6365+18:14-
Sprint
20,,
17:15
6461+17:55-
GC
2017:17
17:17
6566+18:14-
Sprint
2117:21
17:21
6674+18:26-
Sprint
ZECHMEISTER Tomas Bauknecht - Author
19Bauknecht - Author17:23
17:23
6767+18:15-
GC
21,,
17:23
6863+18:11-
Sprint
MANOUSEK Josef Bauknecht - Author
21Bauknecht - Author,,
17:23
6977+18:31-
Sprint
19,,
17:23
7071+18:21-
TT
2017:26
17:26
7164+18:13-
Sprint
21Team Trefor17:30
17:30
7273+18:25-
GC
VAKOC Michael Experiment 23
19Experiment 23,,
17:30
7379+18:35-
Sprint
DARVILLE Alex Bontrager Cycling Team
19Bontrager Cycling Team17:34
17:34
7478+18:33-
Sprint
REPŠE Uroš Radenska
19Radenska,,
17:34
7568+18:16-
TT
FÜRST Roman ASC Dukla Praha
22ASC Dukla Praha,,
17:34
7680+18:43-
Sprint
MISKULIN Jure Radenska
18Radenska,,
17:34
7781+18:44-
HERRMANN Johannes LKT Team Brandenburg
18LKT Team Brandenburg,,
17:34
7862+18:03-
TT
21,,
17:34
7969+18:18-
TT
20,,
17:34
8090+19:12-
Sprint
SISR František ASC Dukla Praha
20ASC Dukla Praha,,
17:34
8175+18:29-
TT
21,,
17:34
8296+19:49-
TT
DURTSCHI Maxwell Leopard - Trek Continental Team
22Leopard - Trek Continental Team17:42
17:42
8370+18:18-
Sprint
BAŠKA Erik Dukla Trencin Trek
19Dukla Trencin Trek,,
17:42
8472+18:22-
Sprint
ZAHÁLKA Matěj Experiment 23
19Experiment 23,,
17:42
8595+19:44-
1917:46
17:46
8687+18:58-
Sprint
1917:54
17:54
87102+21:20-
Sprint
19,,
17:54
8886+18:54-
Sprint
KALOJÍROS Tomáš Bauknecht - Author
18Bauknecht - Author18:02
18:02
8988+19:01-
Sprint
18,,
18:02
9083+18:49-
TT
1918:05
18:05
91105+22:04-
TT
1818:11
18:11
92104+22:00-
TT
22,,
18:11
9389+19:06-
Sprint
RYBIN Ondrej ASC Dukla Praha
20ASC Dukla Praha18:14
18:14
9484+18:51-
TT
RUGOVAC Denis ASC Dukla Praha
20ASC Dukla Praha18:15
18:15
9585+18:51-
Sprint
VENDOLSKÝ Ondrej ASC Dukla Praha
21ASC Dukla Praha18:20
18:20
9682+18:48-
Sprint
OBKIRCHER Marc Tirol Cycling Team
21Tirol Cycling Team18:21
18:21
9799+20:27-
TT
KRAUS Jan ASC Dukla Praha
20ASC Dukla Praha18:40
18:40
98106+23:31-
FRKAL Jakub Experiment 23
19Experiment 2318:48
18:48
9991+19:16-
Sprint
2118:51
18:51
10092+19:33-
Sprint
POUTSMA Stefan Cyclingteam Jo Piels
21Cyclingteam Jo Piels,,
18:51
101107+23:47-
ROSENBERG Andreas Team Trefor
19Team Trefor19:11
19:11
10293+19:36-
Sprint
20,,
19:11
10394+19:39-
TT
NORMAN LETH Lasse Blue Water Cycling
21Blue Water Cycling19:35
19:35
104108+24:29-
TT
DONATH Felix LKT Team Brandenburg
20LKT Team Brandenburg,,
19:35
105100+20:42-
Sprint
DERLER Tobias Tirol Cycling Team
19Tirol Cycling Team,,
19:35
10697+20:17-
Sprint
MALOVEC Ľuboš Dukla Trencin Trek
19Dukla Trencin Trek,,
19:35
10798+20:25-
Classic
NEILANDS Krists Rietumu - Delfin
18Rietumu - Delfin19:58
19:58
108103+21:24-
1820:30
20:30
DNF-
Sprint
KOLÁŘ Michael Dukla Trencin Trek
20Dukla Trencin Trek-
DNF-
BORMANN Maximilian LKT Team Brandenburg
20LKT Team Brandenburg-
DNF-
Climber
MÜHLBERGER Gregor Tirol Cycling Team
19Tirol Cycling Team-
DNF-
Sprint
VAN HEUVERSWIJN Quentin Color Code - Biowanze
20Color Code - Biowanze-
DNF-
Sprint
WERTZ Thomas Color Code - Biowanze
20Color Code - Biowanze-
DNF-
GC
OLESEN Patrick Team Trefor
18Team Trefor-
DNF-
TT
KRAGH ANDERSEN Søren Team Trefor
18Team Trefor-
DNF-
Sprint
VINJEBO Emil Mielke Team Trefor
19Team Trefor-
DNF-
TT
URBAŠEK Jan Experiment 23
19Experiment 23-
DNF-
TT
MATOUSEK Jiri SKC TUFO Prostějov
21SKC TUFO Prostějov-
DNS-
Sprint
VRAZEL Viktor SKC TUFO Prostějov
20SKC TUFO Prostějov-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPntTimeTime won/lost
19▲8-
Classic
SKUJIŅŠ Toms Rietumu - Delfin
21Rietumu - Delfin256:43:22..
213▲11-
GC
HIRT Jan Leopard - Trek Continental Team
22Leopard - Trek Continental Team180:16
0:16
..
326▲23-
Classic
PIBERNIK Luka Radenska
19Radenska140:22
0:22
..
435▲31-
Sprint
PAULUS Daniel RC Gourmetfein Wels
20RC Gourmetfein Wels110:44
0:44
..
511▲6-
GC
POLANC Jan Radenska
21Radenska81:13
1:13
..
61▼5-
TT
STEROBO Rasmus Team Cult Energy
21Team Cult Energy61:17
1:17
..
73▼4-
Climber
KONRAD Patrick Etixx-iHNed
21Etixx-iHNed41:20
1:20
..
86▼2-
Classic
ALAPHILIPPE Julian Etixx-iHNed
20Etixx-iHNed31:22
1:22
..
92▼7-
Sprint
HAUGAARD Kristian Leopard - Trek Continental Team
22Leopard - Trek Continental Team21:24
1:24
..
1010--
GC
GROßSCHARTNER Felix RC Gourmetfein Wels
19RC Gourmetfein Wels11:28
1:28
..
117▼4-
TT
ČERNÝ Josef CCC Polsat Polkowice
20CCC Polsat Polkowice1:33
1:33
..
1220▲8-
Sprint
DEWORTELAER Serge Color Code - Biowanze
21Color Code - Biowanze1:48
1:48
..
1321▲8-
Sprint
DVORSKY David Bauknecht - Author
20Bauknecht - Author1:57
1:57
..
148▼6-
Sprint
ROOSEN Sjors Cyclingteam Jo Piels
21Cyclingteam Jo Piels2:11
2:11
..
1523▲8-
GC
WILSON Nathan Bontrager Cycling Team
22Bontrager Cycling Team,,
2:11
..
1638▲22-
Sprint
212:37
2:37
..
1727▲10-
TT
HOEKSTRA Jochem Cyclingteam Jo Piels
20Cyclingteam Jo Piels2:42
2:42
..
1814▼4-
GC
HNÍK Karel Etixx-iHNed
21Etixx-iHNed2:44
2:44
..
1996▲77-
Sprint
STÖHR Ján SKC TUFO Prostějov
22SKC TUFO Prostějov2:56
2:56
..
2046▲26-
Sprint
BOSTNER Jaka Radenska
20Radenska3:00
3:00
..
2147▲26-
TT
SCHULTUS Patric Tirol Cycling Team
19Tirol Cycling Team3:08
3:08
..
224▼18-
Classic
VALGREN Michael Team Cult Energy
21Team Cult Energy3:29
3:29
..
2342▲19-
Sprint
223:51
3:51
..
2459▲35-
Sprint
193:52
3:52
..
2534▲9-
Hills
KOCH Jonas LKT Team Brandenburg
19LKT Team Brandenburg3:54
3:54
..
2671▲45-
Sprint
PESTIAUX Loïc Color Code - Biowanze
21Color Code - Biowanze3:58
3:58
..
2740▲13-
Sprint
DE GREEF Robbert Cyclingteam Jo Piels
21Cyclingteam Jo Piels4:00
4:00
..
2818▼10-
Sprint
HOSEK Josef Bauknecht - Author
21Bauknecht - Author,,
4:00
..
2931▲2-
TT
DAŠKO Mário Dukla Trencin Trek
18Dukla Trencin Trek4:01
4:01
..
3048▲18-
Classic
WIŚNIOWSKI Łukasz Etixx-iHNed
21Etixx-iHNed,,
4:01
..
3143▲12-
Sprint
PLESNER Frederik Team Trefor
19Team Trefor4:02
4:02
..
3215▼17-
Sprint
SPOKES Samuel Etixx-iHNed
21Etixx-iHNed4:10
4:10
..
33103▲70-
Sprint
STÖHR Pavel SKC TUFO Prostějov
22SKC TUFO Prostějov4:22
4:22
..
3449▲15-
Sprint
FRANCZAK Paweł Team Wibatech - Brzeg
21Team Wibatech - Brzeg4:23
4:23
..
3576▲41-
Sprint
WEISS Martin Tirol Cycling Team
22Tirol Cycling Team4:35
4:35
..
3636--
Classic
ROBEET Ludovic Color Code - Biowanze
19Color Code - Biowanze4:44
4:44
..
3724▼13-
GC
BOUWMAN Koen Cyclingteam Jo Piels
19Cyclingteam Jo Piels4:46
4:46
..
3870▲32-
GC
HITI Tadej Radenska
19Radenska4:54
4:54
..
3965▲26-
TT
205:10
5:10
..
4039▼1-
TT
19WSA6:08
6:08
..
4122▼19-
Sprint
DE BIE Sean Leopard - Trek Continental Team
21Leopard - Trek Continental Team6:28
6:28
..
4216▼26-
GC
218:31
8:31
..
4312▼31-
Sprint
MEIJERS Daan Cyclingteam Jo Piels
22Cyclingteam Jo Piels9:12
9:12
..
4456▲12-
BEITANS Krisjanis Rietumu - Delfin
18Rietumu - Delfin11:09
11:09
..
45108▲63-
Sprint
STOSZ Patryk TC Chrobry Lasocki Glogow
18TC Chrobry Lasocki Glogow11:17
11:17
..
4669▲23-
TT
1812:06
12:06
..
4777▲30-
GC
LANG Paul WSA
21WSA13:24
13:24
..
4852▲4-
Classic
2013:33
13:33
..
4917▼32-
GC
RABITSCH Stephan RC Gourmetfein Wels
21RC Gourmetfein Wels15:14
15:14
..
5074▲24-
Sprint
BOUVRY Dieter Etixx-iHNed
20Etixx-iHNed15:46
15:46
..
5129▼22-
Hills
KAMP Alexander Team Cult Energy
19Team Cult Energy16:55
16:55
..
5254▲2-
Sprint
PAULUS Dennis RC Gourmetfein Wels
18RC Gourmetfein Wels17:01
17:01
..
5341▼12-
Sprint
KUEN Maximilian Tirol Cycling Team
21Tirol Cycling Team17:03
17:03
..
5457▲3-
GC
SCHÖNBERGER Sebastian RC Gourmetfein Wels
19RC Gourmetfein Wels17:05
17:05
..
5567▲12-
Sprint
LEHNER Daniel RC Gourmetfein Wels
19RC Gourmetfein Wels17:11
17:11
..
5683▲27-
Sprint
2117:23
17:23
..
5763▲6-
TT
KNAUP Tobias LKT Team Brandenburg
20LKT Team Brandenburg17:29
17:29
..
5899▲41-
GEROMBOUX Arnaud Color Code - Biowanze
22Color Code - Biowanze17:37
17:37
..
5950▼9-
Climber
PROKOFJEVS Ivars Rietumu - Delfin
22Rietumu - Delfin17:39
17:39
..
6072▲12-
GC
2117:50
17:50
..
6151▼10-
GC
2017:55
17:55
..
6233▼29-
TT
2118:03
18:03
..
6375▲12-
Sprint
MANOUSEK Josef Bauknecht - Author
21Bauknecht - Author18:11
18:11
..
6464--
Sprint
21Team Trefor18:13
18:13
..
6591▲26-
Sprint
2018:14
18:14
..
6682▲16-
Sprint
21,,
18:14
..
6779▲12-
GC
2118:15
18:15
..
6858▼10-
TT
FÜRST Roman ASC Dukla Praha
22ASC Dukla Praha18:16
18:16
..
6966▼3-
TT
2018:18
18:18
..
7045▼25-
Sprint
BAŠKA Erik Dukla Trencin Trek
19Dukla Trencin Trek,,
18:18
..
7187▲16-
TT
2018:21
18:21
..
7255▼17-
Sprint
ZAHÁLKA Matěj Experiment 23
19Experiment 2318:22
18:22
..
7386▲13-
GC
VAKOC Michael Experiment 23
19Experiment 2318:25
18:25
..
7494▲20-
Sprint
ZECHMEISTER Tomas Bauknecht - Author
19Bauknecht - Author18:26
18:26
..
7585▲10-
TT
2118:29
18:29
..
76104▲28-
TT
19WSA,,
18:29
..
77100▲23-
Sprint
1918:31
18:31
..
7889▲11-
Sprint
REPŠE Uroš Radenska
19Radenska18:33
18:33
..
7993▲14-
Sprint
DARVILLE Alex Bontrager Cycling Team
19Bontrager Cycling Team18:35
18:35
..
80101▲21-
Sprint
MISKULIN Jure Radenska
18Radenska18:43
18:43
..
81102▲21-
HERRMANN Johannes LKT Team Brandenburg
18LKT Team Brandenburg18:44
18:44
..
8232▼50-
Sprint
OBKIRCHER Marc Tirol Cycling Team
21Tirol Cycling Team18:48
18:48
..
8368▼15-
TT
1918:49
18:49
..
8444▼40-
TT
RUGOVAC Denis ASC Dukla Praha
20ASC Dukla Praha18:51
18:51
..
8537▼48-
Sprint
VENDOLSKÝ Ondrej ASC Dukla Praha
21ASC Dukla Praha,,
18:51
..
8681▼5-
Sprint
KALOJÍROS Tomáš Bauknecht - Author
18Bauknecht - Author18:54
18:54
..
8795▲8-
Sprint
1918:58
18:58
..
8890▲2-
Sprint
1819:01
19:01
..
8980▼9-
Sprint
RYBIN Ondrej ASC Dukla Praha
20ASC Dukla Praha19:06
19:06
..
90106▲16-
Sprint
SISR František ASC Dukla Praha
20ASC Dukla Praha19:12
19:12
..
9125▼66-
Sprint
2119:16
19:16
..
9261▼31-
Sprint
POUTSMA Stefan Cyclingteam Jo Piels
21Cyclingteam Jo Piels19:33
19:33
..
9328▼65-
Sprint
2019:36
19:36
..
945▼89-
TT
NORMAN LETH Lasse Blue Water Cycling
21Blue Water Cycling19:39
19:39
..
95109▲14-
1919:44
19:44
..
96110▲14-
TT
DURTSCHI Maxwell Leopard - Trek Continental Team
22Leopard - Trek Continental Team19:49
19:49
..
9762▼35-
Sprint
MALOVEC Ľuboš Dukla Trencin Trek
19Dukla Trencin Trek20:17
20:17
..
9830▼68-
Classic
NEILANDS Krists Rietumu - Delfin
18Rietumu - Delfin20:25
20:25
..
99107▲8-
TT
KRAUS Jan ASC Dukla Praha
20ASC Dukla Praha20:27
20:27
..
10097▼3-
Sprint
DERLER Tobias Tirol Cycling Team
19Tirol Cycling Team20:42
20:42
..
101116▲15-
TT
KIRSCH Alex Leopard - Trek Continental Team
20Leopard - Trek Continental Team20:48
20:48
..
102112▲10-
Sprint
1921:20
21:20
..
10384▼19-
1821:24
21:24
..
104114▲10-
TT
2222:00
22:00
..
105115▲10-
TT
1822:04
22:04
..
106118▲12-
FRKAL Jakub Experiment 23
19Experiment 2323:31
23:31
..
107117▲10-
ROSENBERG Andreas Team Trefor
19Team Trefor23:47
23:47
..
108119▲11-
TT
DONATH Felix LKT Team Brandenburg
20LKT Team Brandenburg24:29
24:29
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
17▲6-
Classic
PIBERNIK Luka Radenska
19Radenska29+20
2--
Classic
SKUJIŅŠ Toms Rietumu - Delfin
21Rietumu - Delfin25+25
31▼2-
Sprint
21Team Trefor25-
44--
TT
ČERNÝ Josef CCC Polsat Polkowice
20CCC Polsat Polkowice20+6
52▼3-
Sprint
MEIJERS Daan Cyclingteam Jo Piels
22Cyclingteam Jo Piels20-
6--
GC
HIRT Jan Leopard - Trek Continental Team
22Leopard - Trek Continental Team16+16
73▼4-
TT
NORMAN LETH Lasse Blue Water Cycling
21Blue Water Cycling16-
8--
Sprint
PAULUS Daniel RC Gourmetfein Wels
20RC Gourmetfein Wels14+14
912▲3-
Climber
KONRAD Patrick Etixx-iHNed
21Etixx-iHNed13+9
10--
GC
POLANC Jan Radenska
21Radenska12+12
115▼6-
Sprint
FRANCZAK Paweł Team Wibatech - Brzeg
21Team Wibatech - Brzeg12-
12--
Classic
ALAPHILIPPE Julian Etixx-iHNed
20Etixx-iHNed10+10
1314▲1-
GC
GROßSCHARTNER Felix RC Gourmetfein Wels
19RC Gourmetfein Wels10+8
146▼8-
Sprint
RYBIN Ondrej ASC Dukla Praha
20ASC Dukla Praha10-
158▼7-
Sprint
BAŠKA Erik Dukla Trencin Trek
19Dukla Trencin Trek8-
16--
TT
STEROBO Rasmus Team Cult Energy
21Team Cult Energy7+7
179▼8-
Sprint
SPOKES Samuel Etixx-iHNed
21Etixx-iHNed7-
1811▼7-
Sprint
STÖHR Ján SKC TUFO Prostějov
22SKC TUFO Prostějov6+1
1910▼9-
Sprint
KUEN Maximilian Tirol Cycling Team
21Tirol Cycling Team6-
20--
Sprint
HAUGAARD Kristian Leopard - Trek Continental Team
22Leopard - Trek Continental Team5+5
21--
Sprint
DEWORTELAER Serge Color Code - Biowanze
21Color Code - Biowanze4+4
22--
Sprint
DVORSKY David Bauknecht - Author
20Bauknecht - Author3+3
2313▼10-
Sprint
BOUVRY Dieter Etixx-iHNed
20Etixx-iHNed3-
24--
GC
WILSON Nathan Bontrager Cycling Team
22Bontrager Cycling Team2+2
2515▼10-
Sprint
MANOUSEK Josef Bauknecht - Author
21Bauknecht - Author1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11--
Sprint
STOSZ Patryk TC Chrobry Lasocki Glogow
18TC Chrobry Lasocki Glogow19+-6
2--
Classic
PIBERNIK Luka Radenska
19Radenska7+7
3--
GC
WILSON Nathan Bontrager Cycling Team
22Bontrager Cycling Team7+7
44--
GC
HIRT Jan Leopard - Trek Continental Team
22Leopard - Trek Continental Team6+-8
5--
Sprint
HAUGAARD Kristian Leopard - Trek Continental Team
22Leopard - Trek Continental Team5+5
62▼4-
Sprint
BAŠKA Erik Dukla Trencin Trek
19Dukla Trencin Trek5+-15
73▼4-
Sprint
SISR František ASC Dukla Praha
20ASC Dukla Praha5+-11
89▲1-
GC
POLANC Jan Radenska
21Radenska5+-2
9--
Climber
KONRAD Patrick Etixx-iHNed
21Etixx-iHNed5+5
10--
Sprint
PAULUS Daniel RC Gourmetfein Wels
20RC Gourmetfein Wels4+4
11--
Sprint
DEWORTELAER Serge Color Code - Biowanze
21Color Code - Biowanze4+4
125▼7-
GC
RABITSCH Stephan RC Gourmetfein Wels
21RC Gourmetfein Wels4+-8
136▼7-
TT
RUGOVAC Denis ASC Dukla Praha
20ASC Dukla Praha4+-6
14--
Classic
SKUJIŅŠ Toms Rietumu - Delfin
21Rietumu - Delfin3+3
15--
Classic
VALGREN Michael Team Cult Energy
21Team Cult Energy3+3
167▼9-
Sprint
DE GREEF Robbert Cyclingteam Jo Piels
21Cyclingteam Jo Piels3+-6
178▼9-
TT
ČERNÝ Josef CCC Polsat Polkowice
20CCC Polsat Polkowice2+-6
18--
TT
202+2
19--
Sprint
BOSTNER Jaka Radenska
20Radenska1+1
20--
Sprint
BOUVRY Dieter Etixx-iHNed
20Etixx-iHNed1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
16▲5 RadenskaCT 20:14:47..
22- Etixx-iHNedCT0:45
0:45
..
33- Leopard - Trek Continental TeamCT3:35
3:35
..
44- Cyclingteam Jo PielsCT3:54
3:54
..
512▲7 United StatesNAT3:55
3:55
..
611▲5 Color Code - BiowanzeCT5:42
5:42
..
71▼6 DenmarkNAT8:34
8:34
..
85▼3 RC Gourmetfein WelsCT12:47
12:47
..
913▲4 PolandNAT13:18
13:18
..
109▼1 Tirol Cycling TeamCT19:26
19:26
..
1110▼1 Bauknecht - AuthorCT19:27
19:27
..
128▼4 LatviaNAT24:04
24:04
..
137▼6 Czech Cycloscross Team27:53
27:53
..
1417▲3 BelarusNAT31:01
31:01
..
1519▲4 SteiermarkREG33:20
33:20
..
1618▲2 LKT Team BrandenburgCT35:26
35:26
..
1716▼1 Team TreforCT37:40
37:40
..
1814▼4 Dukla Trencin TrekCT37:55
37:55
..
1920▲1 SlovakiaNAT50:16
50:16
..
2015▼5 ASC Dukla PrahaCT50:30
50:30
..
2122▲1 Experiment 23CT54:25
54:25
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    26 May 2013
  • Start time:
    -
  • Avg. speed winner:
    37.97 km/h
  • Race category:
    MU - Men U23
  • Distance:
    150 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
  • Vertical meters:
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
  • Avg. temperature: