2016»

Course de la Paix U23 / Závod Míru U23

(2.Ncup)
2016»Stage 3 (Final)»JesenikJesenik(160km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
14+0:16-
Climber
LAMBRECHT Bjorg Lotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U231253:53:27
210+0:47-
GC
HOELGAARD Markus Team Joker - Byggtorget
21Team Joker - Byggtorget820:03
0:03
37+0:25-
GC
CARBONI Giovanni Unieuro Wilier
20Unieuro Wilier41,,
0:03
41+0:00-
Climber
19,,
0:03
52+0:11-
GC
GEOGHEGAN HART Tao Axeon Hagens Berman
21Axeon Hagens Berman,,
0:03
66+0:24-
GC
KNOX James Team Wiggins
20Team Wiggins ,,
0:03
75+0:18-
GC
22,,
0:03
872+20:21-
Hills
19,,
0:03
93+0:14-
GC
FRANKINY Kilian BMC Development Team
22BMC Development Team ,,
0:03
109+0:38-
GC
19,,
0:03
1126+4:21-
Sprint
19,,
0:03
1216+2:26-
Climber
SCHACHMANN Maximilian Klein Constantia
22Klein Constantia,,
0:03
138+0:35-
GC
CRAS Steff Lotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U230:09
0:09
1422+3:45-
Sprint
VINJEBO Emil Mielke Team Giant Scatto U23
22Team Giant Scatto U23,,
0:09
1512+1:03-
GC
NYCH Artem Gazprom-RusVelo
21Gazprom-RusVelo0:13
0:13
1615+2:15-
GC
NOVAK Domen Adria Mobil
20Adria Mobil,,
0:13
1714+1:47-
GC
SCHÖNBERGER Sebastian Tirol Cycling Team
22Tirol Cycling Team0:15
0:15
1819+3:16-
Classic
190:17
0:17
1920+3:17-
Classic
MERTZ Rémy Color Code - Arden 'Beef'
20Color Code - Arden 'Beef'0:21
0:21
2013+1:05-
Sprint
TECCHIO Marco Unieuro Wilier
21Unieuro Wilier0:23
0:23
2129+5:18-
Sprint
PAULUS Dennis Tirol Cycling Team
21Tirol Cycling Team,,
0:23
2233+5:29-
Sprint
O' DONNELL Philip Axeon Hagens Berman
20Axeon Hagens Berman,,
0:23
2311+0:49-
GC
SCHLEGEL Michal Klein Constantia
21Klein Constantia,,
0:23
2461+14:54-
GC
SIVAKOV Pavel BMC Development Team
18BMC Development Team 0:27
0:27
2521+3:27-
Sprint
AKHMETOV Galym Astana City
21Astana City0:31
0:31
2650+9:39-
Sprint
STOSZ Patryk CCC Sprandi Polkowice
21CCC Sprandi Polkowice 0:34
0:34
2740+7:35-
TT
20,,
0:34
2862+16:16-
Climber
210:36
0:36
2948+9:27-
Sprint
BOSMAN Patrick Tirol Cycling Team
22Tirol Cycling Team,,
0:36
3017+2:52-
GC
DAVIES Scott Team Wiggins
20Team Wiggins ,,
0:36
3151+10:23-
Classic
EENKHOORN Pascal BMC Development Team
19BMC Development Team 0:41
0:41
3256+13:27-
GC
200:47
0:47
3360+14:53-
TT
SCHÄPPI Martin BMC Development Team
19BMC Development Team 0:49
0:49
3424+4:09-
TT
BROŻYNA Piotr CCC Sprandi Polkowice
21CCC Sprandi Polkowice 0:51
0:51
3525+4:19-
Classic
AMEZAWA Takeaki Utsunomiya Blitzen
21Utsunomiya Blitzen0:53
0:53
3642+7:41-
Classic
221:01
1:01
3718+3:10-
Sprint
PALUTA Michał CCC Sprandi Polkowice
20CCC Sprandi Polkowice 1:02
1:02
3837+6:34-
GC
MAAS Jan Rabobank Development Team
20Rabobank Development Team1:06
1:06
3931+5:22-
Classic
MÜLLER Patrick BMC Development Team
20BMC Development Team ,,
1:06
4035+5:46-
TT
21,,
1:06
4136+5:54-
Sprint
CHSHERBININ Yuriy Astana City
20Astana City1:09
1:09
4234+5:39-
Sprint
LUKKEDAHL Øivind Team Coop - ØsterHus
21Team Coop - ØsterHus1:17
1:17
4371+20:20-
Classic
211:20
1:20
4423+4:09-
Sprint
TSCHERNOSTER Jan Rad-Net Rose Team
19Rad-Net Rose Team1:31
1:31
4541+7:36-
TT
221:38
1:38
4630+5:21-
GC
201:48
1:48
4727+4:38-
Sprint
KLEIVEN Njål Team Ringeriks - Kraft
22Team Ringeriks - Kraft 2:28
2:28
4857+13:56-
Classic
VAN HOOYDONCK Nathan BMC Development Team
20BMC Development Team 2:46
2:46
4946+9:04-
Sprint
KALOJÍROS Tomáš AC Sparta Praha
21AC Sparta Praha,,
2:46
5028+5:02-
Sprint
21,,
2:46
5144+8:29-
Climber
KÄMNA Lennard Stölting Service Group
19Stölting Service Group3:01
3:01
5238+6:42-
Climber
MAS Enric Klein Constantia
21Klein Constantia,,
3:01
5332+5:24-
GC
AASVOLD Kristian Team Sparebanken Sør
21Team Sparebanken Sør3:14
3:14
5458+14:29-
Classic
213:42
3:42
5545+8:54-
Climber
19,,
3:42
5643+7:54-
GC
HOFSTEDE Lennard Rabobank Development Team
21Rabobank Development Team4:25
4:25
5784+25:24-
Sprint
20,,
4:25
5863+16:29-
Sprint
SHTEIN Grigoriy Astana City
20Astana City6:19
6:19
5964+17:14-
Sprint
OLIESLAGERS Bob Rabobank Development Team
19Rabobank Development Team6:33
6:33
6074+21:41-
Sprint
HALLER Patrick Rad-Net Rose Team
18Rad-Net Rose Team,,
6:33
6154+12:59-
ZAKARIN Aydar Gazprom-RusVelo
22Gazprom-RusVelo6:41
6:41
6253+12:20-
Sprint
AKITA Takuma Shimano Racing Team
22Shimano Racing Team,,
6:41
6376+21:49-
TT
20,,
6:41
6447+9:16-
GC
22,,
6:41
6539+7:07-
GC
20,,
6:41
6677+21:49-
Sprint
OIEN Justin Axeon Hagens Berman
21Axeon Hagens Berman,,
6:41
6795+37:48-
TT
19,,
6:41
6881+23:05-
Sprint
THERKILDSEN Marius Team Giant Scatto U23
20Team Giant Scatto U23,,
6:41
6970+20:15-
GC
GREGAARD Jonas Riwal Platform Cycling Team
19Riwal Platform Cycling Team,,
6:41
7059+14:34-
Sprint
20,,
6:41
7189+30:26-
GC
20,,
6:41
7279+21:49-
Climber
BRKIC Benjamin Tirol Cycling Team
19Tirol Cycling Team,,
6:41
7375+21:43-
Classic
GARCÍA CORTINA Iván Klein Constantia
20Klein Constantia,,
6:41
7478+21:49-
Sprint
REUTTER Sven Stölting Service Group
19Stölting Service Group,,
6:41
7565+17:28-
Sprint
KRUL Stef Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
20Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel,,
6:41
7669+20:12-
Sprint
20,,
6:41
7788+29:17-
Sprint
UDOD Rinat ISD-Jorbi Continental Team
20ISD-Jorbi Continental Team,,
6:41
7852+10:39-
Sprint
FORFANG Ole Team Joker - Byggtorget
21Team Joker - Byggtorget,,
6:41
7949+9:34-
Climber
21,,
6:41
8055+13:13-
Sprint
JANSSEN Adriaan Cyclingteam Jo Piels
20Cyclingteam Jo Piels6:58
6:58
8168+19:18-
Hills
RUČIGAJ Žiga Radenska Ljubljana
20Radenska Ljubljana7:12
7:12
8280+22:28-
Hills
BENNETT Sean An Post Chain Reaction
20An Post Chain Reaction10:33
10:33
8383+24:36-
Classic
PEDERSEN Casper Riwal Platform Cycling Team
20Riwal Platform Cycling Team11:05
11:05
8490+33:20-
Sprint
1911:22
11:22
8567+18:56-
Sprint
2211:32
11:32
8685+26:40-
Sprint
FINKŠT Tilen Radenska Ljubljana
18Radenska Ljubljana,,
11:32
8796+38:22-
Sprint
20,,
11:32
8873+20:35-
GC
2011:40
11:40
8987+28:09-
Classic
1812:00
12:00
9066+18:10-
Sprint
TRONDSEN Trond Team Sparebanken Sør
22Team Sparebanken Sør12:05
12:05
9194+37:32-
Sprint
2118:14
18:14
9286+27:54-
Sprint
1919:39
19:39
9393+37:10-
Sprint
2219:50
19:50
9491+34:58-
Sprint
LEHKY Roman Klein Constantia
19Klein Constantia,,
19:50
9582+23:58-
Classic
2221:48
21:48
9692+36:54-
Classic
20,,
21:48
9797+41:45-
Sprint
2121:50
21:50
9898+42:48-
Sprint
KOCH Christian LKT Team Brandenburg
19LKT Team Brandenburg27:40
27:40
99100+50:51-
Sprint
SATLIKOV Maxim Astana City
19Astana City28:15
28:15
10099+43:10-
Sprint
LUCHSHENKO Sergey Astana City
21Astana City,,
28:15
101101+51:20-
TT
PETELIN Jan Team Differdange - Losch
19Team Differdange - Losch28:50
28:50
102102+1:09:12-
Sprint
BROWN Jonny Axeon Hagens Berman
19Axeon Hagens Berman33:06
33:06
DNF-
GC
20-
DNF-
GC
18-
DNF-
GC
20-
DNF-
Sprint
19-
DNF-
Sprint
RAJOVIĆ Dušan Adria Mobil
18Adria Mobil-
DNF-
TT
PIETRULA Nicolas Team Dukla Praha
20Team Dukla Praha-
DNF-
Hills
ŤOUPALÍK Adam Beobank - Corendon
20Beobank - Corendon-
DNF-
TT
CAMRDA Pavel Whirlpool Author
19Whirlpool Author -
DNF-
TT
KUKRLE Michael Whirlpool Author
21Whirlpool Author -
DNF-
Sprint
KOVAR Jan Whirlpool Author
19Whirlpool Author -
DNF-
Sprint
AUER Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels
21Team Felbermayr - Simplon Wels -
DNF-
Sprint
STOKBRO Andreas Riwal Platform Cycling Team
19Riwal Platform Cycling Team-
DNF-
Classic
HOFFMAN Maximilian ColoQuick CULT
19ColoQuick CULT-
DNF-
GC
ARSLANOV Ildar Gazprom-RusVelo
22Gazprom-RusVelo-
DNS-
21-
DNS-
TT
PENKO Izidor Radenska Ljubljana
19Radenska Ljubljana-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTimeTime won/lost
11--
Climber
197025 10:10:19..
22--
GC
GEOGHEGAN HART Tao Axeon Hagens Berman
21Axeon Hagens Berman55180:11
0:11
..
33--
GC
FRANKINY Kilian BMC Development Team
22BMC Development Team 40140:14
0:14
..
49▲5-
Climber
LAMBRECHT Bjorg Lotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U2330110:16
0:16
..
54▼1-
GC
222580:18
0:18
..
65▼1-
GC
KNOX James Team Wiggins
20Team Wiggins 2060:24
0:24
..
78▲1-
GC
CARBONI Giovanni Unieuro Wilier
20Unieuro Wilier1540:25
0:25
..
810▲2-
GC
CRAS Steff Lotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U231030:35
0:35
..
911▲2-
GC
19520:38
0:38
..
1013▲3-
GC
HOELGAARD Markus Team Joker - Byggtorget
21Team Joker - Byggtorget310:47
0:47
..
117▼4-
GC
SCHLEGEL Michal Klein Constantia
21Klein Constantia0:49
0:49
..
1214▲2-
GC
NYCH Artem Gazprom-RusVelo
21Gazprom-RusVelo1:03
1:03
..
1312▼1-
Sprint
TECCHIO Marco Unieuro Wilier
21Unieuro Wilier1:05
1:05
..
1415▲1-
GC
SCHÖNBERGER Sebastian Tirol Cycling Team
22Tirol Cycling Team1:47
1:47
..
1516▲1-
GC
NOVAK Domen Adria Mobil
20Adria Mobil2:15
2:15
..
1623▲7-
Climber
SCHACHMANN Maximilian Klein Constantia
22Klein Constantia2:26
2:26
..
1722▲5-
GC
DAVIES Scott Team Wiggins
20Team Wiggins 2:52
2:52
..
1820▲2-
Sprint
PALUTA Michał CCC Sprandi Polkowice
20CCC Sprandi Polkowice 3:10
3:10
..
1929▲10-
Classic
193:16
3:16
..
2027▲7-
Classic
MERTZ Rémy Color Code - Arden 'Beef'
20Color Code - Arden 'Beef'3:17
3:17
..
2128▲7-
Sprint
AKHMETOV Galym Astana City
21Astana City3:27
3:27
..
2234▲12-
Sprint
VINJEBO Emil Mielke Team Giant Scatto U23
22Team Giant Scatto U233:45
3:45
..
2325▲2-
Sprint
TSCHERNOSTER Jan Rad-Net Rose Team
19Rad-Net Rose Team4:09
4:09
..
2430▲6-
TT
BROŻYNA Piotr CCC Sprandi Polkowice
21CCC Sprandi Polkowice ,,
4:09
..
2531▲6-
Classic
AMEZAWA Takeaki Utsunomiya Blitzen
21Utsunomiya Blitzen4:19
4:19
..
2638▲12-
Sprint
194:21
4:21
..
2719▼8-
Sprint
KLEIVEN Njål Team Ringeriks - Kraft
22Team Ringeriks - Kraft 4:38
4:38
..
2821▼7-
Sprint
215:02
5:02
..
2942▲13-
Sprint
PAULUS Dennis Tirol Cycling Team
21Tirol Cycling Team5:18
5:18
..
3033▲3-
GC
205:21
5:21
..
3137▲6-
Classic
MÜLLER Patrick BMC Development Team
20BMC Development Team 5:22
5:22
..
3217▼15-
GC
AASVOLD Kristian Team Sparebanken Sør
21Team Sparebanken Sør5:24
5:24
..
3343▲10-
Sprint
O' DONNELL Philip Axeon Hagens Berman
20Axeon Hagens Berman5:29
5:29
..
3439▲5-
Sprint
LUKKEDAHL Øivind Team Coop - ØsterHus
21Team Coop - ØsterHus5:39
5:39
..
3540▲5-
TT
215:46
5:46
..
3641▲5-
Sprint
CHSHERBININ Yuriy Astana City
20Astana City5:54
5:54
..
3746▲9-
GC
MAAS Jan Rabobank Development Team
20Rabobank Development Team6:34
6:34
..
3835▼3-
Climber
MAS Enric Klein Constantia
21Klein Constantia6:42
6:42
..
396▼33-
GC
207:07
7:07
..
4055▲15-
TT
207:35
7:35
..
4148▲7-
TT
227:36
7:36
..
4253▲11-
Classic
227:41
7:41
..
4332▼11-
GC
HOFSTEDE Lennard Rabobank Development Team
21Rabobank Development Team7:54
7:54
..
4445▲1-
Climber
KÄMNA Lennard Stölting Service Group
19Stölting Service Group8:29
8:29
..
4544▼1-
Climber
198:54
8:54
..
4652▲6-
Sprint
KALOJÍROS Tomáš AC Sparta Praha
21AC Sparta Praha9:04
9:04
..
4724▼23-
GC
229:16
9:16
..
4859▲11-
Sprint
BOSMAN Patrick Tirol Cycling Team
22Tirol Cycling Team9:27
9:27
..
4926▼23-
Climber
219:34
9:34
..
5061▲11-
Sprint
STOSZ Patryk CCC Sprandi Polkowice
21CCC Sprandi Polkowice 9:39
9:39
..
5162▲11-
Classic
EENKHOORN Pascal BMC Development Team
19BMC Development Team 10:23
10:23
..
5236▼16-
Sprint
FORFANG Ole Team Joker - Byggtorget
21Team Joker - Byggtorget10:39
10:39
..
5347▼6-
Sprint
AKITA Takuma Shimano Racing Team
22Shimano Racing Team12:20
12:20
..
5451▼3-
ZAKARIN Aydar Gazprom-RusVelo
22Gazprom-RusVelo12:59
12:59
..
5550▼5-
Sprint
JANSSEN Adriaan Cyclingteam Jo Piels
20Cyclingteam Jo Piels13:13
13:13
..
5670▲14-
GC
2013:27
13:27
..
5767▲10-
Classic
VAN HOOYDONCK Nathan BMC Development Team
20BMC Development Team 13:56
13:56
..
5865▲7-
Classic
2114:29
14:29
..
5957▼2-
Sprint
2014:34
14:34
..
6074▲14-
TT
SCHÄPPI Martin BMC Development Team
19BMC Development Team 14:53
14:53
..
6175▲14-
GC
SIVAKOV Pavel BMC Development Team
18BMC Development Team 14:54
14:54
..
6289▲27-
Climber
2116:16
16:16
..
6363--
Sprint
SHTEIN Grigoriy Astana City
20Astana City16:29
16:29
..
6464--
Sprint
OLIESLAGERS Bob Rabobank Development Team
19Rabobank Development Team17:14
17:14
..
6566▲1-
Sprint
KRUL Stef Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
20Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel17:28
17:28
..
6649▼17-
Sprint
TRONDSEN Trond Team Sparebanken Sør
22Team Sparebanken Sør18:10
18:10
..
6756▼11-
Sprint
2218:56
18:56
..
6869▲1-
Hills
RUČIGAJ Žiga Radenska Ljubljana
20Radenska Ljubljana19:18
19:18
..
6972▲3-
Sprint
2020:12
20:12
..
7073▲3-
GC
GREGAARD Jonas Riwal Platform Cycling Team
19Riwal Platform Cycling Team20:15
20:15
..
7195▲24-
Classic
2120:20
20:20
..
7298▲26-
Hills
1920:21
20:21
..
7360▼13-
GC
2020:35
20:35
..
7484▲10-
Sprint
HALLER Patrick Rad-Net Rose Team
18Rad-Net Rose Team21:41
21:41
..
7579▲4-
Classic
GARCÍA CORTINA Iván Klein Constantia
20Klein Constantia21:43
21:43
..
7681▲5-
TT
2021:49
21:49
..
7785▲8-
Sprint
OIEN Justin Axeon Hagens Berman
21Axeon Hagens Berman,,
21:49
..
7886▲8-
Sprint
REUTTER Sven Stölting Service Group
19Stölting Service Group,,
21:49
..
7987▲8-
Climber
BRKIC Benjamin Tirol Cycling Team
19Tirol Cycling Team,,
21:49
..
8068▼12-
Hills
BENNETT Sean An Post Chain Reaction
20An Post Chain Reaction22:28
22:28
..
8191▲10-
Sprint
THERKILDSEN Marius Team Giant Scatto U23
20Team Giant Scatto U2323:05
23:05
..
8218▼64-
Classic
2223:58
23:58
..
8371▼12-
Classic
PEDERSEN Casper Riwal Platform Cycling Team
20Riwal Platform Cycling Team24:36
24:36
..
84101▲17-
Sprint
2025:24
25:24
..
8588▲3-
Sprint
FINKŠT Tilen Radenska Ljubljana
18Radenska Ljubljana26:40
26:40
..
8658▼28-
Sprint
1927:54
27:54
..
8790▲3-
Classic
1828:09
28:09
..
88106▲18-
Sprint
UDOD Rinat ISD-Jorbi Continental Team
20ISD-Jorbi Continental Team29:17
29:17
..
89111▲22-
GC
2030:26
30:26
..
90103▲13-
Sprint
1933:20
33:20
..
9183▼8-
Sprint
LEHKY Roman Klein Constantia
19Klein Constantia34:58
34:58
..
9280▼12-
Classic
2036:54
36:54
..
9392▼1-
Sprint
2237:10
37:10
..
9496▲2-
Sprint
2137:32
37:32
..
95116▲21-
TT
1937:48
37:48
..
96114▲18-
Sprint
2038:22
38:22
..
9797--
Sprint
2141:45
41:45
..
9882▼16-
Sprint
KOCH Christian LKT Team Brandenburg
19LKT Team Brandenburg42:48
42:48
..
9976▼23-
Sprint
LUCHSHENKO Sergey Astana City
21Astana City43:10
43:10
..
100105▲5-
Sprint
SATLIKOV Maxim Astana City
19Astana City50:51
50:51
..
101104▲3-
TT
PETELIN Jan Team Differdange - Losch
19Team Differdange - Losch51:20
51:20
..
102117▲15-
Sprint
BROWN Jonny Axeon Hagens Berman
19Axeon Hagens Berman1:09:12
1:09:12
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
12▲1-
Climber
1939+14
21▼1-
GC
GEOGHEGAN HART Tao Axeon Hagens Berman
21Axeon Hagens Berman39+12
313▲10-
Climber
LAMBRECHT Bjorg Lotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U2334+25
419▲15-
GC
HOELGAARD Markus Team Joker - Byggtorget
21Team Joker - Byggtorget26+20
57▲2-
GC
2223+9
69▲3-
GC
KNOX James Team Wiggins
20Team Wiggins 22+10
718▲11-
GC
CARBONI Giovanni Unieuro Wilier
20Unieuro Wilier22+16
84▼4-
Sprint
OLIESLAGERS Bob Rabobank Development Team
19Rabobank Development Team21+1
95▼4-
GC
FRANKINY Kilian BMC Development Team
22BMC Development Team 16-
106▼4-
Sprint
PALUTA Michał CCC Sprandi Polkowice
20CCC Sprandi Polkowice 16-
118▼3-
Sprint
2014-
1211▼1-
Sprint
1912-
1310▼3-
GC
2012-
1412▼2-
Classic
2210-
1514▼1-
Hills
199-
1615▼1-
GC
CRAS Steff Lotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U238-
1716▼1-
Sprint
VINJEBO Emil Mielke Team Giant Scatto U23
22Team Giant Scatto U238-
18--
TT
208+8
1917▼2-
GC
SCHLEGEL Michal Klein Constantia
21Klein Constantia7-
20--
Sprint
207+7
21--
Sprint
JANSSEN Adriaan Cyclingteam Jo Piels
20Cyclingteam Jo Piels6+6
2220▼2-
Classic
206-
2321▼2-
GC
195-
2422▼2-
Sprint
CHSHERBININ Yuriy Astana City
20Astana City5-
2523▼2-
Sprint
TECCHIO Marco Unieuro Wilier
21Unieuro Wilier4-
26--
Sprint
KLEIVEN Njål Team Ringeriks - Kraft
22Team Ringeriks - Kraft 4+4
2724▼3-
GC
NYCH Artem Gazprom-RusVelo
21Gazprom-RusVelo3-
2826▼2-
GC
SCHÖNBERGER Sebastian Tirol Cycling Team
22Tirol Cycling Team3+2
29--
GC
203+3
3025▼5-
Classic
213-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11--
Sprint
JANSSEN Adriaan Cyclingteam Jo Piels
20Cyclingteam Jo Piels22+9
22--
Sprint
PALUTA Michał CCC Sprandi Polkowice
20CCC Sprandi Polkowice 13+5
3--
TT
229+9
4--
Climber
MAS Enric Klein Constantia
21Klein Constantia8+8
518▲13-
Sprint
TSCHERNOSTER Jan Rad-Net Rose Team
19Rad-Net Rose Team8+7
63▼3-
Climber
195-
74▼3-
Sprint
195-
85▼3-
Classic
PEDERSEN Casper Riwal Platform Cycling Team
20Riwal Platform Cycling Team5-
9--
GC
SCHLEGEL Michal Klein Constantia
21Klein Constantia5+5
10--
GC
NOVAK Domen Adria Mobil
20Adria Mobil5+5
116▼5-
Classic
205-
127▼5-
GC
FRANKINY Kilian BMC Development Team
22BMC Development Team 4-
138▼5-
Climber
214-
14--
Classic
214+4
159▼6-
GC
204-
1610▼6-
GC
GEOGHEGAN HART Tao Axeon Hagens Berman
21Axeon Hagens Berman3-
1711▼6-
Classic
MÜLLER Patrick BMC Development Team
20BMC Development Team 3-
18--
GC
HOFSTEDE Lennard Rabobank Development Team
21Rabobank Development Team3+3
19--
Classic
VAN HOOYDONCK Nathan BMC Development Team
20BMC Development Team 3+3
2012▼8-
GC
SIVAKOV Pavel BMC Development Team
18BMC Development Team 3-
2113▼8-
Hills
193-
2214▼8-
GC
222-
23--
Hills
BENNETT Sean An Post Chain Reaction
20An Post Chain Reaction2+2
2415▼9-
Classic
222-
2517▼8-
Climber
LAMBRECHT Bjorg Lotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U231-
2619▼7-
Sprint
FORFANG Ole Team Joker - Byggtorget
21Team Joker - Byggtorget1-
2720▼7-
GC
201-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- ItalyNAT 30:32:29..
23▲1 Great BritainNAT2:01
2:01
..
34▲1 BelgiumNAT2:46
2:46
..
47▲3 RussiaNAT6:54
6:54
..
56▲1 SwitzerlandNAT7:07
7:07
..
65▼1 NorwayNAT7:26
7:26
..
78▲1 PolandNAT10:12
10:12
..
89▲1 GermanyNAT13:32
13:32
..
911▲2 AustriaNAT15:00
15:00
..
1012▲2 Equipe Mixte UCI18:00
18:00
..
112▼9 FranceNAT19:35
19:35
..
1210▼2 NetherlandsNAT19:52
19:52
..
1314▲1 SpainNAT21:48
21:48
..
1413▼1 KazakhstanNAT24:18
24:18
..
1516▲1 Go! Czech Team42:20
42:20
..
1619▲3 DenmarkNAT42:43
42:43
..
1715▼2 JapanNAT43:16
43:16
..
1817▼1 SloveniaNAT46:42
46:42
..
1920▲1 United StatesNAT48:14
48:14
..
2021▲1 UkraineNAT1:09:59
1:09:59
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    05 June 2016
  • Start time:
    -
  • Avg. speed winner:
    41.12 km/h
  • Race category:
    MU - Men U23
  • Distance:
    160 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
  • Vertical meters:
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
  • Avg. temperature: