2017»

Grand Prix Priessnitz spa

(2.Ncup)
2017»Stage 3 (Final)»JesenikJesenik(160km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
131+10:38-
Sprint
18Astana City1254:00:21
213+3:49-
Classic
20820:01
0:01
37+2:53-
Climber
2141,,
0:01
41+0:00-
Climber
200:08
0:08
59+3:11-
TT
20,,
0:08
63+0:16-
GC
SCHLEGEL Michal CCC Sprandi Polkowice
22CCC Sprandi Polkowice ,,
0:08
75+0:54-
GC
210:13
0:13
84+0:23-
Climber
19,,
0:13
912+3:41-
TT
FOSS Tobias Team Joker Icopal
20Team Joker Icopal,,
0:13
102+0:15-
GC
EG Niklas Team Virtu Cycling
22Team Virtu Cycling,,
0:13
1120+6:53-
Hills
18,,
0:13
128+2:54-
GC
BUDYAK Anatoliy ISD-Jorbi Continental Team
21ISD-Jorbi Continental Team0:17
0:17
1310+3:14-
Classic
ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Hydrogen Development Team
21Uno-X Hydrogen Development Team,,
0:17
1421+7:05-
Classic
18,,
0:17
156+2:03-
GC
NYCH Artem Gazprom-RusVelo
22Gazprom-RusVelo0:21
0:21
1632+11:01-
Classic
200:24
0:24
1711+3:30-
Climber
BRKIC Benjamin Tirol Cycling Team
20Tirol Cycling Team,,
0:24
1840+16:43-
GC
PRONSKIY Vadim Astana City
19Astana City,,
0:24
1922+7:42-
Sprint
SCHINNAGEL Johannes Team Felbermayr - Simplon Wels
21Team Felbermayr - Simplon Wels ,,
0:24
2044+17:31-
Sprint
BLEVINS Christopher Axeon Hagens Berman
19Axeon Hagens Berman0:29
0:29
2145+17:32-
Sprint
19,,
0:29
2225+8:28-
TT
22,,
0:29
2335+15:01-
TT
OLIVEIRA Ivo Axeon Hagens Berman
20Axeon Hagens Berman,,
0:29
2415+4:57-
GC
210:32
0:32
2519+6:16-
Sprint
SHTEIN Grigoriy Astana City
21Astana City0:40
0:40
2641+16:56-
Climber
POGAČAR Tadej ROG - Ljubljana
18ROG - Ljubljana0:44
0:44
2728+9:27-
GC
NATAROV Yuriy Astana City
20Astana City,,
0:44
2814+4:56-
Sprint
SCHULTZ Jesper ColoQuick CULT
21ColoQuick CULT0:47
0:47
2918+5:46-
Classic
AMEZAWA Takeaki Utsunomiya Blitzen
22Utsunomiya Blitzen0:48
0:48
3052+20:29-
Hills
SKAARSETH Anders Team Joker Icopal
22Team Joker Icopal0:50
0:50
3142+17:07-
Sprint
KLARIS Magnus Bak ColoQuick CULT
21ColoQuick CULT,,
0:50
3234+12:53-
Classic
ERIKSSON Lucas SEG Racing Academy
21SEG Racing Academy,,
0:50
3330+10:05-
Sprint
21,,
0:50
3416+5:08-
GC
20,,
0:50
3517+5:10-
GC
AASVOLD Kristian Team Sparebanken Sør
22Team Sparebanken Sør,,
0:50
3659+26:32-
TT
GARRISON Ian Axeon Hagens Berman
19Axeon Hagens Berman0:55
0:55
3736+15:14-
Classic
19,,
0:55
3846+17:40-
GC
STORK Florian Development Team Sunweb
20Development Team Sunweb,,
0:55
3933+12:49-
Sprint
AKHMETOV Galym Astana City
22Astana City0:59
0:59
4026+9:08-
GC
201:18
1:18
4139+15:51-
Classic
ZIMMERMANN Georg Team Felbermayr - Simplon Wels
19Team Felbermayr - Simplon Wels 1:22
1:22
4264+32:04-
Sprint
MOSTOV Zeke Aevolo
20Aevolo1:25
1:25
4324+8:26-
Sprint
201:27
1:27
4437+15:42-
TT
201:29
1:29
4557+23:39-
Climber
GALL Felix Development Team Sunweb
19Development Team Sunweb,,
1:29
4647+17:44-
GC
KUZMIN Anton Astana City
20Astana City,,
1:29
4749+18:32-
Classic
GAMPER Patrick Tirol Cycling Team
20Tirol Cycling Team1:34
1:34
4823+8:20-
GC
181:37
1:37
4943+17:26-
Sprint
ANDERBERG Hampus Christina Jewelry-Kuma p/b Officine Mattio
21Christina Jewelry-Kuma p/b Officine Mattio1:59
1:59
5050+18:58-
Sprint
21,,
1:59
5161+27:43-
Climber
192:01
2:01
5229+9:57-
Hills
192:10
2:10
5327+9:23-
TT
PENKO Izidor ROG - Ljubljana
20ROG - Ljubljana2:28
2:28
5460+26:59-
GC
OTRUBA Jakub SKC TUFO Prostějov
19SKC TUFO Prostějov2:51
2:51
5554+21:04-
Classic
TILLER Rasmus Team Joker Icopal
20Team Joker Icopal2:58
2:58
5638+15:46-
Climber
20,,
2:58
5756+22:55-
Classic
213:18
3:18
5855+21:12-
Sprint
223:20
3:20
5953+20:42-
TT
OKA Atsushi Utsunomiya Blitzen
21Utsunomiya Blitzen3:45
3:45
6063+30:10-
Hills
SCHELLING Ide SEG Racing Academy
19SEG Racing Academy5:09
5:09
6151+19:42-
TT
209:07
9:07
6248+18:03-
Sprint
199:49
9:49
6367+37:20-
Classic
PEDERSEN Casper Team Giant - Castelli
21Team Giant - Castelli12:01
12:01
6462+29:31-
GC
ADAMIETZ Johannes Team Heizomat
19Team Heizomat 18:41
18:41
6569+38:18-
Sprint
TULNER Rens Delta Cycling Rotterdam
19Delta Cycling Rotterdam18:42
18:42
6673+44:30-
Sprint
OKAMOTO Hayato Aisan Racing Team
22Aisan Racing Team18:48
18:48
6765+32:21-
GC
LAVRIČ Martin Attaque Team Gusto
18Attaque Team Gusto,,
18:48
6866+36:02-
TT
SCHLEMMER Lukas Team Felbermayr - Simplon Wels
22Team Felbermayr - Simplon Wels 19:05
19:05
6971+38:48-
Sprint
KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil
21Adria Mobil,,
19:05
7072+43:29-
TT
NORSGAARD Mathias Team Giant - Castelli
20Team Giant - Castelli,,
19:05
7174+53:02-
TT
KASTEMYR Pontus Team Tre Berg - Postnord
22Team Tre Berg - Postnord19:30
19:30
7258+25:40-
Hills
RUČIGAJ Žiga ROG - Ljubljana
21ROG - Ljubljana19:48
19:48
7370+38:37-
Sprint
ZUBENKO Mykyta ISD-Jorbi Continental Team
22ISD-Jorbi Continental Team21:20
21:20
7468+37:42-
Sprint
20,,
21:20
DNF-
Sprint
21-
DNF-
GC
20-
DNF-
Sprint
22-
DNF-
GC
21-
DNF-
Sprint
20-
DNF-
Sprint
21-
DNF-
Hills
19-
DNF-
GC
21-
DNF-
Sprint
20-
DNF-
Hills
18-
DNF-
Sprint
19-
DNF-
Sprint
20-
DNF-
Sprint
19-
DNF-
Classic
21-
DNF-
Sprint
19-
DNF-
Classic
19-
DNF-
Sprint
20-
DNF-
Sprint
21-
DNF-
Sprint
21-
DNF-
Climber
20-
DNF-
Climber
18-
DNF-
TT
ONODERA Rei Utsunomiya Blitzen
21Utsunomiya Blitzen-
DNF-
Sprint
UDOD Rinat ISD-Jorbi Continental Team
21ISD-Jorbi Continental Team-
DNF-
SHUMILOV Iurii ISD-Jorbi Continental Team
21ISD-Jorbi Continental Team-
DNF-
Sprint
VAN DER HORST Dennis Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
19Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel-
DNF-
Sprint
NEUHAUSER Marcel Team Felbermayr - Simplon Wels
20Team Felbermayr - Simplon Wels -
DNF-
Sprint
WÆRSTED Syver Uno-X Hydrogen Development Team
20Uno-X Hydrogen Development Team-
DNF-
GC
FREIBERGER Markus Tirol Cycling Team
21Tirol Cycling Team-
DNF-
GC
LEYDER Pit Leopard Pro Cycling
20Leopard Pro Cycling-
DNF-
Sprint
BEARD Cameron CCB Velotooler
18CCB Velotooler-
DNF-
Sprint
SALMON Martin Development Team Sunweb
19Development Team Sunweb-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTimeTime won/lost
11--
Climber
207025 11:22:13..
22--
GC
EG Niklas Team Virtu Cycling
22Team Virtu Cycling55180:15
0:15
..
33--
GC
SCHLEGEL Michal CCC Sprandi Polkowice
22CCC Sprandi Polkowice 40140:16
0:16
..
44--
Climber
1930110:23
0:23
..
55--
GC
212580:54
0:54
..
66--
GC
NYCH Artem Gazprom-RusVelo
22Gazprom-RusVelo2062:03
2:03
..
78▲1-
Climber
211542:53
2:53
..
87▼1-
GC
BUDYAK Anatoliy ISD-Jorbi Continental Team
21ISD-Jorbi Continental Team1032:54
2:54
..
910▲1-
TT
20523:11
3:11
..
109▼1-
Classic
ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Hydrogen Development Team
21Uno-X Hydrogen Development Team313:14
3:14
..
1111--
Climber
BRKIC Benjamin Tirol Cycling Team
20Tirol Cycling Team3:30
3:30
..
1212--
TT
FOSS Tobias Team Joker Icopal
20Team Joker Icopal3:41
3:41
..
1313--
Classic
203:49
3:49
..
1414--
Sprint
SCHULTZ Jesper ColoQuick CULT
21ColoQuick CULT4:56
4:56
..
1517▲2-
GC
214:57
4:57
..
1615▼1-
GC
205:08
5:08
..
1716▼1-
GC
AASVOLD Kristian Team Sparebanken Sør
22Team Sparebanken Sør5:10
5:10
..
1818--
Classic
AMEZAWA Takeaki Utsunomiya Blitzen
22Utsunomiya Blitzen5:46
5:46
..
1919--
Sprint
SHTEIN Grigoriy Astana City
21Astana City6:16
6:16
..
2021▲1-
Hills
186:53
6:53
..
2124▲3-
Classic
187:05
7:05
..
2227▲5-
Sprint
SCHINNAGEL Johannes Team Felbermayr - Simplon Wels
21Team Felbermayr - Simplon Wels 7:42
7:42
..
2322▼1-
GC
188:20
8:20
..
2426▲2-
Sprint
208:26
8:26
..
2530▲5-
TT
228:28
8:28
..
2629▲3-
GC
209:08
9:08
..
2725▼2-
TT
PENKO Izidor ROG - Ljubljana
20ROG - Ljubljana9:23
9:23
..
2832▲4-
GC
NATAROV Yuriy Astana City
20Astana City9:27
9:27
..
2928▼1-
Hills
199:57
9:57
..
3033▲3-
Sprint
2110:05
10:05
..
3137▲6-
Sprint
18Astana City10:38
10:38
..
3236▲4-
Classic
2011:01
11:01
..
3339▲6-
Sprint
AKHMETOV Galym Astana City
22Astana City12:49
12:49
..
3441▲7-
Classic
ERIKSSON Lucas SEG Racing Academy
21SEG Racing Academy12:53
12:53
..
3547▲12-
TT
OLIVEIRA Ivo Axeon Hagens Berman
20Axeon Hagens Berman15:01
15:01
..
3646▲10-
Classic
1915:14
15:14
..
3745▲8-
TT
2015:42
15:42
..
3842▲4-
Climber
2015:46
15:46
..
3948▲9-
Classic
ZIMMERMANN Georg Team Felbermayr - Simplon Wels
19Team Felbermayr - Simplon Wels 15:51
15:51
..
4053▲13-
GC
PRONSKIY Vadim Astana City
19Astana City16:43
16:43
..
4150▲9-
Climber
POGAČAR Tadej ROG - Ljubljana
18ROG - Ljubljana16:56
16:56
..
4252▲10-
Sprint
KLARIS Magnus Bak ColoQuick CULT
21ColoQuick CULT17:07
17:07
..
4349▲6-
Sprint
ANDERBERG Hampus Christina Jewelry-Kuma p/b Officine Mattio
21Christina Jewelry-Kuma p/b Officine Mattio17:26
17:26
..
4462▲18-
Sprint
BLEVINS Christopher Axeon Hagens Berman
19Axeon Hagens Berman17:31
17:31
..
4564▲19-
Sprint
1917:32
17:32
..
4656▲10-
GC
STORK Florian Development Team Sunweb
20Development Team Sunweb17:40
17:40
..
4751▲4-
GC
KUZMIN Anton Astana City
20Astana City17:44
17:44
..
4831▼17-
Sprint
1918:03
18:03
..
4960▲11-
Classic
GAMPER Patrick Tirol Cycling Team
20Tirol Cycling Team18:32
18:32
..
5061▲11-
Sprint
2118:58
18:58
..
5135▼16-
TT
2019:42
19:42
..
5273▲21-
Hills
SKAARSETH Anders Team Joker Icopal
22Team Joker Icopal20:29
20:29
..
5359▲6-
TT
OKA Atsushi Utsunomiya Blitzen
21Utsunomiya Blitzen20:42
20:42
..
5468▲14-
Classic
TILLER Rasmus Team Joker Icopal
20Team Joker Icopal21:04
21:04
..
5567▲12-
Sprint
2221:12
21:12
..
5672▲16-
Classic
2122:55
22:55
..
5777▲20-
Climber
GALL Felix Development Team Sunweb
19Development Team Sunweb23:39
23:39
..
5820▼38-
Hills
RUČIGAJ Žiga ROG - Ljubljana
21ROG - Ljubljana25:40
25:40
..
5987▲28-
TT
GARRISON Ian Axeon Hagens Berman
19Axeon Hagens Berman26:32
26:32
..
6080▲20-
GC
OTRUBA Jakub SKC TUFO Prostějov
19SKC TUFO Prostějov26:59
26:59
..
6193▲32-
Climber
1927:43
27:43
..
6238▼24-
GC
ADAMIETZ Johannes Team Heizomat
19Team Heizomat 29:31
29:31
..
6383▲20-
Hills
SCHELLING Ide SEG Racing Academy
19SEG Racing Academy30:10
30:10
..
6499▲35-
Sprint
MOSTOV Zeke Aevolo
20Aevolo32:04
32:04
..
6543▼22-
GC
LAVRIČ Martin Attaque Team Gusto
18Attaque Team Gusto32:21
32:21
..
6658▼8-
TT
SCHLEMMER Lukas Team Felbermayr - Simplon Wels
22Team Felbermayr - Simplon Wels 36:02
36:02
..
6784▲17-
Classic
PEDERSEN Casper Team Giant - Castelli
21Team Giant - Castelli37:20
37:20
..
6854▼14-
Sprint
2037:42
37:42
..
6971▲2-
Sprint
TULNER Rens Delta Cycling Rotterdam
19Delta Cycling Rotterdam38:18
38:18
..
7066▼4-
Sprint
ZUBENKO Mykyta ISD-Jorbi Continental Team
22ISD-Jorbi Continental Team38:37
38:37
..
7174▲3-
Sprint
KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil
21Adria Mobil38:48
38:48
..
7282▲10-
TT
NORSGAARD Mathias Team Giant - Castelli
20Team Giant - Castelli43:29
43:29
..
7392▲19-
Sprint
OKAMOTO Hayato Aisan Racing Team
22Aisan Racing Team44:30
44:30
..
74101▲27-
TT
KASTEMYR Pontus Team Tre Berg - Postnord
22Team Tre Berg - Postnord53:02
53:02
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
12▲1-
Climber
2039+14
23▲1-
GC
EG Niklas Team Virtu Cycling
22Team Virtu Cycling26+6
31▼2-
Sprint
2225-
4--
Sprint
18Astana City25+25
57▲2-
GC
SCHLEGEL Michal CCC Sprandi Polkowice
22CCC Sprandi Polkowice 24+10
66--
Climber
1924+8
714▲7-
Climber
2124+16
823▲15-
Classic
2024+20
98▼1-
GC
2121+9
105▼5-
Classic
ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Hydrogen Development Team
21Uno-X Hydrogen Development Team20+3
114▼7-
TT
NORSGAARD Mathias Team Giant - Castelli
20Team Giant - Castelli20-
1218▲6-
TT
2018+12
1312▼1-
GC
BUDYAK Anatoliy ISD-Jorbi Continental Team
21ISD-Jorbi Continental Team13+4
1420▲6-
TT
FOSS Tobias Team Joker Icopal
20Team Joker Icopal12+7
159▼6-
Sprint
KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil
21Adria Mobil12-
1610▼6-
GC
NYCH Artem Gazprom-RusVelo
22Gazprom-RusVelo11+1
1711▼6-
Sprint
BLEVINS Christopher Axeon Hagens Berman
19Axeon Hagens Berman10-
1813▼5-
Hills
SKAARSETH Anders Team Joker Icopal
22Team Joker Icopal9-
1915▼4-
Climber
198-
2016▼4-
Climber
BRKIC Benjamin Tirol Cycling Team
20Tirol Cycling Team7-
2119▼2-
Classic
ZIMMERMANN Georg Team Felbermayr - Simplon Wels
19Team Felbermayr - Simplon Wels 6-
22--
Hills
185+5
2321▼2-
TT
OLIVEIRA Ivo Axeon Hagens Berman
20Axeon Hagens Berman5-
2422▼2-
Classic
PEDERSEN Casper Team Giant - Castelli
21Team Giant - Castelli4-
2524▼1-
Sprint
SCHULTZ Jesper ColoQuick CULT
21ColoQuick CULT3-
2625▼1-
TT
223-
2726▼1-
GC
202-
28--
Classic
182+2
2927▼2-
Classic
202-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
12▲1-
Hills
SCHELLING Ide SEG Racing Academy
19SEG Racing Academy17+5
23▲1-
GC
SCHLEGEL Michal CCC Sprandi Polkowice
22CCC Sprandi Polkowice 14+4
3--
Classic
PEDERSEN Casper Team Giant - Castelli
21Team Giant - Castelli13+13
41▼3-
TT
NORSGAARD Mathias Team Giant - Castelli
20Team Giant - Castelli13-
516▲11-
Classic
ZIMMERMANN Georg Team Felbermayr - Simplon Wels
19Team Felbermayr - Simplon Wels 11+10
67▲1-
Classic
ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Hydrogen Development Team
21Uno-X Hydrogen Development Team9+3
74▼3-
Climber
207-
85▼3-
Climber
197-
96▼3-
Climber
GALL Felix Development Team Sunweb
19Development Team Sunweb7-
108▼2-
Hills
SKAARSETH Anders Team Joker Icopal
22Team Joker Icopal5-
1111--
Climber
215+3
12--
Classic
185+5
13--
Climber
195+5
14--
Sprint
18Astana City4+4
15--
Sprint
213+3
1612▼4-
Sprint
223+1
1710▼7-
GC
EG Niklas Team Virtu Cycling
22Team Virtu Cycling2-
18--
Sprint
SCHINNAGEL Johannes Team Felbermayr - Simplon Wels
21Team Felbermayr - Simplon Wels 2+2
19--
TT
202+2
2013▼7-
Classic
212-
2114▼7-
GC
211-
2215▼7-
GC
NYCH Artem Gazprom-RusVelo
22Gazprom-RusVelo1-
2317▼6-
Sprint
BLEVINS Christopher Axeon Hagens Berman
19Axeon Hagens Berman1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- BelgiumNAT 12:01:37..
27▲5 KazakhstanNAT0:30
0:30
..
32▼1 NorwayNAT0:46
0:46
..
43▼1 DenmarkNAT0:50
0:50
..
511▲6 PortugalNAT1:32
1:32
..
65▼1 SwitzerlandNAT1:51
1:51
..
74▼3 FranceNAT2:00
2:00
..
812▲4 GermanyNAT2:07
2:07
..
920▲11 United StatesNAT2:15
2:15
..
109▼1 AustriaNAT2:53
2:53
..
1114▲3 Czech RepublicNAT4:24
4:24
..
1213▲1 JapanNAT4:54
4:54
..
1310▼3 ItalyNAT9:52
9:52
..
148▼6 SloveniaNAT21:26
21:26
..
1515- SwedenNAT21:45
21:45
..
166▼10 RussiaNAT22:34
22:34
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    04 June 2017
  • Start time:
    -
  • Avg. speed winner:
    39.94 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    160 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
  • Vertical meters:
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
  • Avg. temperature: