2018»

Grand Prix Priessnitz spa

(2.Ncup)
2018»Stage 3 (Final)»JeseníkJeseník(158km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:00-
Climber
POGAČAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum1253:54:31
24+0:52-
GC
ERRAZKIN Xuban Vito-Feirense-BlackJack
21Vito-Feirense-BlackJack821:03
1:03
356+20:52-
GC
MAŁECKI Kamil CCC Sprandi Polkowice
22CCC Sprandi Polkowice 41,,
1:03
46+1:08-
Climber
GALL Felix Development Team Sunweb
20Development Team Sunweb,,
1:03
511+2:30-
Hills
19,,
1:03
63+0:44-
Classic
HIRSCHI Marc Development Team Sunweb
19Development Team Sunweb,,
1:03
72+0:41-
Hills
191:05
1:05
85+0:58-
GC
VINGEGAARD Jonas Team ColoQuick
21Team ColoQuick1:09
1:09
922+5:41-
GC
STORK Florian Development Team Sunweb
21Development Team Sunweb1:13
1:13
1012+2:32-
GC
GREGAARD Jonas Riwal CeramicSpeed Cycling Team
21Riwal CeramicSpeed Cycling Team,,
1:13
1167+25:46-
Classic
TILLER Rasmus Team Joker Icopal
21Team Joker Icopal1:18
1:18
1220+5:16-
GC
MONIQUET Sylvain AGO-Aqua Service
20AGO-Aqua Service,,
1:18
1339+13:54-
TT
SLEEN Torjus Uno-X Norwegian Development Team
21Uno-X Norwegian Development Team,,
1:18
147+1:32-
GC
22,,
1:18
159+1:57-
Climber
19,,
1:18
1634+10:54-
Classic
20,,
1:18
178+1:33-
GC
LEKNESSUND Andreas Uno-X Norwegian Development Team
19Uno-X Norwegian Development Team,,
1:18
1830+9:08-
GC
PRONSKIY Vadim Astana City
19Astana City,,
1:18
1921+5:29-
Sprint
VAN DEN DOOL Jens Delta Cycling Rotterdam
19Delta Cycling Rotterdam,,
1:18
2068+26:10-
Classic
ZIMMERMANN Georg Tirol Cycling Team
20Tirol Cycling Team1:27
1:27
2157+21:12-
TT
HECHT Gage Aevolo
20Aevolo1:29
1:29
2231+9:21-
Classic
MOLLY Kenny AGO-Aqua Service
21AGO-Aqua Service,,
1:29
2337+12:19-
Hills
18,,
1:29
2414+3:21-
Sprint
SCHULTZ Jesper Team Virtu Cycling
22Team Virtu Cycling,,
1:29
2510+2:14-
GC
211:38
1:38
2615+3:26-
Sprint
NEUHAUSER Marcel Team Felbermayr - Simplon Wels
21Team Felbermayr - Simplon Wels 1:39
1:39
2716+3:55-
GC
AZURMENDI Ibai Fundación Euskadi
21Fundación Euskadi,,
1:39
2842+14:29-
Classic
FEDELI Alessandro Trevigiani Phonix - Hemus 1896
22Trevigiani Phonix - Hemus 18961:48
1:48
2918+4:54-
Sprint
19Astana City1:51
1:51
3019+5:04-
GC
ADAMIETZ Johannes Tirol Cycling Team
20Tirol Cycling Team1:54
1:54
3117+4:20-
GC
19,,
1:54
3225+6:30-
Sprint
PICCOT Michel Biesse Carrera Gavardo
21Biesse Carrera Gavardo1:58
1:58
3336+12:05-
Sprint
VAN DEN BERG Marijn Delta Cycling Rotterdam
18Delta Cycling Rotterdam2:02
2:02
3427+7:38-
GC
WIRTGEN Luc Leopard Pro Cycling
19Leopard Pro Cycling2:08
2:08
3548+18:13-
TT
21,,
2:08
3644+16:45-
Sprint
BOUWMANS Dylan Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
21Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel2:10
2:10
3749+18:23-
Hills
GAMPER Mario Tirol Cycling Team
18Tirol Cycling Team2:14
2:14
3813+3:06-
GC
BANZER Gordian Akros - Renfer SA
21Akros - Renfer SA2:16
2:16
3959+22:08-
Sprint
AALRUST Håkon Team Coop
20Team Coop2:19
2:19
4045+17:04-
Sprint
SHTEIN Grigoriy Astana City
22Astana City,,
2:19
4124+6:04-
GC
OTRUBA Jakub Elkov - Author Cycling Team
20Elkov - Author Cycling Team2:22
2:22
4271+27:44-
Climber
20,,
2:22
4360+22:09-
Classic
212:28
2:28
4451+19:19-
Hills
182:35
2:35
4573+28:17-
Sprint
21,,
2:35
4664+24:50-
Classic
212:43
2:43
4723+5:59-
Hills
MAZZUCCO Fabio Trevigiani Phonix - Hemus 1896
19Trevigiani Phonix - Hemus 18962:51
2:51
4879+34:28-
TT
HORVAT Žiga Adria Mobil
19Adria Mobil3:13
3:13
4946+17:10-
Sprint
213:56
3:56
5029+8:54-
Sprint
224:03
4:03
5133+10:19-
TT
BJERG Mikkel Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon4:23
4:23
5228+8:52-
Climber
CARVALHO Gonçalo Miranda - Mortágua
20Miranda - Mortágua4:37
4:37
5365+25:01-
Sprint
GRUBER Pavel CK Pribram Fany Gastro
22CK Pribram Fany Gastro5:08
5:08
5426+7:21-
Climber
215:16
5:16
5541+14:09-
GC
HOEHN Alex Aevolo
20Aevolo6:11
6:11
5640+14:07-
Climber
ANDERSON Edward Hagens Berman Axeon
20Hagens Berman Axeon6:12
6:12
5750+19:10-
TT
VALVASORI Larry Team Differdange - Losch
22Team Differdange - Losch6:17
6:17
5843+15:20-
Sprint
SCHINNAGEL Johannes Tirol Cycling Team
22Tirol Cycling Team6:19
6:19
5975+28:53-
Classic
226:28
6:28
6061+22:13-
TT
SCHUNK Conor Team CCB Foundation-Sicleri
18Team CCB Foundation-Sicleri6:40
6:40
6132+9:42-
GC
NATAROV Yuriy Astana City
21Astana City6:55
6:55
6235+11:05-
Climber
217:07
7:07
6347+17:55-
207:13
7:13
6438+12:40-
Hills
207:40
7:40
6555+20:49-
Hills
OLIVEIRA Rui Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon,,
7:40
6663+23:50-
TT
VERMEULEN Moran Tirol Cycling Team
20Tirol Cycling Team,,
7:40
6752+19:26-
Sprint
197:44
7:44
6854+20:35-
GC
208:50
8:50
6989+40:03-
Sprint
JERMAN Žiga Ljubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum8:52
8:52
7074+28:45-
208:54
8:54
7193+41:47-
Sprint
21,,
8:54
7262+22:41-
Classic
YAMAMOTO Masaki Kinan Cycling Team
22Kinan Cycling Team12:09
12:09
7358+21:25-
TT
WIRTGEN Tom AGO-Aqua Service
22AGO-Aqua Service13:33
13:33
7466+25:21-
Hills
22,,
13:33
7577+31:52-
TT
1913:36
13:36
7670+27:10-
GC
2215:31
15:31
7753+20:28-
Climber
19,,
15:31
7869+27:03-
TT
PENKO Izidor Ljubljana Gusto Xaurum
21Ljubljana Gusto Xaurum15:46
15:46
7990+40:53-
Sprint
GAMPER Florian Tirol Cycling Team
18Tirol Cycling Team16:14
16:14
8076+30:22-
GC
2117:37
17:37
8195+43:10-
Sprint
WÆRSTED Syver Uno-X Norwegian Development Team
21Uno-X Norwegian Development Team18:36
18:36
8272+28:04-
TT
2119:20
19:20
8380+34:42-
Sprint
19,,
19:20
8478+32:27-
GC
19,,
19:20
8584+38:00-
TT
PRAH Aljaž Ljubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum,,
19:20
8685+39:16-
Sprint
20,,
19:20
8786+39:31-
TT
2019:46
19:46
88100+49:12-
TT
OLIVEIRA Ivo Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon,,
19:46
8987+39:32-
Sprint
EEKHOFF Nils Development Team Sunweb
20Development Team Sunweb19:52
19:52
90105+49:58-
TT
ZIJLAARD Maikel Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon19:56
19:56
9181+34:50-
Sprint
MURIAS Jakub UCI WCC Men's Team
20UCI WCC Men's Team,,
19:56
9288+39:58-
Classic
18,,
19:56
9394+42:10-
GC
RAJCHART Jan Elkov - Author Cycling Team
22Elkov - Author Cycling Team,,
19:56
9491+40:58-
GC
KOYAMA Takahiro Shimano Racing Team
21Shimano Racing Team21:16
21:16
9596+43:43-
Sprint
VLČÁK Martin Dukla Banska Bystrica
19Dukla Banska Bystrica21:19
21:19
9697+44:11-
Sprint
HEIDERSCHEID Colin Dauner D&DQ-Akkon
20Dauner D&DQ-Akkon,,
21:19
9792+41:29-
Hills
LEAÇA Gonçalo LA Aluminios
20LA Aluminios21:20
21:20
98107+1:03:31-
Sprint
20,,
21:20
9999+47:16-
Hills
FERNANDES Venceslau Liberty Seguros - Carglass
22Liberty Seguros - Carglass,,
21:20
10083+37:34-
GC
FIDLER Gerd My Bike - Stevens
21My Bike - Stevens21:23
21:23
101104+49:53-
Sprint
2021:24
21:24
10282+36:19-
Sprint
MARUKHIN Daniil Astana City
19Astana City,,
21:24
103106+50:53-
Sprint
SKAARSETH Iver Uno-X Norwegian Development Team
20Uno-X Norwegian Development Team23:55
23:55
104101+49:18-
18,,
23:55
105103+49:25-
TT
19,,
23:55
106102+49:20-
Climber
DAVIS Cole Hagens Berman Axeon
18Hagens Berman Axeon,,
23:55
10798+44:28-
GC
21,,
23:55
DNF-
Sprint
19-
DNF-
GC
20-
DNF-
Sprint
18-
DNF-
GC
21-
DNF-
Sprint
19-
DNF-
Climber
18-
DNF-
TT
21-
DNF-
Sprint
21-
DNF-
GC
ŠTIBINGR Matěj Team Dukla Praha
20Team Dukla Praha-
DNF-
Sprint
BELLAN Juraj Dukla Banska Bystrica
22Dukla Banska Bystrica-
DNF-
Sprint
KOCH Christian LKT Team Brandenburg
21LKT Team Brandenburg-
DNF-
Hills
BAYEMBAYEV Olzhas Astana City
19Astana City-
DNF-
Sprint
TSCHERNOSTER Jan Heizomat Rad-Net
21Heizomat Rad-Net-
DNF-
Sprint
21-
DNS-
Classic
22-
DNS-
Classic
HONORÉ Mikkel Frølich Team Virtu Cycling
21Team Virtu Cycling-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTimeTime won/lost
16▲5-
Climber
POGAČAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum7025 11:28:51..
21▼1-
Hills
1955180:41
0:41
..
32▼1-
Classic
HIRSCHI Marc Development Team Sunweb
19Development Team Sunweb40140:44
0:44
..
44--
GC
ERRAZKIN Xuban Vito-Feirense-BlackJack
21Vito-Feirense-BlackJack30110:52
0:52
..
53▼2-
GC
VINGEGAARD Jonas Team ColoQuick
21Team ColoQuick2580:58
0:58
..
65▼1-
Climber
GALL Felix Development Team Sunweb
20Development Team Sunweb2061:08
1:08
..
77--
GC
221541:32
1:32
..
88--
GC
LEKNESSUND Andreas Uno-X Norwegian Development Team
19Uno-X Norwegian Development Team1031:33
1:33
..
910▲1-
Climber
19521:57
1:57
..
109▼1-
GC
21312:14
2:14
..
1113▲2-
Hills
192:30
2:30
..
1212--
GC
GREGAARD Jonas Riwal CeramicSpeed Cycling Team
21Riwal CeramicSpeed Cycling Team2:32
2:32
..
1311▼2-
GC
BANZER Gordian Akros - Renfer SA
21Akros - Renfer SA3:06
3:06
..
1415▲1-
Sprint
SCHULTZ Jesper Team Virtu Cycling
22Team Virtu Cycling3:21
3:21
..
1514▼1-
Sprint
NEUHAUSER Marcel Team Felbermayr - Simplon Wels
21Team Felbermayr - Simplon Wels 3:26
3:26
..
1618▲2-
GC
AZURMENDI Ibai Fundación Euskadi
21Fundación Euskadi3:55
3:55
..
1719▲2-
GC
194:20
4:20
..
1821▲3-
Sprint
19Astana City4:54
4:54
..
1923▲4-
GC
ADAMIETZ Johannes Tirol Cycling Team
20Tirol Cycling Team5:04
5:04
..
2025▲5-
GC
MONIQUET Sylvain AGO-Aqua Service
20AGO-Aqua Service5:16
5:16
..
2127▲6-
Sprint
VAN DEN DOOL Jens Delta Cycling Rotterdam
19Delta Cycling Rotterdam5:29
5:29
..
2229▲7-
GC
STORK Florian Development Team Sunweb
21Development Team Sunweb5:41
5:41
..
2322▼1-
Hills
MAZZUCCO Fabio Trevigiani Phonix - Hemus 1896
19Trevigiani Phonix - Hemus 18965:59
5:59
..
2424--
GC
OTRUBA Jakub Elkov - Author Cycling Team
20Elkov - Author Cycling Team6:04
6:04
..
2530▲5-
Sprint
PICCOT Michel Biesse Carrera Gavardo
21Biesse Carrera Gavardo6:30
6:30
..
2616▼10-
Climber
217:21
7:21
..
2735▲8-
GC
WIRTGEN Luc Leopard Pro Cycling
19Leopard Pro Cycling7:38
7:38
..
2828--
Climber
CARVALHO Gonçalo Miranda - Mortágua
20Miranda - Mortágua8:52
8:52
..
2931▲2-
Sprint
228:54
8:54
..
3037▲7-
GC
PRONSKIY Vadim Astana City
19Astana City9:08
9:08
..
3138▲7-
Classic
MOLLY Kenny AGO-Aqua Service
21AGO-Aqua Service9:21
9:21
..
3220▼12-
GC
NATAROV Yuriy Astana City
21Astana City9:42
9:42
..
3336▲3-
TT
BJERG Mikkel Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon10:19
10:19
..
3446▲12-
Classic
2010:54
10:54
..
3526▼9-
Climber
2111:05
11:05
..
3647▲11-
Sprint
VAN DEN BERG Marijn Delta Cycling Rotterdam
18Delta Cycling Rotterdam12:05
12:05
..
3750▲13-
Hills
1812:19
12:19
..
3833▼5-
Hills
2012:40
12:40
..
3957▲18-
TT
SLEEN Torjus Uno-X Norwegian Development Team
21Uno-X Norwegian Development Team13:54
13:54
..
4041▲1-
Climber
ANDERSON Edward Hagens Berman Axeon
20Hagens Berman Axeon14:07
14:07
..
4140▼1-
GC
HOEHN Alex Aevolo
20Aevolo14:09
14:09
..
4258▲16-
Classic
FEDELI Alessandro Trevigiani Phonix - Hemus 1896
22Trevigiani Phonix - Hemus 189614:29
14:29
..
4344▲1-
Sprint
SCHINNAGEL Johannes Tirol Cycling Team
22Tirol Cycling Team15:20
15:20
..
4464▲20-
Sprint
BOUWMANS Dylan Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
21Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel16:45
16:45
..
4565▲20-
Sprint
SHTEIN Grigoriy Astana City
22Astana City17:04
17:04
..
4663▲17-
Sprint
2117:10
17:10
..
4749▲2-
2017:55
17:55
..
4870▲22-
TT
2118:13
18:13
..
4971▲22-
Hills
GAMPER Mario Tirol Cycling Team
18Tirol Cycling Team18:23
18:23
..
5060▲10-
TT
VALVASORI Larry Team Differdange - Losch
22Team Differdange - Losch19:10
19:10
..
5174▲23-
Hills
1819:19
19:19
..
5253▲1-
Sprint
1919:26
19:26
..
5332▼21-
Climber
1920:28
20:28
..
5454--
GC
2020:35
20:35
..
5562▲7-
Hills
OLIVEIRA Rui Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon20:49
20:49
..
5688▲32-
GC
MAŁECKI Kamil CCC Sprandi Polkowice
22CCC Sprandi Polkowice 20:52
20:52
..
5780▲23-
TT
HECHT Gage Aevolo
20Aevolo21:12
21:12
..
5839▼19-
TT
WIRTGEN Tom AGO-Aqua Service
22AGO-Aqua Service21:25
21:25
..
5985▲26-
Sprint
AALRUST Håkon Team Coop
20Team Coop22:08
22:08
..
6078▲18-
Classic
2122:09
22:09
..
6169▲8-
TT
SCHUNK Conor Team CCB Foundation-Sicleri
18Team CCB Foundation-Sicleri22:13
22:13
..
6248▼14-
Classic
YAMAMOTO Masaki Kinan Cycling Team
22Kinan Cycling Team22:41
22:41
..
6372▲9-
TT
VERMEULEN Moran Tirol Cycling Team
20Tirol Cycling Team23:50
23:50
..
6493▲29-
Classic
2124:50
24:50
..
6587▲22-
Sprint
GRUBER Pavel CK Pribram Fany Gastro
22CK Pribram Fany Gastro25:01
25:01
..
6655▼11-
Hills
2225:21
25:21
..
6798▲31-
Classic
TILLER Rasmus Team Joker Icopal
21Team Joker Icopal25:46
25:46
..
68101▲33-
Classic
ZIMMERMANN Georg Tirol Cycling Team
20Tirol Cycling Team26:10
26:10
..
6951▼18-
TT
PENKO Izidor Ljubljana Gusto Xaurum
21Ljubljana Gusto Xaurum27:03
27:03
..
7052▼18-
GC
2227:10
27:10
..
71103▲32-
Climber
2027:44
27:44
..
7243▼29-
TT
2128:04
28:04
..
73107▲34-
Sprint
2128:17
28:17
..
7486▲12-
2028:45
28:45
..
7596▲21-
Classic
2228:53
28:53
..
7659▼17-
GC
2130:22
30:22
..
7775▼2-
TT
1931:52
31:52
..
7861▼17-
GC
1932:27
32:27
..
79118▲39-
TT
HORVAT Žiga Adria Mobil
19Adria Mobil34:28
34:28
..
8068▼12-
Sprint
1934:42
34:42
..
8166▼15-
Sprint
MURIAS Jakub UCI WCC Men's Team
20UCI WCC Men's Team34:50
34:50
..
8267▼15-
Sprint
MARUKHIN Daniil Astana City
19Astana City36:19
36:19
..
8373▼10-
GC
FIDLER Gerd My Bike - Stevens
21My Bike - Stevens37:34
37:34
..
8476▼8-
TT
PRAH Aljaž Ljubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum38:00
38:00
..
8589▲4-
Sprint
2039:16
39:16
..
8681▼5-
TT
2039:31
39:31
..
8777▼10-
Sprint
EEKHOFF Nils Development Team Sunweb
20Development Team Sunweb39:32
39:32
..
8890▲2-
Classic
1839:58
39:58
..
89117▲28-
Sprint
JERMAN Žiga Ljubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum40:03
40:03
..
90100▲10-
Sprint
GAMPER Florian Tirol Cycling Team
18Tirol Cycling Team40:53
40:53
..
9179▼12-
GC
KOYAMA Takahiro Shimano Racing Team
21Shimano Racing Team40:58
40:58
..
9291▼1-
Hills
LEAÇA Gonçalo LA Aluminios
20LA Aluminios41:29
41:29
..
93119▲26-
Sprint
2141:47
41:47
..
9494--
GC
RAJCHART Jan Elkov - Author Cycling Team
22Elkov - Author Cycling Team42:10
42:10
..
9599▲4-
Sprint
WÆRSTED Syver Uno-X Norwegian Development Team
21Uno-X Norwegian Development Team43:10
43:10
..
9695▼1-
Sprint
VLČÁK Martin Dukla Banska Bystrica
19Dukla Banska Bystrica43:43
43:43
..
9797--
Sprint
HEIDERSCHEID Colin Dauner D&DQ-Akkon
20Dauner D&DQ-Akkon44:11
44:11
..
9892▼6-
GC
2144:28
44:28
..
99108▲9-
Hills
FERNANDES Venceslau Liberty Seguros - Carglass
22Liberty Seguros - Carglass47:16
47:16
..
100113▲13-
TT
OLIVEIRA Ivo Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon49:12
49:12
..
101104▲3-
1849:18
49:18
..
102105▲3-
Climber
DAVIS Cole Hagens Berman Axeon
18Hagens Berman Axeon49:20
49:20
..
103106▲3-
TT
1949:25
49:25
..
104111▲7-
Sprint
2049:53
49:53
..
105115▲10-
TT
ZIJLAARD Maikel Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon49:58
49:58
..
106109▲3-
Sprint
SKAARSETH Iver Uno-X Norwegian Development Team
20Uno-X Norwegian Development Team50:53
50:53
..
107123▲16-
Sprint
201:03:31
1:03:31
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11--
Hills
1942+9
22--
Classic
HIRSCHI Marc Development Team Sunweb
19Development Team Sunweb40+10
35▲2-
GC
ERRAZKIN Xuban Vito-Feirense-BlackJack
21Vito-Feirense-BlackJack40+20
412▲8-
Climber
POGAČAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum39+25
53▼2-
GC
VINGEGAARD Jonas Team ColoQuick
21Team ColoQuick34+8
64▼2-
Classic
TILLER Rasmus Team Joker Icopal
21Team Joker Icopal30+5
79▲2-
Climber
GALL Felix Development Team Sunweb
20Development Team Sunweb30+14
88--
Hills
1929+12
97▼2-
TT
OLIVEIRA Ivo Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon20-
1032▲22-
GC
MAŁECKI Kamil CCC Sprandi Polkowice
22CCC Sprandi Polkowice 20+16
116▼5-
Sprint
AALRUST Håkon Team Coop
20Team Coop20-
1213▲1-
GC
2216+2
1310▼3-
Sprint
EEKHOFF Nils Development Team Sunweb
20Development Team Sunweb16-
1411▼3-
Hills
1815-
1515--
Classic
FEDELI Alessandro Trevigiani Phonix - Hemus 1896
22Trevigiani Phonix - Hemus 189614-
1616--
TT
ZIJLAARD Maikel Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon12-
1730▲13-
GC
GREGAARD Jonas Riwal CeramicSpeed Cycling Team
21Riwal CeramicSpeed Cycling Team10+6
1817▼1-
Sprint
VAN DEN BERG Marijn Delta Cycling Rotterdam
18Delta Cycling Rotterdam10-
1918▼1-
Hills
OLIVEIRA Rui Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon10-
2019▼1-
GC
LEKNESSUND Andreas Uno-X Norwegian Development Team
19Uno-X Norwegian Development Team9-
2120▼1-
Sprint
199-
2221▼1-
Classic
219-
2324▲1-
Climber
198+1
2423▼1-
Sprint
WÆRSTED Syver Uno-X Norwegian Development Team
21Uno-X Norwegian Development Team8-
25--
GC
STORK Florian Development Team Sunweb
21Development Team Sunweb7+7
2625▼1-
GC
216-
2727--
Hills
186-
2826▼2-
Hills
226-
2928▼1-
GC
BANZER Gordian Akros - Renfer SA
21Akros - Renfer SA5-
3029▼1-
Sprint
HEIDERSCHEID Colin Dauner D&DQ-Akkon
20Dauner D&DQ-Akkon5-
31--
GC
MONIQUET Sylvain AGO-Aqua Service
20AGO-Aqua Service4+4
3231▼1-
TT
WIRTGEN Tom AGO-Aqua Service
22AGO-Aqua Service4-
33--
TT
SLEEN Torjus Uno-X Norwegian Development Team
21Uno-X Norwegian Development Team3+3
3433▼1-
Sprint
SHTEIN Grigoriy Astana City
22Astana City3-
3534▼1-
Sprint
NEUHAUSER Marcel Team Felbermayr - Simplon Wels
21Team Felbermayr - Simplon Wels 2-
3635▼1-
GC
222-
3736▼1-
Sprint
SCHULTZ Jesper Team Virtu Cycling
22Team Virtu Cycling1-
3837▼1-
GC
WIRTGEN Luc Leopard Pro Cycling
19Leopard Pro Cycling1-
3938▼1-
Sprint
SCHINNAGEL Johannes Tirol Cycling Team
22Tirol Cycling Team1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
13▲2-
Climber
POGAČAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum18+12
21▼1-
GC
ERRAZKIN Xuban Vito-Feirense-BlackJack
21Vito-Feirense-BlackJack17-
311▲8-
Sprint
SCHULTZ Jesper Team Virtu Cycling
22Team Virtu Cycling12+9
42▼2-
GC
2010-
517▲12-
Climber
ANDERSON Edward Hagens Berman Axeon
20Hagens Berman Axeon6+5
614▲8-
GC
VINGEGAARD Jonas Team ColoQuick
21Team ColoQuick6+4
7--
TT
OLIVEIRA Ivo Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon6+6
84▼4-
GC
AZURMENDI Ibai Fundación Euskadi
21Fundación Euskadi5-
9--
Sprint
BOUWMANS Dylan Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
21Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel5+5
1015▲5-
Climber
195+3
115▼6-
GC
NATAROV Yuriy Astana City
21Astana City5-
128▼4-
Classic
HIRSCHI Marc Development Team Sunweb
19Development Team Sunweb4+1
136▼7-
GC
214-
14--
GC
OTRUBA Jakub Elkov - Author Cycling Team
20Elkov - Author Cycling Team4+4
15--
Classic
YAMAMOTO Masaki Kinan Cycling Team
22Kinan Cycling Team4+4
167▼9-
GC
214-
17--
Classic
184+4
1810▼8-
Hills
193-
199▼10-
GC
GREGAARD Jonas Riwal CeramicSpeed Cycling Team
21Riwal CeramicSpeed Cycling Team3-
20--
Sprint
19Astana City3+3
21--
Climber
213+3
22--
Sprint
SCHINNAGEL Johannes Tirol Cycling Team
22Tirol Cycling Team3+3
2312▼11-
Sprint
EEKHOFF Nils Development Team Sunweb
20Development Team Sunweb3-
2413▼11-
Sprint
203-
25--
Sprint
NEUHAUSER Marcel Team Felbermayr - Simplon Wels
21Team Felbermayr - Simplon Wels 2+2
26--
Sprint
PICCOT Michel Biesse Carrera Gavardo
21Biesse Carrera Gavardo2+2
27--
202+2
2816▼12-
Climber
GALL Felix Development Team Sunweb
20Development Team Sunweb1-
29--
Sprint
VAN DEN DOOL Jens Delta Cycling Rotterdam
19Delta Cycling Rotterdam1+1
30--
Classic
FEDELI Alessandro Trevigiani Phonix - Hemus 1896
22Trevigiani Phonix - Hemus 18961+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
14▲3-
Climber
POGAČAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum 11:28:51..
21▼1-
Hills
190:41
0:41
..
32▼1-
Classic
HIRSCHI Marc Development Team Sunweb
19Development Team Sunweb0:44
0:44
..
43▼1-
Climber
GALL Felix Development Team Sunweb
20Development Team Sunweb1:08
1:08
..
55--
GC
LEKNESSUND Andreas Uno-X Norwegian Development Team
19Uno-X Norwegian Development Team1:33
1:33
..
66--
Climber
191:57
1:57
..
77--
Hills
192:30
2:30
..
88--
GC
194:20
4:20
..
99--
Sprint
19Astana City4:54
4:54
..
1011▲1-
GC
ADAMIETZ Johannes Tirol Cycling Team
20Tirol Cycling Team5:04
5:04
..
1113▲2-
GC
MONIQUET Sylvain AGO-Aqua Service
20AGO-Aqua Service5:16
5:16
..
1214▲2-
Sprint
VAN DEN DOOL Jens Delta Cycling Rotterdam
19Delta Cycling Rotterdam5:29
5:29
..
1310▼3-
Hills
MAZZUCCO Fabio Trevigiani Phonix - Hemus 1896
19Trevigiani Phonix - Hemus 18965:59
5:59
..
1412▼2-
GC
OTRUBA Jakub Elkov - Author Cycling Team
20Elkov - Author Cycling Team6:04
6:04
..
1516▲1-
GC
WIRTGEN Luc Leopard Pro Cycling
19Leopard Pro Cycling7:38
7:38
..
1618▲2-
GC
PRONSKIY Vadim Astana City
19Astana City9:08
9:08
..
1717--
TT
BJERG Mikkel Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon10:19
10:19
..
1821▲3-
Sprint
VAN DEN BERG Marijn Delta Cycling Rotterdam
18Delta Cycling Rotterdam12:05
12:05
..
1923▲4-
Hills
1812:19
12:19
..
2019▼1-
Climber
ANDERSON Edward Hagens Berman Axeon
20Hagens Berman Axeon14:07
14:07
..
2122▲1-
2017:55
17:55
..
2230▲8-
Hills
GAMPER Mario Tirol Cycling Team
18Tirol Cycling Team18:23
18:23
..
2331▲8-
Hills
1819:19
19:19
..
2424--
Sprint
1919:26
19:26
..
2515▼10-
Climber
1920:28
20:28
..
2635▲9-
TT
HECHT Gage Aevolo
20Aevolo21:12
21:12
..
2738▲11-
Sprint
AALRUST Håkon Team Coop
20Team Coop22:08
22:08
..
2829▲1-
TT
SCHUNK Conor Team CCB Foundation-Sicleri
18Team CCB Foundation-Sicleri22:13
22:13
..
2939▲10-
2028:45
28:45
..
3032▲2-
TT
1931:52
31:52
..
3125▼6-
GC
1932:27
32:27
..
3252▲20-
TT
HORVAT Žiga Adria Mobil
19Adria Mobil34:28
34:28
..
3328▼5-
Sprint
1934:42
34:42
..
3426▼8-
Sprint
MURIAS Jakub UCI WCC Men's Team
20UCI WCC Men's Team34:50
34:50
..
3527▼8-
Sprint
MARUKHIN Daniil Astana City
19Astana City36:19
36:19
..
3633▼3-
TT
PRAH Aljaž Ljubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum38:00
38:00
..
3736▼1-
TT
2039:31
39:31
..
3834▼4-
Sprint
EEKHOFF Nils Development Team Sunweb
20Development Team Sunweb39:32
39:32
..
3940▲1-
Classic
1839:58
39:58
..
4051▲11-
Sprint
JERMAN Žiga Ljubljana Gusto Xaurum
19Ljubljana Gusto Xaurum40:03
40:03
..
4143▲2-
Sprint
GAMPER Florian Tirol Cycling Team
18Tirol Cycling Team40:53
40:53
..
4241▼1-
Sprint
VLČÁK Martin Dukla Banska Bystrica
19Dukla Banska Bystrica43:43
43:43
..
4342▼1-
Sprint
HEIDERSCHEID Colin Dauner D&DQ-Akkon
20Dauner D&DQ-Akkon44:11
44:11
..
4444--
1849:18
49:18
..
4545--
Climber
DAVIS Cole Hagens Berman Axeon
18Hagens Berman Axeon49:20
49:20
..
4646--
TT
1949:25
49:25
..
4750▲3-
TT
ZIJLAARD Maikel Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon49:58
49:58
..
4847▼1-
Sprint
SKAARSETH Iver Uno-X Norwegian Development Team
20Uno-X Norwegian Development Team50:53
50:53
..
4955▲6-
Sprint
201:03:31
1:03:31
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- SwitzerlandNAT 34:32:45..
22- DenmarkNAT0:38
0:38
..
34▲1 BelgiumNAT4:12
4:12
..
45▲1 ItalyNAT6:02
6:02
..
53▼2 SpainNAT9:37
9:37
..
66- GermanyNAT11:05
11:05
..
77- KazakhstanNAT12:51
12:51
..
89▲1 AustriaNAT16:42
16:42
..
98▼1 FranceNAT16:48
16:48
..
1012▲2 NetherlandsNAT27:54
27:54
..
1114▲3 Great BritainNAT28:00
28:00
..
1216▲4 NorwayNAT30:15
30:15
..
1310▼3 SloveniaNAT30:21
30:21
..
1411▼3 LuxembourgNAT30:43
30:43
..
1513▼2 Czech RepublicNAT31:37
31:37
..
1615▼1 United StatesNAT38:38
38:38
..
1717- PortugalNAT41:28
41:28
..
1818- PolandNAT53:39
53:39
..
1919- JapanNAT1:06:02
1:06:02
..
2020- RussiaNAT1:14:40
1:14:40
..
2121- South AfricaNAT1:23:49
1:23:49
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    03 June 2018
  • Start time:
    -
  • Avg. speed winner:
    40.42 km/h
  • Race category:
    MU - Men U23
  • Distance:
    158 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    122
  • Vertical meters:
    2472
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    ? km solo
  • Avg. temperature: