The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | HIRSCHI Marc Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 12 | 5 | 4:12:38 | |
2 | ERRAZKIN Xuban Vito-Feirense-BlackJack | Vito-Feirense-BlackJack | 8 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | GALL Felix Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 4 | 1 | 0:07 0:07 | |
4 | 0:14 0:14 | |||||
5 | POGAČAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:14 | |||
6 | VINGEGAARD Jonas Team ColoQuick | Team ColoQuick | ,, 0:14 | |||
7 | LEKNESSUND Andreas Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 0:14 | |||
8 | ,, 0:14 | |||||
9 | 0:36 0:36 | |||||
10 | ,, 0:36 | |||||
11 | BANZER Gordian Akros - Renfer SA | Akros - Renfer SA | 0:43 0:43 | |||
12 | GREGAARD Jonas Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | 1:18 1:18 | |||
13 | 1:36 1:36 | |||||
14 | NEUHAUSER Marcel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 1:40 1:40 | |||
15 | SCHULTZ Jesper Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | 1:50 1:50 | |||
16 | 2:04 2:04 | |||||
17 | AZURMENDI Ibai Fundación Euskadi | Fundación Euskadi | 2:07 2:07 | |||
18 | ,, 2:07 | |||||
19 | 2:14 2:14 | |||||
20 | NATAROV Yuriy Astana City | Astana City | 2:39 2:39 | |||
21 | ULYSBAYEV Dinmukhammed Astana City | Astana City | 3:00 3:00 | |||
22 | ADAMIETZ Johannes Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 3:04 3:04 | |||
23 | MAZZUCCO Fabio Trevigiani Phonix - Hemus 1896 | Trevigiani Phonix - Hemus 1896 | 3:10 3:10 | |||
24 | OTRUBA Jakub Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 3:42 3:42 | |||
25 | 3:48 3:48 | |||||
26 | MONIQUET Sylvain AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | 3:56 3:56 | |||
27 | CARVALHO Gonçalo Miranda - Mortágua | Miranda - Mortágua | 4:09 4:09 | |||
28 | VAN DEN DOOL Jens Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | 4:12 4:12 | |||
29 | PICCOT Michel Biesse Carrera Gavardo | Biesse Carrera Gavardo | 4:30 4:30 | |||
30 | STORK Florian Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 4:30 | |||
31 | 4:48 4:48 | |||||
32 | 4:52 4:52 | |||||
33 | 5:02 5:02 | |||||
34 | TSCHERNOSTER Jan Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | 5:11 5:11 | |||
35 | WIRTGEN Luc Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 5:26 5:26 | |||
36 | BJERG Mikkel Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 5:56 5:56 | |||
37 | MOLLY Kenny AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | 7:47 7:47 | |||
38 | PRONSKIY Vadim Astana City | Astana City | ,, 7:47 | |||
39 | WIRTGEN Tom AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | 7:56 7:56 | |||
40 | ANDERSON Edward Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 8:00 8:00 | |||
41 | HOEHN Alex Aevolo | Aevolo | ,, 8:00 | |||
42 | KOCH Christian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 8:07 8:07 | |||
43 | 8:37 8:37 | |||||
44 | SCHINNAGEL Johannes Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 9:05 9:05 | |||
45 | 9:24 9:24 | |||||
46 | 9:31 9:31 | |||||
47 | VAN DEN BERG Marijn Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | 10:04 10:04 | |||
48 | 10:31 10:31 | |||||
49 | YAMAMOTO Masaki Kinan Cycling Team | Kinan Cycling Team | ,, 10:31 | |||
50 | 10:54 10:54 | |||||
51 | PENKO Izidor Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 11:18 11:18 | |||
52 | 11:38 11:38 | |||||
53 | 11:41 11:41 | |||||
54 | 11:48 11:48 | |||||
55 | 11:54 11:54 | |||||
56 | ŠTIBINGR Matěj Team Dukla Praha | Team Dukla Praha | 11:59 11:59 | |||
57 | SLEEN Torjus Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | 12:36 12:36 | |||
58 | VALVASORI Larry Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | 12:45 12:45 | |||
59 | ,, 12:45 | |||||
60 | FEDELI Alessandro Trevigiani Phonix - Hemus 1896 | Trevigiani Phonix - Hemus 1896 | ,, 12:45 | |||
61 | 13:02 13:02 | |||||
62 | 13:14 13:14 | |||||
63 | OLIVEIRA Rui Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 13:14 | |||
64 | BOUWMANS Dylan Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | 14:32 14:32 | |||
65 | ,, 14:32 | |||||
66 | SHTEIN Grigoriy Astana City | Astana City | 14:43 14:43 | |||
67 | MURIAS Jakub UCI WCC Men's Team | UCI WCC Men's Team | 14:52 14:52 | |||
68 | MARUKHIN Daniil Astana City | Astana City | ,, 14:52 | |||
69 | SCHUNK Conor Team CCB Foundation-Sicleri | Team CCB Foundation-Sicleri | 15:04 15:04 | |||
70 | 15:10 15:10 | |||||
71 | 15:59 15:59 | |||||
72 | GAMPER Mario Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 16:07 16:07 | |||
73 | FIDLER Gerd My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 16:07 | |||
74 | VERMEULEN Moran Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 16:07 | |||
75 | PRAH Aljaž Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 16:18 16:18 | |||
76 | KOYAMA Takahiro Shimano Racing Team | Shimano Racing Team | 17:15 17:15 | |||
77 | 18:03 18:03 | |||||
78 | 18:07 18:07 | |||||
79 | 19:46 19:46 | |||||
80 | EEKHOFF Nils Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 19:46 | |||
81 | ,, 19:46 | |||||
82 | ,, 19:46 | |||||
83 | ,, 19:46 | |||||
84 | ,, 19:46 | |||||
85 | ,, 19:46 | |||||
86 | HECHT Gage Aevolo | Aevolo | ,, 19:46 | |||
87 | BELLAN Juraj Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | ,, 19:46 | |||
88 | ,, 19:46 | |||||
89 | GRUBER Pavel CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 19:46 | |||
90 | MAŁECKI Kamil CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 19:56 19:56 | |||
91 | ,, 19:56 | |||||
92 | ,, 19:56 | |||||
93 | 20:05 20:05 | |||||
94 | LEAÇA Gonçalo LA Aluminios | LA Aluminios | ,, 20:05 | |||
95 | AALRUST Håkon Team Coop | Team Coop | 20:19 20:19 | |||
96 | 20:43 20:43 | |||||
97 | 22:09 22:09 | |||||
98 | VLČÁK Martin Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | 22:14 22:14 | |||
99 | RAJCHART Jan Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 22:14 | |||
100 | 22:23 22:23 | |||||
101 | HEIDERSCHEID Colin Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | 22:49 22:49 | |||
102 | 23:14 23:14 | |||||
103 | TILLER Rasmus Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | 24:39 24:39 | |||
104 | HONORÉ Mikkel Frølich Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 24:39 | |||
105 | DAVIS Cole Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 24:39 | |||
106 | WÆRSTED Syver Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 24:39 | |||
107 | SKAARSETH Iver Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 24:39 | |||
108 | GAMPER Florian Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 24:39 | |||
109 | ZIMMERMANN Georg Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 24:39 | |||
110 | 25:19 25:19 | |||||
111 | 25:23 25:23 | |||||
112 | HORVAT Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | 25:40 25:40 | |||
113 | JERMAN Žiga Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 25:40 | |||
114 | FERNANDES Venceslau Liberty Seguros - Carglass | Liberty Seguros - Carglass | 25:47 25:47 | |||
115 | 28:01 28:01 | |||||
116 | 28:46 28:46 | |||||
117 | 29:36 29:36 | |||||
118 | ZIJLAARD Maikel Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 29:36 | |||
119 | OLIVEIRA Ivo Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 29:36 | |||
120 | 30:15 30:15 | |||||
121 | 31:11 31:11 | |||||
122 | BAYEMBAYEV Olzhas Astana City | Astana City | 32:54 32:54 | |||
123 | ,, 32:54 | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | BOGUSŁAWSKI Marceli Wibatech Merx 7R | Wibatech Merx 7R | - | |||
DNF | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:02 June 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:35.36 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:148.9 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:253
- Vert. meters:3059
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:Sprint à deux
- Avg. temperature: