The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | POGAČAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 12 | 5 | 3:54:31 | |
2 | ERRAZKIN Xuban Vito-Feirense-BlackJack | Vito-Feirense-BlackJack | 8 | 2 | 1:03 1:03 | |
3 | MAŁECKI Kamil CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 4 | 1 | ,, 1:03 | |
4 | GALL Felix Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 1:03 | |||
5 | ,, 1:03 | |||||
6 | HIRSCHI Marc Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 1:03 | |||
7 | 1:05 1:05 | |||||
8 | VINGEGAARD Jonas Team ColoQuick | Team ColoQuick | 1:09 1:09 | |||
9 | STORK Florian Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 1:13 1:13 | |||
10 | GREGAARD Jonas Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 1:13 | |||
11 | TILLER Rasmus Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | 1:18 1:18 | |||
12 | MONIQUET Sylvain AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 1:18 | |||
13 | SLEEN Torjus Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 1:18 | |||
14 | ,, 1:18 | |||||
15 | ,, 1:18 | |||||
16 | ,, 1:18 | |||||
17 | LEKNESSUND Andreas Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 1:18 | |||
18 | PRONSKIY Vadim Astana City | Astana City | ,, 1:18 | |||
19 | VAN DEN DOOL Jens Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | ,, 1:18 | |||
20 | ZIMMERMANN Georg Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 1:27 1:27 | |||
21 | HECHT Gage Aevolo | Aevolo | 1:29 1:29 | |||
22 | MOLLY Kenny AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 1:29 | |||
23 | ,, 1:29 | |||||
24 | SCHULTZ Jesper Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 1:29 | |||
25 | 1:38 1:38 | |||||
26 | NEUHAUSER Marcel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 1:39 1:39 | |||
27 | AZURMENDI Ibai Fundación Euskadi | Fundación Euskadi | ,, 1:39 | |||
28 | FEDELI Alessandro Trevigiani Phonix - Hemus 1896 | Trevigiani Phonix - Hemus 1896 | 1:48 1:48 | |||
29 | ULYSBAYEV Dinmukhammed Astana City | Astana City | 1:51 1:51 | |||
30 | ADAMIETZ Johannes Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 1:54 1:54 | |||
31 | ,, 1:54 | |||||
32 | PICCOT Michel Biesse Carrera Gavardo | Biesse Carrera Gavardo | 1:58 1:58 | |||
33 | VAN DEN BERG Marijn Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | 2:02 2:02 | |||
34 | WIRTGEN Luc Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 2:08 2:08 | |||
35 | ,, 2:08 | |||||
36 | BOUWMANS Dylan Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | 2:10 2:10 | |||
37 | GAMPER Mario Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 2:14 2:14 | |||
38 | BANZER Gordian Akros - Renfer SA | Akros - Renfer SA | 2:16 2:16 | |||
39 | AALRUST Håkon Team Coop | Team Coop | 2:19 2:19 | |||
40 | SHTEIN Grigoriy Astana City | Astana City | ,, 2:19 | |||
41 | OTRUBA Jakub Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 2:22 2:22 | |||
42 | ,, 2:22 | |||||
43 | 2:28 2:28 | |||||
44 | 2:35 2:35 | |||||
45 | ,, 2:35 | |||||
46 | 2:43 2:43 | |||||
47 | MAZZUCCO Fabio Trevigiani Phonix - Hemus 1896 | Trevigiani Phonix - Hemus 1896 | 2:51 2:51 | |||
48 | HORVAT Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | 3:13 3:13 | |||
49 | 3:56 3:56 | |||||
50 | 4:03 4:03 | |||||
51 | BJERG Mikkel Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 4:23 4:23 | |||
52 | CARVALHO Gonçalo Miranda - Mortágua | Miranda - Mortágua | 4:37 4:37 | |||
53 | GRUBER Pavel CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | 5:08 5:08 | |||
54 | 5:16 5:16 | |||||
55 | HOEHN Alex Aevolo | Aevolo | 6:11 6:11 | |||
56 | ANDERSON Edward Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 6:12 6:12 | |||
57 | VALVASORI Larry Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | 6:17 6:17 | |||
58 | SCHINNAGEL Johannes Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 6:19 6:19 | |||
59 | 6:28 6:28 | |||||
60 | SCHUNK Conor Team CCB Foundation-Sicleri | Team CCB Foundation-Sicleri | 6:40 6:40 | |||
61 | NATAROV Yuriy Astana City | Astana City | 6:55 6:55 | |||
62 | 7:07 7:07 | |||||
63 | 7:13 7:13 | |||||
64 | 7:40 7:40 | |||||
65 | OLIVEIRA Rui Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 7:40 | |||
66 | VERMEULEN Moran Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 7:40 | |||
67 | 7:44 7:44 | |||||
68 | 8:50 8:50 | |||||
69 | JERMAN Žiga Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 8:52 8:52 | |||
70 | 8:54 8:54 | |||||
71 | ,, 8:54 | |||||
72 | YAMAMOTO Masaki Kinan Cycling Team | Kinan Cycling Team | 12:09 12:09 | |||
73 | WIRTGEN Tom AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | 13:33 13:33 | |||
74 | ,, 13:33 | |||||
75 | 13:36 13:36 | |||||
76 | 15:31 15:31 | |||||
77 | ,, 15:31 | |||||
78 | PENKO Izidor Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 15:46 15:46 | |||
79 | GAMPER Florian Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 16:14 16:14 | |||
80 | 17:37 17:37 | |||||
81 | WÆRSTED Syver Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | 18:36 18:36 | |||
82 | 19:20 19:20 | |||||
83 | ,, 19:20 | |||||
84 | ,, 19:20 | |||||
85 | PRAH Aljaž Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 19:20 | |||
86 | ,, 19:20 | |||||
87 | 19:46 19:46 | |||||
88 | OLIVEIRA Ivo Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 19:46 | |||
89 | EEKHOFF Nils Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 19:52 19:52 | |||
90 | ZIJLAARD Maikel Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 19:56 19:56 | |||
91 | MURIAS Jakub UCI WCC Men's Team | UCI WCC Men's Team | ,, 19:56 | |||
92 | ,, 19:56 | |||||
93 | RAJCHART Jan Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 19:56 | |||
94 | KOYAMA Takahiro Shimano Racing Team | Shimano Racing Team | 21:16 21:16 | |||
95 | VLČÁK Martin Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | 21:19 21:19 | |||
96 | HEIDERSCHEID Colin Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 21:19 | |||
97 | LEAÇA Gonçalo LA Aluminios | LA Aluminios | 21:20 21:20 | |||
98 | ,, 21:20 | |||||
99 | FERNANDES Venceslau Liberty Seguros - Carglass | Liberty Seguros - Carglass | ,, 21:20 | |||
100 | FIDLER Gerd My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | 21:23 21:23 | |||
101 | 21:24 21:24 | |||||
102 | MARUKHIN Daniil Astana City | Astana City | ,, 21:24 | |||
103 | SKAARSETH Iver Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | 23:55 23:55 | |||
104 | ,, 23:55 | |||||
105 | ,, 23:55 | |||||
106 | DAVIS Cole Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 23:55 | |||
107 | ,, 23:55 | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | ŠTIBINGR Matěj Team Dukla Praha | Team Dukla Praha | - | |||
DNF | BELLAN Juraj Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | - | |||
DNF | KOCH Christian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | |||
DNF | BAYEMBAYEV Olzhas Astana City | Astana City | - | |||
DNF | TSCHERNOSTER Jan Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | - | |||
DNF | - | |||||
DNS | - | |||||
DNS | HONORÉ Mikkel Frølich Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:03 June 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:40.42 km/h
- Race category:MU - Men U23
- Distance:158 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:122
- Vert. meters:2472
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:? km solo
- Avg. temperature: