The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | HONDO Danilo Team Telekom | Team Telekom | 20 | 4:00:51 | ||
2 | WESEMANN Steffen Team Telekom | Team Telekom | 12 | ,, 0:00 | ||
3 | HASELBACHER René Gerolsteiner | Gerolsteiner | 7 | ,, 0:00 | ||
4 | 5 | ,, 0:00 | ||||
5 | 4 | ,, 0:00 | ||||
6 | WROLICH Peter Gerolsteiner | Gerolsteiner | 3 | ,, 0:00 | ||
7 | 2 | ,, 0:00 | ||||
8 | 1 | ,, 0:00 | ||||
9 | WADECKI Piotr Mróz | Mróz | ,, 0:00 | |||
10 | ,, 0:00 | |||||
11 | PIIL Jakob Storm Acceptcard Pro Cycling | Acceptcard Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
12 | ,, 0:00 | |||||
13 | WERNER Jürgen Team Nürnberger | Team Nürnberger | ,, 0:00 | |||
14 | ,, 0:00 | |||||
15 | DIETZ Bert Team Nürnberger | Team Nürnberger | ,, 0:00 | |||
16 | KLÖDEN Andreas Team Telekom | Team Telekom | ,, 0:00 | |||
17 | SONNE Morten Acceptcard Pro Cycling | Acceptcard Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
18 | ,, 0:00 | |||||
19 | ,, 0:00 | |||||
20 | ,, 0:00 | |||||
21 | ,, 0:00 | |||||
22 | GRABSCH Ralf Team Telekom | Team Telekom | ,, 0:00 | |||
23 | ,, 0:00 | |||||
24 | ,, 0:00 | |||||
25 | GĘBKA Marcin Mróz | Mróz | ,, 0:00 | |||
26 | ,, 0:00 | |||||
27 | ,, 0:00 | |||||
28 | GOTTSCHLING Stephan Agro - Adler Brandenburg | Agro - Adler Brandenburg | ,, 0:00 | |||
29 | ANDERSSON Michael Acceptcard Pro Cycling | Acceptcard Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
30 | BARRY Michael Saturn Cycling Team | Saturn Cycling Team | ,, 0:00 | |||
31 | ANAND Mat Saturn Cycling Team | Saturn Cycling Team | ,, 0:00 | |||
32 | ,, 0:00 | |||||
33 | BOWEN Bart Saturn Cycling Team | Saturn Cycling Team | ,, 0:00 | |||
34 | REUSS Jorn Team Nürnberger | Team Nürnberger | ,, 0:00 | |||
35 | ,, 0:00 | |||||
36 | RUMŠAS Raimondas Mróz | Mróz | ,, 0:00 | |||
37 | JEURISSEN Cees Batavus - Bankgiroloterij | Batavus - Bankgiroloterij | ,, 0:00 | |||
38 | ,, 0:00 | |||||
39 | ,, 0:00 | |||||
40 | ,, 0:00 | |||||
41 | GRITSUN Eduard Gerolsteiner | Gerolsteiner | ,, 0:00 | |||
42 | LEIPHEIMER Levi Saturn Cycling Team | Saturn Cycling Team | ,, 0:00 | |||
43 | BROŻYNA Tomasz Mróz | Mróz | ,, 0:00 | |||
44 | MEIJS Raymond Team Cologne | Team Cologne | ,, 0:00 | |||
45 | FRATTINI Francesco Team Telekom | Team Telekom | ,, 0:00 | |||
46 | PRZYDZIAŁ Piotr Mróz | Mróz | ,, 0:00 | |||
47 | POLLACK Olaf Agro - Adler Brandenburg | Agro - Adler Brandenburg | ,, 0:00 | |||
48 | LIESE Thomas Team Nürnberger | Team Nürnberger | ,, 0:00 | |||
49 | ,, 0:00 | |||||
50 | DUBBELDAM Davy Team Cologne | Team Cologne | ,, 0:00 | |||
51 | ,, 0:00 | |||||
52 | ,, 0:00 | |||||
53 | SIMENSEN Ole Sigurd Agro - Adler Brandenburg | Agro - Adler Brandenburg | ,, 0:00 | |||
54 | SCHAFFRATH Jan Team Telekom | Team Telekom | ,, 0:00 | |||
55 | CERNEUS Michel Batavus - Bankgiroloterij | Batavus - Bankgiroloterij | ,, 0:00 | |||
56 | ,, 0:00 | |||||
57 | ,, 0:00 | |||||
58 | MÜHLBACHER Thomas Gerolsteiner | Gerolsteiner | ,, 0:00 | |||
59 | KOERTS Jans Team Cologne | Team Cologne | ,, 0:00 | |||
60 | WEISSMANN Mike Team Nürnberger | Team Nürnberger | ,, 0:00 | |||
61 | PIĄTEK Zbigniew Mróz | Mróz | ,, 0:00 | |||
62 | ,, 0:00 | |||||
63 | ,, 0:00 | |||||
64 | VAN VELZEN Jan Batavus - Bankgiroloterij | Batavus - Bankgiroloterij | ,, 0:00 | |||
65 | ,, 0:00 | |||||
66 | POST René Axa Cycling Team | Axa Cycling Team | ,, 0:00 | |||
67 | MÜLLER Martin Agro - Adler Brandenburg | Agro - Adler Brandenburg | ,, 0:00 | |||
68 | CHANTYR Anton Gerolsteiner | Gerolsteiner | ,, 0:00 | |||
69 | PELUSI Seth Saturn Cycling Team | Saturn Cycling Team | ,, 0:00 | |||
70 | DUNNING Edwin Axa Cycling Team | Axa Cycling Team | ,, 0:00 | |||
71 | ,, 0:00 | |||||
72 | ,, 0:00 | |||||
73 | ,, 0:00 | |||||
74 | GRABSCH Bert Team Cologne | Team Cologne | ,, 0:00 | |||
75 | SCHLICKAU Michael Team Cologne | Team Cologne | ,, 0:00 | |||
76 | ,, 0:00 | |||||
77 | ,, 0:00 | |||||
78 | YPENBURG Renger Batavus - Bankgiroloterij | Batavus - Bankgiroloterij | ,, 0:00 | |||
79 | ,, 0:00 | |||||
80 | ,, 0:00 | |||||
81 | AMPLER Uwe Agro - Adler Brandenburg | Agro - Adler Brandenburg | ,, 0:00 | |||
82 | ,, 0:00 | |||||
83 | SWINDLEHURST Burke Saturn Cycling Team | Saturn Cycling Team | ,, 0:00 | |||
84 | ,, 0:00 | |||||
85 | ,, 0:00 | |||||
86 | ,, 0:00 | |||||
87 | ,, 0:00 | |||||
88 | MADSEN Jimmi Acceptcard Pro Cycling | Acceptcard Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
89 | ,, 0:00 | |||||
90 | SIDARENKO Dmitri Batavus - Bankgiroloterij | Batavus - Bankgiroloterij | ,, 0:00 | |||
91 | REGELING Robert Axa Cycling Team | Axa Cycling Team | ,, 0:00 | |||
92 | VAN SCHALEN Paul Batavus - Bankgiroloterij | Batavus - Bankgiroloterij | ,, 0:00 | |||
93 | FILIP Branko Gerolsteiner | Gerolsteiner | ,, 0:00 | |||
94 | ,, 0:00 | |||||
95 | BRAIKIA Tayeb Acceptcard Pro Cycling | Acceptcard Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
96 | BRES Huub Axa Cycling Team | Axa Cycling Team | ,, 0:00 | |||
97 | ,, 0:00 | |||||
98 | ,, 0:00 | |||||
99 | ,, 0:00 | |||||
100 | ,, 0:00 | |||||
101 | KAPPES Andreas Agro - Adler Brandenburg | Agro - Adler Brandenburg | ,, 0:00 | |||
102 | ,, 0:00 | |||||
103 | ,, 0:00 | |||||
104 | 0:46 0:46 | |||||
105 | ,, 0:46 | |||||
106 | ,, 0:46 | |||||
107 | ,, 0:46 | |||||
108 | 1:01 1:01 | |||||
109 | HENN Christian Team Telekom | Team Telekom | 1:14 1:14 | |||
110 | VAN RIJN Maurice Axa Cycling Team | Axa Cycling Team | 4:00 4:00 | |||
111 | KASTENHUBER Alexander Team Nürnberger | Team Nürnberger | ,, 4:00 | |||
112 | BIJNEN Sandro Axa Cycling Team | Axa Cycling Team | ,, 4:00 | |||
113 | 6:09 6:09 | |||||
114 | ,, 6:09 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:11 May 1999
- Start time:-
- Avg. speed winner:39.36 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:158 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: