2007
2009
«
»
2008»77th

Critérium International

(2.HC)
2008»Stage 1» Signy-le-Petit - Charleville-Mézières(193km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTime
1-
TEN DAM LaurensRabobank ProTeam
27Rabobank ProTeam304:50:04
2-
VAUGRENARD BenoîtFrançaise des Jeux
26Française des Jeux180:10
0:10
3-26Lampre12,,
0:10
4-
PINEAU JérômeBouygues Telecom
28Bouygues Telecom7,,
0:10
5-24Milram4,,
0:10
6-
ISTA KevynAgritubel
23Agritubel3,,
0:10
7-
KOLOBNEV AlexandrCSC ProTeam
26CSC ProTeam2,,
0:10
8-
MARTÍNEZ EgoiEuskaltel - Euskadi
29Euskaltel - Euskadi1,,
0:10
9-
SCHLECK FränkCSC ProTeam
27CSC ProTeam,,
0:10
10-
WYSS DaniloBMC Racing Team
22BMC Racing Team,,
0:10
11-24Milram,,
0:10
12-
LEEZER TomRabobank ProTeam
22Rabobank ProTeam,,
0:10
13-
VEIKKANEN JussiFrançaise des Jeux
27Française des Jeux,,
0:10
14-
VALVERDE AlejandroCaisse d'Epargne
27Caisse d'Epargne,,
0:10
15-
VOIGT JensCSC ProTeam
36CSC ProTeam,,
0:10
16-
SÁNCHEZ Luis LeónCaisse d'Epargne
24Caisse d'Epargne,,
0:10
17-
KRIVTSOV YuriyAG2R La Mondiale
29AG2R La Mondiale,,
0:10
18-
MOOS AlexandreBMC Racing Team
35BMC Racing Team,,
0:10
19-27CSC ProTeam,,
0:10
20-
MONFORT MaximeCofidis, le Crédit par Téléphone
25Cofidis, le Crédit par Téléphone,,
0:10
21-
TROFIMOV YuriBouygues Telecom
24Bouygues Telecom,,
0:10
22-
GRABSCH BertTeam High Road
32Team High Road,,
0:10
23-
MARTENS PaulRabobank ProTeam
24Rabobank ProTeam,,
0:10
24-
MILLAR DavidSlipstream - Chipotle presented by H3O
31Slipstream - Chipotle presented by H3O,,
0:10
25-
CLEMENT StefBouygues Telecom
25Bouygues Telecom,,
0:10
26-
LOWE TrentSlipstream - Chipotle presented by H3O
23Slipstream - Chipotle presented by H3O,,
0:10
27-26Milram,,
0:10
28-
ASTARLOZA MikelEuskaltel - Euskadi
28Euskaltel - Euskadi,,
0:10
29-
GESINK RobertRabobank ProTeam
21Rabobank ProTeam,,
0:10
30-26Lampre,,
0:10
31-23Milram,,
0:10
32-30Lampre,,
0:10
33-
SCHLECK AndyCSC ProTeam
22CSC ProTeam,,
0:10
34-
GARCÍA DAPENA DavidXacobeo-Galicia
30Xacobeo-Galicia,,
0:10
35-
BLAUDZUN MichaelCSC ProTeam
34CSC ProTeam2:13
2:13
36-
FURLAN AngeloCrédit Agricole
30Crédit Agricole,,
2:13
37-
CHAVANEL SébastienFrançaise des Jeux
27Française des Jeux5:16
5:16
38-
TIMMER AlbertSkil - Shimano
22Skil - Shimano6:51
6:51
39-
BEPPU FumiyukiSkil - Shimano
24Skil - Shimano,,
6:51
40-
BODROGI LászlóCrédit Agricole
31Crédit Agricole,,
6:51
41-
HERNÁNDEZ AitorEuskaltel - Euskadi
26Euskaltel - Euskadi,,
6:51
42-
HUPOND ThierrySkil - Shimano
23Skil - Shimano,,
6:51
43-
CALCAGNI PatrickBarloworld
30Barloworld,,
6:51
44-
NAZON Jean-PatrickAG2R La Mondiale
31AG2R La Mondiale,,
6:51
45-
NEIRYNCK KevinLandbouwkrediet - Tönissteiner
25Landbouwkrediet - Tönissteiner,,
6:51
46-35Barloworld,,
6:51
47-
LAURENT ChristopheSlipstream - Chipotle presented by H3O
30Slipstream - Chipotle presented by H3O,,
6:51
48-
EL FARES JulienCofidis, le Crédit par Téléphone
22Cofidis, le Crédit par Téléphone,,
6:51
49-
SIEDLER SebastianSkil - Shimano
30Skil - Shimano,,
6:51
50-23Milram,,
6:51
51-
HUTAROVICH YauheniFrançaise des Jeux
24Française des Jeux,,
6:51
52-
AZANZA JorgeEuskaltel - Euskadi
25Euskaltel - Euskadi,,
6:51
53-
SAYERS MikeBMC Racing Team
38BMC Racing Team,,
6:51
54-
JULICH BobbyCSC ProTeam
36CSC ProTeam,,
6:51
55-
SALMON BenoîtAgritubel
33Agritubel,,
6:51
56-
HERRERO DavidXacobeo-Galicia
28Xacobeo-Galicia,,
6:51
57-
ROOIJAKKERS PietSkil - Shimano
27Skil - Shimano,,
6:51
58-
KOHLER MartinBMC Racing Team
22BMC Racing Team,,
6:51
59-
VELASCO IvánEuskaltel - Euskadi
28Euskaltel - Euskadi,,
6:51
60-26Agritubel,,
6:51
61-34Agritubel,,
6:51
62-
SØRENSEN NickiCSC ProTeam
32CSC ProTeam,,
6:51
63-
ERVITI ImanolCaisse d'Epargne
24Caisse d'Epargne,,
6:51
64-
NIERMANN GrischaRabobank ProTeam
32Rabobank ProTeam,,
6:51
65-
DUQUE Leonardo FabioCofidis, le Crédit par Téléphone
27Cofidis, le Crédit par Téléphone,,
6:51
66-
CASAR SandyFrançaise des Jeux
29Française des Jeux,,
6:51
67-
DRUJON MathieuCaisse d'Epargne
25Caisse d'Epargne,,
6:51
68-
LEVARLET GuillaumeFrançaise des Jeux
22Française des Jeux,,
6:51
69-
CAUCCHIOLI PietroCrédit Agricole
32Crédit Agricole,,
6:51
70-
ELTINK TheoRabobank ProTeam
26Rabobank ProTeam,,
6:51
71-
GERRANS SimonCrédit Agricole
27Crédit Agricole,,
6:51
72-
EDALEINE ChristopheAG2R La Mondiale
28AG2R La Mondiale,,
6:51
73-
CÉSAR VELOSO GustavoXacobeo-Galicia
28Xacobeo-Galicia,,
6:51
74-21Milram,,
6:51
75-
FLENS RickRabobank ProTeam
24Rabobank ProTeam,,
6:51
76-
MONIER DamienCofidis, le Crédit par Téléphone
25Cofidis, le Crédit par Téléphone,,
6:51
77-
FERNÁNDEZ DelioXacobeo-Galicia
22Xacobeo-Galicia,,
6:51
78-28Milram,,
6:51
79-
DESSEL CyrilAG2R La Mondiale
33AG2R La Mondiale,,
6:51
80-
RABOŇ FrantišekTeam High Road
24Team High Road,,
6:51
81-
BUFFAZ MickaëlCofidis, le Crédit par Téléphone
28Cofidis, le Crédit par Téléphone,,
6:51
82-
MCKISSICK IanBMC Racing Team
27BMC Racing Team,,
6:51
83-
LHOTELLERIE ClementSkil - Shimano
22Skil - Shimano,,
6:51
84-
PATOUR KilianSlipstream - Chipotle presented by H3O
25Slipstream - Chipotle presented by H3O,,
6:51
85-
BÄCKSTEDT MagnusSlipstream - Chipotle presented by H3O
33Slipstream - Chipotle presented by H3O,,
6:51
86-
FROOME ChrisBarloworld
22Barloworld,,
6:51
87-
BOTCHAROV AlexandreCrédit Agricole
33Crédit Agricole,,
6:51
88-28Barloworld,,
6:51
89-
BRARD FlorentCofidis, le Crédit par Téléphone
32Cofidis, le Crédit par Téléphone,,
6:51
90-
COPPEL JérômeFrançaise des Jeux
21Française des Jeux,,
6:51
91-
JÉRÔME VincentBouygues Telecom
23Bouygues Telecom,,
6:51
92-
BOASSON HAGEN EdvaldTeam High Road
20Team High Road,,
6:51
93-
PAURIOL RémiCrédit Agricole
25Crédit Agricole,,
6:51
94-24Lampre,,
6:51
95-23Lampre,,
6:51
96-28Barloworld,,
6:51
97-
ZABRISKIE DavidSlipstream - Chipotle presented by H3O
29Slipstream - Chipotle presented by H3O,,
6:51
98-
SCHEIRLINCKX BertLandbouwkrediet - Tönissteiner
33Landbouwkrediet - Tönissteiner,,
6:51
99-
CHEULA GiampaoloBarloworld
28Barloworld,,
6:51
100-
LOSADA AlbertoCaisse d'Epargne
26Caisse d'Epargne,,
6:51
101-
SPRICK MatthieuBouygues Telecom
26Bouygues Telecom,,
6:51
102-
VOGONDY NicolasAgritubel
30Agritubel,,
6:51
103-
FOFONOV DmitriyCrédit Agricole
31Crédit Agricole,,
6:51
104-
PERGET MathieuCaisse d'Epargne
23Caisse d'Epargne,,
6:51
105-
PORTAL NicolasCaisse d'Epargne
28Caisse d'Epargne,,
6:51
106-
GOUBERT StéphaneAG2R La Mondiale
38AG2R La Mondiale,,
6:51
107-
TSCHOPP JohannBouygues Telecom
25Bouygues Telecom,,
6:51
108-
HUGUET YannCofidis, le Crédit par Téléphone
23Cofidis, le Crédit par Téléphone,,
6:51
109-
CASPER JimmyAgritubel
29Agritubel,,
6:51
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.

Race information

Race profile