2011
2013
«
»
2012»81st

Critérium International

(2.HC)
2012»Stage 1»Porto-VecchioPorto-Vecchio(89.5km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:00128
Sprint
VACHON Florian Bretagne Schuller
27Bretagne Schuller20302:03:48
22+0:0217
Sprint
WYSS Danilo BMC Racing Team
26BMC Racing Team1418,,
0:00
34+0:04143
Sprint
KORETZKY Clément La Pomme Marseille
21La Pomme Marseille812,,
0:00
47+0:06113
Climber
GESCHKE Simon Project 1t4i
26Project 1t4i77,,
0:00
58+0:06153
Sprint
BAZIN Nicolas BigMat - Auber 93
28BigMat - Auber 9364,,
0:00
69+0:06127
Sprint
LEQUATRE Geoffroy Bretagne Schuller
30Bretagne Schuller53,,
0:00
710+0:0682
Sprint
BERNAUDEAU Giovanni Team Europcar
28Team Europcar42,,
0:00
811+0:06126
Classic
HARDY Romain Bretagne Schuller
23Bretagne Schuller21,,
0:00
912+0:068
GC
VOIGT Jens RadioShack - Nissan
40RadioShack - Nissan,,
0:00
106+0:053
GC
GERDEMANN Linus RadioShack - Nissan
29RadioShack - Nissan,,
0:00
1113+0:065
GC
MONFORT Maxime RadioShack - Nissan
29RadioShack - Nissan,,
0:00
1214+0:0698
Sprint
ROMERO Jeffry Colombia - Coldeportes
22Colombia - Coldeportes,,
0:00
1315+0:0612
GC
BOOKWALTER Brent BMC Racing Team
28BMC Racing Team,,
0:00
1416+0:061
GC
SCHLECK Fränk RadioShack - Nissan
31RadioShack - Nissan,,
0:00
1517+0:0611
GC
EVANS Cadel BMC Racing Team
35BMC Racing Team,,
0:00
1618+0:0615
TT
PINOTTI Marco BMC Racing Team
36BMC Racing Team,,
0:00
1719+0:0644
Classic
GÉRARD Arnaud FDJ - BigMat
27FDJ - BigMat,,
0:00
1820+0:0641
GC
FÉDRIGO Pierrick FDJ - BigMat
33FDJ - BigMat,,
0:00
1921+0:0635
TT
ROGERS Michael Sky Procycling
32Sky Procycling,,
0:00
2022+0:0671
GC
ANTÓN Igor Euskaltel - Euskadi
29Euskaltel - Euskadi,,
0:00
2123+0:0691
Climber
DUARTE Fabio Colombia - Coldeportes
25Colombia - Coldeportes,,
0:00
2224+0:0645
Classic
PAURIOL Rémi FDJ - BigMat
29FDJ - BigMat,,
0:00
2325+0:0667
Classic
NOCENTINI Rinaldo AG2R La Mondiale
34AG2R La Mondiale,,
0:00
2426+0:06147
Classic
SKUJIŅŠ Toms La Pomme Marseille
20La Pomme Marseille,,
0:00
2527+0:06142
Sprint
GIRAUD Benjamin La Pomme Marseille
26La Pomme Marseille,,
0:00
265+0:0421
GC
BUFFAZ Mickaël Cofidis, le Crédit en Ligne
32Cofidis, le Crédit en Ligne,,
0:00
2728+0:066
TT
OLIVEIRA Nelson RadioShack - Nissan
23RadioShack - Nissan,,
0:00
2829+0:06148
Sprint
TARRIDE Grégoire La Pomme Marseille
20La Pomme Marseille,,
0:00
2930+0:0666
Classic
MONTAGUTI Matteo AG2R La Mondiale
28AG2R La Mondiale,,
0:00
3031+0:0632
GC
FROOME Chris Sky Procycling
26Sky Procycling,,
0:00
3132+0:0686
GC
MALACARNE Davide Team Europcar
24Team Europcar,,
0:00
3233+0:06125
GC
GUILLOU Florian Bretagne Schuller
29Bretagne Schuller,,
0:00
3334+0:0633
GC
LÖFKVIST Thomas Sky Procycling
27Sky Procycling,,
0:00
3435+0:0664
GC
DUPONT Hubert AG2R La Mondiale
31AG2R La Mondiale,,
0:00
3536+0:0647
Classic
VAUGRENARD Benoît FDJ - BigMat
30FDJ - BigMat,,
0:00
3637+0:06123
Sprint
DION Renaud Bretagne Schuller
34Bretagne Schuller,,
0:00
3738+0:0636
Classic
ROWE Luke Sky Procycling
22Sky Procycling,,
0:00
3839+0:06145
Classic
PÉRICHON Pierre-Luc La Pomme Marseille
25La Pomme Marseille,,
0:00
3940+0:06122
Sprint
DELPECH Jean-Luc Bretagne Schuller
32Bretagne Schuller,,
0:00
4045+0:3262
Classic
BÉRARD Julien AG2R La Mondiale
24AG2R La Mondiale0:26
0:26
4141+0:0631
Classic
NORDHAUG Lars Petter Sky Procycling
27Sky Procycling,,
0:26
4242+0:0684
Classic
GAUTIER Cyril Team Europcar
24Team Europcar,,
0:26
4346+0:36106
Sprint
MANGEL Laurent Saur - Sojasun
30Saur - Sojasun,,
0:26
4447+0:55151
Sprint
LE BOULCH Dimitri BigMat - Auber 93
23BigMat - Auber 930:49
0:49
4548+0:5572
GC
ASTARLOZA Mikel Euskaltel - Euskadi
32Euskaltel - Euskadi,,
0:49
4649+0:5592
GC
ATAPUMA Darwin Colombia - Coldeportes
24Colombia - Coldeportes,,
0:49
4750+0:55124
Sprint
FONSECA Armindo Bretagne Schuller
22Bretagne Schuller,,
0:49
4851+0:55112
TT
DUMOULIN Tom Project 1t4i
21Project 1t4i,,
0:49
4952+0:55157
Sprint
ROUSSEAU Nicolas BigMat - Auber 93
29BigMat - Auber 93,,
0:49
5053+0:55111
GC
GENIEZ Alexandre Project 1t4i
23Project 1t4i,,
0:49
5154+0:5558
TT
ZABRISKIE David Team Garmin - Barracuda
33Team Garmin - Barracuda,,
0:49
5255+0:55158
Sprint
TRONET Steven BigMat - Auber 93
25BigMat - Auber 93,,
0:49
5356+0:554
Climber
KING Ben RadioShack - Nissan
23RadioShack - Nissan,,
0:49
5457+0:5523
Sprint
LABBÉ Arnaud Cofidis, le Crédit en Ligne
35Cofidis, le Crédit en Ligne,,
0:49
5558+0:5551
GC
LE MÉVEL Christophe Team Garmin - Barracuda
31Team Garmin - Barracuda,,
0:49
5659+0:55121
TT
CHAMPION Dimitri Bretagne Schuller
28Bretagne Schuller,,
0:49
5760+0:55131
GC
EL FARES Julien Team Type 1 - SANOFI
26Team Type 1 - SANOFI,,
0:49
5861+0:5597
TT
PEÑA Victor Hugo Colombia - Coldeportes
37Colombia - Coldeportes,,
0:49
5962+0:5563
GC
BOUET Maxime AG2R La Mondiale
25AG2R La Mondiale,,
0:49
6063+0:5595
Sprint
MARENTES Wilson Alexander Colombia - Coldeportes
26Colombia - Coldeportes,,
0:49
6164+0:55102
Sprint
ENGOULVENT Jimmy Saur - Sojasun
32Saur - Sojasun,,
0:49
6265+0:55107
Sprint
MARTIAS Rony Saur - Sojasun
31Saur - Sojasun,,
0:49
6366+0:5542
Sprint
BOUHANNI Nacer FDJ - BigMat
21FDJ - BigMat,,
0:49
6467+0:5561
GC
PERAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale
34AG2R La Mondiale,,
0:49
6568+0:55108
Sprint
TALABARDON Yannick Saur - Sojasun
30Saur - Sojasun,,
0:49
6669+0:5578
GC
VERDUGO Gorka Euskaltel - Euskadi
33Euskaltel - Euskadi,,
0:49
6770+0:5524
Climber
MOLARD Rudy Cofidis, le Crédit en Ligne
22Cofidis, le Crédit en Ligne,,
0:49
6871+0:5514
GC
MOINARD Amaël BMC Racing Team
30BMC Racing Team,,
0:49
 69 72+0:55136
Sprint
KOCJAN Jure Team Type 1 - SANOFI
27Team Type 1 - SANOFI,,
0:49
7073+0:5575
GC
MARTÍNEZ Egoi Euskaltel - Euskadi
33Euskaltel - Euskadi,,
0:49
7174+0:5573
Climber
BILBAO Pello Euskaltel - Euskadi
22Euskaltel - Euskadi,,
0:49
7275+0:55101
Classic
LEVARLET Guillaume Saur - Sojasun
26Saur - Sojasun,,
0:49
7376+0:5526
Sprint
VALENTIN Tristan Cofidis, le Crédit en Ligne
30Cofidis, le Crédit en Ligne,,
0:49
7477+0:55141
Classic
CAUQUIL Yohan La Pomme Marseille
27La Pomme Marseille,,
0:49
7578+0:5546
Sprint
ROUX Anthony FDJ - BigMat
24FDJ - BigMat,,
0:49
7679+0:552
GC
BENNETT George RadioShack - Nissan
21RadioShack - Nissan,,
0:49
7780+0:55144
Sprint
MARTINEZ Yannick La Pomme Marseille
23La Pomme Marseille,,
0:49
7881+0:55138
Sprint
MEGÍAS Javier Team Type 1 - SANOFI
28Team Type 1 - SANOFI,,
0:49
7982+0:5596
Climber
PANTANO Jarlinson Colombia - Coldeportes
23Colombia - Coldeportes,,
0:49
8083+0:5594
Classic
LAVERDE Luis Felipe Colombia - Coldeportes
32Colombia - Coldeportes,,
0:49
8184+0:5552
TT
DEKKER Thomas Team Garmin - Barracuda
27Team Garmin - Barracuda,,
0:49
8285+0:55133
TT
BERTOGLIATI Rubens Team Type 1 - SANOFI
32Team Type 1 - SANOFI,,
0:49
8386+0:5556
GC
TALANSKY Andrew Team Garmin - Barracuda
23Team Garmin - Barracuda,,
0:49
8487+0:55134
Sprint
CUSIN Rémi Team Type 1 - SANOFI
26Team Type 1 - SANOFI,,
0:49
853+0:0368
GC
RIBLON Christophe AG2R La Mondiale
31AG2R La Mondiale,,
0:49
8643+0:0634
GC
PUCCIO Salvatore Sky Procycling
22Sky Procycling,,
0:49
8789+2:30146
Sprint
ŠIŠKEVIČIUS Evaldas La Pomme Marseille
23La Pomme Marseille2:24
2:24
8890+2:3257
Classic
WEGMANN Fabian Team Garmin - Barracuda
31Team Garmin - Barracuda2:26
2:26
8991+2:3254
Sprint
KREDER Michel Team Garmin - Barracuda
24Team Garmin - Barracuda,,
2:26
9092+2:3255
Sprint
KREDER Raymond Team Garmin - Barracuda
22Team Garmin - Barracuda,,
2:26
9188+0:55137
GC
LAENGEN Vegard Stake Team Type 1 - SANOFI
23Team Type 1 - SANOFI0:49
0:49
9293+2:53105
GC
LELAY David Saur - Sojasun
32Saur - Sojasun2:47
2:47
9394+3:0365
GC
GADRET John AG2R La Mondiale
32AG2R La Mondiale2:57
2:57
9444+0:0653
Classic
HAAS Nathan Team Garmin - Barracuda
23Team Garmin - Barracuda,,
2:57
9595+4:16156
Sprint
RACAULT Ronan BigMat - Auber 93
23BigMat - Auber 934:10
4:10
9696+6:12114
TT
GRETSCH Patrick Project 1t4i
24Project 1t4i6:06
6:06
9797+6:12154
Sprint
DRUJON Mathieu BigMat - Auber 93
29BigMat - Auber 93,,
6:06
9898+6:1281
GC
ROLLAND Pierre Team Europcar
25Team Europcar,,
6:06
9999+6:12116
TT
LUDVIGSSON Tobias Project 1t4i
21Project 1t4i,,
6:06
100100+6:1283
Sprint
CHARTEAU Anthony Team Europcar
32Team Europcar,,
6:06
101101+6:12152
Sprint
BACQUET Fabien BigMat - Auber 93
26BigMat - Auber 93,,
6:06
102102+6:1216
GC
ROE Timothy BMC Racing Team
22BMC Racing Team,,
6:06
103103+6:1243
GC
COURTEILLE Arnaud FDJ - BigMat
23FDJ - BigMat,,
6:06
104104+6:127
TT
POSTHUMA Joost RadioShack - Nissan
31RadioShack - Nissan,,
6:06
105105+6:12104
Sprint
LABORIE Christophe Saur - Sojasun
25Saur - Sojasun,,
6:06
106106+6:12115
GC
JI Cheng Project 1t4i
24Project 1t4i,,
6:06
107107+6:1227
Sprint
VOGONDY Nicolas Cofidis, le Crédit en Ligne
34Cofidis, le Crédit en Ligne,,
6:06
108108+6:1276
Hills
PÉREZ Alan Euskaltel - Euskadi
29Euskaltel - Euskadi,,
6:06
109109+6:1288
GC
QUÉMÉNEUR Perrig Team Europcar
27Team Europcar,,
6:06
110110+6:1274
Climber
LANDA Mikel Euskaltel - Euskadi
22Euskaltel - Euskadi,,
6:06
111111+6:12135
Sprint
EFIMKIN Alexander Team Type 1 - SANOFI
30Team Type 1 - SANOFI,,
6:06
112112+6:1293
Climber
CHAVES Esteban Colombia - Coldeportes
22Colombia - Coldeportes,,
6:06
113113+6:1225
GC
MONIER Damien Cofidis, le Crédit en Ligne
29Cofidis, le Crédit en Ligne,,
6:06
114114+6:1213
GC
EIJSSEN Yannick BMC Racing Team
22BMC Racing Team,,
6:06
115115+6:1287
Sprint
PELUCCHI Matteo Team Europcar
23Team Europcar,,
6:06
116116+6:1277
GC
SICARD Romain Euskaltel - Euskadi
24Euskaltel - Euskadi,,
6:06
117117+6:1285
GC
KERN Christophe Team Europcar
31Team Europcar,,
6:06
118118+6:12132
Sprint
ANTOMARCHI Julien Team Type 1 - SANOFI
27Team Type 1 - SANOFI,,
6:06
119119+7:3422
Sprint
DEMARET Jean-Eudes Cofidis, le Crédit en Ligne
27Cofidis, le Crédit en Ligne7:28
7:28
120120+7:34103
Classic
HIVERT Jonathan Saur - Sojasun
27Saur - Sojasun,,
7:28
DNF155
Sprint
FAUCON Guillaume BigMat - Auber 93
25BigMat - Auber 93-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
1128
Sprint
VACHON Florian Bretagne Schuller
27Bretagne Schuller2:03:42..
217
Sprint
WYSS Danilo BMC Racing Team
26BMC Racing Team0:02
0:02
..
368
GC
RIBLON Christophe AG2R La Mondiale
31AG2R La Mondiale0:03
0:03
..
4143
Sprint
KORETZKY Clément La Pomme Marseille
21La Pomme Marseille0:04
0:04
..
521
GC
BUFFAZ Mickaël Cofidis, le Crédit en Ligne
32Cofidis, le Crédit en Ligne,,
0:04
..
63
GC
GERDEMANN Linus RadioShack - Nissan
29RadioShack - Nissan0:05
0:05
..
7113
Climber
GESCHKE Simon Project 1t4i
26Project 1t4i0:06
0:06
..
8153
Sprint
BAZIN Nicolas BigMat - Auber 93
28BigMat - Auber 93,,
0:06
..
9127
Sprint
LEQUATRE Geoffroy Bretagne Schuller
30Bretagne Schuller,,
0:06
..
1082
Sprint
BERNAUDEAU Giovanni Team Europcar
28Team Europcar,,
0:06
..
11126
Classic
HARDY Romain Bretagne Schuller
23Bretagne Schuller,,
0:06
..
128
GC
VOIGT Jens RadioShack - Nissan
40RadioShack - Nissan,,
0:06
..
135
GC
MONFORT Maxime RadioShack - Nissan
29RadioShack - Nissan,,
0:06
..
1498
Sprint
ROMERO Jeffry Colombia - Coldeportes
22Colombia - Coldeportes,,
0:06
..
1512
GC
BOOKWALTER Brent BMC Racing Team
28BMC Racing Team,,
0:06
..
161
GC
SCHLECK Fränk RadioShack - Nissan
31RadioShack - Nissan,,
0:06
..
1711
GC
EVANS Cadel BMC Racing Team
35BMC Racing Team,,
0:06
..
1815
TT
PINOTTI Marco BMC Racing Team
36BMC Racing Team,,
0:06
..
1944
Classic
GÉRARD Arnaud FDJ - BigMat
27FDJ - BigMat,,
0:06
..
2041
GC
FÉDRIGO Pierrick FDJ - BigMat
33FDJ - BigMat,,
0:06
..
2135
TT
ROGERS Michael Sky Procycling
32Sky Procycling,,
0:06
..
2271
GC
ANTÓN Igor Euskaltel - Euskadi
29Euskaltel - Euskadi,,
0:06
..
2391
Climber
DUARTE Fabio Colombia - Coldeportes
25Colombia - Coldeportes,,
0:06
..
2445
Classic
PAURIOL Rémi FDJ - BigMat
29FDJ - BigMat,,
0:06
..
2567
Classic
NOCENTINI Rinaldo AG2R La Mondiale
34AG2R La Mondiale,,
0:06
..
26147
Classic
SKUJIŅŠ Toms La Pomme Marseille
20La Pomme Marseille,,
0:06
..
27142
Sprint
GIRAUD Benjamin La Pomme Marseille
26La Pomme Marseille,,
0:06
..
286
TT
OLIVEIRA Nelson RadioShack - Nissan
23RadioShack - Nissan,,
0:06
..
29148
Sprint
TARRIDE Grégoire La Pomme Marseille
20La Pomme Marseille,,
0:06
..
3066
Classic
MONTAGUTI Matteo AG2R La Mondiale
28AG2R La Mondiale,,
0:06
..
3132
GC
FROOME Chris Sky Procycling
26Sky Procycling,,
0:06
..
3286
GC
MALACARNE Davide Team Europcar
24Team Europcar,,
0:06
..
33125
GC
GUILLOU Florian Bretagne Schuller
29Bretagne Schuller,,
0:06
..
3433
GC
LÖFKVIST Thomas Sky Procycling
27Sky Procycling,,
0:06
..
3564
GC
DUPONT Hubert AG2R La Mondiale
31AG2R La Mondiale,,
0:06
..
3647
Classic
VAUGRENARD Benoît FDJ - BigMat
30FDJ - BigMat,,
0:06
..
37123
Sprint
DION Renaud Bretagne Schuller
34Bretagne Schuller,,
0:06
..
3836
Classic
ROWE Luke Sky Procycling
22Sky Procycling,,
0:06
..
39145
Classic
PÉRICHON Pierre-Luc La Pomme Marseille
25La Pomme Marseille,,
0:06
..
40122
Sprint
DELPECH Jean-Luc Bretagne Schuller
32Bretagne Schuller,,
0:06
..
4131
Classic
NORDHAUG Lars Petter Sky Procycling
27Sky Procycling,,
0:06
..
4284
Classic
GAUTIER Cyril Team Europcar
24Team Europcar,,
0:06
..
4334
GC
PUCCIO Salvatore Sky Procycling
22Sky Procycling,,
0:06
..
4453
Classic
HAAS Nathan Team Garmin - Barracuda
23Team Garmin - Barracuda,,
0:06
..
4562
Classic
BÉRARD Julien AG2R La Mondiale
24AG2R La Mondiale0:32
0:32
..
46106
Sprint
MANGEL Laurent Saur - Sojasun
30Saur - Sojasun0:36
0:36
..
47151
Sprint
LE BOULCH Dimitri BigMat - Auber 93
23BigMat - Auber 930:55
0:55
..
4872
GC
ASTARLOZA Mikel Euskaltel - Euskadi
32Euskaltel - Euskadi,,
0:55
..
4992
GC
ATAPUMA Darwin Colombia - Coldeportes
24Colombia - Coldeportes,,
0:55
..
50124
Sprint
FONSECA Armindo Bretagne Schuller
22Bretagne Schuller,,
0:55
..
51112
TT
DUMOULIN Tom Project 1t4i
21Project 1t4i,,
0:55
..
52157
Sprint
ROUSSEAU Nicolas BigMat - Auber 93
29BigMat - Auber 93,,
0:55
..
53111
GC
GENIEZ Alexandre Project 1t4i
23Project 1t4i,,
0:55
..
5458
TT
ZABRISKIE David Team Garmin - Barracuda
33Team Garmin - Barracuda,,
0:55
..
55158
Sprint
TRONET Steven BigMat - Auber 93
25BigMat - Auber 93,,
0:55
..
564
Climber
KING Ben RadioShack - Nissan
23RadioShack - Nissan,,
0:55
..
5723
Sprint
LABBÉ Arnaud Cofidis, le Crédit en Ligne
35Cofidis, le Crédit en Ligne,,
0:55
..
5851
GC
LE MÉVEL Christophe Team Garmin - Barracuda
31Team Garmin - Barracuda,,
0:55
..
59121
TT
CHAMPION Dimitri Bretagne Schuller
28Bretagne Schuller,,
0:55
..
60131
GC
EL FARES Julien Team Type 1 - SANOFI
26Team Type 1 - SANOFI,,
0:55
..
6197
TT
PEÑA Victor Hugo Colombia - Coldeportes
37Colombia - Coldeportes,,
0:55
..
6263
GC
BOUET Maxime AG2R La Mondiale
25AG2R La Mondiale,,
0:55
..
6395
Sprint
MARENTES Wilson Alexander Colombia - Coldeportes
26Colombia - Coldeportes,,
0:55
..
64102
Sprint
ENGOULVENT Jimmy Saur - Sojasun
32Saur - Sojasun,,
0:55
..
65107
Sprint
MARTIAS Rony Saur - Sojasun
31Saur - Sojasun,,
0:55
..
6642
Sprint
BOUHANNI Nacer FDJ - BigMat
21FDJ - BigMat,,
0:55
..
6761
GC
PERAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale
34AG2R La Mondiale,,
0:55
..
68108
Sprint
TALABARDON Yannick Saur - Sojasun
30Saur - Sojasun,,
0:55
..
6978
GC
VERDUGO Gorka Euskaltel - Euskadi
33Euskaltel - Euskadi,,
0:55
..
7024
Climber
MOLARD Rudy Cofidis, le Crédit en Ligne
22Cofidis, le Crédit en Ligne,,
0:55
..
7114
GC
MOINARD Amaël BMC Racing Team
30BMC Racing Team,,
0:55
..
72136
Sprint
KOCJAN Jure Team Type 1 - SANOFI
27Team Type 1 - SANOFI,,
0:55
..
7375
GC
MARTÍNEZ Egoi Euskaltel - Euskadi
33Euskaltel - Euskadi,,
0:55
..
7473
Climber
BILBAO Pello Euskaltel - Euskadi
22Euskaltel - Euskadi,,
0:55
..
75101
Classic
LEVARLET Guillaume Saur - Sojasun
26Saur - Sojasun,,
0:55
..
7626
Sprint
VALENTIN Tristan Cofidis, le Crédit en Ligne
30Cofidis, le Crédit en Ligne,,
0:55
..
77141
Classic
CAUQUIL Yohan La Pomme Marseille
27La Pomme Marseille,,
0:55
..
7846
Sprint
ROUX Anthony FDJ - BigMat
24FDJ - BigMat,,
0:55
..
792
GC
BENNETT George RadioShack - Nissan
21RadioShack - Nissan,,
0:55
..
80144
Sprint
MARTINEZ Yannick La Pomme Marseille
23La Pomme Marseille,,
0:55
..
81138
Sprint
MEGÍAS Javier Team Type 1 - SANOFI
28Team Type 1 - SANOFI,,
0:55
..
8296
Climber
PANTANO Jarlinson Colombia - Coldeportes
23Colombia - Coldeportes,,
0:55
..
8394
Classic
LAVERDE Luis Felipe Colombia - Coldeportes
32Colombia - Coldeportes,,
0:55
..
8452
TT
DEKKER Thomas Team Garmin - Barracuda
27Team Garmin - Barracuda,,
0:55
..
85133
TT
BERTOGLIATI Rubens Team Type 1 - SANOFI
32Team Type 1 - SANOFI,,
0:55
..
8656
GC
TALANSKY Andrew Team Garmin - Barracuda
23Team Garmin - Barracuda,,
0:55
..
87134
Sprint
CUSIN Rémi Team Type 1 - SANOFI
26Team Type 1 - SANOFI,,
0:55
..
88137
GC
LAENGEN Vegard Stake Team Type 1 - SANOFI
23Team Type 1 - SANOFI,,
0:55
..
89146
Sprint
ŠIŠKEVIČIUS Evaldas La Pomme Marseille
23La Pomme Marseille2:30
2:30
..
9057
Classic
WEGMANN Fabian Team Garmin - Barracuda
31Team Garmin - Barracuda2:32
2:32
..
9154
Sprint
KREDER Michel Team Garmin - Barracuda
24Team Garmin - Barracuda,,
2:32
..
9255
Sprint
KREDER Raymond Team Garmin - Barracuda
22Team Garmin - Barracuda,,
2:32
..
93105
GC
LELAY David Saur - Sojasun
32Saur - Sojasun2:53
2:53
..
9465
GC
GADRET John AG2R La Mondiale
32AG2R La Mondiale3:03
3:03
..
95156
Sprint
RACAULT Ronan BigMat - Auber 93
23BigMat - Auber 934:16
4:16
..
96114
TT
GRETSCH Patrick Project 1t4i
24Project 1t4i6:12
6:12
..
97154
Sprint
DRUJON Mathieu BigMat - Auber 93
29BigMat - Auber 93,,
6:12
..
9881
GC
ROLLAND Pierre Team Europcar
25Team Europcar,,
6:12
..
99116
TT
LUDVIGSSON Tobias Project 1t4i
21Project 1t4i,,
6:12
..
10083
Sprint
CHARTEAU Anthony Team Europcar
32Team Europcar,,
6:12
..
101152
Sprint
BACQUET Fabien BigMat - Auber 93
26BigMat - Auber 93,,
6:12
..
10216
GC
ROE Timothy BMC Racing Team
22BMC Racing Team,,
6:12
..
10343
GC
COURTEILLE Arnaud FDJ - BigMat
23FDJ - BigMat,,
6:12
..
1047
TT
POSTHUMA Joost RadioShack - Nissan
31RadioShack - Nissan,,
6:12
..
105104
Sprint
LABORIE Christophe Saur - Sojasun
25Saur - Sojasun,,
6:12
..
106115
GC
JI Cheng Project 1t4i
24Project 1t4i,,
6:12
..
10727
Sprint
VOGONDY Nicolas Cofidis, le Crédit en Ligne
34Cofidis, le Crédit en Ligne,,
6:12
..
10876
Hills
PÉREZ Alan Euskaltel - Euskadi
29Euskaltel - Euskadi,,
6:12
..
10988
GC
QUÉMÉNEUR Perrig Team Europcar
27Team Europcar,,
6:12
..
11074
Climber
LANDA Mikel Euskaltel - Euskadi
22Euskaltel - Euskadi,,
6:12
..
111135
Sprint
EFIMKIN Alexander Team Type 1 - SANOFI
30Team Type 1 - SANOFI,,
6:12
..
11293
Climber
CHAVES Esteban Colombia - Coldeportes
22Colombia - Coldeportes,,
6:12
..
11325
GC
MONIER Damien Cofidis, le Crédit en Ligne
29Cofidis, le Crédit en Ligne,,
6:12
..
11413
GC
EIJSSEN Yannick BMC Racing Team
22BMC Racing Team,,
6:12
..
11587
Sprint
PELUCCHI Matteo Team Europcar
23Team Europcar,,
6:12
..
11677
GC
SICARD Romain Euskaltel - Euskadi
24Euskaltel - Euskadi,,
6:12
..
11785
GC
KERN Christophe Team Europcar
31Team Europcar,,
6:12
..
118132
Sprint
ANTOMARCHI Julien Team Type 1 - SANOFI
27Team Type 1 - SANOFI,,
6:12
..
11922
Sprint
DEMARET Jean-Eudes Cofidis, le Crédit en Ligne
27Cofidis, le Crédit en Ligne7:34
7:34
..
120103
Classic
HIVERT Jonathan Saur - Sojasun
27Saur - Sojasun,,
7:34
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    24 March 2012
  • Start time:
    -
  • Avg. speed winner:
    43.376 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    89.5 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
  • Vert. meters:
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    ? km solo
  • Avg. temperature: