Search:  
topLogin
2020
2018
»
«

2019»71st Critérium du Dauphiné (2.UWT)

2019  General classification

Youngest stage winners

Menu
  • After season:
  • Active riders:
NrRiderAgeSeasonStage
1 Verschueren Marcel20y + 115d1948Stage 2 - Aix-les-Bains › Chambéry
2 Jules Pascal20y + 318d1982Stage 4a
3 Jules Pascal20y + 318d1982Stage 4b
4 Durbridge Luke21y + 56d2012Prologue - Grenoble › Grenoble
5 Gaul Charly21y + 160d1954Stage 6
6 Rostollan Louis21y + 162d1957Stage 4
7 Bal Cees21y + 195d1973Stage 7
8 Koppert René21y + 236d1982Prologue
9 Moncassin Frédéric21y + 247d1990Stage 2
10 Roosen Luc21y + 255d1986Stage 4a - Saint-Chamond › Charavines
11 Roosen Luc21y + 255d1986Stage 4b - Charavines › Chambéry
12 Abate Antoine21y + 284d1960Stage 2
13 Manin Christophe21y + 330d1988Stage 2
14 Knickman Roy21y + 343d1987Stage 7 - Sisteron › Carprentas
15 Dejouhannet Michel21y + 347d1957Stage 7
16 LeMond Greg21y + 348d1983Stage 1
17 van der Poel Adrie21y + 351d1981Stage 1
18 Vandenbroucke Jean-Luc22y + 2d1977Prologue
19 Baeyens Armand22y + 3d1950Stage 1
20 Nelissen Wilfried22y + 35d1992Stage 1
21 Altweck Otto22y + 70d1959Stage 6
22 Schmitz Jean-Pierre22y + 89d1954Stage 3
23 Van Geneugden Martin22y + 107d1954Stage 4
24 Quintana Nairo22y + 126d2012Stage 6 - Saint-Alban-Leysse › Morzine
25 Degenkolb John22y + 151d2011Stage 2 - Voiron › Lyon
26 Raymond Christian22y + 165d1966Stage 3
27 Hinault Bernard22y + 201d1977Stage 1
28 Arndt Nikias22y + 205d2014Stage 3 - Ambert › Le Teil
29 De Vlaeminck Roger22y + 272d1970Stage 3
30 Baffert Émile22y + 292d1947Stage 3a - Annecy › Geneva
31 Baffert Émile22y + 292d1947Stage 3b - Geneva › Annemasse
32 Van Springel Herman22y + 296d1966Stage 2b
33 Van Springel Herman22y + 296d1966Stage 2a
34 Leman Eric22y + 317d1969Stage 5b
35 Leman Eric22y + 317d1969Stage 5a
36 Hassenforder Roger22y + 320d1953Stage 1
37 Van De Kerckhove Bernard22y + 328d1964Stage 3b
38 Van De Kerckhove Bernard22y + 328d1964Stage 3a
39 Bauhaus Phil22y + 336d2017Stage 5 - La Tour-de-Salvagny › Mâcon
40 De Clercq Peter22y + 346d1989Stage 7 - Aix-les-Bains › Aix-les-Bains
41 Pezzuli Adolphe22y + 346d1951Stage 6b
42 Pezzuli Adolphe22y + 346d1951Stage 6a
43 Lemeteyer Paul22y + 354d1965Stage 2a
44 Lemeteyer Paul22y + 354d1965Stage 2b
45 Brands Frans23y + 7d1963Stage 6b - Bollène › Romans
46 Brands Frans23y + 7d1963Stage 6a (ITT) - Bollène › Bollène
47 Magnien Emmanuel23y + 25d1994Stage 2 - Charbonnières › Aubenas
48 Boasson Hagen Edvald23y + 27d2010Stage 8 - Allevard-les-Bains › Sallanches
49 Jochums Charles23y + 30d1980Stage 5
50 De Mulder Marcel23y + 73d1951Stage 2
51 Wijnands Ad23y + 84d1982Stage 1
52 Wojtinek Bruno23y + 85d1986Stage 4a - Saint-Chamond › Charavines
53 Wojtinek Bruno23y + 85d1986Stage 4b - Charavines › Chambéry
54 Knetemann Gerrie23y + 90d1974Stage 1a
55 Knetemann Gerrie23y + 90d1974Stage 1b
56 Rivière Roger23y + 104d1959Stage 7a
57 Rivière Roger23y + 104d1959Stage 7b
58 Haussler Heinrich23y + 106d2007Stage 1 - Grenoble › Roanne
59 Maertens Freddy23y + 110d1975Stage 2a
60 Maertens Freddy23y + 110d1975Stage 1
61 Novak Anatole23y + 114d1960Stage 7b
62 Novak Anatole23y + 114d1960Stage 7a
63 De Smet René23y + 119d1954Stage 5
64 Maassen Frans23y + 134d1988Stage 6b
65 Maassen Frans23y + 134d1988Stage 6a
66 Criquielion Claude23y + 138d1980Stage 3b
67 Criquielion Claude23y + 138d1980Stage 3a
68 Mejia Alvaro23y + 138d1990Stage 8
69 Wolfshohl Rolf23y + 157d1962Stage 6b (ITT) - Orange › Orange
70 Wolfshohl Rolf23y + 157d1962Stage 6a - Gap › Orange
71 Privat René23y + 160d1954Stage 2a
72 Privat René23y + 160d1954Stage 2b (TTT)
73 van der Velde Johan23y + 171d1980Stage 6
74 Bouwman Koen23y + 186d2017Stage 3 - Le Chambon-sur-Lignon › Tullins
75 van Vliet Leo23y + 192d1979Stage 5a
76 van Vliet Leo23y + 192d1979Stage 5b
77 Vichot Arthur23y + 194d2012Stage 5 - Saint-Trivier-sur-Moignans › Rumilly
78 Dierickx André23y + 202d1971Stage 2
79 Dall'Armellina Éric23y + 207d1983Stage 2a
80 Dall'Armellina Éric23y + 207d1983Stage 2b
81 Pintens Georges23y + 222d1970Stage 6a
82 Pintens Georges23y + 222d1970Stage 6b
83 Zoet Bart23y + 233d1966Stage 7a
84 Zoet Bart23y + 233d1966Stage 7b
85 Van Aerde Michel23y + 251d1957Stage 3b
86 Van Aerde Michel23y + 251d1957Stage 3a
87 Sabbadini Settimo23y + 269d1952Stage 6b
88 Sabbadini Settimo23y + 269d1952Stage 6a
89 Sørensen Chris Anker23y + 282d2008Stage 7
90 Van Looy Frans23y + 284d1974Stage 3
91 Mertens Theo23y + 296d1965Stage 1
92 Mayo Iban23y + 301d2001Stage 6 - Pontcharra › Briançon
93 Le Mellec Pierre23y + 301d1964Stage 3b
94 Le Mellec Pierre23y + 301d1964Stage 3a
95 Leblanc Luc23y + 303d1990Stage 5
96 Oosterbosch Bert23y + 309d1981Stage 3b
97 Oosterbosch Bert23y + 309d1981Stage 3a
98 Gilbert Philippe23y + 336d2006Stage 2 - Bourgoin-Jallieu › Saint-Galmier
99 Rue Gerard23y + 339d1989Stage 6b (ITT) - Aix-les-Bains › Aix-les-Bains
100 Rue Gerard23y + 339d1989Stage 6a - Grenoble › Aix-les-Bains
101 Nazon Damien23y + 348d1998Stage 2 - Charvieux › Vals-les-Bains
102 Puschel Dieter23y + 351d1963Stage 7 - Romans › Romans
103 Kelly Sean24y + 5d1980Stage 3b
104 Kelly Sean24y + 5d1980Stage 3a
105 Rodriguez Francisco24y + 6d1984Stage 3
106 Dufaux Laurent24y + 16d1993Stage 5 - Bonneville › Grenoble
107 Bernard Jean-François24y + 24d1986Prologue - Annecy › Annecy
108 Peiper Allan24y + 43d1984Prologue
109 Moncoutié David24y + 43d1999Stage 6
110 Zorzi Giuseppe24y + 74d1962Stage 1 - Chamonix › Annecy
111 Segu José24y + 74d1959Stage 1
112 Dotto Jean24y + 79d1952Stage 3
113 Velly Joseph24y + 84d1962Stage 6b (ITT) - Orange › Orange
114 Velly Joseph24y + 84d1962Stage 6a - Gap › Orange
115 Ovion Régis24y + 89d1973Stage 4
116 Le Menn Camille24y + 100d1958Stage 2
117 Cornillet Bruno24y + 108d1987Stage 2 - Bellegarde › Saint Etienne
118 Van Calster Guido24y + 112d1980Stage 2
119 Claes Jean-Baptiste24y + 112d1961Stage 4
120 Pollentier Michel24y + 115d1975Stage 6
121 Pollentier Michel24y + 115d1975Stage 7a
122 Viviani Elia24y + 116d2013Stage 2 - Châtel › Oyonnax
123 Daams Hans24y + 128d1986Stage 1 - Annecy › Villeurbanne
124 Jaramillo Carlos Mario24y + 133d1985Stage 2 - Ambérieu › Firminy
125 Menchov Denis24y + 137d2002Stage 2 - Tournon › Le Mont Ventoux
126 Ackermann Pascal24y + 139d2018Stage 2 - Montbrison › Belleville en Beaujolais
127 Trofimov Yuri24y + 139d2008Stage 6
128 Karstens Gerben24y + 146d1966Stage 6
129 Cazala Robert24y + 152d1958Stage 7a (ITT)
130 Cazala Robert24y + 152d1958Stage 7b
131 Genty Jean-Claude24y + 157d1970Stage 4
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.09116 sec.