2021»73rd
Critérium du Dauphiné
(2.UWT)2021»Stage 6»Loriol-sur-Drome›Le Sappey-en-Chartreuse(167.2km)
Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
KOM Sprint (2) Col de la Placette (119.3 km)
(view location)
Sprint | Saint-Joseph-de-Rivière (125.3 km)
(view location)
KOM Sprint (2) Col de Porte (147.4 km)
(view location)
KOM Sprint (3) Côte de la Frette (161.6 km)
(view location)
KOM Sprint (3) Le Sappey-en-Chartreuse (167.2km)
(view location)
Points at finish
Most combative rider
Team day classification
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
1 | Gaudu David | Groupama - FDJ | 3:52:53 |
2 | Van Wilder Ilan | Team DSM | ,, |
3 | Paret-Peintre Aurélien | AG2R Citroën Team | 0:13 |
4 | Skjelmose Mattias | Trek - Segafredo | 0:25 |
5 | Gall Felix | Team DSM | 0:40 |
6 | Chevalier Maxime | B&B Hotels p/b KTM | 2:18 |
7 | Ries Michel | Trek - Segafredo | ,, |
8 | Hänninen Jaakko | AG2R Citroën Team | ,, |
9 | Bennett Sean | Team Qhubeka ASSOS | 2:43 |
10 | Buitrago Santiago | Bahrain - Victorious | 2:51 |
11 | Padun Mark | Bahrain - Victorious | ,, |
12 | Rodríguez Carlos | INEOS Grenadiers | 3:44 |
13 | Moniquet Sylvain | Lotto Soudal | 5:14 |
14 | Brenner Marco | Team DSM | 6:06 |
15 | Geniets Kevin | Groupama - FDJ | 6:29 |
16 | Madouas Valentin | Groupama - FDJ | ,, |
17 | McNulty Brandon | UAE Team Emirates | 8:12 |
18 | Sweeny Harry | Lotto Soudal | ,, |
19 | Natarov Yuriy | Astana - Premier Tech | ,, |
20 | Bjerg Mikkel | UAE Team Emirates | 8:43 |
21 | Cras Steff | Lotto Soudal | ,, |
22 | Vingegaard Jonas | Team Jumbo-Visma | 11:35 |
23 | Vermaerke Kevin | Team DSM | 12:09 |
24 | Sunderland Dylan | Team Qhubeka ASSOS | ,, |
25 | Barta Will | EF Education - Nippo | ,, |
26 | Van Moer Brent | Lotto Soudal | 15:24 |
27 | Delacroix Théo | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | ,, |
28 | De Plus Jasper | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | ,, |
29 | Godon Dorian | AG2R Citroën Team | ,, |
30 | Bellicaud Jeremy | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | ,, |
31 | Renard Alexis | Israel Start-Up Nation | ,, |
32 | Goldstein Omer | Israel Start-Up Nation | ,, |
33 | Grignard Sébastien | Lotto Soudal | ,, |
34 | Colleoni Kevin | Team BikeExchange | ,, |
35 | Salmon Martin | Team DSM | ,, |
36 | Peák Barnabás | Team BikeExchange | 16:31 |
37 | Wandahl Frederik | BORA - hansgrohe | 26:31 |
38 | Gamper Patrick | BORA - hansgrohe | ,, |
39 | Ardila Andrés Camilo | UAE Team Emirates | ,, |
40 | Jakobsen Fabio | Deceuninck - Quick Step | 26:47 |