2022»74th
Critérium du Dauphiné
(2.UWT)2022»Stage 2»Saint-Péray›Brives-Charensac(169.8km)
Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
KOM Sprint (3) Côte de Désaignes (56.2 km)
(view location)
KOM Sprint (3) Côte de Saint-Agrève (63.5 km)
(view location)
KOM Sprint (2) Col de Mézilhac (109.8 km)
(view location)
Sprint | Le Gerbier-de-Jonc (124.3 km)
(view location)
KOM Sprint (4) Côte de Rohac (160.8 km)
(view location)
Points at finish
Most combative rider
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
1 | Vermaerke Kevin | Team DSM | 4:03:34 |
2 | Hayter Ethan | INEOS Grenadiers | 0:05 |
3 | Page Hugo | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | ,, |
4 | Louvel Matis | Team Arkéa Samsic | ,, |
5 | Honoré Mikkel Frølich | Quick-Step Alpha Vinyl Team | ,, |
6 | Jorgenson Matteo | Movistar Team | ,, |
7 | Quinn Sean | EF Education - EasyPost | ,, |
8 | Guglielmi Simon | Team Arkéa Samsic | ,, |
9 | Ayuso Juan | UAE Team Emirates | ,, |
10 | Grignard Sébastien | Lotto Soudal | ,, |
11 | Van Gils Maxim | Lotto Soudal | ,, |
12 | McNulty Brandon | UAE Team Emirates | ,, |
13 | Geniets Kevin | Groupama - FDJ | ,, |
14 | Bagioli Andrea | Quick-Step Alpha Vinyl Team | ,, |
15 | Johannessen Tobias Halland | Uno-X Pro Cycling Team | ,, |
16 | Brenner Marco | Team DSM | ,, |
17 | Donovan Mark | Team DSM | ,, |
18 | Storer Michael | Groupama - FDJ | ,, |
19 | Colleoni Kevin | Team BikeExchange - Jayco | ,, |
20 | Sweeny Harry | Lotto Soudal | ,, |
21 | Ardila Andrés Camilo | UAE Team Emirates | ,, |
22 | Battistella Samuele | Astana Qazaqstan Team | ,, |
23 | Toumire Hugo | Cofidis | ,, |
24 | Charmig Anthon | Uno-X Pro Cycling Team | ,, |
25 | Dewulf Stan | AG2R Citroën Team | ,, |
26 | Huys Laurens | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | ,, |
27 | Tiberi Antonio | Trek - Segafredo | ,, |
28 | Guernalec Thibault | Team Arkéa Samsic | ,, |
29 | Romo Javier | Astana Qazaqstan Team | ,, |
30 | Conca Filippo | Lotto Soudal | 2:59 |
31 | Champion Thomas | Cofidis | 3:32 |
32 | Sleen Torjus | Uno-X Pro Cycling Team | ,, |
33 | Ferron Valentin | TotalEnergies | 5:23 |
34 | Heidemann Miguel | B&B Hotels - KTM | 6:11 |
35 | Andersen Idar | Uno-X Pro Cycling Team | ,, |
36 | Finé Eddy | Cofidis | 12:56 |
37 | Dujardin Sandy | TotalEnergies | ,, |
38 | Norsgaard Mathias | Movistar Team | ,, |
39 | Johansen Julius | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | ,, |
40 | Jones Taj | Israel - Premier Tech | ,, |
41 | Meeus Jordi | BORA - hansgrohe | ,, |
42 | Walls Matthew | BORA - hansgrohe | ,, |
43 | Mozzato Luca | B&B Hotels - KTM | ,, |
44 | Heinschke Leon | Team DSM | ,, |
45 | Vervloesem Xandres | Lotto Soudal | 16:03 |
DNF | Vandenabeele Henri | Team DSM | |
Team day classification