2022»37th
Deutschland Tour
(2.Pro)2022»Stage 2»Meiningen›Marburg(200.7km)
Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
KOM Sprint (2) Schwarzenborn (34.9 km)
(view location)
Sprint | Schlitz (75.8 km)
(view location)
KOM Sprint (2) Amöneburg (158.1 km)
(view location)
KOM Sprint (2) Hasenkopf (178.7 km)
(view location)
Sprint | Marburg (183.8 km)
(view location)
KOM Sprint (2) Marbach (187.9 km)
(view location)
Bonification sprint | Neuhöfe (195.9 km)
(view location)
Points at finish
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
1 | Kanter Max | Movistar Team | 4:57:37 |
2 | Bjerg Mikkel | UAE Team Emirates | ,, |
3 | Zimmermann Georg | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | ,, |
4 | Bayer Tobias | Alpecin - Deceuninck | ,, |
5 | Skjelmose Mattias | Trek - Segafredo | ,, |
6 | Quinn Sean | EF Education - EasyPost | ,, |
7 | Boileau Alan | B&B Hotels - KTM | ,, |
8 | van Dijke Mick | Jumbo-Visma | ,, |
9 | Chevalier Maxime | B&B Hotels - KTM | ,, |
10 | Peák Barnabás | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | ,, |
11 | Foss Tobias | Jumbo-Visma | ,, |
12 | Adamietz Johannes | Saris Rouvy Sauerland Team | ,, |
13 | Leemreize Gijs | Jumbo-Visma | ,, |
14 | Boven Lars | Jumbo-Visma | ,, |
15 | Rubio Einer | Movistar Team | ,, |
16 | Berthet Clément | AG2R Citroën Team | ,, |
17 | Moniquet Sylvain | Lotto Soudal | ,, |
18 | Vansevenant Mauri | Quick-Step Alpha Vinyl Team | ,, |
19 | Rutsch Jonas | EF Education - EasyPost | ,, |
20 | Tarlton Alexander | Team Lotto - Kern Haus | ,, |
21 | Sosa Iván Ramiro | Movistar Team | ,, |
22 | Huys Laurens | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | ,, |
23 | Healy Ben | EF Education - EasyPost | 2:54 |
24 | Teutenberg Tim Torn | Germany | 3:06 |
25 | Maciejuk Filip | Bahrain - Victorious | ,, |
26 | Messerschmidt Jonas Fabian | Team Dauner | Akkon | ,, |
27 | Hellemose Asbjørn | Trek - Segafredo | ,, |
28 | Van Tricht Stan | Quick-Step Alpha Vinyl Team | ,, |
29 | Heidemann Miguel | B&B Hotels - KTM | ,, |
30 | Mayrhofer Marius | Team DSM | ,, |
31 | Peter Jannis | Germany | ,, |
32 | Goldstein Edo | Israel - Premier Tech | ,, |
33 | Hollmann Juri | Movistar Team | ,, |
34 | Stork Florian | Team DSM | ,, |
35 | Delacroix Théo | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | ,, |
36 | Uhlig Henri | Alpecin - Deceuninck | ,, |
37 | Hugger Jan | Team Lotto - Kern Haus | ,, |
38 | Tulett Ben | INEOS Grenadiers | ,, |
39 | Ballerstedt Maurice | Alpecin - Deceuninck | 8:05 |
40 | Borresch Julian | Saris Rouvy Sauerland Team | 9:15 |
41 | Heiduk Kim | INEOS Grenadiers | ,, |
42 | Duckert Roman | Team Dauner | Akkon | ,, |
43 | Munton Byron | Team Dauner | Akkon | ,, |
44 | Covi Alessandro | UAE Team Emirates | ,, |
45 | Gehrke Paul | Team Dauner | Akkon | 11:23 |
46 | Ury Noé | Team Dauner | Akkon | ,, |
47 | Theiler Ole | Team Lotto - Kern Haus | ,, |
48 | Groß Felix | UAE Team Emirates | ,, |
49 | Geßner Jakob | Team Lotto - Kern Haus | ,, |
50 | Naberman Tim | Team DSM | ,, |
51 | Kretschy Moritz | Germany | ,, |
52 | Benz Pirmin | Germany | ,, |
53 | Münstermann Per | Saris Rouvy Sauerland Team | ,, |
54 | Milan Jonathan | Bahrain - Victorious | ,, |
55 | Kogut Oded | Israel - Premier Tech | ,, |
56 | Knolle Jon | Saris Rouvy Sauerland Team | ,, |
57 | Raßmann Frederik | Team Dauner | Akkon | ,, |
58 | Vanhoucke Harm | Lotto Soudal | ,, |
59 | Bernal Egan | INEOS Grenadiers | ,, |
Team day classification