2022»37th
Deutschland Tour
(2.Pro)2022»Stage 4 (Final)»Schiltach›Stuttgart(186.6km)
Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
KOM Sprint (1) Schömberg (13.3 km)
(view location)
Sprint | Freudenstadt (21.7 km)
(view location)
KOM Sprint (2) Berneck (56.1 km)
(view location)
KOM Sprint (2) Holzbronn (75.7 km)
(view location)
Sprint | Stuttgart (155.5 km)
(view location)
KOM Sprint (2) Herdweg (159.5 km)
(view location)
KOM Sprint (2) Herdweg (169.9 km)
(view location)
Bonification sprint | Herdweg (180.3 km)
(view location)
Points at finish
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
1 | Zimmermann Georg | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 4:11:19 |
2 | Moniquet Sylvain | Lotto Soudal | ,, |
3 | Vansevenant Mauri | Quick-Step Alpha Vinyl Team | ,, |
4 | Leemreize Gijs | Jumbo-Visma | 0:18 |
5 | Boileau Alan | B&B Hotels - KTM | 0:25 |
6 | Bjerg Mikkel | UAE Team Emirates | 0:28 |
7 | Sosa Iván Ramiro | Movistar Team | ,, |
8 | Peák Barnabás | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 0:44 |
9 | Rubio Einer | Movistar Team | 0:48 |
10 | Chevalier Maxime | B&B Hotels - KTM | 1:16 |
11 | Adamietz Johannes | Saris Rouvy Sauerland Team | 1:55 |
12 | Healy Ben | EF Education - EasyPost | 1:57 |
13 | van Dijke Mick | Jumbo-Visma | ,, |
14 | Peter Jannis | Germany | 2:14 |
15 | Berthet Clément | AG2R Citroën Team | 3:14 |
16 | Covi Alessandro | UAE Team Emirates | 5:58 |
17 | Tulett Ben | INEOS Grenadiers | 8:40 |
18 | Foss Tobias | Jumbo-Visma | 9:27 |
19 | Hellemose Asbjørn | Trek - Segafredo | ,, |
20 | Kogut Oded | Israel - Premier Tech | 11:48 |
21 | Naberman Tim | Team DSM | ,, |
22 | Maciejuk Filip | Bahrain - Victorious | ,, |
23 | Ury Noé | Team Dauner | Akkon | ,, |
24 | Groß Felix | UAE Team Emirates | ,, |
25 | Rutsch Jonas | EF Education - EasyPost | ,, |
26 | Uhlig Henri | Alpecin - Deceuninck | ,, |
27 | Hugger Jan | Team Lotto - Kern Haus | ,, |
28 | Heidemann Miguel | B&B Hotels - KTM | ,, |
29 | Milan Jonathan | Bahrain - Victorious | ,, |
30 | Teutenberg Tim Torn | Germany | ,, |
31 | Münstermann Per | Saris Rouvy Sauerland Team | ,, |
32 | Duckert Roman | Team Dauner | Akkon | ,, |
33 | Raßmann Frederik | Team Dauner | Akkon | ,, |
34 | Messerschmidt Jonas Fabian | Team Dauner | Akkon | ,, |
35 | Knolle Jon | Saris Rouvy Sauerland Team | ,, |
36 | Bayer Tobias | Alpecin - Deceuninck | ,, |
37 | Delacroix Théo | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | ,, |
38 | Borresch Julian | Saris Rouvy Sauerland Team | ,, |
39 | Benz Pirmin | Germany | ,, |
40 | Van Tricht Stan | Quick-Step Alpha Vinyl Team | ,, |
41 | Geßner Jakob | Team Lotto - Kern Haus | ,, |
42 | Stork Florian | Team DSM | ,, |
43 | Huys Laurens | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | ,, |
44 | Goldstein Edo | Israel - Premier Tech | ,, |
45 | Kretschy Moritz | Germany | ,, |
46 | Ballerstedt Maurice | Alpecin - Deceuninck | 11:54 |
47 | Tarlton Alexander | Team Lotto - Kern Haus | ,, |
48 | Theiler Ole | Team Lotto - Kern Haus | 11:58 |
49 | Boven Lars | Jumbo-Visma | 14:43 |
50 | Heiduk Kim | INEOS Grenadiers | 14:50 |
DNF | Bernal Egan | INEOS Grenadiers | |
DNF | Mayrhofer Marius | Team DSM | |
DNF | Vanhoucke Harm | Lotto Soudal | |
DNF | Skjelmose Mattias | Trek - Segafredo | |
DNF | Quinn Sean | EF Education - EasyPost | |
DNF | Gehrke Paul | Team Dauner | Akkon | |
DNF | Munton Byron | Team Dauner | Akkon | |
DNS | Hollmann Juri | Movistar Team | |
DNS | Kanter Max | Movistar Team | |
Team day classification