The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | ▲1 | LUNDER Eirik Team Coop | Team Coop | 14:29:54 |
2 | 4 | ▲2 | KELEMEN Petr Elkov - Kasper | Elkov - Kasper | 0:14 0:14 |
3 | 3 | - | BÁRTA Tomáš Topforex - ATT Investments | Topforex - ATT Investments | 0:27 0:27 |
4 | 6 | ▲2 | HJEMSÆTER Olav Team Coop | Team Coop | 0:37 0:37 |
5 | 7 | ▲2 | BITINAS Mantas Ampler Development Team | Ampler Development Team | ,, 0:37 |
6 | 8 | ▲2 | ASCHENBRENNER Michel P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 0:37 |
7 | 10 | ▲3 | LINDNER Tom P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | 0:52 0:52 |
8 | 24 | ▲16 | JUNTUNEN Antti-Jussi Ampler Development Team | Ampler Development Team | 3:00 3:00 |
9 | 11 | ▲2 | ŠTOČEK Matúš Topforex - ATT Investments | Topforex - ATT Investments | 3:11 3:11 |
10 | 13 | ▲3 | BABOR Daniel TUFO - Pardus Prostějov | TUFO - Pardus Prostějov | 3:24 3:24 |
11 | 15 | ▲4 | POTASZNIK Szymon Tarnovia Tarnowo Podgorne | Tarnovia Tarnowo Podgorne | ,, 3:24 |
12 | 14 | ▲2 | RUBENIS Pauls Ampler Development Team | Ampler Development Team | ,, 3:24 |
13 | 17 | ▲4 | ROOS Andre Ampler Development Team | Ampler Development Team | ,, 3:24 |
14 | 22 | ▲8 | SCHULTEN Chiel Sensa - Kanjers voor Kanjers | Sensa - Kanjers voor Kanjers | ,, 3:24 |
15 | 33 | ▲18 | MUSIALIK Jakub Tarnovia Tarnowo Podgorne | Tarnovia Tarnowo Podgorne | ,, 3:24 |
16 | 38 | ▲22 | HOPKINS Dylan Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | ,, 3:24 |
17 | 16 | ▼1 | DROST Melvin ALLINQ - Krush - IJsselstreek Cycling Team | ALLINQ - Krush - IJsselstreek Cycling Team | 3:43 3:43 |
18 | 47 | ▲29 | PAKALSKI Henrik Germany | Germany | ,, 3:43 |
19 | 52 | ▲33 | KRETSCHY Moritz Germany | Germany | 3:57 3:57 |
20 | 49 | ▲29 | HOLEC Richard TUFO - Pardus Prostějov | TUFO - Pardus Prostějov | 4:06 4:06 |
21 | 34 | ▲13 | SMÉKAL René TUFO - Pardus Prostějov | TUFO - Pardus Prostějov | 6:42 6:42 |
22 | 1 | ▼21 | GUDMESTAD Tord Team Coop | Team Coop | 10:03 10:03 |
23 | 18 | ▼5 | KOZAKOV Yaroslav Ukraine | Ukraine | 13:10 13:10 |
24 | 19 | ▼5 | STEMAN Jip Sensa - Kanjers voor Kanjers | Sensa - Kanjers voor Kanjers | ,, 13:10 |
25 | 20 | ▼5 | MANK Jozef Folta Silvan Racing Team | Folta Silvan Racing Team | ,, 13:10 |
26 | 21 | ▼5 | ANSONS Kristers Ampler Development Team | Ampler Development Team | ,, 13:10 |
27 | 26 | ▼1 | MOVCHAN Andrii Eurocar Grawe Ukraine | Eurocar Grawe Ukraine | ,, 13:10 |
28 | 25 | ▼3 | MAČEK Matic Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | ,, 13:10 |
29 | 32 | ▲3 | FRĄTCZAK Radosław Tarnovia Tarnowo Podgorne | Tarnovia Tarnowo Podgorne | ,, 13:10 |
30 | 27 | ▼3 | ŘEHA Filip TUFO - Pardus Prostějov | TUFO - Pardus Prostějov | ,, 13:10 |
31 | 31 | - | POKOIOVYI Nazar Ukraine | Ukraine | ,, 13:10 |
32 | 30 | ▼2 | LUBBERS Christiaan Sensa - Kanjers voor Kanjers | Sensa - Kanjers voor Kanjers | ,, 13:10 |
33 | 36 | ▲3 | SCHMIEDER Giovanni Berthold Rad Team | Berthold Rad Team | ,, 13:10 |
34 | 28 | ▼6 | GAJDULA Marek Topforex - ATT Investments | Topforex - ATT Investments | ,, 13:10 |
35 | 35 | - | HANZIN Andrii Ukraine | Ukraine | ,, 13:10 |
36 | 23 | ▼13 | TER WEEME Jelle ALLINQ - Krush - IJsselstreek Cycling Team | ALLINQ - Krush - IJsselstreek Cycling Team | ,, 13:10 |
37 | 29 | ▼8 | BIERNACKI Filip Wielkopolska | Wielkopolska | ,, 13:10 |
38 | 42 | ▲4 | NIZELSKIY Andriy Ukraine | Ukraine | ,, 13:10 |
39 | 40 | ▲1 | HRIBAR Jernej Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | ,, 13:10 |
40 | 37 | ▼3 | BENZ-KUCH Max KED - Stevens Radteam | KED - Stevens Radteam | ,, 13:10 |
41 | 39 | ▼2 | LEIN Lennart KED - Stevens Radteam | KED - Stevens Radteam | ,, 13:10 |
42 | 43 | ▲1 | MANOWSKI Mateusz LUKS Trójka Piaseczno | LUKS Trójka Piaseczno | ,, 13:10 |
43 | 41 | ▼2 | BIERKENS Tim ALLINQ - Krush - IJsselstreek Cycling Team | ALLINQ - Krush - IJsselstreek Cycling Team | ,, 13:10 |
44 | 45 | ▲1 | RAJTAK Mateusz LUKS Trójka Piaseczno | LUKS Trójka Piaseczno | ,, 13:10 |
45 | 46 | ▲1 | AVBELJ Blaz Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | 13:27 13:27 |
46 | 48 | ▲2 | SIMIŃSKI Kacper TC Chrobry SCOTT Głogów | TC Chrobry SCOTT Głogów | 13:30 13:30 |
47 | 50 | ▲3 | FIJAK Jan LUKS Trójka Piaseczno | LUKS Trójka Piaseczno | 13:43 13:43 |
48 | 51 | ▲3 | KRAWCZYK Adrian LUKS Trójka Piaseczno | LUKS Trójka Piaseczno | ,, 13:43 |
49 | 54 | ▲5 | MIAZGA Jan LUKS Trójka Piaseczno | LUKS Trójka Piaseczno | 13:58 13:58 |
50 | 55 | ▲5 | DE HEIJ Joppe Sensa - Kanjers voor Kanjers | Sensa - Kanjers voor Kanjers | ,, 13:58 |
51 | 56 | ▲5 | OŚKO Miłosz Tarnovia Tarnowo Podgorne | Tarnovia Tarnowo Podgorne | 14:04 14:04 |
52 | 57 | ▲5 | DRESCHER Laurin Germany | Germany | ,, 14:04 |
53 | 58 | ▲5 | JANOŠ Matyáš Topforex - ATT Investments | Topforex - ATT Investments | 15:12 15:12 |
54 | 59 | ▲5 | DABSKI Patryk Folta Silvan Racing Team | Folta Silvan Racing Team | 15:31 15:31 |
55 | 60 | ▲5 | MAJEWSKI Kacper Cartusia Bike Atelier | Cartusia Bike Atelier | ,, 15:31 |
56 | 61 | ▲5 | KRUKOWSKI Aleksander Cartusia Bike Atelier | Cartusia Bike Atelier | ,, 15:31 |
57 | 62 | ▲5 | GROß Franz Germany | Germany | 16:37 16:37 |
58 | 63 | ▲5 | WILK Luke P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 16:37 |
59 | 64 | ▲5 | YAKOVLEV Mykyta Ukraine | Ukraine | 16:49 16:49 |
60 | 65 | ▲5 | DOMIN Krzysztof Pogon Mostostal Puławy | Pogon Mostostal Puławy | 16:55 16:55 |
61 | 66 | ▲5 | LEWANDOWSKI Radoslaw Cartusia Bike Atelier | Cartusia Bike Atelier | 17:08 17:08 |
62 | 67 | ▲5 | TRZĘSOWSKI Konrad Tarnovia Tarnowo Podgorne | Tarnovia Tarnowo Podgorne | ,, 17:08 |
63 | 78 | ▲15 | ELLERMANN Leon ALLINQ - Krush - IJsselstreek Cycling Team | ALLINQ - Krush - IJsselstreek Cycling Team | 19:02 19:02 |
64 | 69 | ▲5 | OLSZAR Antoni TC Chrobry SCOTT Głogów | TC Chrobry SCOTT Głogów | ,, 19:02 |
65 | 70 | ▲5 | PEČNIK Teo Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | 19:07 19:07 |
66 | 71 | ▲5 | KRIACHKO Yevhenii Eurocar Grawe Ukraine | Eurocar Grawe Ukraine | 25:09 25:09 |
67 | 72 | ▲5 | KRUKOWSKI Jan Cartusia Bike Atelier | Cartusia Bike Atelier | ,, 25:09 |
68 | 73 | ▲5 | HEINRICH Nicolas Germany | Germany | 25:59 25:59 |
69 | 74 | ▲5 | BARTKOWSKI Kacper Folta Silvan Racing Team | Folta Silvan Racing Team | 26:38 26:38 |
70 | 75 | ▲5 | MAI Tom Berthold Rad Team | Berthold Rad Team | 26:47 26:47 |
71 | 76 | ▲5 | WAWRZYNIAK Karol Pogon Mostostal Puławy | Pogon Mostostal Puławy | 28:29 28:29 |
72 | 77 | ▲5 | DROBEK Hubert Wielkopolska | Wielkopolska | 28:48 28:48 |
73 | 79 | ▲6 | KASTERICH Constantin Berthold Rad Team | Berthold Rad Team | 29:38 29:38 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:17 July 2021
- Start time:-
- Avg. speed winner:47.745 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:165 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:0
- Vert. meters:562
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: