Search:  
topLogin
2000
1998
-
«

1999»23rd KBC Driedaagse van De Panne-Koksijde

1999  General classification

Clear filter
RnkGCGC-TimeRiderAgeTeamPntAvgTime
12+0:05 Vandenbroucke FrankCofidis 24Cofidis3047.95417:3117:31
21+0:00 van Petegem PeterTVM - Farm Frites 29TVM - Farm Frites1847.8630:020:02
391+13:39 Streel Marc 271247.3680:130:13
44+0:20 Sørensen RolfRabobank ProTeam 33Rabobank ProTeam747.2800:150:15
53+0:19 Zanette DenisPolti 29Polti447.1470:180:18
65+0:24 Knaven ServaisTVM - Farm Frites 28TVM - Farm Frites347.1030:190:19
76+0:25 Magnien EmmanuelLa Française des Jeux 27La Française des Jeux247.0590:200:20
893+13:49 Riis BjarneTeam Telekom 34Team Telekom146.9270:230:23
97+0:29 Dekker ErikRabobank ProTeam 28Rabobank ProTeam46.8840:240:24
1064+9:51 Dierckxsens LudoLampre - Daikin - Colnago 34Lampre - Daikin - Colnago46.7970:260:26
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


RnkRiderAgeTeamPntTime
1 van Petegem PeterTVM - Farm Frites 29TVM - Farm Frites150 10:04:17 10:04:17
2 Vandenbroucke FrankCofidis 24Cofidis1100:050:05
3 Zanette DenisPolti 29Polti900:190:19
4 Sørensen RolfRabobank ProTeam 33Rabobank ProTeam800:200:20
5 Knaven ServaisTVM - Farm Frites 28TVM - Farm Frites700:240:24
6 Magnien EmmanuelLa Française des Jeux 27La Française des Jeux600:250:25
7 Dekker ErikRabobank ProTeam 28Rabobank ProTeam550:290:29
8 den Bakker MaartenRabobank ProTeam 30Rabobank ProTeam500:330:33
9 Grabsch RalfTeam Telekom 25Team Telekom450:430:43
10 Larsen Nicolaj Bo 27400:450:45
11 Spruch ZbigniewLampre - Daikin - Colnago 33Lampre - Daikin - Colnago36,,0:45
12 Mazzoleni EddySaeco - Cannondale 25Saeco - Cannondale320:520:52
13 Conte Biagio 30280:530:53
14 Moreni CristianLiquigas-Pata 26Liquigas-Pata240:540:54
15 Trenti GuidoCantina Tollo - Alexia Alluminio 26Cantina Tollo - Alexia Alluminio200:570:57
16 Mengin ChristopheLa Française des Jeux 30La Française des Jeux160:590:59
17 Gontchenkov Alexander 28141:011:01
18 Silovs Juris 2612,,1:01
19 Peers ChrisLotto - Mobistar 29Lotto - Mobistar101:021:02
20 Pieri DarioNavigare - Gaerne 23Navigare - Gaerne81:051:05
21 Casarotto DavideTVM - Farm Frites 27TVM - Farm Frites61:161:16
22 Planckaert JoLotto - Mobistar 28Lotto - Mobistar4,,1:16
23 Guidi FabrizioPolti 26Polti31:191:19
24 Vanhaecke Michel 2721:221:22
25 Koerts Jans 2911:261:26
26 Van Dijk Hendrik 1:271:27
27 Feys WimLotto - Mobistar 27Lotto - Mobistar1:301:30
28 Verstrepen JohanLampre - Daikin - Colnago 31Lampre - Daikin - Colnago1:361:36
29 Piziks Arvis 291:401:40
30 Van Hyfte PaulLotto - Mobistar 27Lotto - Mobistar1:451:45
31 Farazijn PeterCofidis 30Cofidis2:062:06
32 Henn ChristianTeam Telekom 35Team Telekom2:122:12
33 Hincapie GeorgeUS Postal Service 25US Postal Service2:142:14
34 de Jongh StevenTVM - Farm Frites 25TVM - Farm Frites,,2:14
35 Blijlevens JeroenTVM - Farm Frites 27TVM - Farm Frites2:252:25
36 Sacchi FabioPolti 24Polti2:432:43
37 Loda Nicola 272:572:57
38 Michaelsen LarsLa Française des Jeux 30La Française des Jeux3:143:14
39 Zberg MarkusRabobank ProTeam 24Rabobank ProTeam3:343:34
40 Boven JanRabobank ProTeam 27Rabobank ProTeam3:543:54
41 Trouvé Kristof 224:044:04
42 Tchmil AndreiLotto - Mobistar 36Lotto - Mobistar4:164:16
43 Brasi RossanoPolti 26Polti4:314:31
44 De Waele FabianLotto - Mobistar 23Lotto - Mobistar5:335:33
45 Colonna Federico 265:365:36
46 Vande Velde ChristianUS Postal Service 22US Postal Service5:395:39
47 Pianegonda GianlucaLampre - Daikin - Colnago 30Lampre - Daikin - Colnago5:565:56
48 Hiemstra BertRabobank ProTeam 25Rabobank ProTeam6:226:22
49 Guns Jurgen 236:236:23
50 Petacchi AlessandroNavigare - Gaerne 25Navigare - Gaerne7:227:22
51 Joachim BenoîtUS Postal Service 23US Postal Service7:297:29
52 Apollonio MassimoVini Caldirola - Sidermec 29Vini Caldirola - Sidermec7:457:45
53 Van Bondt GeertTVM - Farm Frites 28TVM - Farm Frites,,7:45
54 Tosatto Matteo 247:467:46
55 Ballerini FrancoLampre - Daikin - Colnago 34Lampre - Daikin - Colnago8:158:15
56 Bortolami GianlucaVini Caldirola - Sidermec 30Vini Caldirola - Sidermec8:188:18
57 Traversoni MarioSaeco - Cannondale 26Saeco - Cannondale8:298:29
58 Desmet Tom 298:508:50
59 De Clercq Hans 308:578:57
60 Bassons ChristopheLa Française des Jeux 24La Française des Jeux9:149:14
61 De Wolf SteveCofidis 23Cofidis9:229:22
62 Lochowski Roberto 239:309:30
63 Glomser GerritNavigare - Gaerne 24Navigare - Gaerne9:379:37
64 Dierckxsens LudoLampre - Daikin - Colnago 34Lampre - Daikin - Colnago9:519:51
65 Commesso SalvatoreSaeco - Cannondale 24Saeco - Cannondale9:539:53
66 Strole Darius 249:569:56
67 Mori MassimilianoSaeco - Cannondale 25Saeco - Cannondale10:1510:15
68 DELME Davy 2610:2110:21
69 Ferrigato Andrea 2910:2210:22
70 Fofonov Dmitriy 2210:3610:36
71 Magnusson GlennUS Postal Service 29US Postal Service10:4710:47
72 Hoffman TristanTVM - Farm Frites 29TVM - Farm Frites10:5710:57
73 Sciandri MaximilianLa Française des Jeux 32La Française des Jeux10:5910:59
74 Cretskens Wilfried 2211:0211:02
75 Calzolari AlessandroMobilvetta Design - Northwave 27Mobilvetta Design - Northwave11:0311:03
76 Radaelli MauroVini Caldirola - Sidermec 31Vini Caldirola - Sidermec11:0811:08
77 Contrini DanieleLiquigas-Pata 24Liquigas-Pata11:3811:38
78 Vainšteins RomānsVini Caldirola - Sidermec 26Vini Caldirola - Sidermec11:4311:43
79 Cassani EnricoPolti 27Polti11:4411:44
80 Frutti MatteoLampre - Daikin - Colnago 24Lampre - Daikin - Colnago11:5411:54
81 van de Walle Jurgen 2211:5611:56
82 Hondo DaniloTeam Telekom 25Team Telekom12:0512:05
83 Lombardi GiovanniTeam Telekom 29Team Telekom12:1112:11
84 Gaumont PhilippeCofidis 26Cofidis12:3412:34
85 Raimondi GiancarloLiquigas-Pata 26Liquigas-Pata12:5712:57
86 Štangelj GorazdMobilvetta Design - Northwave 26Mobilvetta Design - Northwave12:5912:59
87 Aerts MarioLotto - Mobistar 24Lotto - Mobistar13:1513:15
88 White MatthewVini Caldirola - Sidermec 25Vini Caldirola - Sidermec13:1713:17
89 Mondini GianpaoloCantina Tollo - Alexia Alluminio 26Cantina Tollo - Alexia Alluminio13:2413:24
90 Guidi LeonardoPolti 25Polti13:3613:36
91 Streel Marc 2713:3913:39
92 Dietz Bert 3013:4613:46
93 Riis BjarneTeam Telekom 34Team Telekom13:4913:49
94 Leon Marco Antonio 3614:0214:02
95 Smirnov Maxim 2314:2914:29
96 Smirnov Vladimir 2014:3614:36
97 Sironi GianlucaVini Caldirola - Sidermec 24Vini Caldirola - Sidermec14:5014:50
98 Zinetti MauroPolti 23Polti14:5114:51
99 Guerra AlessandroSaeco - Cannondale 24Saeco - Cannondale14:5214:52
100 Høj FrankUS Postal Service 26US Postal Service,,14:52
101 Aldag RolfTeam Telekom 30Team Telekom15:0115:01
102 Pretot ArnaudCofidis 27Cofidis15:0415:04
103 Vanderaerden Gert 2615:1415:14
104 Grishkine Oleg 2415:3615:36
105 Stremersch Tom 2315:3715:37
106 Müller Roland 2515:4215:42
107 De Geyter Johan 2616:0016:00
108 Della Valle GabrieleMobilvetta Design - Northwave 27Mobilvetta Design - Northwave16:0516:05
109 Lelekin SergueïMobilvetta Design - Northwave 26Mobilvetta Design - Northwave,,16:05
110 Poppe Jan 2816:0816:08
111 Hundertmarck KaiTeam Telekom 29Team Telekom16:1016:10
112 Dubbeldam Davy 2816:1816:18
113 Nazon Jean-PatrickLa Française des Jeux 22La Française des Jeux16:2116:21
114 Milesi MarcoLiquigas-Pata 29Liquigas-Pata16:3416:34
115 Morscher HaraldSaeco - Cannondale 26Saeco - Cannondale17:1017:10
116 Marichal ThierryLotto - Mobistar 25Lotto - Mobistar17:2217:22
117 Mazzanti LucaCantina Tollo - Alexia Alluminio 25Cantina Tollo - Alexia Alluminio17:2917:29
118 Roesems Bert 2617:3617:36
119 Bertoletti SimoneLampre - Daikin - Colnago 24Lampre - Daikin - Colnago17:4217:42
120 Wauters MarcRabobank ProTeam 30Rabobank ProTeam17:5517:55
121 Quaranta IvanMobilvetta Design - Northwave 24Mobilvetta Design - Northwave17:5717:57
122 Colombo GabrieleCantina Tollo - Alexia Alluminio 26Cantina Tollo - Alexia Alluminio18:0018:00
123 D'Hollander Glenn 2418:0718:07
124 Simoni Gilberto 2718:0918:09
125 De Buyst Franky 2918:3118:31
126 Schaffrath JanTeam Telekom 27Team Telekom18:3518:35
127 Rokia AnthonyCofidis 26Cofidis18:4218:42
128 Crepaldi MircoPolti 26Polti18:4618:46
129 Gerits Kris 2718:4818:48
130 Pauwels Karl 2718:5818:58
131 Mizurov Andrey 2618:5918:59
132 Baeyens Danny 2519:0219:02
133 Grabsch Bert 2319:1219:12
134 Schlickau Michael 3019:1319:13
135 Brognara AndreaCantina Tollo - Alexia Alluminio 27Cantina Tollo - Alexia Alluminio,,19:13
136 Huvaere Wesley 2119:1519:15
137 Meijs Raymond 3119:1719:17
138 Derame PascalUS Postal Service 28US Postal Service19:1819:18
139 Heirewegh Bart 3119:2119:21
140 Zemke Jens 3219:3519:35
141 Pierdomenico GermanoCantina Tollo - Alexia Alluminio 31Cantina Tollo - Alexia Alluminio19:3619:36
142 Zanetti AldoNavigare - Gaerne 23Navigare - Gaerne19:3819:38
143 van der Wolf Michael 2819:4719:47
144 Valoti PaoloMobilvetta Design - Northwave 27Mobilvetta Design - Northwave19:4819:48
145 Vansevenant Wim 2719:5019:50
146 Daelman Danny 2919:5419:54
147 Dean JulianUS Postal Service 24US Postal Service19:5519:55
148 Vereecke Philip 2419:5619:56
149 Hauptman AndrejVini Caldirola - Sidermec 23Vini Caldirola - Sidermec19:5819:58
150 Kastenhuber Alexander 3120:0020:00
151 Hordijk Jan 2420:0220:02
152 Panetta StefanoNavigare - Gaerne 23Navigare - Gaerne20:0920:09
153 Bracke Tony 2720:1620:16
154 Minali NicolaCantina Tollo - Alexia Alluminio 29Cantina Tollo - Alexia Alluminio20:3320:33
155 Coudray Nicolas 3122:3322:33
156 Verreth David 2334:4834:48
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


Race information

KBC Driedaagse van De Panne-Koksijde logoDate: 1st April 1999
Race category: Men Elite
PCS point scale: 2.HC

Websites:
www.sport.be/driedaagse
twitter.com/Driedaagse_
www.facebook.com/driedaagse
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.10158 sec.