2024»23rd

Durango - Durango Emakumeen Saria

(1.1)
2024»One day race»DurangoDurango(113km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
146
Climber
KERBAOL Cédrine CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team
22CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team125752:45:56
251
Climber
MUZIC Évita FDJ - SUEZ
24FDJ - SUEZ85550:04
0:04
383
TT
DE JONG Thalita Lotto Dstny Ladies
30Lotto Dstny Ladies70400:05
0:05
462
Classic
BRAND Lucinda Lidl - Trek
34Lidl - Trek60320:10
0:10
533
Climber
AALERUD Katrine Uno-X Mobility
29Uno-X Mobility50280:12
0:12
64
Climber
MEIJERING Mareille Movistar Team
29Movistar Team4024,,
0:12
7135
Climber
BORGHESI Giada BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo
21BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo35200:17
0:17
895
Climber
RÜEGG Noemi EF Education-Cannondale
23EF Education-Cannondale30180:19
0:19
992
Climber
BORGHESI Letizia EF Education-Cannondale
25EF Education-Cannondale2516,,
0:19
10151
Climber
SANTESTEBAN Ane Laboral Kutxa - Fundación Euskadi
33Laboral Kutxa - Fundación Euskadi20141:03
1:03
1141
Climber
ARZUFFI Alice Maria CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team
29CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team1512,,
1:03
12154
Climber
BLANCO Iurani Laboral Kutxa - Fundación Euskadi
26Laboral Kutxa - Fundación Euskadi10101:14
1:14
13124
Climber
MAHÉ Océane Arkéa - B&B Hotels Women
22Arkéa - B&B Hotels Women58,,
1:14
1431
Classic
BOILARD Simone Uno-X Mobility
23Uno-X Mobility57,,
1:14
1523
TT
33Roland56,,
1:14
16101
Classic
MAGALHÃES Ana Vitória Bepink - Bongioanni
23Bepink - Bongioanni351:16
1:16
17104
Climber
VALTULINI Elisa Bepink - Bongioanni
19Bepink - Bongioanni34,,
1:16
181
Climber
BARIL Olivia Movistar Team
26Movistar Team331:19
1:19
1955
Climber
28FDJ - SUEZ321:23
1:23
205
Climber
PATIÑO Paula Movistar Team
27Movistar Team31,,
1:23
2153
Climber
CURINIER Léa FDJ - SUEZ
23FDJ - SUEZ3,,
1:23
2212
Climber
CHRISTIE Henrietta Human Powered Health
22Human Powered Health3,,
1:23
23183
Climber
ZONTONE Asia Isolmant - Premac - Vittoria
22Isolmant - Premac - Vittoria3,,
1:23
24125
Climber
RYO Titia Arkéa - B&B Hotels Women
19Arkéa - B&B Hotels Women3,,
1:23
252
Sprint
ERIĆ Jelena Movistar Team
28Movistar Team31:52
1:52
2672
Climber
CIPRESSI Carlotta UAE Development Team
20UAE Development Team,,
1:52
27131
Climber
PINTAR Urška BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo
38BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo1:53
1:53
28243
Climber
BLASI Paula Massi-Baix Ter
Massi-Baix Ter2:00
2:00
2976
Climber
MAGNALDI Erica UAE Development Team
31UAE Development Team,,
2:00
30232
Climber
LAUBIG Leonie Primeau Vélo - Groupe Abadie
27Primeau Vélo - Groupe Abadie,,
2:00
3134
TT
LOWDEN Joscelin Uno-X Mobility
36Uno-X Mobility,,
2:00
32121
Climber
CLAES Lotte Arkéa - B&B Hotels Women
31Arkéa - B&B Hotels Women2:09
2:09
33231
Climber
ESPÍNOLA Agua Marina Primeau Vélo - Groupe Abadie
28Primeau Vélo - Groupe Abadie2:18
2:18
3444
Sprint
FIDANZA Arianna CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team
29CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team2:24
2:24
3591
Climber
ARMITAGE Megan EF Education-Cannondale
27EF Education-Cannondale2:26
2:26
36161
Climber
THOMAS Ségolène Team Komugi - Grand Est
25Team Komugi - Grand Est,,
2:26
3726
Climber
30Roland3:04
3:04
3814
Classic
RAAIJMAKERS Marit Human Powered Health
24Human Powered Health,,
3:04
3942
Climber
ASENCIO Laura CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team
26CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team3:05
3:05
4061
Sprint
COPPONI Clara Lidl - Trek
25Lidl - Trek3:15
3:15
4184
Climber
GIELKENS Esmée Lotto Dstny Ladies
22Lotto Dstny Ladies3:21
3:21
4271
Climber
PIERGIOVANNI Federica Damiana UAE Development Team
22UAE Development Team3:25
3:25
43112
Climber
KOLESAVA Anastasiya Canyon//SRAM Generation
23Canyon//SRAM Generation3:42
3:42
4422
Classic
PIRRONE Elena Roland
25Roland4:41
4:41
4536
Climber
ANDERSON Solbjørk Minke Uno-X Mobility
19Uno-X Mobility4:51
4:51
4611
Climber
BIRIUKOVA Yuliia Human Powered Health
26Human Powered Health5:04
5:04
4793
Classic
HENTTALA Lotta EF Education-Cannondale
34EF Education-Cannondale5:50
5:50
486
Climber
RUIZ PÉREZ Laura Movistar Team
19Movistar Team,,
5:50
4943
Classic
BERTON Nina CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team
22CERATIZIT-WNT Pro Cycling Team,,
5:50
50241
Classic
TRIAS Mireia Massi-Baix Ter
24Massi-Baix Ter,,
5:50
5174
Climber
BRYSON-BOE Lola UAE Development Team
18UAE Development Team,,
5:50
52233
Climber
NUÑEZ Miryam Maritza Primeau Vélo - Groupe Abadie
29Primeau Vélo - Groupe Abadie7:08
7:08
5335
Classic
KOERNER Rebecca Uno-X Mobility
23Uno-X Mobility,,
7:08
5456
Climber
WIEL Jade FDJ - SUEZ
24FDJ - SUEZ,,
7:08
5573
TT
ZWAAN Sophia UAE Development Team
20UAE Development Team,,
7:08
5654
Classic
DUVAL Eugénie FDJ - SUEZ
31FDJ - SUEZ,,
7:08
57123
Classic
DE FRANCESCO Danielle Arkéa - B&B Hotels Women
31Arkéa - B&B Hotels Women,,
7:08
58163
Climber
YAPURA Fernanda Anabel Team Komugi - Grand Est
26Team Komugi - Grand Est7:13
7:13
5965
TT
KLEIN Lisa Lidl - Trek
27Lidl - Trek,,
7:13
60156
Climber
ROMEU Marta Laboral Kutxa - Fundación Euskadi
31Laboral Kutxa - Fundación Euskadi7:23
7:23
61106
Sprint
CIPRIANI Carmela Bepink - Bongioanni
27Bepink - Bongioanni,,
7:23
62164
Climber
GEBRU Eyeru Tesfoam Team Komugi - Grand Est
27Team Komugi - Grand Est,,
7:23
63105
Climber
SAVI Prisca Bepink - Bongioanni
22Bepink - Bongioanni,,
7:23
64202
Climber
BERTOLD Isabella Farto-BTC Women's Cycling Team
33Farto-BTC Women's Cycling Team7:35
7:35
65201
Climber
GUTIERREZ Ariadna Farto-BTC Women's Cycling Team
32Farto-BTC Women's Cycling Team7:38
7:38
66181
Climber
CURNIS Valeria Isolmant - Premac - Vittoria
29Isolmant - Premac - Vittoria7:51
7:51
6785
Climber
VAN DE GUCHTE Quinty Lotto Dstny Ladies
24Lotto Dstny Ladies8:42
8:42
68162
Climber
JONCHERAY Victoire Team Komugi - Grand Est
29Team Komugi - Grand Est9:18
9:18
69155
Climber
VADILLO Eneritz Laboral Kutxa - Fundación Euskadi
19Laboral Kutxa - Fundación Euskadi9:20
9:20
70116
Climber
MÄRKL Jule Canyon//SRAM Generation
19Canyon//SRAM Generation10:00
10:00
71144
Sprint
BASILICO Valentina Eneicat - CMTeam
21Eneicat - CMTeam10:12
10:12
7215
Climber
ZANARDI Silvia Human Powered Health
24Human Powered Health,,
10:12
73191
TT
MUREȘAN Manuela Soltec Iberoamérica
40Soltec Iberoamérica10:16
10:16
74142
Climber
GILABERT Ariana Eneicat - CMTeam
24Eneicat - CMTeam,,
10:16
75173
TT
IMAZ Nahia Zatika
19Zatika,,
10:16
7632
Climber
KOSTER Anouska Uno-X Mobility
30Uno-X Mobility,,
10:16
77176
Climber
ZUFIRA Lur Zatika
21Zatika,,
10:16
7816
Climber
ZANETTI Linda Human Powered Health
22Human Powered Health,,
10:16
7975
Sprint
PELLEGRINI Francesca UAE Development Team
20UAE Development Team,,
10:16
8013
Climber
DOEBEL-HICKOK Krista Human Powered Health
35Human Powered Health10:20
10:20
81255
TT
JIMENEZ Estefania Selecció Catalana
19Selecció Catalana10:26
10:26
82114
Climber
LE ROUX Maude Canyon//SRAM Generation
27Canyon//SRAM Generation,,
10:26
DNF3
Climber
GUTIÉRREZ Sheyla Movistar Team
30Movistar Team-
DNF21
Classic
33Roland-
DNF24
Classic
23Roland-
DNF25
TT
32Roland-
DNF64
Climber
HOLMGREN Isabella Lidl - Trek
18Lidl - Trek-
DNF86
TT
VERVLOET Sterre Lotto Dstny Ladies
20Lotto Dstny Ladies-
DNF94
Sprint
KESSLER Nina EF Education-Cannondale
35EF Education-Cannondale-
DNF102
Sprint
COLOMBI Selene Bepink - Bongioanni
33Bepink - Bongioanni-
DNF103
Climber
CAGNAZZO Irene Bepink - Bongioanni
18Bepink - Bongioanni-
DNF111
Classic
UKPESERAYE Ese Lovina Canyon//SRAM Generation
25Canyon//SRAM Generation-
DNF113
Classic
INGABIRE Diane Canyon//SRAM Generation
22Canyon//SRAM Generation-
DNF115
Climber
SCHMIDSBERGER Daniela Canyon//SRAM Generation
19Canyon//SRAM Generation-
DNF122
Climber
COLJÉ Maaike Arkéa - B&B Hotels Women
27Arkéa - B&B Hotels Women-
DNF126
Climber
CAVALLAR Valentina Arkéa - B&B Hotels Women
23Arkéa - B&B Hotels Women-
DNF132
GC
BORELLO Carlotta BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo
22BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo-
DNF133
TT
ŽUMER Hana BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo
22BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo-
DNF134
Climber
COLNAR Špela BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo
19BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo-
DNF141
Climber
ALZATE Andrea Eneicat - CMTeam
27Eneicat - CMTeam-
DNF143
Climber
VARGAS Carolina Eneicat - CMTeam
21Eneicat - CMTeam-
DNF146
Sprint
BULLERI Alessia Eneicat - CMTeam
30Eneicat - CMTeam-
DNF152
Climber
QUAGLIOTTO Nadia Laboral Kutxa - Fundación Euskadi
27Laboral Kutxa - Fundación Euskadi-
DNF153
Classic
YONAMINE Eri Laboral Kutxa - Fundación Euskadi
33Laboral Kutxa - Fundación Euskadi-
DNF165
Sprint
PÉLOQUIN Joséphine Team Komugi - Grand Est
23Team Komugi - Grand Est-
DNF171
Sprint
MARQUET Olatz Zatika
Zatika-
DNF172
Sprint
SANCHEZ Oneka Zatika
19Zatika-
DNF174
Sprint
24Zatika-
DNF175
Sprint
20Zatika-
DNF182
Sprint
MAZZORANA Sara Isolmant - Premac - Vittoria
28Isolmant - Premac - Vittoria-
DNF185
Sprint
ZANGA Marta Isolmant - Premac - Vittoria
22Isolmant - Premac - Vittoria-
DNF186
Sprint
ROSSETTI Sonia Isolmant - Premac - Vittoria
22Isolmant - Premac - Vittoria-
DNF192
Sprint
ULATOWSKA Alicja Soltec Iberoamérica
27Soltec Iberoamérica-
DNF193
TT
MENA Milagro Soltec Iberoamérica
31Soltec Iberoamérica-
DNF194
TT
TAULER Nuria Soltec Iberoamérica
21Soltec Iberoamérica-
DNF203
Climber
MARTINEZ Andrea Farto-BTC Women's Cycling Team
30Farto-BTC Women's Cycling Team-
DNF204
Climber
LYNCH Odette Farto-BTC Women's Cycling Team
Farto-BTC Women's Cycling Team-
DNF205
TT
SVANHOLMER Tusnelda Farto-BTC Women's Cycling Team
23Farto-BTC Women's Cycling Team-
DNF221
TT
PEREIRA Beatriz Cantabria Deporte - Rio Miera
20Cantabria Deporte - Rio Miera-
DNF222
GC
PEREZ Andrea Cantabria Deporte - Rio Miera
20Cantabria Deporte - Rio Miera-
DNF223
GC
BETI PEREZ Marta Cantabria Deporte - Rio Miera
20Cantabria Deporte - Rio Miera-
DNF224
GC
CARVALHO Marta Cantabria Deporte - Rio Miera
18Cantabria Deporte - Rio Miera-
DNF225
GC
ROLAND Luciana Cantabria Deporte - Rio Miera
28Cantabria Deporte - Rio Miera-
DNF226
TT
ROXO Beatriz Cantabria Deporte - Rio Miera
20Cantabria Deporte - Rio Miera-
DNF234
Sprint
THOMAS Anabelle Primeau Vélo - Groupe Abadie
18Primeau Vélo - Groupe Abadie-
DNF235
Sprint
LAVERGNE Jazmine Primeau Vélo - Groupe Abadie
21Primeau Vélo - Groupe Abadie-
DNF236
TT
KOUKOUMA Demetra Primeau Vélo - Groupe Abadie
23Primeau Vélo - Groupe Abadie-
DNF242
TT
OVEJERO Natalia Massi-Baix Ter
19Massi-Baix Ter-
DNF244
Climber
PEREZ Susana Massi-Baix Ter
22Massi-Baix Ter-
DNF245
TT
RUIZ Ingrid Massi-Baix Ter
32Massi-Baix Ter-
DNF246
Classic
ROMANCE Marta Massi-Baix Ter
24Massi-Baix Ter-
DNF251
GC
GOMEZ Iris Selecció Catalana
37Selecció Catalana-
DNF252
TT
BANLLES Maria Selecció Catalana
23Selecció Catalana-
DNF253
GC
ORTIZ BONILLA Emma Selecció Catalana
25Selecció Catalana-
DNF254
Sprint
MARTÍ SELLÉS Laura Selecció Catalana
30Selecció Catalana-
DNF256
Sprint
SOLDEVILLA Andrea Selecció Catalana
27Selecció Catalana-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    14 May 2024
  • Start time:
    15:00
  • Avg. speed winner:
    40.86 km/h
  • Race category:
    WE - Women Elite
  • Distance:
    113 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    105
  • Vert. meters:
    1409
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    2 km solo
  • Avg. temperature:

    Race profile