2023»14th

Dwars door de Westhoek

(1.1)
2023»One day race»BoezingeBoezinge(127.2km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
142
Classic
GEORGI Pfeiffer Team DSM
22Team DSM125753:08:48
241
TT
CURINIER Léa Team DSM
22Team DSM8555,,
0:00
346
Sprint
KOOL Charlotte Team DSM
24Team DSM7040,,
0:00
4145
Sprint
SCHWEINBERGER Kathrin CERATIZIT-WNT Pro Cycling
26CERATIZIT-WNT Pro Cycling60321:18
1:18
533
Classic
JACKSON Alison EF Education-TIBCO-SVB
34EF Education-TIBCO-SVB5028,,
1:18
621
Classic
DE WILDE Julie Fenix-Deceuninck
20Fenix-Deceuninck4024,,
1:18
724
Sprint
KUIJPERS Evy Fenix-Deceuninck
28Fenix-Deceuninck3520,,
1:18
8163
Climber
DE VRIES Femke GT Krush Rebellease Pro Cycling
29GT Krush Rebellease Pro Cycling3018,,
1:18
931
Climber
BORGHESI Letizia EF Education-TIBCO-SVB
24EF Education-TIBCO-SVB2516,,
1:18
1044
TT
PEPERKAMP Esmée Team DSM
25Team DSM20141:22
1:22
1127
Climber
VAN ALPHEN Aniek Fenix-Deceuninck
24Fenix-Deceuninck15121:31
1:31
1263
Classic
BURLOVÁ Kristýna Lotto Dstny Ladies
21Lotto Dstny Ladies10103:51
3:51
131
Sprint
CONSONNI Chiara UAE Team ADQ
23UAE Team ADQ58,,
3:51
14105
Sprint
VAN ROOIJEN Sofie Parkhotel Valkenburg
20Parkhotel Valkenburg57,,
3:51
1525
Classic
SCHWEINBERGER Christina Fenix-Deceuninck
26Fenix-Deceuninck56,,
3:51
1691
Sprint
BRAAM Danique Duolar-Chevalmeire Cycling Team
27Duolar-Chevalmeire Cycling Team353:55
3:55
1726
Climber
KASTELIJN Yara Fenix-Deceuninck
25Fenix-Deceuninck34,,
3:55
1866
Classic
DOCX Mieke Lotto Dstny Ladies
26Lotto Dstny Ladies33,,
3:55
19245
TT
KNIJNENBURG Anne WV Schijndel
21WV Schijndel32,,
3:55
20241
Climber
JANSEN Eline WV Schijndel
21WV Schijndel31,,
3:55
2173
TT
KOPECKÝ Julia AG Insurance-NXTG U23
18AG Insurance-NXTG U233,,
3:55
22151
Classic
WATTS Emily Team Bridgelane WE
22Team Bridgelane WE3,,
3:55
2355
Classic
ALLEN Jessica Team Jayco AlUla
30Team Jayco AlUla3,,
3:55
2411
Classic
LUTRO Amalie Uno-X Pro Cycling Team
23Uno-X Pro Cycling Team3,,
3:55
2545
GC
VINKE Nienke Team DSM
18Team DSM3,,
3:55
2671
TT
JOORIS Febe AG Insurance-NXTG U23
18AG Insurance-NXTG U23,,
3:55
27164
Classic
MOS Anniek GT Krush Rebellease Pro Cycling
21GT Krush Rebellease Pro Cycling,,
3:55
2895
Sprint
DRUYTS Kelly Duolar-Chevalmeire Cycling Team
33Duolar-Chevalmeire Cycling Team,,
3:55
2923
Sprint
CANT Sanne Fenix-Deceuninck
32Fenix-Deceuninck,,
3:55
30166
TT
DIJKSTRA Anneke GT Krush Rebellease Pro Cycling
26GT Krush Rebellease Pro Cycling,,
3:55
3164
TT
SAP Julie Lotto Dstny Ladies
30Lotto Dstny Ladies4:08
4:08
3257
Classic
CAMPBELL Teniel Team Jayco AlUla
25Team Jayco AlUla4:12
4:12
3362
Sprint
BASTIAENSSEN Fauve Lotto Dstny Ladies
25Lotto Dstny Ladies,,
4:12
343
Sprint
TOMASI Laura UAE Team ADQ
23UAE Team ADQ4:17
4:17
352
Classic
BASTIANELLI Marta UAE Team ADQ
36UAE Team ADQ,,
4:17
3692
Classic
VAN DEN STEEN Kelly Duolar-Chevalmeire Cycling Team
27Duolar-Chevalmeire Cycling Team4:19
4:19
37124
Sprint
JOUNIER Lucie Team Coop - Hitec Products
24Team Coop - Hitec Products8:46
8:46
3815
GC
OLAUSSON Wilma Uno-X Pro Cycling Team
22Uno-X Pro Cycling Team,,
8:46
3993
TT
GRÖNDAHL Antonia Duolar-Chevalmeire Cycling Team
28Duolar-Chevalmeire Cycling Team,,
8:46
40142
Sprint
DE ZOETE Mylène CERATIZIT-WNT Pro Cycling
24CERATIZIT-WNT Pro Cycling,,
8:46
41183
Sprint
SCAVONE Dina Carbonbike Giordana by Gen Z
21Carbonbike Giordana by Gen Z10:45
10:45
42201
Sprint
STOCKMAN Julie DD Group-Isorex-No Aqua Cycling Team
23DD Group-Isorex-No Aqua Cycling Team,,
10:45
4336
GC
BEULING Femke EF Education-TIBCO-SVB
23EF Education-TIBCO-SVB,,
10:45
44132
Sprint
20Bepink,,
10:45
45121
Classic
SWINKELS Sylvie Team Coop - Hitec Products
22Team Coop - Hitec Products,,
10:45
4665
Classic
HENDRICKX Julie Lotto Dstny Ladies
19Lotto Dstny Ladies,,
10:45
4734
Climber
BANKS Elizabeth EF Education-TIBCO-SVB
32EF Education-TIBCO-SVB,,
10:45
4876
Sprint
VAN ROOIJEN Eline AG Insurance-NXTG U23
21AG Insurance-NXTG U23,,
10:45
49103
Classic
VAN HELVOIRT Lisa Parkhotel Valkenburg
20Parkhotel Valkenburg,,
10:45
50101
Climber
FRAIN Nicole Parkhotel Valkenburg
30Parkhotel Valkenburg,,
10:45
5114
TT
KOERNER Rebecca Uno-X Pro Cycling Team
22Uno-X Pro Cycling Team,,
10:45
5285
Climber
VEERMAN Deborah Proximus-Alphamotorhomes-Doltcini
28Proximus-Alphamotorhomes-Doltcini,,
10:45
5322
Sprint
DE BAAT Kim Fenix-Deceuninck
32Fenix-Deceuninck,,
10:45
5443
TT
HENGEVELD Daniek Team DSM
20Team DSM,,
10:45
DNF6
Sprint
FIORIN Sara UAE Team ADQ
19UAE Team ADQ-
DNF7
Sprint
EBRAS Elisabeth UAE Team ADQ
18UAE Team ADQ-
DNF12
Classic
BARNES Hannah Uno-X Pro Cycling Team
30Uno-X Pro Cycling Team-
DNF13
Classic
AHTOSALO Anniina Uno-X Pro Cycling Team
19Uno-X Pro Cycling Team-
DNF32
TT
BÄCKSTEDT Zoe EF Education-TIBCO-SVB
18EF Education-TIBCO-SVB-
DNF47
GC
PLOUFFE Maeve Team DSM
23Team DSM-
DNF51
Classic
POLITES Alyssa Team Jayco AlUla
20Team Jayco AlUla-
DNF52
Classic
PATE Amber Team Jayco AlUla
28Team Jayco AlUla-
DNF53
TT
TAN Chelsie Wei Shi Team Jayco AlUla
33Team Jayco AlUla-
DNF54
TT
BAKER Georgia Team Jayco AlUla
28Team Jayco AlUla-
DNF61
TT
EGTOFT JENSEN Mette Lotto Dstny Ladies
22Lotto Dstny Ladies-
DNF72
Sprint
KNAVEN Mirre AG Insurance-NXTG U23
18AG Insurance-NXTG U23-
DNF74
Climber
MASURE Fien AG Insurance-NXTG U23
19AG Insurance-NXTG U23-
DNF75
Classic
VAN DER MOLEN Yuli AG Insurance-NXTG U23
20AG Insurance-NXTG U23-
DNF77
Climber
LINTHOUDT Jade AG Insurance-NXTG U23
19AG Insurance-NXTG U23-
DNF81
Classic
COMMISSARIS Caren Proximus-Alphamotorhomes-Doltcini
29Proximus-Alphamotorhomes-Doltcini-
DNF82
Sprint
LÓPEZ Marga Proximus-Alphamotorhomes-Doltcini
25Proximus-Alphamotorhomes-Doltcini-
DNF83
Climber
SELS Loes Proximus-Alphamotorhomes-Doltcini
37Proximus-Alphamotorhomes-Doltcini-
DNF84
Sprint
VAN HOUTUM Céline Proximus-Alphamotorhomes-Doltcini
26Proximus-Alphamotorhomes-Doltcini-
DNF86
Sprint
ZWAENEPOEL Tessa Proximus-Alphamotorhomes-Doltcini
21Proximus-Alphamotorhomes-Doltcini-
DNF87
TT
GRIT Ilse Proximus-Alphamotorhomes-Doltcini
22Proximus-Alphamotorhomes-Doltcini-
DNF96
Sprint
WITTEVRONGEL Lani Duolar-Chevalmeire Cycling Team
18Duolar-Chevalmeire Cycling Team-
DNF97
TT
DOBBELAERE Jana Duolar-Chevalmeire Cycling Team
27Duolar-Chevalmeire Cycling Team-
DNF102
Sprint
SOUREN Scarlett Parkhotel Valkenburg
19Parkhotel Valkenburg-
DNF104
Sprint
POLAND Meis Parkhotel Valkenburg
18Parkhotel Valkenburg-
DNF111
Classic
PREEN Hayley Torelli
25Torelli-
DNF113
Sprint
18Torelli-
DNF114
TT
40Torelli-
DNF115
TT
GROVE S'Annara Torelli
29Torelli-
DNF116
TT
JOHANSSON Hanna Torelli
38Torelli-
DNF122
Sprint
DANFORD Georgia Team Coop - Hitec Products
24Team Coop - Hitec Products-
DNF123
Classic
BOOGAARD Emma Team Coop - Hitec Products
22Team Coop - Hitec Products-
DNF125
TT
IVERSEN Ane Team Coop - Hitec Products
30Team Coop - Hitec Products-
DNF126
Classic
GRANGIER India Team Coop - Hitec Products
23Team Coop - Hitec Products-
DNF127
Climber
LIND Magdalene Team Coop - Hitec Products
21Team Coop - Hitec Products-
DNF133
GC
SAVI Prisca Bepink
21Bepink-
DNF134
Sprint
21Bepink-
DNF135
TT
20Bepink-
DNF136
TT
ISASI Ziortza Bepink
27Bepink-
DNF137
Climber
22Bepink-
DNF141
TT
BRAUßE Franziska CERATIZIT-WNT Pro Cycling
24CERATIZIT-WNT Pro Cycling-
DNF144
Sprint
FIDANZA Martina CERATIZIT-WNT Pro Cycling
23CERATIZIT-WNT Pro Cycling-
DNF146
Climber
NILSSON Hanna CERATIZIT-WNT Pro Cycling
31CERATIZIT-WNT Pro Cycling-
DNF152
Classic
FULLER Haylee Team Bridgelane WE
19Team Bridgelane WE-
DNF153
Classic
RICARDO Gina Team Bridgelane WE
29Team Bridgelane WE-
DNF154
GC
POLLOCK Lillee Team Bridgelane WE
19Team Bridgelane WE-
DNF155
Classic
BENNETT Keely Team Bridgelane WE
20Team Bridgelane WE-
DNF156
Classic
HAYDEN Mia Team Bridgelane WE
22Team Bridgelane WE-
DNF161
Sprint
LUNDMARK Clara GT Krush Rebellease Pro Cycling
24GT Krush Rebellease Pro Cycling-
DNF162
Sprint
WELMERS Petra GT Krush Rebellease Pro Cycling
21GT Krush Rebellease Pro Cycling-
DNF165
Classic
VAN ZEELST Lieke GT Krush Rebellease Pro Cycling
25GT Krush Rebellease Pro Cycling-
DNF167
Classic
DE GRAVE Britt GT Krush Rebellease Pro Cycling
19GT Krush Rebellease Pro Cycling-
DNF171
Classic
JACQUEMIN Louise Baloise-WB Ladies
28Baloise-WB Ladies-
DNF172
Classic
KULDKEPP Kristi Baloise-WB Ladies
35Baloise-WB Ladies-
DNF173
Sprint
MELIS Femke Baloise-WB Ladies
39Baloise-WB Ladies-
DNF174
TT
HAERS Carolien Baloise-WB Ladies
39Baloise-WB Ladies-
DNF175
Sprint
LEENKNEGT Liliane Baloise-WB Ladies
44Baloise-WB Ladies-
DNF176
Sprint
VANDEWALLE Isabel Baloise-WB Ladies
26Baloise-WB Ladies-
DNF177
Sprint
ZAVA Allison Baloise-WB Ladies
35Baloise-WB Ladies-
DNF181
TT
VAINIONPÄÄ Laura Carbonbike Giordana by Gen Z
29Carbonbike Giordana by Gen Z-
DNF182
Classic
VANDENBROUCKE Saartje Carbonbike Giordana by Gen Z
27Carbonbike Giordana by Gen Z-
DNF184
Sprint
MERTENS Fiona Carbonbike Giordana by Gen Z
26Carbonbike Giordana by Gen Z-
DNF185
Sprint
GREENWOOD Chloe Carbonbike Giordana by Gen Z
19Carbonbike Giordana by Gen Z-
DNF186
Sprint
DE WISPELAERE Fien Carbonbike Giordana by Gen Z
21Carbonbike Giordana by Gen Z-
DNF187
Sprint
LENAERS Jade Carbonbike Giordana by Gen Z
21Carbonbike Giordana by Gen Z-
DNF191
Sprint
DECUYPERE Ruth KDM - Pack Cycling Team
19KDM - Pack Cycling Team-
DNF192
TT
TROELSEN Mille KDM - Pack Cycling Team
20KDM - Pack Cycling Team-
DNF193
TT
BROUCKAERT Sophie KDM - Pack Cycling Team
21KDM - Pack Cycling Team-
DNF194
Climber
WISEMAN Eleanor KDM - Pack Cycling Team
33KDM - Pack Cycling Team-
DNF195
Climber
BAUTE Morgane KDM - Pack Cycling Team
21KDM - Pack Cycling Team-
DNF196
Climber
PUYPE Laura KDM - Pack Cycling Team
19KDM - Pack Cycling Team-
DNF197
GC
SEELIGER Hannah KDM - Pack Cycling Team
21KDM - Pack Cycling Team-
DNF202
Sprint
MAES Sara DD Group-Isorex-No Aqua Cycling Team
21DD Group-Isorex-No Aqua Cycling Team-
DNF203
Sprint
LACOMPTE Amber DD Group-Isorex-No Aqua Cycling Team
23DD Group-Isorex-No Aqua Cycling Team-
DNF204
Classic
DOMMANSCHET Sharon DD Group-Isorex-No Aqua Cycling Team
25DD Group-Isorex-No Aqua Cycling Team-
DNF205
Sprint
VAN DEN STEEN Kim DD Group-Isorex-No Aqua Cycling Team
29DD Group-Isorex-No Aqua Cycling Team-
DNF206
TT
THEYS Hanna DD Group-Isorex-No Aqua Cycling Team
23DD Group-Isorex-No Aqua Cycling Team-
DNF207
TT
MAES Marie DD Group-Isorex-No Aqua Cycling Team
22DD Group-Isorex-No Aqua Cycling Team-
DNF211
Sprint
DE ROECK Naomi Keukens Redant Cycling Team
32Keukens Redant Cycling Team-
DNF212
Sprint
DEBBOUDT Evelien Keukens Redant Cycling Team
38Keukens Redant Cycling Team-
DNF213
Sprint
DEBBOUDT Lensy Keukens Redant Cycling Team
45Keukens Redant Cycling Team-
DNF214
Sprint
DE BLEECKER Camilla Keukens Redant Cycling Team
29Keukens Redant Cycling Team-
DNF215
Classic
RAYNOLDS Matilda Keukens Redant Cycling Team
35Keukens Redant Cycling Team-
DNF216
Climber
SNORTHEIM Stine Marie Keukens Redant Cycling Team
24Keukens Redant Cycling Team-
DNF217
Classic
TUISK Aidi Gerde Keukens Redant Cycling Team
21Keukens Redant Cycling Team-
DNF221
Sprint
VAN LOMMEL Yenthe Cyclingteam Belco / Van Eyck
21Cyclingteam Belco / Van Eyck-
DNF222
Sprint
DE VEIRMAN Fleur Cyclingteam Belco / Van Eyck
19Cyclingteam Belco / Van Eyck-
DNF223
Sprint
BLACK Ainsley Cyclingteam Belco / Van Eyck
22Cyclingteam Belco / Van Eyck-
DNF224
TT
VAN DEN BORN Eva Cyclingteam Belco / Van Eyck
30Cyclingteam Belco / Van Eyck-
DNF225
TT
KEMPS Stephanie Cyclingteam Belco / Van Eyck
21Cyclingteam Belco / Van Eyck-
DNF231
Sprint
JORDÁN Dorka Grouwels-Watersley R&D Road Team
21Grouwels-Watersley R&D Road Team-
DNF232
Sprint
HOEFMANS Pem Grouwels-Watersley R&D Road Team
19Grouwels-Watersley R&D Road Team-
DNF233
Classic
AKEROYD Rhylee Grouwels-Watersley R&D Road Team
19Grouwels-Watersley R&D Road Team-
DNF234
TT
SILTUMENA Kitija Grouwels-Watersley R&D Road Team
19Grouwels-Watersley R&D Road Team-
DNF235
Classic
TUCK Arabella Grouwels-Watersley R&D Road Team
18Grouwels-Watersley R&D Road Team-
DNF242
Sprint
VAN DEN EIJNDEN Jony WV Schijndel
19WV Schijndel-
DNF243
Sprint
HOOG ANTINK Dorien WV Schijndel
22WV Schijndel-
DNF244
Sprint
REDDER Maartje WV Schijndel
18WV Schijndel-
DNF246
Sprint
KLOESE Rose WV Schijndel
21WV Schijndel-
DNF247
Climber
TIMMERMANS Iris WV Schijndel
19WV Schijndel-
DNS112
TT
30Torelli-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Timelimit 8%, or 3:23:54 (+15:06)

Race information

  • Date:
    04 June 2023
  • Start time:
    14:30
  • Avg. speed winner:
    40.424 km/h
  • Race category:
    WE - Women Elite
  • Distance:
    127.2 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    0
  • Vert. meters:
    375
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Other
  • Avg. temperature:

    Race profile

    Finish photo

    • © Bart Hazen