2024»

E3 Saxo Classic

(1.1)
2024»One day race»HarelbekeHarelbeke(117.7km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPntTime
141
DUNWOODY Seth Cannibal - Victorious U19 Development Team
18Cannibal - Victorious U19 Development Team752:47:12
2156
VAN STRIJTHEM Matijs Van Moer Logistics Cycling Team
18Van Moer Logistics Cycling Team55,,
0:00
335
SCHOOFS Jasper ACROG-Tormans
18ACROG-Tormans40,,
0:00
4194
SCHALK Rens Willebrord Wil Vooruit
18Willebrord Wil Vooruit32,,
0:00
533
VAN DEN BROEK Axel ACROG-Tormans
17ACROG-Tormans28,,
0:00
642
MÄTIK Oliver Cannibal - Victorious U19 Development Team
17Cannibal - Victorious U19 Development Team24,,
0:00
761
KEPPENS Cedric AVIA - Rudyco Cycling Team
18AVIA - Rudyco Cycling Team20,,
0:00
832
REMIJN Senna ACROG-Tormans
18ACROG-Tormans18,,
0:00
9181
GRINDLEY Sebastian Fensham Howes
18Fensham Howes16,,
0:00
10191
AGRICOLA Danijel Willebrord Wil Vooruit
18Willebrord Wil Vooruit14,,
0:00
1126
LOUW LARSEN Anton Uno-X - Carl Ras Roskilde Junior
17Uno-X - Carl Ras Roskilde Junior12,,
0:00
1274
VRIES Lukas Goudenbod-Parkhotel U19
18Goudenbod-Parkhotel U1910,,
0:00
1312
DAHL Marius Innhaug Decathlon AG2R La Mondiale U19 Team
17Decathlon AG2R La Mondiale U19 Team8,,
0:00
14161
TAILLIEU Aldo Air College - B-Concept
18Air College - B-Concept7,,
0:00
1543
BORREMANS Kasper Cannibal - Victorious U19 Development Team
17Cannibal - Victorious U19 Development Team6,,
0:00
163
HOBOLTH Marius Tscherning Cycling Academy
18Tscherning Cycling Academy5,,
0:00
1781
JUST PEDERSEN Carl Emil CeramicSpeed Herning CK Junior
18CeramicSpeed Herning CK Junior4,,
0:00
18186
COSGROVE Joseph Fensham Howes
18Fensham Howes3,,
0:00
19195
TARLING Finlay Willebrord Wil Vooruit
17Willebrord Wil Vooruit2,,
0:00
20185
ROWE Elliot Fensham Howes
17Fensham Howes1,,
0:00
21174
HEMERYCK Wout Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners
17Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners,,
0:00
22222
EDINGER Roei VZW WP de Molenspurters Meulebeke
17VZW WP de Molenspurters Meulebeke,,
0:00
23133
MORETTI Renzo JEGG-DJR Academy
17JEGG-DJR Academy,,
0:00
2462
VAN DEN MEERSSCHE Lomme AVIA - Rudyco Cycling Team
17AVIA - Rudyco Cycling Team,,
0:00
2575
SMIT Stan Goudenbod-Parkhotel U19
18Goudenbod-Parkhotel U19,,
0:00
2645
BABOVICH Mikita Cannibal - Victorious U19 Development Team
17Cannibal - Victorious U19 Development Team,,
0:00
2771
MOLENAAR Ko Goudenbod-Parkhotel U19
17Goudenbod-Parkhotel U19,,
0:00
2851
DE CLERCQ Mathijs Crabbé-Dstny U19
18Crabbé-Dstny U19,,
0:00
296
LARSEN Aksel Haudrum Tscherning Cycling Academy
16Tscherning Cycling Academy,,
0:00
3063
VANSLEMBROUCK Corneel AVIA - Rudyco Cycling Team
17AVIA - Rudyco Cycling Team,,
0:00
31135
VAN WIJNBERGEN Denley JEGG-DJR Academy
17JEGG-DJR Academy,,
0:00
321
WITHEN PHILIPSEN Albert Tscherning Cycling Academy
17Tscherning Cycling Academy,,
0:00
3385
BØGE Noah CeramicSpeed Herning CK Junior
17CeramicSpeed Herning CK Junior,,
0:00
3456
VAN KERCKHOVE Matisse Crabbé-Dstny U19
17Crabbé-Dstny U19,,
0:00
3536
VANDEN EYNDE Mats ACROG-Tormans
17ACROG-Tormans,,
0:00
36163
DEKIEN Miel Air College - B-Concept
18Air College - B-Concept,,
0:00
372
RISHØJ Hugo Tscherning Cycling Academy
17Tscherning Cycling Academy,,
0:00
3892
DEWEERD Celian Onder Ons Parike
17Onder Ons Parike,,
0:00
39136
WISSINK Luka JEGG-DJR Academy
17JEGG-DJR Academy,,
0:00
4065
BODEN Rune AVIA - Rudyco Cycling Team
16AVIA - Rudyco Cycling Team,,
0:00
4195
VANHUFFEL Matteo Onder Ons Parike
17Onder Ons Parike,,
0:00
4252
VERSTRAETE Jenthe Crabbé-Dstny U19
18Crabbé-Dstny U19,,
0:00
4314
ROONI Ron Decathlon AG2R La Mondiale U19 Team
17Decathlon AG2R La Mondiale U19 Team,,
0:00
4411
BOUCHER Hugo Decathlon AG2R La Mondiale U19 Team
16Decathlon AG2R La Mondiale U19 Team0:05
0:05
4531
DE BOCK Aless ACROG-Tormans
17ACROG-Tormans0:09
0:09
4615
VASSAL Théophile Decathlon AG2R La Mondiale U19 Team
17Decathlon AG2R La Mondiale U19 Team0:42
0:42
47131
BENZ Benedikt JEGG-DJR Academy
16JEGG-DJR Academy2:47
2:47
4873
WEIERINK Jelle Goudenbod-Parkhotel U19
18Goudenbod-Parkhotel U192:50
2:50
49192
HOBBS Henry Willebrord Wil Vooruit
16Willebrord Wil Vooruit,,
2:50
5082
HOUGAARD Frederik Dupont CeramicSpeed Herning CK Junior
18CeramicSpeed Herning CK Junior,,
2:50
5125
BRANDT CHRISTIANSEN Sebastian Uno-X - Carl Ras Roskilde Junior
17Uno-X - Carl Ras Roskilde Junior,,
2:50
52224
KLIMAVIČIUS Nikolas VZW WP de Molenspurters Meulebeke
18VZW WP de Molenspurters Meulebeke,,
2:50
5366
HEWES Alex AVIA - Rudyco Cycling Team
17AVIA - Rudyco Cycling Team,,
2:50
5453
HERMANS Cas Crabbé-Dstny U19
18Crabbé-Dstny U19,,
2:50
5583
BERTRAM KRISTENSEN Mads CeramicSpeed Herning CK Junior
18CeramicSpeed Herning CK Junior,,
2:50
5694
VAN BOTERDAEL Matiz Onder Ons Parike
17Onder Ons Parike,,
2:50
57155
STUER Thor Van Moer Logistics Cycling Team
18Van Moer Logistics Cycling Team,,
2:50
58183
DAINTY Harrison Fensham Howes
16Fensham Howes,,
2:50
59121
WUYTS Arno Brain² Olympia Tienen
17Brain² Olympia Tienen,,
2:50
6022
LAURSEN Peter Bheki Kring Uno-X - Carl Ras Roskilde Junior
18Uno-X - Carl Ras Roskilde Junior,,
2:50
61101
RIJVERS Max TigeRR Cycling Team
17TigeRR Cycling Team,,
2:50
62154
PLASMAN Briek Van Moer Logistics Cycling Team
16Van Moer Logistics Cycling Team,,
2:50
63113
TILLI Gabriel Ignite Junior Cycling
16Ignite Junior Cycling,,
2:50
6454
VAN DYCK Jarne Crabbé-Dstny U19
18Crabbé-Dstny U19,,
2:50
65245
VAN DER LOOIJ Yintse Isorex Cycling Team
17Isorex Cycling Team,,
2:50
66124
WAGEMAKERS Joppe Brain² Olympia Tienen
18Brain² Olympia Tienen,,
2:50
67153
MISSEEUW Lowiek Van Moer Logistics Cycling Team
18Van Moer Logistics Cycling Team,,
2:50
6834
JANNES Tristan ACROG-Tormans
17ACROG-Tormans,,
2:50
69164
VERMEERSCH Arend Air College - B-Concept
18Air College - B-Concept,,
2:50
70145
GALLE Mika Gaverzicht-BE Okay-Van Mossel
17Gaverzicht-BE Okay-Van Mossel,,
2:50
71214
LANG Yannis Luxembourg
16Luxembourg,,
2:50
72141
DE LEYN Matthé Gaverzicht-BE Okay-Van Mossel
18Gaverzicht-BE Okay-Van Mossel,,
2:50
73221
MORTELÉ Siebe VZW WP de Molenspurters Meulebeke
18VZW WP de Molenspurters Meulebeke,,
2:50
74142
BOUCHAERT Dries Gaverzicht-BE Okay-Van Mossel
17Gaverzicht-BE Okay-Van Mossel,,
2:50
75172
DEBEAUSSAERT Michiel Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners
17Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners,,
2:50
76196
JACKSON Seth Willebrord Wil Vooruit
16Willebrord Wil Vooruit,,
2:50
77242
COLEMAN Vos Isorex Cycling Team
16Isorex Cycling Team,,
2:50
78241
DE SMEYTER Cas Isorex Cycling Team
16Isorex Cycling Team,,
2:50
7913
GUICHARD Carter Decathlon AG2R La Mondiale U19 Team
17Decathlon AG2R La Mondiale U19 Team,,
2:50
80112
TAYLOR Albert Ignite Junior Cycling
18Ignite Junior Cycling,,
2:50
81123
GOOSSENS Rik Brain² Olympia Tienen
17Brain² Olympia Tienen,,
2:50
825
ÅHMAN Magnus Gimsing Tscherning Cycling Academy
17Tscherning Cycling Academy,,
2:50
8391
BUELENS Tiemen Onder Ons Parike
16Onder Ons Parike,,
2:50
84144
DE BAENE Thor Gaverzicht-BE Okay-Van Mossel
17Gaverzicht-BE Okay-Van Mossel,,
2:50
85244
VAN SPEYBROECK Yoni Isorex Cycling Team
17Isorex Cycling Team,,
2:50
86173
DEPRAETERE Gust Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners
16Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners,,
2:50
87175
MOYAERT Matthis Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners
16Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners,,
2:50
88226
MOEYKENS Matteo VZW WP de Molenspurters Meulebeke
17VZW WP de Molenspurters Meulebeke,,
2:50
8976
TIJSEN Tristan Goudenbod-Parkhotel U19
18Goudenbod-Parkhotel U19,,
2:50
90105
VAN NEER Jules TigeRR Cycling Team
16TigeRR Cycling Team,,
2:50
91171
CAPPON Staf Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners
18Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners,,
2:50
9264
VERLEYSEN Thor AVIA - Rudyco Cycling Team
17AVIA - Rudyco Cycling Team2:59
2:59
DNF132
BRYS Senne JEGG-DJR Academy
17JEGG-DJR Academy-
DNF125
COCQUYT Matthijs Brain² Olympia Tienen
17Brain² Olympia Tienen-
DNF126
DE BODE Staf Brain² Olympia Tienen
18Brain² Olympia Tienen-
DNF103
WASSERMAN Thijn TigeRR Cycling Team
17TigeRR Cycling Team-
DNF202
HERMANS Stef Van Mossel Heist Cycling Team
17Van Mossel Heist Cycling Team-
DNF204
VAN PARYS Bengt Van Mossel Heist Cycling Team
17Van Mossel Heist Cycling Team-
DNF213
GREMLING Luke Luxembourg
17Luxembourg-
DNF114
SEBEL Aidan Ignite Junior Cycling
18Ignite Junior Cycling-
DNF205
PLANCQUEEL Menno Van Mossel Heist Cycling Team
16Van Mossel Heist Cycling Team-
DNF111
WOJCIECHOWSKI Maxim Ignite Junior Cycling
16Ignite Junior Cycling-
DNF203
GEYSELS Timo Van Mossel Heist Cycling Team
17Van Mossel Heist Cycling Team-
DNF212
SCHMITZ Lenn Luxembourg
16Luxembourg-
DNF201
SAPRONOV Petr Van Mossel Heist Cycling Team
17Van Mossel Heist Cycling Team-
DNF96
VERMEERSCH Casper Onder Ons Parike
18Onder Ons Parike-
DNF115
HARRIS Jack Ignite Junior Cycling
17Ignite Junior Cycling-
DNF162
ADYNS Mauro Air College - B-Concept
17Air College - B-Concept-
DNF193
HUITEMA Thomas Willebrord Wil Vooruit
16Willebrord Wil Vooruit-
DNF211
FLAMMANG-LIES Jonah Luxembourg
17Luxembourg-
DNF102
VLEUGELS Sylvain TigeRR Cycling Team
17TigeRR Cycling Team-
DNF165
VANDENBROUCKE Louis Air College - B-Concept
17Air College - B-Concept-
DNF166
UIJTDEWILLIGEN Niels Air College - B-Concept
17Air College - B-Concept-
DNF122
DE NEEF Jennes Brain² Olympia Tienen
17Brain² Olympia Tienen-
DNF243
VAN STAPPEN Lars Isorex Cycling Team
18Isorex Cycling Team-
DNF143
BELPALME Célestin Gaverzicht-BE Okay-Van Mossel
16Gaverzicht-BE Okay-Van Mossel-
DNF21
HVASS HANSEN Jens Hjelm Uno-X - Carl Ras Roskilde Junior
17Uno-X - Carl Ras Roskilde Junior-
DNF215
POST Christophe Luxembourg
16Luxembourg-
DNF206
ENGELEN Tibo Van Mossel Heist Cycling Team
16Van Mossel Heist Cycling Team-
DNF23
JOHANSEN Gustav Uno-X - Carl Ras Roskilde Junior
18Uno-X - Carl Ras Roskilde Junior-
DNF184
BEDNAREK Luca Fensham Howes
16Fensham Howes-
DNF216
LOSCHETTER David Luxembourg
17Luxembourg-
DNF182
HINDS Max Fensham Howes
17Fensham Howes-
DNF24
KLAUSEN Nikolaj Ankerstjerne Uno-X - Carl Ras Roskilde Junior
17Uno-X - Carl Ras Roskilde Junior-
DNF16
SCHWARTZ Simon Decathlon AG2R La Mondiale U19 Team
16Decathlon AG2R La Mondiale U19 Team-
DNF151
BERTELS Witse Van Moer Logistics Cycling Team
17Van Moer Logistics Cycling Team-
DNF152
DURIE Zeno Van Moer Logistics Cycling Team
17Van Moer Logistics Cycling Team-
DNF46
FUGGER Heimo Cannibal - Victorious U19 Development Team
16Cannibal - Victorious U19 Development Team-
DNF104
HENDRIKX Juul TigeRR Cycling Team
16TigeRR Cycling Team-
DNF235
ARMENDARIZ Angel Start Junior Team by Java
17Start Junior Team by Java-
DNF146
VANDERSTEENE Leander Gaverzicht-BE Okay-Van Mossel
17Gaverzicht-BE Okay-Van Mossel-
DNF55
VAN DER VURST Kobe Crabbé-Dstny U19
16Crabbé-Dstny U19-
DNF246
RAUS Jérôme Isorex Cycling Team
16Isorex Cycling Team-
DNF223
LAVI Dvir VZW WP de Molenspurters Meulebeke
17VZW WP de Molenspurters Meulebeke-
DNF231
HOWE Vinicius Start Junior Team by Java
18Start Junior Team by Java-
DNF232
ESCALERA Gabriel Start Junior Team by Java
18Start Junior Team by Java-
DNF84
TILLY Karl-Aksel CeramicSpeed Herning CK Junior
17CeramicSpeed Herning CK Junior-
DNF233
TOLOSA Luis Uriel Start Junior Team by Java
16Start Junior Team by Java-
DNF234
MUNOZ Mateo Start Junior Team by Java
17Start Junior Team by Java-
DNF225
SOETAERT Mattijs VZW WP de Molenspurters Meulebeke
16VZW WP de Molenspurters Meulebeke-
DNF44
SKRAPCIS Olivers Jekabs Cannibal - Victorious U19 Development Team
17Cannibal - Victorious U19 Development Team-
DNF93
SONCK Axl Onder Ons Parike
18Onder Ons Parike-
DNF176
BODEREZ Lars Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners
18Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners-
DNS86
BIRKHOLM Nicholas CeramicSpeed Herning CK Junior
18CeramicSpeed Herning CK Junior-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    27 April 2024
  • Start time:
    14:00
  • Avg. speed winner:
    42.237 km/h
  • Race category:
    MJ - Men Juniors
  • Distance:
    117.7 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    41
  • Vert. meters:
    940
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint of large group
  • Avg. temperature:

    Race profile

    Sites